Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2002-05-31
Wersja aktualna od 2002-05-31
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 9 maja 2002 r.
w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy prowadzeniu składów celnych lub działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych w zakresie obrotu towarami podlegającymi weterynaryjnej kontroli granicznej.
Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 9a oraz ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752 oraz z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Teren] Skład celny lub działalność w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych w zakresie obrotu towarami podlegającymi weterynaryjnej kontroli granicznej prowadzi się na terenie:
1) ogrodzonym, z kontrolowanymi miejscami wejścia i wyjścia,
2) skanalizowanym i wolnym od szkodliwych zanieczyszczeń oraz uciążliwych zapachów,
3) z drogami o nawierzchni utwardzonej i gładkiej.
§ 2.[Pomieszczenia] 1. W składach celnych oraz w obiektach znajdujących się w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, w których prowadzona jest działalność w zakresie obrotu towarami podlegającymi weterynaryjnej kontroli granicznej, należy zapewnić:
1) osobne pomieszczenia do wyładunku towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi i towarów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi,
2) pomieszczenia lub chłodnie do składowania towarów wymagających przechowywania w obniżonej temperaturze,
3) osobne pomieszczenia dla towarów, których przywożenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest zabronione, zgodnie z art. 10a ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej, w przypadku przechowywania tego rodzaju towarów,
4) pomieszczenia produkcyjne spełniające wymagania weterynaryjne określone dla poszczególnych rodzajów działalności, jeśli tego rodzaju działalność będzie prowadzona,
5) pomieszczenie do przechowywania środków myjących i odkażających oraz sprzętu do mycia i odkażania,
6) pomieszczenie ekspedycyjne, wyposażone w urządzenia zabezpieczające towary przed zanieczyszczeniem,
7) pomieszczenia dla inspektorów przeprowadzających kontrole weterynaryjne, włącznie z szatniami przepustowymi.
2. Układ pomieszczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 4 i 5, oraz pomieszczeń lub chłodni, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinien uniemożliwiać kontakt poszczególnych partii towarów między sobą, mogący spowodować pogorszenie jakości tych towarów.
§ 3.[Zwalczanie gryzoni] Zwalczanie gryzoni w składach celnych oraz na terenach i w pomieszczeniach w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, w których prowadzona jest działalność w zakresie obrotu towarami podlegającymi weterynaryjnej kontroli granicznej, prowadzi się na podstawie sporządzonego programu zwalczania gryzoni oraz planu miejsc wyłożenia rodentycydów.
§ 4.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi: J. Kalinowski