Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2005-06-30 do 2011-07-27
Wersja archiwalna od 2005-06-30 do 2011-07-27
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 9 maja 2002 r.
w sprawie przeprowadzenia konkursu o wpis na listę, organizacji szkolenia, wzoru listy i legitymacji aplikantów rzecznikowskich
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2004 r., Nr 170, poz. 1798)
Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 49, poz. 509) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepis ogólny
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) sposób przeprowadzenia konkursu o wpis na listę aplikantów rzecznikowskich, zwanego dalej „konkursem”,
2) wzór i sposób prowadzenia listy aplikantów rzecznikowskich, zwanych dalej „aplikantami”,
3) wzór legitymacji aplikanta,
4) przedmiot i wymiar szkolenia aplikantów,
5) przedmiot egzaminu kwalifikacyjnego,
6) wysokość wynagrodzenia dla członków komisji egzaminacyjnej.
Rozdział 2
Konkurs o wpis na listę aplikantów
§ 2.[Ogłoszenie o konkursie] W ogłoszeniu o konkursie, o którym mowa w art. 29 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych, zwanej dalej „ustawą”, Krajowa Rada Rzeczników Patentowych, zwana dalej „Krajową Radą”, podaje w szczególności:
1) termin składania wniosków o wpis na listę aplikantów, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 5 ustawy,
2) dokumenty lub oświadczenia, jakie powinny być złożone, wraz z wnioskiem,
3) informacje w sprawie wysokości i zasad ponoszenia przez kandydatów kosztów aplikacji,
4) [1] (utracił moc).
§ 3.[Warunki dopuszczenia do konkursu] 1. Do konkursu są dopuszczeni wszyscy kandydaci spełniający warunki określone w art. 19 ust. 1 pkt 14 ustawy, którzy złożyli oświadczenie o pokryciu kosztów aplikacji, a także złożyli w terminie wniosek wraz z wymaganymi dokumentami i oświadczeniem, bądź uzupełnili braki w wyznaczonym przez Krajową Radę terminie.
2. W przypadku kandydatów niespełniających warunków dopuszczenia do konkursu, o których mowa w ust. 1, Krajowa Rada podejmuje uchwałę o odmowie wpisu na listę aplikantów.
§ 4.[Komisja konkursowa, rozmowa kwalifikacyjna] 1. Konkurs przeprowadza komisja konkursowa, powołana przez Krajową Radę, w składzie: przewodniczący, sekretarz oraz trzej członkowie.
2. Konkurs polega na przeprowadzeniu z kandydatem rozmowy kwalifikacyjnej, która może obejmować w szczególności elementy wiedzy ogólnej o przedmiocie własności przemysłowej i zadaniach rzecznika patentowego.
§ 6.[Ocena wyników przeprowadzonego konkursu] 1. Oceny wyników przeprowadzonego konkursu dokonuje komisja konkursowa, o której mowa w § 4 ust. 1, na posiedzeniu niejawnym oraz ustala, dla każdego kandydata, wynik konkursu w głosowaniu, zwykłą większością głosów.
2. Do ustalenia wyniku konkursu nie stosuje się skali ocen.
3. Protokół z posiedzenia, o którym mowa w ust. 1, wraz z wnioskami o podjęcie uchwały, o której mowa w art. 29 ust. 6 ustawy, oraz o dokonanie wpisu kandydatów na listę aplikantów lub o jego odmowę komisja konkursowa przedstawia Krajowej Radzie.
4. Przed podjęciem uchwały o odmowie wpisu na listę aplikantów Krajowa Rada może przeprowadzić z kandydatem dodatkową rozmowę wyjaśniającą.
§ 7.[Wpis na listę aplikantów] Wpis na listę aplikantów osób, które uzyskały pozytywny wynik konkursu, następuje na podstawie podjętej przez Krajową Radę uchwały o dokonaniu wpisu.
§ 8.[Księgi rejestrowe - lista aplikantów] 1. Krajowa Rada prowadzi listę aplikantów w formie księgi rejestrowej.
2. Karty księgi rejestrowej są ponumerowane według stronic. Ostatnia stronica księgi rejestrowej zawiera wzmiankę stwierdzającą liczbę stronic księgi rejestrowej. Wzmiankę podpisuje oraz opatruje datą Przewodniczący Krajowej Rady Rzeczników Patentowych lub osoba przez niego upoważniona.
3. Adnotacje wskazujące na dokumenty lub odpisy orzeczeń dyscyplinarnych zamieszcza się w sposób umożliwiający ich usunięcie po zatarciu kary.
4. Wpisy dokonywane w poszczególnych rubrykach stronicy księgi rejestrowej otrzymują kolejną numerację i są oddzielone od siebie linią poziomą.
5. Zmiany i wykreślenia wpisów w rejestrze umieszcza się w tej samej rubryce, w której dokonano wpisu zmienionego lub wykreślonego.
6. Wpisy poprzednie, których dotyczą zmiany lub wykreślenia, z zastrzeżeniem ust. 3, przekreśla się czerwoną linią.
7. Błędy pisarskie oraz inne oczywiste pomyłki we wpisach w rejestrze przekreśla się linią w sposób umożliwiający odczytanie pierwotnego tekstu.
8. Osoba dokonująca wpisu do rejestru zamieszcza datę i składa swój podpis.
9. Wzór stronicy księgi rejestrowej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 9.[Legitymacja] Aplikant otrzymuje legitymację, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Rozdział 3
Szkolenie aplikantów
§ 10.[Szkolenie aplikantów] 1. Szkolenie aplikantów odbywa się na podstawie przyjętego przez Krajową Radę programu szkolenia.
2. Szkolenie obejmuje:
1) wykłady i ćwiczenia,
2) wykonywanie prac i zadań praktycznych zleconych przez patrona,
3) praktykę w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej „Urzędem Patentowym”.
3. Organizację i formę przeprowadzenia wykładów i ćwiczeń ustala Krajowa Rada.
§ 11.[Wykłady i ćwiczenia oraz prace i zadania praktyczne] 1. Wykłady i ćwiczenia, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 1, powinny obejmować co najmniej 500 godzin zajęć wykładowych. W ramach wykładów i ćwiczeń aplikanci zdobywają podstawy wiedzy potrzebnej rzecznikowi patentowemu, w szczególności z zakresu podstaw prawnych ochrony własności przemysłowej, umów międzynarodowych, techniki sporządzania zgłoszeń, postępowania przed Urzędem Patentowym, wybranych elementów Kodeksu postępowania cywilnego i Kodeksu postępowania administracyjnego, obrotu prawami własności przemysłowej oraz organizacji i zasad wykonywania zawodu rzecznika patentowego. W ramach wykładów aplikanci powinni otrzymać od wykładowców wskazania dotyczące literatury przedmiotu, przepisów prawnych oraz orzecznictwa do samodzielnego studiowania.
2. Ćwiczenia, o których mowa w ust. 1, powinny obejmować nie mniej niż 300 godzin zajęć poświęconych wykonywaniu zadań praktycznych wchodzących w zakres wykonywania zawodu oraz przygotowaniu przez uczestników zadanych prac kontrolnych.
3. Przedmiotem ćwiczeń, o których mowa w ust. 2, powinny być w szczególności zadania i prace kontrolne w zakresie sporządzania dokumentacji zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej, stosowania klasyfikacji wynalazków, wzorów, towarów i usług, graficznych elementów znaków towarowych, a także opracowywania pism procesowych oraz umów.
4. Prace i zadania praktyczne, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 2, powinny obejmować co najmniej 15 tematów określonych programem szkolenia, pozwalających na uzyskanie przez aplikanta umiejętności wykonywania czynności wymaganych w sytuacjach rzeczywistych lub zbliżonych do rzeczywistych oraz nabycie doświadczenia przy występowaniu przed sądami.
5. Praktyka w Urzędzie Patentowym, o której mowa w § 10 ust. 2 pkt 3, w wymiarze nie mniejszym niż 50 godzin, powinna zapewnić aplikantowi zapoznanie się z organizacją i funkcjonowaniem Urzędu Patentowego. Zasady odbywania praktyki Krajowa Rada powinna uzgodnić z Prezesem Urzędu Patentowego.
§ 12.[Dokumentacja przebiegu i wyników szkolenia aplikanta] 1. Przebieg i wyniki szkolenia aplikanta powinny być udokumentowane w wydanym mu przez Krajową Radę indeksie.
2. Określenie przedmiotów zajęć teoretycznych, prac kontrolnych i zadań praktycznych, których zaliczenie jest wymagane dla uznania szkolenia za ukończone, należy do Krajowej Rady.
3. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do osób zwolnionych w części z odbycia aplikacji bądź odbywających aplikację uzupełniającą, o których mowa w art. 21 ust. 1 i art. 24 ust. 5 ustawy.
Rozdział 4
Egzamin kwalifikacyjny
§ 13.[Egzamin kwalifikacyjny] Egzamin kwalifikacyjny składa się z części pisemnej i ustnej.
§ 14.[Część pisemna egzaminu kwalifikacyjnego] 1. Część pisemna egzaminu kwalifikacyjnego obejmuje:
1) opracowanie dokumentacji zgłoszeniowej wynalazku lub wzoru użytkowego,
2) opracowanie pisma procesowego lub ekspertyzy stanu faktycznego z zakresu postępowania przed Urzędem Patentowym lub Naczelnym Sądem Administracyjnym.
2. Tematy zadań egzaminacyjnych, o których mowa w ust. 1, a także materiały, na podstawie których mają być wykonane zadania egzaminacyjne, przygotowuje każdorazowo komisja egzaminacyjna.
3. Komisja egzaminacyjna określa łączny czas trwania części pisemnej egzaminu, który nie może być jednak krótszy niż 6 godzin. Podczas egzaminu kandydat ma prawo korzystać z tekstów przepisów prawnych oraz słowników.
§ 15.[Część ustna egzaminu kwalifikacyjnego] 1. Do części ustnej egzaminu kwalifikacyjnego dopuszcza się kandydatów, którzy uzyskali co najmniej dostateczną ocenę z części pisemnej egzaminu. Przepisy § 16 stosuje się odpowiednio.
2. Część ustna egzaminu kwalifikacyjnego obejmuje:
1) odpowiedzi na co najmniej trzy spośród pełnego zestawu pytań przygotowanych przez komisję egzaminacyjną,
2) prezentację tematu z zakresu ochrony własności przemysłowej wybranego przez komisję egzaminacyjną.
3. Pytania przygotowane przez komisję egzaminacyjną, o których mowa w ust. 2 pkt 1, powinny obejmować całokształt wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie będącym przedmiotem wykładów, wskazanej literatury, orzecznictwa, a także ćwiczeń.
§ 16.[Końcowy wynik egzaminu kwalifikacyjnego] 1. Po przeprowadzeniu części pisemnej egzaminu komisja egzaminacyjna na posiedzeniu niejawnym, w głosowaniu zwykłą większością głosów, ustala jego wynik, a także wynik końcowy egzaminu kwalifikacyjnego każdego z kandydatów.
2. Do określenia wyniku końcowego egzaminu kwalifikacyjnego stosuje się następującą skalę ocen: niedostateczny, dostateczny, dobry lub bardzo dobry.
3. Przewodniczący komisji egzaminacyjnej ogłasza kandydatom końcowy wynik egzaminu kwalifikacyjnego niezwłocznie po wykonaniu czynności, o których mowa w ust. 1 oraz w § 17.
§ 17.[Protokół] Z przebiegu posiedzenia, o którym mowa w § 16 ust. 1, sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący oraz wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej.
§ 18.[Egzamin uzupełniający] Do egzaminu uzupełniającego, stanowiącego warunek ponownego wpisu kandydatów na listę rzeczników patentowych, przepisy § 13–17 stosuje się odpowiednio.
§ 19.[Wynagrodzenie dla przewodniczącego i członków komisji egzaminacyjnej] 1. Za przeprowadzenie egzaminu kwalifikacyjnego przewodniczącemu i członkom komisji egzaminacyjnej Krajowa Rada wypłaca wynagrodzenie, z zastrzeżeniem ust. 2, w wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie Kodeksu pracy.
2. Jeżeli liczba kandydatów jest większa od trzydziestu, wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, podlega proporcjonalnemu zwiększeniu.
Rozdział 5
Przepis końcowy
§ 20.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Załączniki do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 9 maja 2002 r. (poz. 505)
Załącznik nr 1
WZÓR STRONICY KSIĘGI REJESTROWEJ APLIKANTÓW
Załącznik nr 2
WZÓR LEGITYMACJI APLIKANTA
[1] Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U. Nr 170, poz. 1798) § 2 pkt 4 jest niezgodny z art. 39 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 49, poz. 509, z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, Nr 240, poz. 2052 oraz z 2003 r. Nr 124, poz. 1152) oraz z art. 92 ust. 1 i z art. 65 ust. 1 Konstytucji RP. § 2 pkt 4 utracił moc 30 czerwca 2005 r.
[2] Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U. Nr 170, poz. 1798) § 5 ust. 1 jest niezgodny z art. 39 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 49, poz. 509, z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, Nr 240, poz. 2052 oraz z 2003 r. Nr 124, poz. 1152) oraz z art. 92 ust. 1 i z art. 65 ust. 1 Konstytucji RP. § 5 ust. 1 utracił moc 30 czerwca 2005 r.
[3] Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U. Nr 170, poz. 1798) § 5 ust. 2 jest niezgodny z art. 39 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 49, poz. 509, z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, Nr 240, poz. 2052 oraz z 2003 r. Nr 124, poz. 1152) oraz z art. 92 ust. 1 i z art. 65 ust. 1 Konstytucji RP. § 5 ust. 2 utracił moc 30 czerwca 2005 r.