Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2002-03-12 do 2013-06-06
Wersja archiwalna od 2002-03-12 do 2013-06-06
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 stycznia 2002 r.
w sprawie sposobu wykonywania nadzoru w zakresie czynnej służby wojskowej żołnierzy pełniących służbę w sądach wojskowych.
Na podstawie art. 18 § 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o ustroju sądów wojskowych (Dz. U. Nr 117, poz. 753, z 1999 r. Nr 75, poz. 853 i z 2001 r. Nr 98, poz. 1070) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa sposób wykonywania nadzoru przez Ministra Obrony Narodowej w zakresie czynnej służby wojskowej żołnierzy pełniących służbę w sądach wojskowych.
§ 2.[Nadzór w zakresie czynnej służby wojskowej żołnierzy pełniących służbę w sądach wojskowych] Nadzór w zakresie czynnej służby wojskowej żołnierzy pełniących służbę w sądach wojskowych, zwany dalej „nadzorem”, obejmuje zagadnienia związane w szczególności z:
1) dysponowaniem etatem zbiorczym sądów wojskowych,
2) wyszkoleniem wojskowym,
3) szkoleniem fizycznym i działalnością sportową,
4) przestrzeganiem przepisów ubiorczych,
5) przestrzeganiem dyscypliny etatowej,
6) działalnością społeczno-wychowawczą,
7) działalnością kadrową,
8) bezpieczeństwem i higieną służby,
9) działalnością mobilizacyjno-uzupełnieniową oraz przygotowaniem do wykonywania zadań na stanowiskach służbowych w czasie wojny.
§ 3.[Sprawowanie nadzoru] Minister Obrony Narodowej sprawuje nadzór wobec żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w sądach wojskowych za pośrednictwem dyrektora Departamentu Sądów Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
§ 4.[Wykonywanie nadzoru] Nadzór wykonuje się w szczególności poprzez:
1) inspekcje – obejmujące kontrolę zagadnień, o których mowa w § 2, przeprowadzane co najmniej raz w okresie trzyletnim,
2) kontrole problemowe – przeprowadzane doraźnie i obejmujące wybraną problematykę.
§ 5.[Inspekcja lub kontrola problemowa] 1. W celu przeprowadzenia inspekcji lub kontroli problemowej dyrektor Departamentu Sądów Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości składa wniosek do Ministra Obrony Narodowej o wydanie decyzji powołującej zespół i jego przewodniczącego spośród żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową w Departamencie Sądów Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
2. W decyzji, o której mowa w ust. 1, określa się zakres prowadzonej inspekcji lub kontroli problemowej, jej termin oraz miejsce.
§ 6.[Sprawozdanie] 1. Z przebiegu inspekcji i kontroli problemowej sporządza się sprawozdanie.
2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać w szczególności:
1) nazwę przeprowadzonych czynności,
2) ustalenia faktyczne,
3) ocenę,
4) wnioski.
3. Dyrektor Departamentu Sądów Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawia sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, Ministrowi Obrony Narodowej.
4. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, przedstawia się również prezesom właściwych sądów wojskowych oraz kolegium właściwego wojskowego sądu okręgowego w celu ustosunkowania się, w terminie czternastu dni, do zawartych w nim ustaleń faktycznych i ocen, a następnie do realizacji wniosków.
§ 7.[Plan zadań w zakresie nadzoru] 1. W terminie do dnia 15 lutego każdego roku kalendarzowego dyrektor Departamentu Sądów Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości sporządza plan zadań w zakresie nadzoru nad żołnierzami pełniącymi czynną służbę wojskową w sądach wojskowych, który przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej do zatwierdzenia.
2. Plan, o którym mowa w ust. 1, przedstawia się prezesom wojskowych sądów okręgowych.
§ 8.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński