Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2002 nr 97 poz. 872
Wersja archiwalna od 2015-07-01 do 2020-03-15
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2002 nr 97 poz. 872
Wersja archiwalna od 2015-07-01 do 2020-03-15
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone w związku z art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 322) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie Wojskowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. poz. 432). 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 14 czerwca 2002 r.

w sprawie organizacji oraz warunków i trybu wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2015 r., poz. 810)  

Na podstawie art. 20a ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575, Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756, z 1999 r. Nr 70, poz. 778, z 2000 r. Nr 12. poz. 136 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 29, poz. 320, Nr 42, poz. 473, Nr 63, poz. 634, Nr 125, poz. 1367, Nr 126. poz. 1382 i Nr 128, poz. 1407 i 1408 oraz z 2002 r. Nr 37, poz. 329 i Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa organizację oraz warunki i tryb wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną:

1) na terenie jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w rejonach zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych,

2) w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz pracowników wojska zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w pkt 1,

3) w stosunku do żołnierzy wojsk obcych i ich personelu cywilnego przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo przemieszczających się przez to terytorium.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wojskowa Inspekcja Sanitarna] Wojskowa Inspekcja Sanitarna realizuje zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, określone w ustawie z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a w szczególności: sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny; prowadzi działalność zapobiegawczą i przeciwepidemiczną w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, w tym związaną z rozpoznaniem czynników zagrożeń biologicznych w ramach systemu wykrywania skażeń w Sitach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej; sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem i jakością zdrowotną żywności znajdującej się w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1, oraz dostarczanej do tych jednostek, w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Współdziałanie Wojskowej Inspekcji Sanitarnej z innymi organami] Wojskowa Inspekcja Sanitarna współdziała z Państwową Inspekcją Sanitarną, Państwową Inspekcją Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Inspekcją Ochrony Środowiska, Państwową Inspekcją Pracy, wojskowymi organami weterynaryjnymi, a także służbą medycyny pracy oraz inspektorami bezpieczeństwa i higieny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, jak również ze służbami wojsk obcych – przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przemieszczających się przez to terytorium – właściwymi w sprawach nadzoru sanitarnohigienicznego, działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej oraz medycyny prewencyjnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Wojskowi inspektorzy sanitarni] 1. Organami Wojskowej Inspekcji Sanitarnej są wojskowi inspektorzy sanitarni.

2. Wojskowymi inspektorami sanitarnymi są:

1) Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego,

2) Szef Wojskowej Inspekcji Sanitarnej – zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego,

3) komendanci wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej,

4) inspektorzy wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej.

3. [1] Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego oraz pozostałych wojskowych inspektorów sanitarnych powołuje i odwołuje Minister Obrony Narodowej na wniosek dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego] 1. [2] Wojskową Inspekcją Sanitarną kieruje Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego, podległy dyrektorowi departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia.

2. Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego w zakresie Wojskowej Inspekcji Sanitarnej wykonuje zadania na zasadach i w trybie przewidzianych dla Głównego Inspektora Sanitarnego, z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Komendanci wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej] 1. Komendanci wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej, zwani dalej „komendantami”, wykonują swoje zadania przy pomocy podległych im wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej.

2. Komendanci wykonują swoje zadania na terenie:

1) komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Bydgoszczy – województw: kujaw-sko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego oraz powiatu drawskiego,

2) komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Gdyni – województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego, z wyłączeniem powiatu drawskiego, oraz na okrętach Marynarki Wojennej,

3) komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie – województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego,

4) komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Modlinie – województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego,

5) komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej we Wrocławiu – województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego.

3. Komendanci przedstawiają Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu Wojska Polskiego analizę i ocenę stanu sanitarnohigienicznego oraz sytuacji epidemiologicznej i epizootycznej w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1, na obszarze ich działania, raz na kwartał, w terminie do dziesiątego dnia miesiąca następującego po upływie danego kwartału.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Podległość Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu Wojska Polskiego] Wojskowi inspektorzy sanitarni, o których mowa w S 4 ust. 2 pkt 2–4, podlegają Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu Wojska Polskiego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Badania i analizy] Badania i analizy, w zakresie określonym przez organy Wojskowej Inspekcji Sanitarnej, wykonują laboratoria i pracownie wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Właściwość organów] 1. W rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, w sprawach należących do zakresu zadań i kompetencji Wojskowej Inspekcji Sanitarnej, organami właściwymi są wojskowi inspektorzy sanitarni, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Organem właściwym w pierwszej instancji w dziedzinie:

1) higieny radiacyjnej,

2) zapobiegawczego nadzoru sanitarnego w zakresie uzgadniania dokumentacji projektowej dla budowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych na terenie jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w rejonach zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych

– jest komendant.

3. W postępowaniu administracyjnym organem wyższego stopnia, w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, w stosunku do wojskowych inspektorów sanitarnych, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 2–4, jest Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Uprawnienia wojskowych inspektorów sanitarnych] 1. Wojskowi inspektorzy sanitarni w zakresie Wojskowej Inspekcji Sanitarnej wykonują zadania na zasadach i w trybie przewidzianych dla państwowych inspektorów sanitarnych. W związku z wykonywanymi czynnościami są oni upoważnieni w szczególności do:

1) wstępu do jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1, w tym również na okręty Marynarki Wojennej, oraz wszystkich pomieszczeń i urządzeń wchodzących w ich skład, dla przeprowadzenia kontroli stanu sanitarnohigienicznego, warunków higieny służby i pracy oraz oceny sytuacji epidemiologicznej,

2) wstępu na teren obiektów zajmowanych przez żołnierzy wojsk obcych i ich personel cywilny przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przemieszczających się przez to terytorium, dla oceny sytuacji epidemiologicznej,

3) wydawania zaleceń w sprawach zachowania higieny we wszystkich działach higieny wojskowej oraz zapobiegania chorobom zakaźnym i zawodowym, jak również w sprawach zwalczania niekorzystnego wpływu szkodliwości i uciążliwości środowiskowych,

4) wstępu do obiektów będących w trakcie budowy prowadzonej na terenie jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1.

2. W razie stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych, zdrowotnych i epidemiologicznych, wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2–4, nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień.

3. Jeżeli naruszenie wymagań, o których mowa w ust. 2, spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2–4, nakazuje unieruchomienie stanowiska pracy, maszyny lub innego urządzenia, zamknięcie obiektu, wyłączenie z eksploatacji środka transportu, wycofanie z obrotu środka spożywczego, przedmiotu użytku lub innego wyrobu mogącego mieć wpływ na zdrowie ludzi albo podjęcie lub zaprzestanie innych działań. Decyzje w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

4. O wydanej decyzji wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2–4, powiadamia niezwłocznie przełożonych kontrolowanej jednostki organizacyjnej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego. Wydanie decyzji wraz z uzasadnieniem i zaleceniami wojskowy inspektor sanitarny dokumentuje wpisem w książce kontroli, potwierdzając go własnoręcznym podpisem i pieczątką.

5. Uruchomienie zamkniętego obiektu lub jego części oraz wyłączonego urządzenia albo stanowiska pracy może nastąpić po uprzednim wyrażeniu zgody przez właściwego wojskowego inspektora sanitarnego. O fakcie tym wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2–4, zawiadamia niezwłocznie Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.

6. Przepisów ust. 2–5 nie stosuje się w stosunku do żołnierzy wojsk obcych i ich personelu cywilnego przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo przemieszczających się przez to terytorium. W przypadku zaistnienia zagrożeń epidemicznych bądź stwierdzenia rażących zaniedbań w zakresie higieny środowiska, wojskowy inspektor sanitarny powiadamia właściwe służby wojsk obcych oraz Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.

7. Wzór pieczątki wojskowego inspektora sanitarnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Uczestnictwo Wojskowego Inspektora Sanitarnego w dopuszczaniu do użytku obiektów budowlanych oraz okrętów Marynarki Wojennej] 1. Wojskowy inspektor sanitarny uczestniczy w dopuszczaniu do użytku obiektów budowlanych oraz okrętów Marynarki Wojennej w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1.

2. Wojskowemu inspektorowi sanitarnemu, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2–4, przysługuje prawo zgłoszenia sprzeciwu przeciwko oddaniu do użytku wybudowanego lub przebudowanego obiektu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli w toku wykonywanego nadzoru sanitarnohigienicznego stwierdzono, że z powodu nieuwzględnienia wymagań higienicznych lub zdrowotnych określonych w obowiązujących przepisach mogłoby nastąpić zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego.

3. Zgłoszenie sprzeciwu, o którym mowa w ust. 2, wstrzymuje oddanie obiektu do użytku do czasu wydania decyzji przez Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Obowiązki dowódców jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej] Dowódcy (szefowie, komendanci, kierownicy) jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, w przypadku stwierdzenia istotnych uchybień w działalności kontrolowanej jednostki w zakresie: zachowania higieny, zapobiegania chorobom zakaźnym i zawodowym oraz zwalczania niekorzystnego wpływu szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, mogących mieć wpływ na stan zdrowia lub życie, są obowiązani:

1) wykonywać zalecenia wojskowego inspektora sanitarnego, dotyczące poprawy stanu sanitarnohigienicznego, sytuacji epidemiologicznej oraz warunków higieny służby i pracy,

2) w terminie trzydziestu dni od dnia przeprowadzenia kontroli i stwierdzenia uchybień, pisemnie poinformować właściwego wojskowego inspektora sanitarnego o podjętych i wykonanych czynnościach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Ochrona prawna osób dokonujących czynności kontrolnych] Osoby dokonujące czynności kontrolnych podlegają przy wykonywaniu swoich zadań ochronie prawnej, przewidzianej w odrębnych przepisach dla funkcjonariuszy publicznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Legitymacja wojskowego inspektora sanitarnego] Wojskowi inspektorzy sanitarni, wykonując swoje zadania, posługują się legitymacją wojskowego inspektora sanitarnego wydaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 marca 2000 r. w sprawie organizacji oraz zasad i trybu wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną (Dz. U. Nr 17, poz. 220).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 14 czerwca 2002 r. (poz. 872)

Załącznik nr 1

WZÓR PIECZĄTKI WOJSKOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

infoRgrafika

Załącznik nr 2

WZÓR LEGITYMACJI WOJSKOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

infoRgrafika

[1] § 4 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 maja 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji oraz warunków i trybu wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną (Dz.U. poz. 810). Zmiana weszła w życie 1 lipca 2015 r.

[2] § 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 maja 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji oraz warunków i trybu wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną (Dz.U. poz. 810). Zmiana weszła w życie 1 lipca 2015 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00