Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2002 nr 176 poz. 1455
Wersja archiwalna od 2002-11-07 do 2018-01-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2002 nr 176 poz. 1455
Wersja archiwalna od 2002-11-07 do 2018-01-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 573 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. poz. 1566). 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA1)

z dnia 4 października 2002 r.

w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać wody śródlądowe będące środowiskiem życia ryb w warunkach naturalnych.

Na podstawie art. 50 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2001 r. Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1803 oraz z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 130, poz. 1112) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres przedmiotowy] 1. Rozporządzenie określa:

1) wymagania, jakim powinny odpowiadać wody śródlądowe będące środowiskiem życia ryb łososiowatych i karpiowatych w warunkach naturalnych;

2) częstotliwość pobierania próbek wód, o których mowa w pkt 1, metodyki referencyjne analiz i sposób oceny, czy wody odpowiadają wymaganym warunkom.

2. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do wód w urządzeniach wodnych służących do chowu lub hodowli ryb oraz wód stojących uznanych za obręb hodowlany na podstawie ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 750, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 875, Nr 110, poz. 1189 i Nr 115, poz. 1229).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Przepis wyjaśniający] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o wodach dla ryb:

1) łososiowatych – oznacza to wody, które stanowią lub mogą stanowić środowisko życia populacji ryb należących do rodzaju Salmo spp., rodziny Coregonidae (Coregonus) lub gatunku lipień (Thymallus thymallus);

2) karpiowatych – oznacza to wody, które stanowią lub mogą stanowić środowisko życia populacji ryb należących do rodziny karpiowatych (Cyprinidae) lub innych gatunków, takich jak szczupak (Esox lucius), okoń (Perca fluviatilis) oraz węgorz (Anguilla anguilla).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wymagania dotyczące wód śródlądowych, minimalnej częstotliwości pobierania próbek wód oraz metodyki referencyjnych analiz] 1. Wymagania, jakim powinny odpowiadać wody, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, minimalną częstotliwość pobierania próbek tych wód oraz metodyki referencyjne analiz określa załącznik do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 5.

2. Dopuszcza się odstępstwa od wymagań określonych w załączniku do rozporządzenia wyłącznie w przypadkach, gdy wymagania te nie są spełniane na skutek naturalnego wzbogacania wody w pewne substancje, w taki sposób, że wartości określone w załączniku do rozporządzenia nie są osiągane, przy czym naturalne wzbogacanie oznacza samoczynny proces (bez interwencji człowieka), podczas którego zbiornik lub ciek wodny zasilany jest z gleby przez substancje w niej zawarte.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Miejsca pobierania próbek wody] Miejsca pobierania próbek wody do badań, odległości tych miejsc od punktów zrzutu zanieczyszczeń oraz głębokość, na której próbki tych wód mają być pobierane, ustala się na podstawie rozpoznania specyficznych lokalnych warunków środowiska w danym regionie wodnym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Wymogi dotyczące sposobu pobierania próbek wody] 1. Woda spełnia wymagania określone w załączniku do rozporządzenia, jeżeli w wyniku pobierania próbek stale w tym samym miejscu w okresie 12 miesięcy, z częstotliwością nie mniejszą niż określona w załączniku do rozporządzenia:

1) w 95% próbek zostały spełnione wymagania dotyczące tej wody w zakresie wskaźników: wartości pH, pięciodobowego biochemicznego zapotrzebowania na tlen (BZT5), amoniaku, azotu amonowego, azotynów, całkowitego chloru pozostałego, cynku ogólnego i miedzi rozpuszczonej; jeżeli próbki do oznaczania powyższych wskaźników były pobierane z częstotliwością mniejszą niż 1 próbka na miesiąc, wymagania dotyczące tych wskaźników muszą być spełnione w każdej próbce;

2) wymagania w zakresie temperatury były spełniane w okresach stanowiących łącznie co najmniej 98% czasu;

3) w 50% próbek zostały spełnione wymagania w zakresie rozpuszczonego tlenu;

4) zostało spełnione wymaganie dotyczące średniorocznej wartości zawiesiny ogólnej.

2. Dokonując obliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3, nie uwzględnia się wyników analiz niespełniających wymagań określonych w załączniku do rozporządzenia, jeżeli naruszenie wymagań nastąpiło na skutek powodzi lub innych klęsk żywiołowych.

3. Dokonując obliczenia średniorocznej wartości zawiesiny ogólnej, dopuszcza się pominięcie wyników analiz z próbek pobranych podczas wyjątkowych warunków pogodowych, takich jak intensywne opady atmosferyczne, intensywne topnienie śniegu oraz susza.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Przesłanki zmniejszenia częstotliwości pobierania próbek] 1. W przypadku gdy badanie wykaże, że wartości wskaźników jakości wody są lepsze niż wartości tych wskaźników określone w załączniku do rozporządzenia, częstotliwość pobierania próbek wody i pomiaru wartości tych wskaźników może zostać zmniejszona.

2. Regularnych badań wody nie przeprowadza się, jeżeli woda jest niezanieczyszczona i nie ma ryzyka pogorszenia jej jakości.

3. W przypadku gdy badanie wody wykaże, że wartości wskaźników jakości wody są gorsze niż wartości tych wskaźników określone w załączniku do rozporządzenia, należy ustalić, czy jest to wynikiem błędów w pomiarach, skutkiem zjawiska naturalnego czy też zanieczyszczenia wody.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Środowiska: S. Żelichowski

1) Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej – środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. z 2002 r. Nr 85, poz. 766).


Załącznik do rozporządzenia Ministra Środowiska
z dnia 4 października 2002 r. (poz. 1455)

WYMAGANIA, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ WODY ŚRÓDLĄDOWE BĘDĄCE ŚRODOWISKIEM ŻYCIA RYB ŁOSOSIOWATYCH I KARPIOWATYCH W WARUNKACH NATURALNYCH, MINIMALNA CZĘSTOTLIWOŚĆ POBIERANIA PRÓBEK TYCH WÓD ORAZ METODYKI REFERENCYJNE ANALIZ

Lp.

Wskaźniki

Wymagania dotyczące wód śródlądowych będących środowiskiem życia ryb

Metodyki referencyjne analiz

Minimalna częstotliwość pobierania

jakości wody

Łososiowatych

Karpiowatych

próbek lub badania

1

2

3

4

5

1

Temperatura

1) Temperatura mierzona poniżej punktu wprowadzenia zanieczyszczenia cieplnego (na skraju strefy mieszania) nie może różnić się od temperatury niezależnej od tego zanieczyszczenia więcej niż o:

Termometria

Co tydzień powyżej i poniżej wprowadzenia zanieczyszczenia cieplnego

1,50C

30C

2) Zanieczyszczenie cieplne nie może powodować przekroczenia poniżej punktu wprowadzenia tego zanieczyszczenia (na skraju strefy mieszania) temperatury:

21,50C

280C

100C1)

100C1)

2

Tlen rozpuszczony

Metoda Winklera lub elektrod specyficznych (metoda elektrochemiczna)

Co miesiąc. W dniu pobierania próbek powinna być pobrana przynajmniej jedna próbka w okresie najniższego nasycenia wody tlenem. Jeżeli można spodziewać się znacznych wahań stężenia tlenu, powinny być pobrane przynajmniej dwie próbki w ciągu doby

50% ≥ 9 mg O2/l

50 % ≥ 8 mg O2/l

100% ≥ 7 mg O2/l

100% ≥ 5 mg O2/l

3

pH

od 6 do 9

Elektrometria

Co miesiąc

Sztuczne wahania odczynu, nieprzekraczające ą 0,5 jednostki pH w stosunku do wartości pierwotnych, są dopuszczalne pod warunkiem, że wahania te nie zwiększą szkodliwości substancji obecnych w wodzie

1

2

3

4

5

4

Zawiesiny ogólne

Wartość średnioroczna nie większa niż 25 mg/l. Powyższa wartość nie odnosi się do zawiesin zawierających substancje niebezpieczne

Filtracja przez membranę 0,45 µrn lub odwirowanie (przynajmniej 5 minut ze średnim przyśpieszeniem 2800 do 3200 g), suszenie w temperaturze 1050C i ważenie

Co miesiąc

5

BZT5

Nie więcej niż:

Oznaczanie tlenu rozpuszczonego przed i po pięciu dniach inkubacji w temperaturze 200Cą10C w całkowitej ciemności, bez dodatku inhibitora nitryfikacji

Co miesiąc

3 mg/l O2

6 mg/l O2

6

Fosfor ogólny

Nie więcej niż:

Cząsteczkowa spektrofotometria absorpcyjna

Co miesiąc

0,2 mg PO4/l*)

0,4 mg PO4/l*)

*) W przypadku jezior o średniej głębokości od 18 m do 300 m obciążenie nie większe niż obliczone według wzoru: L ≤ 10Z/Tw(1–√Tw),gdzie:

L – obciążenie wyrażone w mg P na metr kwadratowy powierzchni jeziora w ciągu roku,

Z – średnia głębokość jeziora w metrach,

Tw teoretyczny czas wymiany wody w jeziorze w latach.

1

2

3

4

5

7

Azotyny

Nie więcej niż:

Cząsteczkowa spektrofotometria absorpcyjna

Co miesiąc

0,01 mg NO2/l

0,03 mg NO2/l

8

Związki fenolowe

Stężenie mniejsze od stężenia, które może pogorszyć smak ryb

Badanie smakowe

Badanie powinno być przeprowadzone tylko wtedy, gdy jest spodziewana obecność związków fenolowych w wodzie

2 mg C6H5OH/l

9

Węglowodory ropopochodne

Nie mogą być obecne w wodzie w ilościach powodujących:

Badanie wzrokowe

Co miesiąc

– pogorszenie smaku ryb,

Badanie smakowe

Łącznie z badaniem wzrokowym, jeżeli jest spodziewana obecność węglowodorów ropopochodnych w wodzie

– tworzenie widocznej warstwy na powierzchni wody lub powłok w łożyskach cieków albo zbiorników wodnych,

– szkodliwe skutki dla ryb

3 mg/l

10

Niejonowy amoniak

Nie więcej niż:

Cząsteczkowa spektrofotometria absorpcyjna z wykorzystaniem błękitu indofenolowego lub metoda Nesslera połączona z oznaczaniem pH i temperatury

Co miesiąc

0,025 mg/l

0,025 mg/l

Dopuszczalne są niewielkie i krótkotrwałe przekroczenia powyższych wartości w ciągu doby

11

Azot amonowy

Nie więcej niż 0,78 mg N–NH4/l

12

Całkowity chlor pozostały

Nie więcej niż 0,005 mg HOCL/l.

Metoda DPD (dietyl-p-fenylenediamen)

Co miesiąc

Powyższa wartość odpowiada odczynowi pH 6,0. Przy wyższym odczynie pH można uznać większe stężenia całkowitego chloru pozostałego

1

2

3

4

5

13

Cynk ogólny

Nie więcej niż:

Atomowa spektrofotometria absorpcyjna

Co miesiąc

0,3 mg/l Zn2)

1 mg/l Zn2)

14

Miedź rozpuszczona

Nie więcej niż 0,04 mg/l Cu3)

Atomowa spektrofotometria absorpcyjna

Co miesiąc

1) Wartość dopuszczalna temperatury równa 100C ma zastosowanie jedynie do okresów rozrodu i rozwoju narybku gatunków ryb, które wymagają zimnej wody do rozmnażania i tylko do wód, w których mogą znajdować się takie gatunki.

2) Wartości odpowiadają twardości wody 100 mg/l CaCO3. Odpowiednie wartości dla pozostałych twardości wody są podane w poniższej tabeli:

Dopuszczalne stężenie cynku w mg/l Zn

Twardość wody w mg/l CaCO3

10

50

100

500

w wodach dla ryb łososiowatych nie więcej niż:

0,03

0,2

0,3

0,5

w wodach dla ryb karpiowatych nie więcej niż:

0,3

0,7

1,0

2,0

3) Wartości odpowiadające twardości wody 100 mg/l CaCO3. Odpowiednie wartości dla pozostałych twardości wody są podane w poniższej tabeli:

Twardość wody w mg/l CaCO3

Dopuszczalne stężenie miedzi rozpuszczonej w wodzie, mg/l Cu

10

50

100

300

0,0054)

0,022

0,04

0,112

4) Obecność ryb w wodach zawierających większe stężenia miedzi może wskazywać na przewagę rozpuszczonych kompleksów miedzioorganicznych.


Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00