ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 30 kwietnia 2002 r.
w sprawie wysokości i warunków wypłacania świadczeń urzędnikom państwowym przeniesionym do pracy w innej miejscowości
Na podstawie art. 26 ust. 2a ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953, Nr 98, poz. 1071, Nr 123, poz. 1353 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r. Nr 1, poz. 18) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie reguluje wysokość i warunki wypłacania urzędnikom państwowym przeniesionym do pracy w innej miejscowości następujących świadczeń:
1) zwrotu kosztów podróży urzędnika państwowego i członków jego rodziny,
2) diet dla urzędnika państwowego i członków jego rodziny,
3) zwrotu kosztów przewozu urządzenia domowego,
4) ryczałtu z tytułu przeniesienia,
5) zwrotu kosztów zakwaterowania,
6) dodatku za rozłąkę,
7) zwrotu kosztów przejazdu urzędnika państwowego, raz w miesiącu, środkiem transportu określonym przez kierownika urzędu, do miejsca stałego zamieszkania i z powrotem, w celu odwiedzenia rodziny.
§ 2.[Wypłata świadczenia] Świadczenia z tytułu przeniesienia wymienione w § 1 wypłaca urząd, do którego urzędnik państwowy, zwany dalej „urzędnikiem”, został przeniesiony.
§ 3.[Zwrot kosztów podróży] 1. Zwrot kosztów podróży oraz wypłata urzędnikowi diety za czas przejazdu i pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu zamieszkania następuje w wysokości i na warunkach określonych w przepisach w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
2. Zwrot kosztów podróży członków rodziny urzędnika następuje w wysokości i na warunkach określonych dla tego urzędnika.
3. Dieta za czas przejazdu i za pierwszą dobę pobytu w nowym miejscu zamieszkania dla członka rodziny urzędnika wynosi 75% diety przysługującej urzędnikowi. Wypłata diet dla członków rodziny urzędnika następuje na warunkach określonych dla tego urzędnika.
§ 4.[Zwrot kosztu biletu miesięcznego] Urzędnikowi przeniesionemu do pracy w innej miejscowości i nieprzesiedlającemu się, jeżeli jest możliwy codzienny dojazd do urzędu, do którego nastąpiło przeniesienie, zwraca się koszt biletu miesięcznego na dojazd publicznym środkiem transportu.
§ 5.[Koszty jednorazowego przewozu urządzenia domowego] Koszty jednorazowego przewozu urządzenia domowego (opakowania, prac załadunkowych i wyładunkowych, transportu) zwraca się na podstawie przedstawionych rachunków.
§ 6.[Wypłata ryczałtu] 1. Ryczałt z tytułu przeniesienia wypłaca się urzędnikowi przesiedlającemu się bez rodziny w wysokości 50%, a urzędnikowi przesiedlającemu się wraz z rodziną w wysokości 100% jednomiesięcznego wynagrodzenia przysługującego za miesiąc, w którym nastąpiło przesiedlenie, obliczonego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
2. W razie przeniesienia obojga małżonków będących urzędnikami, którzy w związku z przeniesieniem przesiedlają się do tej samej miejscowości, wypłaca się tylko jeden ryczałt z tytułu przeniesienia w wysokości 100% jednomiesięcznego wynagrodzenia małżonka pobierającego wynagrodzenie wyższe, obliczonego jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
§ 7.[Wypłata świadczeń małżonkom] W razie przeniesienia obojga małżonków będących urzędnikami do tej samej miejscowości, świadczenia wymienione w § 1 wypłaca się tylko temu z małżonków, który otrzymuje ryczałt zgodnie z § 6 ust. 2.
§ 8.[Zwrot kosztów wynajmu] Koszty wynajmu samodzielnego lokalu mieszkalnego zwraca się urzędnikowi na podstawie udokumentowanych rachunków w pełnej wysokości, nieprzekraczającej jednak kwoty najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, określonego w odrębnych przepisach, chyba że urząd zapewnił urzędnikowi zakwaterowanie w samodzielnym lokalu mieszkalnym na warunkach uzgodnionych przed przeniesieniem.
§ 9.[Wysokość dodatku za rozłąkę] 1. Wysokość dodatku za rozłąkę, przysługującego urzędnikowi przesiedlającemu się wraz z rodziną, któremu urząd nie zapewnił samodzielnego lokalu mieszkalnego, a jedynie pomieszczenie zastępcze do zamieszkania bez rodziny, do czasu wynajmu lub zapewnienia samodzielnego lokalu mieszkalnego, określa się w ten sposób, że za każdy dzień rozłąki wynosi on 95% stawki diety określonej w przepisach w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Stawkę dodatku zaokrągla się do 1 grosza w górę.
2. Przy obliczaniu wysokości dodatku za rozłąkę nie uwzględnia się:
1) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy,
2) zwolnień od pracy bez prawa do wynagrodzenia lub do zasiłku,
3) urlopu wypoczynkowego i bezpłatnego,
4) delegowania do stałego miejsca zamieszkania,
5) podróży służbowej, z tytułu której urzędnik otrzymywał diety w pełnej wysokości,
6) pobytu u rodziny w miejscu stałego zamieszkania w ramach odwiedzin,
7) pobytu w szpitalu.
§ 10.[Wstrzymanie wypłaty kosztów przejazdu] 1. Niezależnie od pobieranego dodatku za rozłąkę, o którym mowa w § 9, urzędnikowi zwraca się koszty przejazdu, o których mowa w § 1 pkt 7.
2. Jeżeli urzędnik nie stawił się do pracy w ustalonym terminie bez uzasadnionej przyczyny, zwrotu kosztów przejazdu, o których mowa w ust. 1, nie wypłaca się.
§ 11.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: L. Miller
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 13 czerwca 2002 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00