Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2002 nr 24 poz. 252
Wersja archiwalna od 2008-02-22 do 2011-06-13
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2002 nr 24 poz. 252
Wersja archiwalna od 2008-02-22 do 2011-06-13
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI

z dnia 18 marca 2002 r.

w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów.

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2008 r., Nr 20, poz. 122)  

Na podstawie art. 19 ust. 21 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2002 r. Nr 7, poz. 58 i Nr 19, poz. 185) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Dokumentacja kontroli operacyjnej] 1. Dokumentację kontroli operacyjnej stanowią:

1) wniosek Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji do sądu okręgowego o zarządzenie lub przedłużenie kontroli operacyjnej,

2) zgoda Prokuratora Generalnego lub prokuratora okręgowego na wystąpienie przez Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji z wnioskiem o zarządzenie przez sąd okręgowy kontroli operacyjnej,

3) postanowienie sądu okręgowego o zarządzeniu lub przedłużeniu kontroli operacyjnej,

4) zarządzenie kontroli operacyjnej przez Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji w przypadkach niecierpiących zwłoki,

5) wniosek Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji do Prokuratora Generalnego lub prokuratora okręgowego o wyrażenie zgody na zarządzenie kontroli operacyjnej w przypadkach niecierpiących zwłoki,

6) zgoda Prokuratora Generalnego lub prokuratora okręgowego na zarządzenie przez Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji kontroli operacyjnej w przypadkach niecierpiących zwłoki,

7) postanowienie sądu okręgowego o wyrażeniu zgody na kontynuowanie kontroli operacyjnej zarządzonej przez Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji w przypadkach niecierpiących zwłoki,

8) [1] (uchylony),

9) [2] (uchylony),

10) [3] (uchylony),

11) [4] (uchylony),

12) [5] (uchylony),

13) notatka urzędowa z przeprowadzonej kontroli operacyjnej sporządzana przez policjanta prowadzącego sprawę, w ramach której zarządzono kontrolę operacyjną,

14) protokół komisyjnego zniszczenia materiałów zgromadzonych podczas stosowania kontroli operacyjnej.

2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, sporządza się według wzorów określonych dla:

1) formularza zawierającego wniosek Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji do sądu okręgowego o zarządzenie lub przedłużenie kontroli operacyjnej, zgodę Prokuratora Generalnego lub prokuratora okręgowego na wystąpienie przez Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji z wnioskiem o zarządzenie przez sąd okręgowy kontroli operacyjnej oraz postanowienie sądu okręgowego o zarządzeniu lub przedłużeniu kontroli operacyjnej – w załączniku nr 1 do rozporządzenia,

2) formularza zawierającego zarządzenie kontroli operacyjnej przez Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji w przypadkach niecierpiących zwłoki, wniosek Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji do Prokuratora Generalnego lub prokuratora okręgowego o wyrażenie zgody na zarządzenie kontroli operacyjnej w przypadkach niecierpiących zwłoki, zgodę Prokuratora Generalnego lub prokuratora okręgowego na zarządzenie przez Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji kontroli operacyjnej w przypadkach niecierpiących zwłoki oraz postanowienie sądu okręgowego o wyrażeniu zgody na kontynuowanie kontroli operacyjnej zarządzonej przez Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji w przypadkach niecierpiących zwłoki – w załączniku nr 2 [6] do rozporządzenia,

3) [7] (uchylony),

4) [8] (uchylony),

5) notatki urzędowej z przeprowadzonej kontroli operacyjnej sporządzanej przez policjanta prowadzącego sprawę, w ramach której zarządzono kontrolę operacyjną – w załączniku nr 5 [9] do rozporządzenia,

6) protokołu komisyjnego zniszczenia materiałów zgromadzonych podczas stosowania kontroli operacyjnej – w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

3. Dokumentację kontroli operacyjnej stanowią także materiały zgromadzone podczas jej stosowania, a w szczególności:

1) nośniki, na których utrwalone zostały treści rozmów telefonicznych lub innych przekazów informacji albo treść korespondencji lub zawartość przesyłek,

2) kopie wykonane z nośników, o których mowa w pkt 1,

3) [10] dokumenty sporządzone na podstawie informacji utrwalonych na nośnikach i kopiach, o których mowa w pkt 1 i 2.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Przekazywanie dokumentacji kontroli operacyjnej] 1. Przekazywanie dokumentacji kontroli operacyjnej odbywa się za pośrednictwem upoważnionego do tego pisemnie przez Komendanta Głównego Policji lub komendanta wojewódzkiego Policji policjanta, zwanego dalej „przedstawicielem organu Policji”.

2. Przedstawiciel organu Policji doręcza wniosek lub zarządzenie organów Policji bezpośrednio Prokuratorowi Generalnemu lub prokuratorowi okręgowemu oraz sędziemu sądu okręgowego, a także po podjęciu przez prokuratora decyzji co do zgody i wydaniu postanowienia przez sąd osobiście odbiera te dokumenty.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Rejestry postanowień, pisemnych zgód, zarządzeń i wniosków dotyczących kontroli operacyjnej] [11] 1. Sąd okręgowy, Prokurator Generalny, prokurator okręgowy i organ Policji prowadzą odrębne rejestry postanowień, pisemnych zgód, zarządzeń i wniosków dotyczących kontroli operacyjnej.

2. Rejestry, o których mowa w ust. 1, mogą być prowadzone w postaci księgi albo w systemie informatycznym.

3. Wzór rejestru postanowień, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3 i 7, prowadzony przez sąd okręgowy, stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia.

4. Wzór rejestru pisemnych zgód, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 i 6, prowadzony przez Prokuratora Generalnego i prokuratora okręgowego, stanowi załącznik nr 8 do rozporządzenia.

5. Wzór rejestru wniosków i zarządzeń, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, 4 i 5, prowadzony przez Komendanta Głównego Policji i komendanta wojewódzkiego Policji, stanowi załącznik nr 9 [12] do rozporządzenia.

6. W komórkach organizacyjnych Policji wykonujących zarządzenia w sprawie kontroli operacyjnej można odrębnie ewidencjonować dane zawarte w dokumentacji z kontroli operacyjnej, w zakresie przewidzianym dla prowadzonych przez organy Policji rejestrów, o których mowa w ust 1 i 5.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Liczba egzemplarzy dokumentów] 1. Dokumenty, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1–10 i 13, sporządza się w trzech egzemplarzach, a dokumenty, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 11, 12 i 14, w jednym egzemplarzu.

2. Sąd okręgowy przechowuje pierwszy egzemplarz wydanych postanowień, pisemnych zgód prokuratora, wniosków, wniosków o odstąpienie i zarządzeń organów Policji.

3. Prokurator Generalny i prokurator okręgowy przechowują drugi egzemplarz postanowień sądu, pisemnych zgód, wniosków, wniosków o odstąpienie i zarządzeń organów Policji, a także pierwszy egzemplarz notatki urzędowej.

4. Trzeci egzemplarz postanowień, pisemnych zgód, wniosków, wniosków o odstąpienie i zarządzeń przechowuje organ Policji występujący z wnioskiem o zarządzenie kontroli, a pojedyncze egzemplarze pisemnej zgody pokrzywdzonego, zarządzenia za zgodą i dokumentacji kontroli – organ Policji zarządzający kontrolę.

5. Pozostałą dokumentację kontroli operacyjnej przechowuje organ Policji występujący z wnioskiem o zarządzenie kontroli.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Przekazanie materiałów zawierających dowody] Wszystkie materiały zgromadzone podczas stosowania kontroli operacyjnej, zawierające dowody pozwalające na wszczęcie postępowania karnego lub mające znaczenie dla toczącego się postępowania karnego, przekazuje się Prokuratorowi Generalnemu lub prokuratorowi okręgowemu, za pośrednictwem przedstawiciela organu Policji wnioskującego o zarządzenie kontroli operacyjnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Przechowywanie i niszczenie materiałów niezawierających dowodów] [13] Wszystkie materiały zgromadzone podczas stosowania kontroli operacyjnej i niezawierające dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania karnego przechowuje organ Policji występujący z wnioskiem o zarządzenie kontroli operacyjnej lub stosujący kontrolę operacyjną, przez okres dwóch miesięcy od dnia zakończenia lub wstrzymania kontroli operacyjnej. Z upływem tego okresu Komendant Główny Policji albo komendant wojewódzki Policji pisemnie zarządza protokolarne, komisyjne zniszczenie zgromadzonych materiałów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Procedura niszczenia materiałów] 1. [14] Zniszczenie materiałów zgromadzonych podczas stosowania kontroli operacyjnej przeprowadza się przez:

1) fizyczne zniszczenie dokumentów, o których mowa w § 1 ust. 3 pkt 3,

2) usunięcie zapisów informacji utrwalonych na nośnikach, o których mowa w § 1 ust. 3 pkt 1 i 2, w sposób uniemożliwiający odtworzenie treści tych zapisów, a w szczególności danych osobowych.

2. W przypadku gdy usunięcie z nośników utrwalonych na nich zapisów nie jest możliwe, uszkadza się je w sposób uniemożliwiający ich odczytanie albo dokonuje się ich fizycznego zniszczenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Stosowanie przepisów o ochronie informacji niejawnych] Do dokumentowania kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania kontroli operacyjnej, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów, stosuje się przepisy o ochronie informacji niejawnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Przepisy uchylone] Tracą moc:

1) zarządzenie nr 60 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 lipca 1996 r. w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania kontroli korespondencji i stosowania środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób tajny informacji oraz utrwalanie dowodów przy wykonywaniu przez Policję i Urząd Ochrony Państwa czynności operacyjno-rozpoznawczych, a także określenia rodzajów tych środków,

2) decyzja nr 1 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 stycznia 2001 r. w sprawie rejestracji wniosków o zarządzenie kontroli korespondencji, stosowania środków technicznych, zakupu kontrolowanego, przyjęcia lub wręczenia korzyści majątkowej oraz przesyłki niejawnie nadzorowanej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 marca 2002 r.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 18 marca 2002 r. (poz. 252)

Załącznik nr 1

WZÓR WNIOSKU ORGANU POLICJI, ZGODY PROKURATORA I POSTANOWIENIA SĄDU DOTYCZĄCE ZARZĄDZENIA LUB PRZEDŁUŻENIA KONTROLI OPERACYJNEJ

infoRgrafika

infoRgrafika


Załącznik nr 2

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 3

WZÓR WNIOSKU ORGANU POLICJI, ZGODY PROKURATORA I POSTANOWIENIA SĄDU DOTYCZĄCYCH ODSTĄPIENIA OD ZNISZCZENIA MATERIAŁÓW UZYSKANYCH W WYNIKU STOSOWANIA KONTROLI OPERACYJNEJ W PRZYPADKU NIECIERPIĄCYM ZWŁOKI

infoRgrafika

infoRgrafika


Załącznik nr 4

WZÓR ZARZĄDZENIA KONTROLI OPERACYJNEJ PRZEZ ORGAN POLICJI ZA ZGODĄ OSOBY BĘDĄCEJ NADAWCĄ LUB ODBIORCĄ PRZEKAZU INFORMACJI

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 5

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 6

WZÓR PROTOKOŁU KOMISYJNEGO ZNISZCZENIA MATERIAŁÓW ZGROMADZONYCH PODCZAS STOSOWANIA KONTROLI OPERACYJNEJ

infoRgrafika


Załącznik nr 7

WZÓR PROWADZONEGO PRZEZ SĄD OKRĘGOWY REJESTRU POSTANOWIEŃ

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 8

WZÓR REJESTRU PISEMNYCH ZGÓD PROWADZONEGO PRZEZ PROKURATORA GENERALNEGO I PROKURATORA OKRĘGOWEGO

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 9

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 10

WZÓR REJESTRU ZARZĄDZEŃ WYDAWANYCH ZA ZGODĄ OSOBY BĘDĄCEJ NADAWCĄ LUB ODBIORCĄ PRZEKAZU INFORMACJI, PROWADZONY PRZEZ ORGAN POLICJI WŁAŚCIWY DO PROWADZENIA CZYNNOŚCI OPERACYJNO-ROZPOZNAWCZYCH

infoRgrafika

infoRgrafika

[1] § 1 ust. 1 pkt 8 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[2] § 1 ust. 1 pkt 9 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[3] § 1 ust. 1 pkt 10 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[4] § 1 ust. 1 pkt 11 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[5] § 1 ust. 1 pkt 12 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[6] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[7] § 1 ust. 2 pkt 3 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[8] § 1 ust. 2 pkt 4 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[9] Załącznik nr 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[10] § 1 ust. 3 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[11] § 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[12] Załącznik nr 9 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[13] § 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

[14] § 7 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania prowadzonej przez Policję kontroli operacyjnej, przechowywania i przekazywania wniosków, zarządzeń i materiałów uzyskanych podczas stosowania tej kontroli, a także przetwarzania i niszczenia tych materiałów (Dz.U. Nr 20, poz. 122). Zmiana weszła w życie 22 lutego 2008 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00