Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2002 nr 70 poz. 646
Wersja archiwalna od 2002-06-23 do 2005-12-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2002 nr 70 poz. 646
Wersja archiwalna od 2002-06-23 do 2005-12-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o kulturze fizycznej oraz ustawy o żegludze śródlądowej (Dz.U. Nr 85, poz. 726) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 17 sierpnia 2006 r. w sprawie zasad bezpieczeństwa przy uprawianiu płetwonurkowania (Dz.U. Nr 154, poz. 1103). 

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 7 maja 2002 r.

w sprawie uprawiania płetwonurkowania.

Na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889 i Nr 102, poz. 1115 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 31 i Nr 25, poz. 253) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Rozporządzenie określa szczegółowe wymogi, kwalifikacje i sposób ich uzyskiwania, wynikające z nich uprawnienia, zasady nadawania, zawieszania i cofania tych uprawnień, wzory dokumentów stwierdzających te kwalifikacje i uprawnienia oraz szczególne zasady bezpieczeństwa obowiązujące przy uprawianiu płetwonurkowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o uprawianiu płetwonurkowania - należy przez to rozumieć pływanie pod wodą, z wykorzystaniem aparatu oddechowego i płetw, w celach sportowych lub rekreacyjnych, z zastosowaniem dodatkowego wyposażenia zgodnie z przepisami bezpieczeństwa, a także regulaminem zawodów - w przypadku płetwonurkowania sportowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Ustala się następujące poziomy wyszkolenia, określające kwalifikacje płetwonurka:

1) zapoznawczy,

2) podstawowy,

3) średni,

4) wyższy.

2. Osoba ubiegająca się o uzyskanie kwalifikacji, o których mowa w ust. 1, przedstawia:

1) zaświadczenie wydane przez lekarza o braku przeciwwskazań do uprawiania płetwonurkowania,

2) pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego na uprawianie płetwonurkowania, jeżeli nie ukończyła 18 roku życia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Warunkiem uzyskania kwalifikacji płetwonurka na poziomie zapoznawczym jest:

1) ukończenie 10 roku życia,

2) odbycie szkolenia teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa płetwonurkowania, techniki płetwonurkowania i sprzętu płetwonurkowego,

3) odbycie szkolenia praktycznego, w tym co najmniej 1-5 nurkowań na głębokość 5 m, pod bezpośrednim nadzorem instruktora.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.Warunkiem uzyskania kwalifikacji płetwonurka na poziomie podstawowym jest:

1) ukończenie 14 roku życia,

2) odbycie szkolenia teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa płetwonurkowania, techniki płetwonurkowania, środowiska wodnego, sprzętu płetwonurkowego, podstaw fizjologii, wybranych zagadnień fizyki związanych z nurkowaniem, zagadnień medycyny związanych z uprawianiem płetwonurkowania oraz pierwszej pomocy przedmedycznej,

3) odbycie szkolenia praktycznego obejmującego co najmniej 9 nurkowań, w tym co najmniej 6 nurkowań na wodach otwartych do głębokości 20 m, w tym 2 nurkowań na głębokość 20 m, o minimalnym czasie nurkowania 20 minut każde, pod bezpośrednim nadzorem instruktora.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Warunkiem uzyskania kwalifikacji płetwonurka na poziomie średnim jest:

1) ukończenie 15 roku życia,

2) posiadanie kwalifikacji płetwonurka na poziomie podstawowym oraz wykonanie co najmniej 20 nurkowań, w tym 10 nurkowań na głębokość 10-20 m,

3) odbycie szkolenia teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa płetwonurkowania, techniki płetwonurkowania, środowiska wodnego, sprzętu płetwonurkowego, pierwszej pomocy przedmedycznej, ratownictwa płetwonurkowego, planowania i organizacji nurkowań oraz umiejętności posługiwania się tabelami nurkowymi,

4) odbycie szkolenia praktycznego, obejmującego nurkowanie na głębokość 40 m, pod bezpośrednim nadzorem instruktora.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.Warunkiem uzyskania kwalifikacji płetwonurka na poziomie wyższym jest:

1) ukończenie 18 roku życia,

2) posiadanie kwalifikacji płetwonurka na poziomie średnim, wykonanie co najmniej 40 nurkowań na głębokość co najmniej 10 m, w tym co najmniej 15 nurkowań na głębokość 20-30 m,

3) odbycie szkolenia teoretycznego z zakresu bezpieczeństwa płetwonurkowania, techniki płetwonurkowania, środowiska wodnego, sprzętu płetwonurkowego, pierwszej pomocy przedmedycznej, ratownictwa płetwonurkowego, planowania i organizacji nurkowań oraz umiejętności posługiwania się tabelami nurkowymi, a także metodyki prowadzenia zajęć,

4) odbycie szkolenia praktycznego obejmującego nurkowanie na głębokość 50 m, pod bezpośrednim nadzorem instruktora.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Szkolenie umożliwiające uzyskanie kwalifikacji, o których mowa w § 4-7 i 20, prowadzą podmioty, których program szkolenia płetwonurkowego został zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu.

2. Szkolenie sportowe płetwonurków mogą prowadzić osoby posiadające kwalifikacje zawodowe trenera lub instruktora sportu o specjalności płetwonurkowanie sportowe.

3. Szkolenie rekreacyjne płetwonurków mogą prowadzić osoby posiadające kwalifikacje zawodowe instruktora rekreacji ruchowej o specjalności płetwonurkowanie.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. Przebieg szkolenia teoretycznego i praktycznego na poszczególnych poziomach płetwonurkowania dokumentuje się w dzienniku szkolenia, prowadzonym przez podmioty, o których mowa w § 8 ust. 1.

2. Szkolenie praktyczne pod wodą potwierdza się wpisem w dziennej karcie nurkowań i książce płetwonurka, dokonywanym przez prowadzącego zajęcia trenera lub instruktora.

3. Wpis, o którym mowa w ust. 2, zawiera: datę i miejsce nurkowań, czas pobytu pod powierzchnią wody, maksymalną głębokość nurkowań, rodzaj sprzętu płetwonurkowego, warunki nurkowania, pełnione funkcje i kwalifikacje posiadane przez osoby uczestniczące w szkoleniu płetwonurkowym.

4. Dokumentem potwierdzającym ukończenie szkolenia teoretycznego i praktycznego jest książka płetwonurka.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Kwalifikacje płetwonurka może uzyskać osoba, która ukończyła szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz zdała egzamin teoretyczny i uzyskała zaliczenie szkolenia praktycznego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. Płetwonurek posiadający kwalifikacje na poziomie zapoznawczym może nurkować z instruktorem płetwonurkowania do głębokości 5 m.

2. Płetwonurek posiadający kwalifikacje na poziomie podstawowym może nurkować do głębokości 20 m, a osoba, która nie ukończyła 18 roku życia, może nurkować do głębokości 20 m z osobą pełnoletnią, posiadającą kwalifikacje płetwonurka na poziomie co najmniej podstawowym.

3. Płetwonurek posiadający kwalifikacje na poziomie średnim może nurkować do głębokości 40 m.

4. Płetwonurek posiadający kwalifikacje na poziomie wyższym może nurkować do głębokości 50 m.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.Posiadanie kwalifikacji wymaganych do uprawiania płetwonurkowania na poszczególnych poziomach, o których mowa w § 3 ust. 1, stwierdza się nadaniem certyfikatów, których wzory stanowią załączniki nr 1-4 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.Certyfikaty, o których mowa w § 12, nadają stowarzyszenia kultury fizycznej i inne stowarzyszenia działające na rzecz kultury fizycznej, specjalizujące się w szkoleniu płetwo nurkowy m.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.1. Uprawnienia wynikające z posiadanych przez płetwonurka kwalifikacji mogą być cofnięte lub zawieszone przez stowarzyszenia, które je nadały, w przypadku nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa przy płetwonurkowaniu.

2. Organem odwoławczym w sprawach, o których mowa w ust. 1, jest minister właściwy do spraw kultury fizycznej i sportu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.Osoba ubiegająca się o certyfikat, o którym mowa w § 12, jest obowiązana przedstawić stowarzyszeniom, o których mowa w § 13, książkę płetwonurka zawierającą:

1) nazwę i adres podmiotu, o którym mowa w § 8 ust. 1, jego REGON,

2) numer książki,

3) aktualną fotografię,

4) dane osobowe płetwonurka: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, PESEL, miejsce zamieszkania, numer telefonu, grupę krwi,

5) imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku płetwonurkowego,

6) informację o posiadanych kwalifikacjach płetwonurkowych,

7) informację o szkoleniu nurkowym,

8) rejestr wykonanych nurkowań,

9) wpis dokonany przez lekarza o braku przeciwwskazań do uprawiania płetwonurkowania,

10) miejsce na adnotacje o zawieszeniu lub cofnięciu uprawnień,

11) miejsce na adnotację dotyczącą leczenia hiperbarycznego,

12) spis telefonów alarmowych,

13) instrukcję pierwszej pomocy przy wypadkach płetwonurkowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.Ewidencję wydanych certyfikatów, o których mowa w § 12, prowadzą stowarzyszenia, które je nadały.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.Osoby uprawiające płetwonurkowanie są obowiązane posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania płetwonurkowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.1. Za bezpieczne przeprowadzenie zawodów płetwonurkowych jest odpowiedzialny sędzia główny zawodów.

2. Za bezpieczeństwo w zorganizowanych formach szkolenia jest odpowiedzialny trener lub instruktor płetwonurkowania prowadzący zajęcia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.Liczbę osób w grupie szkoleniowej, na wodach otwartych, znajdujących się pod opieką jednego trenera lub instruktora płetwonurkowania, dostosowuje się do warunków hydrometeorologicznych. Liczba ta nie może być wyższa niż:

1) 15 osób - jeżeli zajęcia są prowadzone na powierzchni wody,

2) 4 osoby - jeżeli zajęcia są prowadzone pod wodą przy widoczności ponad 10 m,

3) 2 osoby - jeżeli zajęcia są prowadzone pod wodą przy widoczności od 2 do 10 m,

4) 1 osoba - jeżeli zajęcia są prowadzone pod wodą przy widoczności do 2 m.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.Dodatkowego specjalistycznego szkolenia wymaga płetwonurkowanie:

1) w warunkach nietypowych, a w szczególności płetwonurkowanie podlodowe, wrakowe i jaskiniowe,

2) z wykorzystaniem innych mieszanin oddechowych niż powietrze,

3) z użyciem nietypowego sprzętu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.Do wyposażenia osobistego płetwonurka i wyposażenia ogólnego ekipy używa się sprzętu sprawnego technicznie i dostosowanego do warunków nurkowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.1. Obowiązkowe wyposażenie płetwonurka stanowi: sprzęt ratowniczo-wypornościowy, nóż nurkowy, urządzenia do monitorowania głębokości i czasu nurkowania oraz zapasu mieszaniny oddechowej. Obowiązkowe wyposażenie prowadzącego szkolenie praktyczne stanowi ponadto alternatywne źródło mieszaniny oddechowej, dostosowane do warunków nurkowania.

2. Prowadzący płetwonurkowanie jest obowiązany posiadać bójkę asekuracyjną, wskazującą miejsce wynurzenia i umożliwiającą wykonanie dekompresji.

3. Uprawiający płetwonurkowanie sportowe jest obowiązany posiadać sprzęt określony w regulaminie zawodów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 23.1. Uprawianie płetwonurkowania na wodach otwartych odbywa się zgodnie z przepisami dotyczącymi tych wód.

2. Uprawianie płetwonurkowania na wodach z nieoznaczonym szlakiem żeglownym lub na szlakach żeglownych bądź w ich bezpośrednim sąsiedztwie odbywa się przy zachowaniu następujących zasad bezpieczeństwa:

1) rejon nurkowania oznacza się flagą o symbolu „A” międzynarodowego kodu sygnałowego, umieszczoną co najmniej 1 m nad powierzchnią wody, na zakotwiczonej boi lub jednostce pływającej,

2) płetwonurka przebywającego pod wodą łączy się z ruchomą boją na powierzchni, oznakowaną flagą o symbolu „A” lub napisem „NUREK”.

3. Uprawianie płetwonurkowania w porze nocnej lub w warunkach ograniczonej widoczności na wodach, o których mowa w ust. 2, jest dopuszczalne pod warunkiem umieszczenia źródła cyklicznie błyskającego białego światła.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 24.1. W razie zaistnienia wypadku wymagającego specjalistycznej pomocy medycznej, organizator szkolenia, zawodów lub prowadzący płetwonurkowanie jest obowiązany do zapewnienia pierwszej pomocy medycznej oraz zawiadomienia Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej w Gdyni.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1, są obowiązane niezwłocznie zgłosić każdy wypadek śmiertelny zaistniały w trakcie płetwonurkowania do właściwej miejscowo jednostki Policji, a następnie do właściwego podmiotu, o którym mowa w § 8 ust. 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 25.1. Osoby, które posiadają uprawnienia do uprawiania płetwonurkowania, potwierdzone dokumentem wydanym za granicą, mogą uprawiać płetwonurkowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie posiadanych uprawnień, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa określonymi w rozporządzeniu.

2. Osoby posiadające nurkowe uprawnienia zawodowe, wojskowe oraz Państwowej Straży Pożarnej mogą uzyskać certyfikat, o którym mowa w § 12, po uzupełnieniu różnic wynikających z programów szkolenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 26.Szczególne zasady bezpieczeństwa obowiązujące przy uprawianiu płetwonurkowania zawiera załącznik nr 5 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 27.Książki płetwonurkowe wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, które spełniają wymagania określone w § 15, stanowią podstawę do wydania certyfikatu, o którym mowa w § 12.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 28.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: L. Miller


Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 7 maja 2002 r. (poz. 646)

Załącznik nr 1

WZÓR CERTYFIKATU - POZIOM ZAPOZNAWCZY

infoRgrafika

Załącznik nr 2

WZÓR CERTYFIKATU - POZIOM PODSTAWOWY

infoRgrafika

Załącznik nr 3

WZÓR CERTYFIKATU - POZIOM ŚREDNI

infoRgrafika

Załącznik nr 4

WZÓR CERTYFIKATU - POZIOM WYŻSZY

infoRgrafika


Załącznik nr 5

SZCZEGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
OBOWIĄZUJĄCE PRZY UPRAWIANIU PŁETWONURKOWANIA

1. Maksymalna głębokość nurkowania z wykorzystaniem powietrza jako mieszaniny oddechowej wynosi 50 m.

2. Przy stosowaniu mieszanin oddechowych innych niż powietrze ciśnienie cząstkowe tlenu nie może przekraczać 0,16 Mpa.

3. Uprawianie płetwonurkowania odbywa się z zachowaniem zasad profilaktyki wypadków i chorób nurkowych.

4. Osoby uprawiające płetwonurkowanie są obowiązane posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania płetwonurkowania.

5. Do obowiązków osoby kierującej nurkowaniem należy zaplanowanie nurkowania, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, oraz jego wykonanie zgodnie z posiadaną wiedzą i odpowiednią praktyką nurkową.

6. Planowanie nurkowania odbywa się z określeniem sposobu bezpiecznego wejścia do wody oraz powrotu po zakończeniu nurkowania.

7. Przed rozpoczęciem nurkowania należy ustalić: sposób porozumiewania się sygnałami nurkowymi oraz procedurę ratunkowo-ewakuacyjną obowiązującą w przypadku wystąpienia zagrożenia.

8. Podstawowym obowiązkiem organizatora zajęć szkoleniowych na basenie i na wodach otwartych jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom szkolonym.

9. Miejsce prowadzenia zajęć szkoleniowych wyposaża się w sprzęt pierwszej pomocy, sprawny technicznie, z możliwością stosowania tlenu o minimalnym zapasie 1500 l, oraz pisemną procedurę postępowania w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia płetwonurka.

10. Wszelkie zajęcia szkoleniowe na basenie i na wodach otwartych są prowadzone pod nadzorem trenera lub instruktora, o kwalifikacjach uprawniających do prowadzenia płetwonurkowania, a ćwiczenia wykonywane pod wodą - w bezpośredniej jego obecności.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00