Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2014-01-01 do 2014-08-01
Wersja archiwalna od 2014-01-01 do 2014-08-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI
z dnia 25 czerwca 2002 r.
w sprawie legitymacji służbowych oraz znaków identyfikacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2013 r., poz. 1706) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 66 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2001 r. Nr 45, poz. 498, Nr 106, poz. 1149 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 74. poz. 676 i Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa rodzaj i wzór legitymacji służbowych oraz znaków identyfikacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej, szczegółowy sposób posługiwania się nimi i dokonywania w nim zmian, a także podmioty właściwe do ich wydawania.
§ 2.[Otrzymanie legitymacji i znaku] 1. Funkcjonariusz Straży Granicznej, zwany dalej „funkcjonariuszem”, bezpośrednio po mianowaniu otrzymuje legitymację służbową funkcjonariusza Straży Granicznej, zwaną dalej „legitymacją”.
2. Funkcjonariusz po mianowaniu może otrzymać znak identyfikacyjny funkcjonariusza Straży Granicznej, zwany dalej „znakiem”.
3. Legitymacja i znak są dokumentami służbowymi potwierdzającymi tożsamość funkcjonariusza i jego uprawnienia wynikające z przepisów ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej „ustawą”.
§ 3.[Wzór legitymacji] 1. W legitymacji umieszcza się fotografię funkcjonariusza w mundurze wyjściowym, bez nakrycia głowy, wpisuje się stopień, imię i nazwisko, jednostkę organizacyjną Straży Granicznej oraz numer i kod ewidencyjny funkcjonariusza, a także określa się datę ważności legitymacji.
2. (uchylony).
3. Wzór legitymacji określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 4.[Posługiwanie się legitymacją] Funkcjonariusz w czasie wykonywania czynności służbowych posługuje się legitymacją w sposób określony w ustawie.
§ 5.[Noszenie i używanie legitymacji i znaku] 1. Dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2, nie wolno używać w sprawach niezwiązanych ze służbą.
2. Funkcjonariusz w czasie służby jest obowiązany nosić legitymację i znak przy sobie.
3. Funkcjonariusz umundurowany nosi znak przypięty po prawej stronie na wysokości piersi. Szczegółowy sposób noszenia przez funkcjonariusza Straży Granicznej znaku określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§ 6.[Zwrot legitymacji] 1. Funkcjonariusz jest obowiązany zwrócić legitymację komórce właściwej do spraw kadr jednostki organizacyjnej, w której pełni służbę, w przypadku:
1) otrzymania urlopu bezpłatnego lub wychowawczego,
2) zawieszenia w czynnościach służbowych,
3) zwolnienia ze służby.
2. W razie zgonu funkcjonariusza zwrotu legitymacji dokonuje członek jego rodziny lub bezpośredni przełożony.
§ 7.[Zakazy dotyczące legitymacji] 1. Legitymacji nie wolno:
1) odstępować innej osobie,
2) wywozić za granicę, chyba że funkcjonariusz uzyska na to zgodę właściwego przełożonego określonego w art. 36 ust. 1 ustawy albo, w myśl odrębnych przepisów regulujących sposób wykonywania określonych czynności służbowych poza granicą, posiadanie przez funkcjonariusza legitymacji stanowi jeden z warunków dopuszczających wykonanie tych czynności,
3) przesyłać pocztą, z wyjątkiem poczty specjalnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
2. Funkcjonariusz, który nie uzyskał zgody na wywóz legitymacji za granicę, jest obowiązany na czas wyjazdu zdeponować legitymację w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej.
§ 8.[Wymiana legitymacji] Legitymacja podlega wymianie w przypadku:
1) zmiany danych w niej zawartych,
2) uszkodzenia lub zniszczenia,
3) upływu okresu jej ważności.
§ 9.[Utrata legitymacji] 1. W razie utraty legitymacji funkcjonariusz jest obowiązany zawiadomić o tym niezwłocznie drogą służbową przełożonego, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 2.
2. Kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której funkcjonariusz pełni służbę, przeprowadzą czynności wyjaśniające w sprawie utraty legitymacji.
3. W razie odzyskania utraconej legitymacji funkcjonariusz jest obowiązany zwrócić ją osobie, która ją wydała, oraz podać datę i okoliczności odzyskania legitymacji.
§ 10.[Organ właściwy do wydawania, wymiany i unieważniania legitymacji] 1. Organem właściwym do wydawania, wymiany i unieważniania legitymacji jest Komendant Główny Straży Granicznej.
2. Czynności, o których mowa w ust. 1, może wykonywać osoba upoważniona przez Komendanta Głównego Straży Granicznej.
§ 11.[Znak] 1. Znak wydają:
1) kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej właściwej do spraw kadr funkcjonariuszom, dla których Komendant Główny Straży Granicznej jest przełożonym właściwym w sprawach osobowych zgodnie z przepisami w sprawie właściwości organów i jednostek organizacyjnych wynikających ze stosunku służbowego funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz trybu postępowania w tych sprawach,
2) [1] komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej i komendant ośrodka Straży Granicznej funkcjonariuszom, dla których są przełożonymi właściwymi w sprawach osobowych zgodnie z przepisami w sprawie właściwości organów i jednostek organizacyjnych wynikających ze stosunku służbowego funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz trybu postępowania w tych sprawach.
2. Do znaku stosuje się odpowiednio przepisy § 4, 6, 7, § 8 pkt 1 i 2 i § 9.
3. Wzór znaku określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 12.[Dotychczasowy wzór legitymacji] Dotychczasowy wzór legitymacji może być wykorzystany do dnia 31 grudnia 2004 r.
§ 13.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 25 czerwca 2002 r. (poz. 1019)
Załącznik nr 1
WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ
Załącznik nr 2
WZÓR ZNAKU IDENTYFIKACYJNEGO FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ
Załącznik nr 3
SZCZEGÓŁOWY SPOSÓB NOSZENIA PRZEZ FUNKCJONARIUSZA STRAŻY GRANICZNEJ ZNAKU IDENTYFIKACYJNEGO
1. Funkcjonariusz umundurowany pełniący służbę graniczną lub wykonujący czynności administracyjno-porządkowe nosi znak w sposób następujący:
1) użytkujący umundurowanie typu wojsk lądowych – na prawej górnej kieszeni (na pasku skórzanym podpiętym pod klapkę do guzika tej kieszeni): kurtki munduru wyjściowego, bluzy olimpijki, bluzy polowej, koszuli koloru białego z krótkimi rękawami, koszuli koloru khaki z krótkimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru khaki z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli polowej z krótkimi rękawami, kurtki służbowej Straży Granicznej koloru khaki z podpinką i kurtki polowej;
2) użytkujący umundurowanie typu marynarki wojennej – na kurtce munduru wyjściowego w odległości 20 mm ponad pierwszym od góry guzikiem, symetrycznie między klapą kurtki a wszyciem prawego rękawa oraz na prawej górnej kieszeni (na pasku skórzanym podpiętym pod klapkę do guzika tej kieszeni): bluzy olimpijki, bluzy polowej, koszuli koloru białego z krótkimi rękawami, koszuli koloru białego z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru granatowego z krótkimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru granatowego z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli polowej z krótkimi rękawami i kurtki polowej;
3) użytkujący umundurowanie typu wojsk lotniczych – na prawej górnej kieszeni (na pasku skórzanym podpiętym pod klapkę do guzika tej kieszeni): kurtki munduru wyjściowego, bluzy olimpijki, bluzy polowej, koszuli koloru białego z krótkimi rękawami, koszuli koloru niebieskiego z krótkimi rękawami i naramiennikami, koszuli koloru niebieskiego z długimi rękawami i naramiennikami, koszuli polowej z krótkimi rękawami i kurtki polowej.
2. Funkcjonariusz nieumundurowany w czasie wykonywania zadań służbowych nosi znak w sposób zabezpieczający go przed utratą.
[1] § 11 ust. 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 30 grudnia 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji służbowych oraz znaków identyfikacyjnych funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz.U. poz. 1706). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2014 r.