Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2002-06-20 do 2017-11-02
Wersja archiwalna od 2002-06-20 do 2017-11-02
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 21 maja 2002 r.
w sprawie rodzajów kursów języka polskiego i adaptacyjnych oraz sposobu ich organizacji dla repatrianta i członków jego najbliższej rodziny przybyłych do Rzeczypospolitej Polskiej.
Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. Nr 106, poz. 1118 oraz z 2001 r. Nr 42, poz. 475 i Nr 128, poz. 1403) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] 1. Rozporządzenie określa rodzaje i sposób organizacji kursów:
1) adaptacji w społeczeństwie polskim – dla repatrianta i przybyłych z nim do Rzeczypospolitej Polskiej członków jego najbliższej rodziny,
2) języka polskiego – dla repatrianta i przybyłych z nim do Rzeczypospolitej Polskiej członków jego najbliższej rodziny, a także dla osoby, której wydano decyzję o przyrzeczeniu wydania wizy repatriacyjnej.
2. Kursy są prowadzone zgodnie z programami kursów ustalanymi przez organizatora, o którym mowa w art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji, z uwzględnieniem stopnia znajomości języka polskiego w mowie i piśmie przez uczestników kursu oraz ich potrzeb w zakresie adaptacji.
3. W przypadku gdy organizatorem kursu nie jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania lub minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, program kursu opracowany przez organizatora jest zatwierdzany odpowiednio przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania lub ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
§ 2.[Dodatkowe zajęcia w zakresie nauki języka polskiego i adaptacji w środowisku] 1. Dla dzieci sześcioletnich, korzystających z rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, mogą być organizowane – w zależności od indywidualnych potrzeb – dodatkowe zajęcia w zakresie nauki języka polskiego i adaptacji w środowisku.
2. Zajęcia z języka polskiego oraz adaptacji w środowisku, dostosowane do potrzeb dziecka, są prowadzone odpowiednio przez przedszkole lub szkołę, do której dziecko uczęszcza.
3. W zależności od stopnia znajomości języka polskiego, liczba godzin zajęć, o których mowa w ust. 1, może wynosić od 20 do 80 godzin.
§ 3.[Kursy języka polskiego oraz kursy adaptacyjne] 1. Dla dzieci i młodzieży podlegających obowiązkowi szkolnemu oraz obowiązkowi nauki są organizowane – w zależności od ich indywidualnych potrzeb – kursy języka polskiego oraz kursy adaptacyjne, wyrównujące różnice programowe nauczania przedmiotów ogólnokształcących, integralnie powiązane z nauką.
2. Zajęcia w ramach kursów, o których mowa w ust. 1, są prowadzone według programów dostosowanych do potrzeb dzieci i młodzieży.
3. W zależności od stopnia znajomości języka polskiego oraz potrzeb w zakresie wyrównywania różnic programowych, liczba godzin dydaktycznych w ramach kursów może wynosić od 30 do 100 godzin.
§ 4.[Kursy organizowane dla osób pełnoletnich] 1. Dla osób pełnoletnich są organizowane – w zależności od ich indywidualnych potrzeb – następujące rodzaje kursów:
1) kursy języka polskiego dostosowane do stopnia znajomości języka polskiego w mowie i piśmie,
2) kursy adaptacji w społeczeństwie polskim, zawierające treści z zakresu wiedzy o społeczeństwie i z zakresu przedsiębiorczości oraz wiedzy o rynku pracy.
2. W zależności od stopnia znajomości języka polskiego, liczba godzin dydaktycznych kursu języka polskiego może wynosić od 30 do 100 godzin; liczba godzin dydaktycznych kursu adaptacji w społeczeństwie polskim wynosi minimum 40 godzin.
3. Kursy języka polskiego i kursy adaptacji w społeczeństwie polskim są organizowane w miejscu wskazanym przez organizatora w formie kursu wieczorowego lub zajęć sobotnio-niedzielnych.
§ 5.[Formy kursów] Kursy mogą być organizowane w formie obozów:
1) językowo-adaptacyjnych dla repatrianta lub członków jego najbliższej rodziny,
2) języka polskiego dla osób, którym wydano decyzję o przyrzeczeniu wydania wizy repatriacyjnej.
§ 6.[Bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, dojazd lub zwrot poniesionych kosztów dojazdu] 1. W przypadku gdy kurs jest organizowany poza miejscem zamieszkania uczestników kursu, organizator kursu zapewnia uczestnikom bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, a także dojazd lub zwrot poniesionych kosztów dojazdu pociągiem lub autobusem.
2. Koszty z tytułu zakwaterowania, wyżywienia i dojazdu uczestnika kursu są finansowane ze środków pochodzących z rezerwy celowej budżetu państwa.
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: L. Miller