Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2002-07-05
Wersja aktualna od 2002-07-05
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI
z dnia 27 czerwca 2002 r.
w sprawie nagrody jubileuszowej funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Na podstawie art. 115 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462. z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4. poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2001 r. Nr 45, poz. 498, Nr 106, poz. 1149 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa okresy wliczane do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej przez funkcjonariusza Straży Granicznej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, oraz tryb jej obliczania i wypłacania.
§ 2.[Okres służby] Do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej przez funkcjonariusza, zwanej dalej „nagrodą”, wlicza się:
1) okresy służby i pracy uwzględniane przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego funkcjonariusza z tytułu wysługi lat,
2) okres studiów w szkole wyższej przewidziany programem nauczania w łącznym wymiarze nie większym niż 5 lat, pod warunkiem uzyskania dyplomu ich ukończenia,
3) inne okresy uwzględniane przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego funkcjonariusza z tytułu wysługi lat.
§ 3.[Podstawa obliczenia wysokości nagrody] 1. Podstawę obliczenia wysokości nagrody stanowią miesięczne uposażenie zasadnicze wynikające z zaszeregowania stanowiska służbowego funkcjonariusza wraz z dodatkami do uposażenia o charakterze stałym, w wysokości przysługującej mu w dniu wypłaty nagrody, a jeżeli jest to dla niego korzystniejsze – w dniu nabycia prawa do tej nagrody, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W przypadku funkcjonariusza zawieszonego w czynnościach służbowych podstawę obliczenia wysokości nagrody stanowią miesięczne uposażenie zasadnicze wynikające z zaszeregowania stanowiska służbowego tego funkcjonariusza wraz z dodatkami do uposażenia o charakterze stałym, w wysokości przysługującej mu w przeddzień zawieszenia w czynnościach służbowych.
3. Podstawę obliczenia wysokości nagrody wypłacanej po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku służbowego stanowią miesięczne uposażenie zasadnicze wynikające z zaszeregowania stanowiska służbowego funkcjonariusza wraz z dodatkami do uposażenia o charakterze stałym, w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, jeżeli są korzystniejsze od uposażenia z dnia nabycia prawa do nagrody.
§ 4.[Termin wypłaty nagrody] Funkcjonariuszowi wypłaca się nagrodę danego stopnia nie później niż w ciągu 14 dni od daty upływu okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do tej nagrody, z zastrzeżeniem § 5–7.
§ 5.[Nabycie prawa do nagrody na podstawie innych przepisów] 1. Funkcjonariuszowi, który nabył prawo do nagrody w związku z wejściem w życie przepisów umożliwiających wliczenie do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody, okresów dotychczas niepodlegających uwzględnieniu przy nabyciu prawa do tej nagrody, nagrodę tę wypłaca się w dniu wejścia w życie tych przepisów.
2. Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 1, osiągnięty okres służby uprawnia jednocześnie do kilku nagród, funkcjonariuszowi wypłaca się tylko jedną nagrodę – najwyższą.
3. W przypadku nabycia prawa do nagrody wyższego stopnia w ciągu 12 miesięcy od dnia nabycia prawa do nagrody uzyskanej w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, funkcjonariuszowi wypłaca się tylko wyrównanie do wysokości nagrody wyższej.
4. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku funkcjonariusza, który udokumentował okresy wliczane do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody, i nabył prawo do nagrody wyższego stopnia przed dniem nabycia prawa do nagrody niższego stopnia, ustalonego na podstawie dotychczas udokumentowanego okresu służby, od którego zależało nabycie prawa do nagrody, albo nabędzie je nie później niż w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
§ 6.[Wypłata nagrody funkcjonariuszowi uprawnionemu do emerytury lub renty] W przypadku zwolnienia ze służby funkcjonariusza uprawnionego do emerytury lub renty, nagrodę wypłaca mu się w dniu zwolnienia ze służby, jeżeli w tym dniu brakuje mu do okresu służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody, nie więcej niż 12 miesięcy.
§ 7.[Termin wypłaty nagrody] Funkcjonariuszowi, który osiągnął okres służby, od którego zależy nabycie prawa do nagrody w okresie podlegającym zaliczeniu do wysługi lat, lecz bez prawa do uposażenia, nagrodę wypłaca się bezpośrednio po upływie tego okresu.
§ 8.[Wypłata nagrody z urzędu] Nagrodę wypłaca się z urzędu.
§ 9.[Obowiązek udokumentowania prawa do nagrody] 1. Funkcjonariusz jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
2. W przypadku braku w aktach osobowych funkcjonariusza dokumentacji potwierdzającej nabycie przez niego prawa do nagrody, jest on obowiązany przedłożyć przełożonemu właściwemu w sprawach osobowych do wglądu oryginał dokumentu potwierdzającego fakt służby lub pracy, o których mowa w § 2 pkt 1, oraz okres trwania tej służby lub pracy, ukończenie szkoły wyższej oraz okresu studiów w szkole wyższej, a także czas trwania okresów wskazanych w § 2 pkt 3.
§ 10.[Forma dokonywania wypłaty nagrody] 1. Nagrodę wypłaca się w formie bezpośredniej lub na rachunek w banku wskazanym w formie pisemnej, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach może być ona przesłana na wskazany adres.
2. W razie śmierci lub zaginięcia funkcjonariusza, nagrodę wypłaca się osobom, o których mowa w art. 120 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.
§ 11.[Stosowanie] Przepisy rozporządzenia stosuje się od dnia 16 czerwca 2002 r.
§ 12.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: K. Janik