Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2002-04-19 do 2013-01-02
Wersja archiwalna od 2002-04-19 do 2013-01-02
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 11 lutego 2002 r.
w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich i rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego.
Na podstawie art. 6a ust. 12 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 22, poz. 291 i Nr 122, poz. 1323, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194, Nr 128, poz. 1404 i Nr 144, poz. 1615 oraz z 2002 r. Nr 4, poz. 32) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) Karcie Nauczyciela – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela,
2) ustawie o systemie oświaty – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 48, poz. 550, Nr 104, poz. 1104, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1320 oraz z 2001 r. Nr 111, poz. 1194 i Nr 144, poz. 1615),
3) ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2002 r. Nr 11, poz. 109),
4) nauczycielach – należy przez to rozumieć nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych,
5) zakładzie – należy przez to rozumieć zakład poprawczy i schronisko dla nieletnich,
6) ośrodku – należy przez to rozumieć rodzinny ośrodek diagnostyczno-konsultacyjny.
§ 2.[Ocena pracy nauczyciela] 1. Kryterium oceny pracy nauczyciela stanowi stopień realizacji zadań określonych w art. 6 Karty Nauczyciela, art. 4 ustawy o systemie oświaty, art. 3 i 65 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, obowiązków określonych w art. 42 ust. 2 Karty Nauczyciela oraz szczegółowych zadań zakładu lub ośrodka określonych odrębnymi przepisami – ustalony w wyniku sprawowanego nadzoru pedagogicznego.
2. Na ocenę pracy nauczyciela nie mogą mieć wpływu jego przekonania religijne i poglądy polityczne, a także fakt odmowy wykonania przez nauczyciela polecenia służbowego, gdy odmowa taka wynikała z uzasadnionego przekonania nauczyciela, iż wydane polecenie było sprzeczne z dobrem nieletniego, dobrem służby albo dobrem publicznym, oraz nie stanowiła bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa zakładu.
3. Przy ocenie pracy nauczyciela doradcy metodycznego uwzględnia się ocenę pracy dokonaną przez dyrektora właściwej placówki doskonalenia nauczycieli w zakresie dotyczącym wykonywania funkcji doradcy metodycznego.
4. W przypadku uzupełniania przez nauczyciela tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć na podstawie art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela – oceny pracy nauczyciela dokonuje się w porozumieniu z dyrektorem szkoły, zakładu, ośrodka lub placówki, w której nauczyciel uzupełnia obowiązkowy wymiar zajęć.
§ 3.[Dokonywanie oceny przez dyrektora i kierownika ośrodka] 1. Dyrektor zakładu, dokonując oceny pracy nauczyciela zatrudnionego w zakładzie, uwzględnia w szczególności:
1) poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,
2) stopień realizacji indywidualnego planu resocjalizacji nieletniego oraz oferty resocjalizacyjnej zakładu,
3) działania w zakresie przygotowania nieletniego do samodzielności życiowej z uwzględnieniem jego możliwości i potrzeb rozwojowych,
4) zaangażowanie zawodowe w działalność resocjalizacyjną zakładu oraz podejmowanie działań innowacyjnych i współpracę z instytucjami wspomagającymi proces resocjalizacji,
5) aktywność w podejmowaniu działań profilaktycznych, edukacyjnych i wychowawczych,
6) aktywność w doskonaleniu zawodowym, w tym w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych,
7) przestrzeganie ustalonego porządku pracy oraz prawidłowość prowadzenia dokumentacji,
8) przestrzeganie i ochronę praw nieletniego,
9) respektowanie i przestrzeganie zadań związanych z bezpieczeństwem zakładu,
10) kulturę osobistą, poprawność używanego języka, zgodność postępowania z zasadami etyki zawodowej,
11) sposoby przeciwdziałania negatywnym przejawom zachowań nieletnich.
2. Kierownik ośrodka, dokonując oceny pracy nauczyciela zatrudnionego w ośrodku, uwzględnia w szczególności:
1) stopień realizacji zadań ośrodka,
2) aktywność w podejmowaniu działalności w zakresie przeciwdziałania i zapobiegania demoralizacji,
3) aktywność w doskonaleniu zawodowym, w tym w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych,
4) prawidłowość prowadzenia dokumentacji,
5) kulturę osobistą oraz zgodność postępowania z zasadami etyki zawodowej,
6) poprawność, terminowość i rzetelność sporządzanych opinii,
7) trafność doboru technik diagnostycznych oraz umiejętność ich interpretowania,
8) sposób prowadzenia mediacji,
9) sposób sprawowania opieki specjalistycznej nad nieletnim.
§ 4.[Terminy dokonywania ocen] 1. Oceny pracy nauczyciela dokonuje się w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w art. 6a ust. 1 Karty Nauczyciela, z tym że ocena może być dokonana nie wcześniej niż po upływie roku od oceny poprzedniej lub oceny dorobku zawodowego nauczyciela za okres stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 6 Karty Nauczyciela.
2. Do okresu, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się okresów usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela trwającej dłużej niż miesiąc.
3. W przypadku dokonywania oceny pracy z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości, dyrektora zakładu lub kierownika ośrodka, dyrektor zakładu lub kierownik ośrodka powiadamia o tym na piśmie nauczyciela co najmniej na 30 dni przed dokonaniem oceny.
§ 5.[Opinia właściwego doradcy metodycznego lub konsultanta] Na wniosek nauczyciela dyrektor zakładu lub kierownik ośrodka zasięga, a z własnej inicjatywy dyrektor zakładu lub kierownik ośrodka może zasięgnąć, opinii właściwego doradcy metodycznego lub konsultanta właściwego w sprawach doskonalenia zawodowego nauczycieli zakładów lub ośrodków na temat pracy nauczyciela, a w przypadku braku takich możliwości – innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego. Opinie te powinny być wyrażone na piśmie.
§ 6.[Obowiązek zapoznania nauczyciela z pisemnym projektem oceny] 1. Dyrektor zakładu lub kierownik ośrodka jest obowiązany do zapoznania nauczyciela z pisemnym projektem oceny oraz wysłuchania jego uwag i zastrzeżeń. Nauczyciel może zgłosić swoje uwagi i zastrzeżenia na piśmie w terminie 7 dni od dnia zapoznania się z projektem oceny pracy.
2. Na wniosek nauczyciela przy zapoznawaniu go z projektem oceny pracy oraz wysłuchaniu jego uwag i zastrzeżeń może być obecny przedstawiciel wskazanej przez nauczyciela zakładowej organizacji związkowej.
3. Dyrektor zakładu lub kierownik ośrodka doręcza nauczycielowi oryginał karty oceny pracy, której odpis dołącza się do akt osobowych nauczyciela. Wzór karty oceny pracy stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 7.[Odwołanie od oceny] 1. Odwołanie od otrzymanej oceny pracy nauczyciel wnosi na piśmie do Ministra Sprawiedliwości, za pośrednictwem dyrektora zakładu lub kierownika ośrodka.
2. Odwołanie od oceny pracy nauczyciela, z zastrzeżeniem ust. 3, rozpatruje w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania zespół oceniający powołany przez Ministra Sprawiedliwości w składzie:
1) przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości jako przewodniczący zespołu,
2) przedstawiciel rady zakładu lub przedstawiciel ośrodka,
3) właściwy doradca metodyczny,
4) na wniosek nauczyciela – przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej wskazanej przez nauczyciela.
3. W przypadku odwołania od oceny pracy nauczyciela doradcy metodycznego w skład zespołu oceniającego powołuje się, poza osobami wymienionymi w ust. 2 pkt 1–3, dwóch właściwych doradców metodycznych.
4. Zespół, o którym mowa w ust. 2 i 3, może ustalić nową ocenę pracy albo podtrzymać ocenę pracy kwestionowaną przez nauczyciela.
5. W skład zespołu oceniającego nie mogą wchodzić osoby, które uczestniczyły w dokonaniu kwestionowanej oceny pracy.
6. Rozstrzygnięcia zespołu co do ustalenia nowej oceny pracy albo podtrzymania kwestionowanej przez nauczyciela oceny pracy zapadają większością głosów. W przypadku równej liczby oddanych głosów decyduje głos przewodniczącego zespołu.
7. Rozstrzygnięcie zespołu oceniającego jest ostateczne.
8. W przypadku ustalenia nowej oceny pracy wydaje się nową kartę oceny pracy. Przepis § 6 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§ 8.[Nauczyciele religii] Przepisy § 1–7 stosuje się odpowiednio do nauczycieli religii, z tym że organ dokonujący oceny ma obowiązek uwzględnić ocenę merytoryczną nauczyciela religii ustaloną przez właściwą władzę kościelną lub wyznaniowa.
§ 9.[Ocena pracy dyrektora zakładu, dyrektora szkoły w zakładzie lub kierownika ośrodka] 1. Oceny pracy dyrektora zakładu, dyrektora szkoły w zakładzie lub kierownika ośrodka dokonuje Minister Sprawiedliwości.
2. Kryterium oceny pracy dyrektora zakładu, dyrektora szkoły w zakładzie lub kierownika ośrodka stanowi stopień realizacji zadań i obowiązków określonych w art. 6, 7 i 42 ust. 2 Karty Nauczyciela, art. 4 i 39 ustawy o systemie oświaty oraz art. 3 i 65 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich – ustalony w wyniku sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz nadzoru w zakresie spraw finansowych, gospodarczych i administracyjnych.
3. Dokonanie oceny pracy dyrektora zakładu, dyrektora szkoły w zakładzie lub kierownika ośrodka wymaga zasięgnięcia opinii rady zakładu i zakładowych organizacji związkowych działających w zakładzie lub ośrodku. Opinie te powinny być wyrażone na piśmie. Minister Sprawiedliwości uwzględnia także spostrzeżenia sędziego rodzinnego wykonującego nadzór nad wykonywaniem orzeczeń w sprawach nieletnich, poczynione w toku wykonywania nadzoru.
4. Przy dokonywaniu oceny pracy dyrektora zakładu, dyrektora szkoły w zakładzie lub kierownika ośrodka przepisy § 2–6 stosuje się odpowiednio.
§ 10.[Wniosek o ponowne ustalenie oceny] 1. Wniosek dyrektora zakładu, dyrektora szkoły w zakładzie lub kierownika ośrodka o ponowne ustalenie oceny jego pracy rozpatruje, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku, zespół oceniający powołany przez Ministra Sprawiedliwości w składzie:
1) przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości jako przewodniczący zespołu,
2) przedstawiciel rady zakładu lub przedstawiciel ośrodka,
3) na wniosek ocenianego dyrektora zakładu, dyrektora szkoły w zakładzie lub kierownika ośrodka – nauczyciel konsultant właściwy w sprawach doskonalenia zawodowego nauczycieli lub właściwy doradca metodyczny,
4) na wniosek ocenianego dyrektora zakładu, dyrektora szkoły w zakładzie lub kierownika ośrodka – przedstawiciel wskazanej przez niego organizacji związkowej.
2. Przepisy § 7 ust. 4–8 stosuje się odpowiednio.
§ 11.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Sprawiedliwości: B. Piwnik
Załącznik do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 11 lutego 2002 r. (poz. 317)