ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 lutego 2002 r.
w sprawie trybu i terminu zawiadamiania gmin o osobach pozbawionych prawa wybierania.
Na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 46, poz. 499, Nr 74, poz. 786 i Nr 154, poz. 1802 oraz z 2002 r. Nr 14, poz. 128) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa tryb i terminy zawiadamiania gmin o osobach pozbawionych prawa wybierania oraz o wygaśnięciu przyczyny pozbawiania prawa wybierania, a także wzory zawiadomień w tych sprawach.
§ 2.[Zawiadomienie kierowane do urzędów prowadzących stałe rejestry wyborców] 1. Sądy I instancji przekazują urzędom właściwych gmin, prowadzącym stałe rejestry wyborców, zawiadomienia o osobach, które prawomocnym orzeczeniem sądu zostały:
1) pozbawione praw publicznych,
2) ubezwłasnowolnione.
2. W wypadku uchylenia orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, sąd l instancji zawiadamia o tym urząd właściwej gminy.
3. Sąd Okręgowy w Warszawie przekazuje urzędom właściwych gmin, o których mowa w ust. 1, zawiadomienia o osobach pozbawionych praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
4. Zawiadomienia, o których mowa w ust. 1 i 2, wysyła się najpóźniej w terminie 14 dni od chwili uprawomocnienia się orzeczenia lub zwrotu akt z właściwego sądu.
§ 3.[Zawiadomienie kierowane do urzędów sporządzających spisy wyborców] 1. Niezależnie od zawiadomień, o których mowa w § 2, z chwilą zarządzenia wyborów sądy l instancji – na podstawie przepisów właściwej ordynacji wyborczej – przekazują urzędom gmin sporządzającym spisy wyborców zawiadomienia o osobach:
1) pozbawionych praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, jeżeli koniec okresu, na który ten środek karny orzeczono, przypada nie wcześniej niż w dniu wyborów,
2) ubezwłasnowolnionych do dnia wyborów prawomocnym orzeczeniem sądu.
2. W wypadku gdy w okresie, o którym mowa w ust. 1, akta sprawy, w której uprawomocniło się orzeczenie powodujące utratę prawa wybierania, znajdują się w sądzie II instancji, zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, przekazuje ten sąd, czyniąc o tym adnotację w aktach sprawy.
§ 4.[Osoby przebywające w zakładach karnych lub aresztach śledczych] 1. Zawiadomienia, o których mowa w § 2 i 3, przekazuje się urzędom gmin właściwych według miejsca ostatniego zamieszkania osób, których zawiadomienia dotyczą.
2. W odniesieniu do osób przebywających w zakładach karnych lub aresztach śledczych zawiadomienia przekazuje się:
1) urzędowi gminy właściwej według ostatniego znanego sądowi miejsca, w którym ta osoba zamieszkiwała, oraz
2) urzędowi gminy właściwej według położenia zakładu karnego lub aresztu śledczego, w którym ta osoba przebywa, za pośrednictwem administracji tego zakładu lub aresztu.
§ 5.[Termin przekazania zawiadomienia] 1. Zawiadomienia, o których mowa w § 2 i 3, przekazuje się urzędom właściwych gmin oraz administracjom zakładów karnych lub aresztów śledczych, nie później jednak niż w 22 dniu przed dniem wyborów.
2. W wypadku gdy orzeczenie sądu, o którym mowa w § 2, uprawomocni się po upływie 22 dnia przed dniem wyborów, zawiadomienie przekazuje się urzędowi właściwej gminy oraz, odpowiednio, administracji zakładu karnego lub aresztu śledczego niezwłocznie, przy wykorzystaniu, w razie potrzeby, technicznych środków łączności zapewniających identyfikację nadawcy przekazu i zachowanie tajemnicy telekomunikacyjnej.
§ 6.[Wzór zawiadomienia o pozbawieniu prawa wybierania] Wzór zawiadomienia, o którym mowa w § 2 ust. 1 i 3 oraz § 3, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 7.[Zawiadomienie o wygaśnięciu przyczyny pozbawienia prawa wybierania] 1. Sąd l instancji przekazuje urzędowi właściwej gminy, prowadzącej stały rejestr wyborców, zawiadomienie o osobie, wobec której wygasła przyczyna pozbawienia prawa wybierania.
2. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, wysyła się najpóźniej w terminie 14 dni od chwili wygaśnięcia przyczyny pozbawienia prawa wybierania.
3. Przepis § 4 stosuje się odpowiednio.
4. Wzór zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 8.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 lipca 2001 r. w sprawie trybu i terminu zawiadamiania gmin o osobach pozbawionych prawa wybierania w wyborach do Sejmu i do Senatu (Dz. U. Nr 79, poz.851).
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 od dnia ogłoszenia.
Minister Sprawiedliwości: B. Piwnik
Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 22 lutego 2002 r. (poz. 195)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00