Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2002-07-12 do 2009-01-31
Wersja archiwalna od 2002-07-12 do 2009-01-31
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 6 czerwca 2002 r.
w sprawie oceny poziomów substancji w powietrzu.
Na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 i Nr 115, poz. 1229 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa:
1) sposoby, metody i zakres dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu, w tym:
a) zakresy wymaganych pomiarów, z podziałem na pomiary ciągłe oraz okresowe w zależności od podziału na strefy,
b) przypadki, gdy ocena jakości powietrza może być dokonywana w oparciu o kombinacje metod pomiarowych i modelowania oraz wyłącznie w oparciu o metody modelowania lub inne metody szacowania w zależności od podziału na strefy,
2) górne i dolne progi oszacowania dla substancji o ustalonych poziomach dopuszczalnych, dopuszczalną częstość przekraczania progów oszacowania oraz sposób określania częstości przekraczania progów oszacowania,
3) minimalną liczbę stałych punktów pomiarowych przy prowadzeniu pomiarów:
a) poziomów substancji w powietrzu wprowadzanych w sposób niezorganizowany lub z małych instalacji,
b) poziomów substancji w powietrzu wprowadzanych z dużych instalacji,
c) poziomów substancji w powietrzu ze względu na ochronę roślin,
4) kryteria lokalizacji punktów poboru próbek substancji przy prowadzeniu pomiarów z uwagi na:
a) ochronę zdrowia ludzi,
b) ochronę roślin,
c) oddziaływanie transportu,
5) sposób wyboru punktów pomiarowych,
6) metodyki referencyjne modelowania jakości powietrza.
§ 2.1. Oceny poziomu substancji w powietrzu dokonuje się na podstawie określonych w rozporządzeniu sposobów i metod.
2. Sposoby i metody dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu oraz zakres dokonywania tej oceny określa § 3 i 4.
§ 3.1. Oceny poziomu substancji w powietrzu w strefach, o których mowa w art. 89 ust. 1 i art. 92 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, dokonuje się w odniesieniu do dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu powiększonych o margines tolerancji, dopuszczonych poziomów substancji w powietrzu określonych dla terenu kraju ze względu na zdrowie ludzi oraz ze względu na ochronę roślin, a także w odniesieniu do alarmowych poziomów niektórych substancji.
2. W przypadku oceny poziomu substancji w powietrzu ze względu na ochronę zdrowia ludzi wykorzystuje się w szczególności wyniki pomiarów z punktów poboru próbek substancji spełniających kryteria lokalizacji określone w § 9 ust. 1.
3. W przypadku oceny poziomu substancji w powietrzu ze względu na ochronę roślin wykorzystuje się w szczególności wyniki pomiarów z punktów poboru próbek substancji spełniających kryteria lokalizacji określone w § 9 ust. 2.
4. Oceny poziomu substancji w powietrzu dla obszarów ochrony uzdrowiskowej oraz parków narodowych dokonuje się w odniesieniu do dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu określonych dla tych obszarów, wykorzystując wyniki pomiarów z punktów poboru próbek substancji spełniających kryteria lokalizacji, określone odpowiednio w § 9 ust. 1 i ust. 2.
§ 4.1. Oceny poziomu substancji w powietrzu w strefach, w których poziom substancji przekracza górny próg oszacowania, dokonuje się na podstawie pomiarów ciągłych rozumianych jako pomiary automatyczne lub jako pomiary manualne prowadzone w sposób systematyczny, odpowiednio do metodyk referencyjnych, o których mowa w § 13, w stałych punktach pomiarowych, z zastrzeżeniem § 7 ust. 1. Dla ocen tych można dodatkowo wykorzystać metody modelowania.
2. Oceny poziomu substancji w powietrzu w strefach, w których poziom substancji nie przekracza górnego progu oszacowania, dokonuje się na podstawie kombinacji pomiarów w stałych punktach pomiarowych i metod modelowania lub innych technik szacowania, w szczególności pomiarów okresowych i szacunków obiektywnych na podstawie analizy emisji, z zastrzeżeniem ust. 4.
3. Oceny poziomu substancji w powietrzu w strefach, w których poziom substancji nie przekracza dolnego progu oszacowania, można dokonać wyłącznie na podstawie metodyk modelowania lub innych technik szacowania, w szczególności pomiarów okresowych i szacunków obiektywnych na podstawie analizy emisji, z zastrzeżeniem ust. 4.
4. Oceny poziomu dwutlenku siarki, dwutlenku azotu i ozonu na terenie aglomeracji o liczbie mieszkańców większej niż 250 tys., zwanej dalej aglomeracją, dokonuje się na podstawie pomiarów ciągłych w stałych punktach pomiarowych.
§ 5.1. Górne i dolne progi oszacowania dla benzenu, dwutlenku azotu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, ołowiu, ozonu, pyłu PM10 (pył o średnicy aerodynamicznej ziaren do 10 µm) i tlenku węgla oraz dopuszczalne częstości ich przekraczania, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Próg oszacowania uznaje się za dotrzymany;
1) w przypadku benzenu, dwutlenku azotu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, ołowiu, pyłu PM10 i tlenku węgla, jeżeli podczas pięciu poprzednich lat był on przekraczany co najwyżej w dwóch odrębnych latach,
2) w przypadku ozonu, jeżeli podczas pięciu poprzednich lat był on przekraczany co najwyżej w jednym roku.
3. W przypadku braku danych pomiarowych z okresu poprzednich pięciu lat, do określenia dotrzymania progu oszacowania, o którym mowa w ust. 2, wykorzystuje się dane z krótszego okresu pomiarowego, jeżeli pomiary były prowadzone w czasie i w miejscach o najwyższych poziomach substancji w powietrzu, w połączeniu z wynikami inwentaryzacji emisji i modelowania.
§ 6.1. Minimalną liczbę stałych punktów pomiarowych przy prowadzeniu pomiarów benzenu, dwutlenku azotu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, ołowiu, pyłu PM10 i tlenku węgla w powietrzu w strefach, w których substancje te wprowadzane są w sposób niezorganizowany lub z małych instalacji rozumianych jako wymagające pozwolenia instalacje zaliczane do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których raport o oddziaływaniu na środowisko może być wymagany, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia. Jeżeli w strefie substancje te wprowadzane są także z dużych instalacji rozumianych jako instalacje mogące znacząco oddziaływać na środowisko, dla których wymagany jest raport o oddziaływaniu na środowisko, przynajmniej jeden punkt pomiarowy powinien być zlokalizowany w miejscu największego oddziaływania tych instalacji.
2. Przy prowadzeniu pomiarów poziomów benzenu, dwutlenku azotu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, ołowiu, pyłu PM10 i tlenku węgla w powietrzu w strefach, w których substancje te wprowadzane są z dużych instalacji rozumianych jako instalacje mogące znacząco oddziaływać na środowisko, dla których wymagany jest raport o oddziaływaniu na środowisko, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że przynajmniej jeden punkt pomiarowy powinien być zlokalizowany w miejscu największego oddziaływania instalacji.
3. Minimalna liczba stałych punktów pomiarowych przy prowadzeniu pomiarów poziomów tlenków azotu i dwutlenku siarki w powietrzu ze względu na ochronę roślin wynosi:
1) 1 na 20 000 km2, jeśli poziomy tych substancji w powietrzu przekraczają górny próg oszacowania,
2) 1 na 40 000 km2, jeśli poziomy tych substancji w powietrzu nie przekraczają górnego progu (oszacowania i są wyższe od dolnego progu oszacowania.
4. Minimalna liczba stałych punktów pomiarowych, o których mowa w ust. 1-3, dotyczy przypadku, gdy pomiary stanowią jedyne źródło informacji o jakości powietrza.
§ 7.1. Minimalną liczbę stałych punktów pomiarowych przy prowadzeniu pomiarów poziomu ozonu w powietrzu, gdy pomiary stanowią jedyne źródło informacji, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. W strefach, w których pomiary poziomów ozonu są wymagane, prowadzi się również pomiary ciągłe poziomów dwutlenku azotu i tlenku azotu w powietrzu, ale liczba punktów pomiarowych dla prowadzenia pomiarów dwutlenku azotu i tlenku azotu może być o połowę mniejsza niż określona w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
3. Jeżeli w strefie jest tylko jeden stały punkt pomiarowy, muszą być równocześnie prowadzone pomiary poziomów dwutlenku azotu i tlenku azotu, z wyjątkiem stanowiska wiejskiego.
§ 8.Jeżeli w strefach, w których pomiary poziomów substancji w powietrzu w stałych punktach pomiarowych są wymagane, a wyniki pomiarów są uzupełniane danymi z innych źródeł, takich jak inwentaryzacje emisji, pomiary okresowe, metody modelowania, to liczba stałych punktów pomiarowych może być mniejsza niż określona w § 6 i 7, ale wystarczająca, aby przy zastosowaniu również innych metod dokonać rzetelnej oceny poziomów substancji w powietrzu.
§ 9.1. Punkty poboru próbek substancji przy prowadzeniu pomiarów poziomów benzenu, dwutlenku azotu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, ołowiu pyłu PM10 i tlenku węgla w powietrzu z uwagi na ochronę zdrowia ludzi powinny być zlokalizowane tak, aby:
1) dostarczały danych z obszarów stref, o najwyższych poziomach substancji w powietrzu, na które ludność będzie narażona przez okres odpowiedni do okresu uśredniania wyników pomiarów, dla którego określono dopuszczalne poziomy substancji w powietrzu,
2) dostarczały danych z innych niż określone w pkt 1 obszarów stref, dotyczących narażenia ogółu ludności,
3) były reprezentatywne dla:
a) obszaru o powierzchni co najmniej 200 m2 w przypadku pomiarów prowadzonych z uwagi na oddziaływanie transportu,
b) obszaru o powierzchni kilku km2 w przypadku pomiarów tła miejskiego,
c) podobnych lokalizacji nieznajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie.
2. Punkty poboru próbek substancji przy prowadzeniu pomiarów poziomów tlenków azotu i dwutlenku siarki w powietrzu z punktu widzenia ochrony roślin powinny być:
1) zlokalizowane w odległości ponad 20 kilometrów od aglomeracji lub ponad 5 kilometrów od innych obszarów zabudowanych, instalacji i głównych szlaków komunikacyjnych,
2) reprezentatywne dla obszaru o powierzchni co najmniej 1000 km2.
3. Punkty poboru próbek substancji przy prowadzeniu pomiarów z uwagi na oddziaływanie transportu powinny być lokalizowane tak, aby:
1) w przypadku benzenu, dwutlenku azotu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, ołowiu, pyłu PM10 i tlenku węgla znajdowały się co najmniej 25 metrów od krańca głównych skrzyżowań i co najmniej 4 metry od środka najbliższego pasa jezdni,
2) w przypadku dwutlenku azotu i tlenku węgla czerpnia znajdowała się nie dalej niż 5 metrów od krawężnika najbliższej jezdni,
3) w przypadkach benzenu, ołowiu i pyłu PM10 czerpnia znajdowała się na linii zabudowy.
4. Kryteria lokalizacji punktów pomiarowych do oceny poziomu ozonu określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§ 10.Wyboru punktów pomiarowych należy dokonać w taki sposób, aby:
1) przepływ powietrza wokół czerpni nie był ograniczony żadnymi przeszkodami,
2) czerpnia była umieszczona w odległości kilku metrów od budynków, drzew i innych przeszkód, z tym że:
a) w przypadku benzenu, dwutlenku azotu, tlenków azotu, dwutlenku siarki, ołowiu, pyłu PM10 i tlenku węgla w odległości przynajmniej 0,5 metra od najbliższego budynku, jeżeli czerpnia znajduje się na linii zabudowy,
b) w przypadku ozonu w odległości nie mniejszej niż dwukrotna różnica wysokości przeszkody i wysokości umieszczenia czerpni,
3) czerpnia znajdowała się na wysokości od 1,5 metra do 4 metrów powyżej poziomu gruntu, z zastrzeżeniem pkt 4,
4) czerpnia mogła zostać usytuowana wyżej (do 8 metrów), w szczególności jeżeli punkt poboru próbek ma być reprezentatywny dla większego obszaru,
5) uniknąć ponownego zasysania przez czerpnię powietrza odprowadzanego z punktu pomiarowego,
6) uniknąć bezpośredniego zasysania przez czerpnię substancji przed ich dostatecznym wymieszaniem z powietrzem,
7) w przypadku ozonu czerpnia znajdowała się w odległości większej niż 10 metrów od najbliższej drogi i w odległości tym większej, im większe jest natężenie ruchu drogowego.
§ 11.Pomiary poziomów substancji, które przyczyniają się do tworzenia ozonu przyziemnego w powietrzu, obejmujące co najmniej tlenki azotu, tlenek węgla i lotne związki organiczne wymienione w załączniku nr 5 do rozporządzenia, prowadzi się w co najmniej jednym punkcie pomiarowym w kraju.
§ 12.Pomiary poziomu pyłu PM2,5 (pył o średnicy aerodynamicznej ziaren do 2,5 µm) w powietrzu prowadzi się w co najmniej jednym punkcie pomiarowym w aglomeracji.
§ 13.Metodyki referencyjne poboru próbek i analiz poziomów substancji oraz wymagania odnośnie do sposobów oceny poziomów substancji, w tym modeIowania jakości powietrza, określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§ 14.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Środowiska: S. Żelichowski
Załączniki do rozporządzenia Ministra Środowiska
z dnia 6 czerwca 2002 r. (poz. 798)
Załącznik nr 1
GÓRNE l DOLNE PROGI OSZACOWANIA DLA BENZENU, DWUTLENKU AZOTU, TLENKÓW AZOTU, DWUTLENKU SIARKI, OŁOWIU, OZONU, PYŁU PM10 l TLENKU WĘGLA ORAZ DOPUSZCZALNE CZĘSTOŚCI ICH PRZEKRACZANIA
Lp. | Nazwa substancji | Okres uśredniania wyników pomiarów | Dopuszczalny poziom substancji w powietrzu [w µg /m3] | Górny próg oszacowania | Dolny próg oszacowania | ||||
| % poziomu dopuszczalnego | dopuszczalna częstość przekroczeń w roku kalendarzowym | % poziomu dopuszczalnego (wartość w mg/m3 ) | dopuszczalna częstość przekroczeń | |||||
1 | benzen | rok kalendarzowy | 5 a) | 70 | - | 40 |
| ||
2 | dwutlenek azotu | jedna godzina | 200 a) | 70 | 18 razy | 50 | 18 razy | ||
rok kalendarzowy | 40 a) | 80 | - | 65 | - | ||||
tlenki azotu | rok kalendarzowy | 40 b) | 30b) | 60 | 80 | - | 65 | - | |
3 | dwutlenek siarki (ditlenek siarki) | 24 godziny | 150 a) | 125a) | 50 | 60 | 18 razy | 40 | 3 razy |
rok kalendarzowy | 40 b) | 20 b) | 30 | 60 | - | 40 | - | ||
4 | ołów | rok kalendarzowy | 0,5 a) | 70 | - | 50 | - | ||
5 | ozon | 8 godzin | 120 a) | 100 | - | - | - | ||
okres wegetacyjny (1 V-31 VII) | 24000c) mg/m3 ּh | 1800c) mg/m3 ּh | 25 (6000 mg/m3 ּh) | 33,3 (6000 mg/m3 ּ | - | - | - | ||
6 | pył zawieszony PM10 | 24 godziny | 50 a) | 60 | 7 razy | 40 | 7 razy | ||
rok kalendarzowy | 40 a) | 35 | - | 25 | - | ||||
7 | tlenek węgla | 8 godzin | 10 000 a) | 70 | - | 50 | - |
a) poziom dopuszczalny ze względu na ochronę zdrowia ludzi,
b) poziom dopuszczalny ze względu na ochronę roślin,
c) poziom dopuszczalny w względu na ochronę roślin wyrażony jako AOT 40.
Załącznik nr 2
MINIMALNA LICZBA STAŁYCH PUNKTÓW POMIAROWYCH PRZY PROWADZENIU POMIARÓW POZIOMÓW BENZENU, DWUTLENKU AZOTU, TLENKÓW AZOTU, DWUTLENKU SIARKI, OŁOWIU, PYŁU PM10 l TLENKU WĘGLA W POWIETRZU W STREFACH, W KTÓRYCH SUBSTANCJE TE WPROWADZANE SĄ W SPOSÓB NIEZORGANIZOWANY LUB Z MAŁYCH INSTALACJI
Liczba mieszkańców strefy w tysiącach | Poziom substancji w powietrzu przekracza górny próg oszacowania1) | Poziom substancji w powietrzu znajduje się pomiędzy górnym a dolnym progiem oszacowania | Dla SO2 i NO2 w aglomeracjach, w których poziomy nie przekraczają dolnego progu oszacowania |
0-249 | 1 | 1 | - |
250-499 | 2 | 1 | 1 |
500-749 | 2 | 1 | 1 |
750-999 | 3 | 1 | 1 |
1000-1499 | 4 | 2 | 1 |
1500-1999 | 5 | 2 | 1 |
2000-2749 | 6 | 3 | 2 |
2750-3749 | 7 | 3 | 2 |
3750-4749 | 8 | 4 | 2 |
4750-5999 | 9 | 4 | 2 |
>6000 | 10 | 5 | 3 |
1) W przypadku benzenu, dwutlenku azotu, pyłu PM10 i tlenku węgla należy uwzględnić przynajmniej jeden punkt pomiaru tła miejskiego i jeden do oceny poziomu substancji w rejonie oddziaływania ruchu drogowego, pod warunkiem że nie spowoduje to zwiększenia liczby punktów poboru próbek.
Załącznik nr 3
MINIMALNA LICZBA STAŁYCH PUNKTÓW POMIAROWYCH PRZY PROWADZENIU POMIARÓW POZIOMU OZONU W POWIETRZU. GDY POMIARY STANOWIĄ JEDYNE ŹRÓDŁO INFORMACJI
Populacja aglomeracji lub strefy | Aglomeracje (stanowisko miejskie i podmiejskie)1) | Inne strefy | Stanowisko wiejskie2) |
0-249 | - | - | 1 stacja/25 000 km2 jako średnia gęstość we wszystkich strefach w kraju |
250-499 | 1 | 1 | |
500-999 | 2 | 2 | |
1000-1499 | 3 | 3 | |
1500-1999 | 3 | 4 | |
2000-2749 | 4 | 5 | |
2750-3750 | 5 | 6 | |
>3750 | 1 dodatkowa stacja na 2 miliony mieszkańców | 1 dodatkowa stacja na 2 miliony mieszkańców |
1) Przynajmniej jedno stanowisko podmiejskie, w miejscu gdzie występuje największe narażenie ludności. W przypadku aglomeracji przynajmniej połowę powinny stanowić stanowiska podmiejskie.
2) Jeżeli populacja strefy jest mniejsza od 249 000, a w strefie przekraczany jest górny próg oszacowania, to wówczas koordynacja działań pomiędzy takimi strefami w ramach województwa musi zapewnić właściwą ocenę poziomu ozonu w oparciu o stanowisko wiejskie.
Załącznik nr 4
KRYTERIA LOKALIZACJI PUNKTÓW POMIAROWYCH DO OCENY POZIOMU OZONU
Punkty poboru próbek przy prowadzeniu pomiarów poziomu ozonu w powietrzu z uwagi na:
1. ochronę zdrowia ludzi:
a) w stanowisku miejskim powinny:
- uwzlędniać ocenę narażania ludności na ozon, tj. być zlokalizowane na obszarach z dużą gęstością zaludnienia i stosunkowo wysokimi stężeniami ozonu,
- reprezentować obszar kilku km2,
- być zlokalizowane z dala od wpływu źródeł emisji lokalnych, takich jak ruch samochodowy, stacje benzynowe itp.,
- być zlokalizowane w miejscach dobrze przewietrzanych,
- być zlokalizowane na obszarach z zabudową mieszkaniową, takich jak osiedla i na terenach handlowych w obrębie miast (z dala od drzew); należy brać pod uwagę szerokie ulice i skwery z bardzo ograniczonym ruchem samochodów lub zamknięte dla ruchu ulicznego, obszary otwarte, takie jak boiska, tereny sportowe i rekreacyjne;
2. ochronę zdrowia ludzi i roślin:
a) w stanowisku podmiejskim powinny:
- uwzględniać ocenę narażania ludności i roślin na obrzeżach aglomeracji, tam gdzie poziomy ozonu wykazują wartości najwyższe,
- reprezentować obszar kilkudziesięciu km2.
- być zlokalizowane w pewnej odległości od obszaru emisji maksymalnych, po stronie zawietrznej dla dominującego kierunku lub kierunków wiatru występujących w warunkach sprzyjających do powstawania wysokich stężeń ozonu,
- być zlokalizowane w miejscach pobytu ludzi oraz występowania wrażliwych upraw lub naturalnych ekosystemów zlokalizowanych na obrzeżach aglomeracji narażonych na wysokie poziomy ozonu,
- być zlokalizowane po nawietrznej; stronie miasta w obszarach podmiejskich w celu określenia regionalnego tła stężeń ozonu;
b) w stanowisku wiejskim powinny:
- uwzględniać ocenę narażania ludności, upraw i naturalnych ekosystemów na stężenia ozonu,
- być zlokalizowane na terenie niewielkich osiedli i/lub na obszarach, gdzie występują naturalne ekosystemy, lasy lub uprawy,
- być zlokalizowane z dala od bezpośredniego wpływu źródeł emisji lokalnych, takich jak zakłady przemysłowe i drogi,
- być zlokalizowane na terenach otwartych, ale nie na szczytach górskich.
Załącznik nr 5
SUBSTANCJE, KTÓRE PRZYCZYNIAJĄ SIĘ DO TWORZENIA OZONU PRZYZIEMNEGO W POWIETRZU
tlenki azotu |
|
|
|
tlenek węgla |
|
|
|
etan | 1-buten | izopren | etylobenzen |
etylen | cis-2-buten | i-heksan | o-ksylen |
acetylen | 1,3-butadien | heptan | 1,2,4-trimetylobenzen |
propan | pentan | oktan | 1,2,3-trimetylobenzen |
propylen | i-pentan | i-oktan | 1,3,5-trimetylobenzen |
butan | 1-penten | benzen | formaldehyd |
i-butan | 2-penten | toluen | węglowodory inne niż |
|
|
| metan ogółem |
Załącznik nr 6
METODYKI REFERENCYJNE POBORU PRÓBEK l ANALIZ POZIOMÓW SUBSTANCJI ORAZ WYMAGANIA ODNOŚNIE DO SPOSOBÓW OCENY POZIOMÓW SUBSTANCJI, W TYM MODELOWANIA JAKOŚCI POWIETRZA
Tabela 1. Metodyki referencyjne poboru próbek i analiz poziomów substancji
Substancja | Metodyka/technika referencyjna |
benzen | aspiracyjny pobór prób i technika chromatografii gazowej GC-FID - pomiar manualny |
dwutlenek azotu | PN-ISO 7996:2001 - pomiar automatyczny metodą chemiluminescencyjną |
dwutlenek siarki | ISO/DIS 10498 - metoda spektrofotometrii w nadfiolecie - pomiar automatyczny |
ołów | PrPN-Z-04254/Azl - metoda manualna techniką ASA z atomizacją |
ozon | ISO 13964:1998 metoda fotometrii w nadfiolecie - pomiar automatyczny |
Pył PM1O | PrPN-EN 12341 - metoda manualna wagowa |
tlenek węgla | pomiar automatyczny metodą spektrofotometrii w podczerwieni |
Tabela 2. Wymagania, jakie mają spełniać wyniki pomiarów ciągłych
Wymagania | Dwutlenek siarki, dwutlenek azotu i tlenki azotu | Zanieczyszczenia pyłowe i ołów | Benzen | Tlenek węgla | Ozon, dwutlenek azotu i tlenek azotu 1) |
Dokładność 2) | 15% | 25% | 25% | 15% | 15% |
Minimalny procent ważnych danych | 90% | 90% | 90% | 90% | 90% w lecie |
Objaśnienia:
1) Na stacjach mierzących stężenia ozonu.
2) Dokładność pomiaru zdefiniowana jest w „Przewodniku wyrażania niepewności pomiarów” (ISO 1993) lub w PrPN-ISO 5725-1 „Dokładność (prawdziwość i precyzja) metod i wyników pomiarów” (1994).
Udziały procentowe w tabeli podane są dla pojedynczych pomiarów uśrednionych odpowiednio do okresu uśredniania wyników pomiarów, dla którego określono dopuszczalne poziomy substancji w powietrzu, dla 95% przedziału ufności.
Wymagania odnośnie do minimalnej ilości ważnych danych nie uwzględniają utraty danych z powodu regularnej kalibracji lub normalnej konserwacji sprzętu.
Tabela 3. Wymagania, jakie mają spełniać wyniki pomiarów okresowych
Wymagania | Dwutlenek siarki, dwutlenek azotu i tlenki azotu | Zanieczyszczenia pyłowe i ołów | Benzen | Tlenek węgla | Ozon, dwutlenek azotu i tlenek |
Dokładność 2) | 25% | 50% | 30% | 25% | 30% |
Minimalny procent ważnych danych | 90% | 90% | 90% | 90% | 90% |
Pokrycie czasu 3) | 14% | 14% | 14% | 14% | >10% w lecie |
Objaśnienia:
1) Na stacjach mierzących stężenia ozonu.
2) Dokładność pomiaru zdefiniowana jest w „Przewodniku wyrażania niepewności pomiarów” (ISO 1993) lub w PrPN-ISO 5725-1 „Dokładność (prawdziwość i precyzja) metod i wyników pomiarów” (1994).
3) Jeden pomiar tygodniowo w sposób losowy, równomiernie w ciągu roku lub osiem tygodni równomiernie w ciągu roku.
Udziały procentowe w tabeli podane są dla pojedynczych pomiarów uśrednionych odpowiednio do okresu uśredniania wyników pomiarów, dla którego określono dopuszczalne poziomy substancji w powietrzu, dla 95% przedziału ufności.
Tabela 4. Wymagania, jakie mają spełniać wyniki modelowania
Dokładność 1) | Dwutlenek siarki, dwutlenek azotu i tlenki azotu | Zanieczyszczenia pyłowe i ołów | Benzen | Tlenek węgla | Ozon |
stężenie średnie godzinowe | 50% do 60% |
| - | - | 50% w dzień |
stężenie średnie ośmiogodzinne | - | - | - | 50% | 50% |
stężenie średnie dobowe | 50% | - | - | - | - |
stężenie średnie roczne | 30% | 50% | 50% | - | - |
Objaśnienia:
1) Dokładność modelowania definiowana jest jako maksymalne odchylenie mierzonych i obliczanych poziomów substancji odpowiednio do okresu uśredniania wyników pomiarów, dla którego określono dopuszczalne poziomy substancji w powietrzu.
Tabela 5. Wymacania, jakie mają spełniać obiektywne metody szacowania
| Dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenki azotu i ozon | Zanieczyszczenia pyłowe i ołów | Benzen | Tlenek węgla | Ozon |
Dokładność 1) | 75% | 100% | 100% | 75% | 75% |
Objaśnienia:
1) Dokładność oszacowania definiowana jest jako maksymalne odchylenie mierzonych i obliczanych poziomów substancji odpowiednio do okresu uśredniania wyników pomiarów, dla którego określono dopuszczalne poziomy substancji w powietrzu.