Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2001 nr 138 poz. 1557
Wersja archiwalna od 2001-12-19 do 2023-10-23
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2001 nr 138 poz. 1557
Wersja archiwalna od 2001-12-19 do 2023-10-23
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 822 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. poz. 655) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 października 2023 r. w sprawie powierzenia mienia żołnierzom (Dz.U. poz. 2244) oraz przez rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 października 2023 r. w sprawie stwierdzania więcej …

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 21 listopada 2001 r.

w sprawie odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za wyrządzone przez nich szkody

Na podstawie art. 14 ust. 1 i 2, art. 15 ust. 3 i art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o odpowiedzialności majątkowej żołnierzy (Dz. U. Nr 89, poz. 967) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:

1) szczegółowe warunki i tryb:

a) powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się,

b) łącznego powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się,

c) zawierania i rozwiązywania umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy oraz wzór tej umowy,

2) sposób i tryb stwierdzania szkody oraz ustalania jej wysokości, a także wzór pisemnego zobowiązania do zapłaty odszkodowania,

3) organy wojskowe właściwe do zawierania umów w sprawie odraczania, rozkładania na raty lub umarzania spłaty odszkodowań oraz wzory tych umów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Dowódca jednostki organizacyjnej] Użyte w rozporządzeniu określenie „dowódca jednostki organizacyjnej" - oznacza dowódcę, szefa, komendanta, dyrektora, kierownika, rektora, posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Mienie powierzone żołnierzowi] 1. Żołnierzowi mogą być powierzone z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się: środki pieniężne, papiery wartościowe, uzbrojenie, sprzęt techniczny oraz inne mienie, niezbędne do wykonywania zadań służbowych.

2. Powierzenie mienia, o którym mowa w ust. 1, następuje, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1, za pokwitowaniem, w sposób ustalony w przepisach regulujących zasady gospodarowania mieniem wojskowym.

3. W pokwitowaniu, o którym mowa w ust. 2, określa się rodzaj, ilość, stan i wartość oraz w miarę potrzeby indywidualne cechy mienia powierzonego żołnierzowi.

4. Żołnierz, któremu powierzono mienie, jest obowiązany zwrócić je w określonym przez dowódcę jednostki organizacyjnej czasie i w należytym stanie albo wyliczyć się ze sposobu zużycia lub wydania tego mienia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Protokół przyjęcia] 1. Powierzenie żołnierzowi środków pieniężnych i papierów wartościowych albo mienia w magazynie lub innym zamykanym pomieszczeniu, przystosowanym do przechowywania mienia pod bezpośrednim nadzorem tego żołnierza, następuje na podstawie protokołu przyjęcia albo na podstawie inwentaryzacji, przeprowadzonej na pisemne polecenie dowódcy jednostki organizacyjnej lub na żądanie żołnierza.

2. Inwentaryzację, o której mowa w ust. 1, przeprowadza się w ciągu miesiąca od dnia zawiadomienia żołnierza o planowanym powierzeniu mu mienia, z udziałem żołnierza lub osoby przez niego upoważnionej.

3. Żołnierzowi bądź osobie przez niego upoważnionej, o których mowa w ust. 2, przysługuje prawo wglądu w dokumenty ewidencyjne w zakresie dotyczącym rozliczania powierzonego mu mienia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Zwolnienie ze służby wojskowej] W razie przewidywanego zwolnienia żołnierza, o którym mowa w § 4 ust. 1, ze służby wojskowej lub przeniesienia go do innej jednostki organizacyjnej, inwentaryzację przeprowadza się niezwłocznie i kończy ją nie później niż w dniu odejścia żołnierza z miejsca dotychczasowej służby.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Upoważnienie do udziału w inwentaryzacji] 1. W razie niemożności wzięcia udziału w inwentaryzacji z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny żołnierz, o którym mowa w § 4 ust. 1, może pisemnie upoważnić inną osobę, która za zgodą dowódcy jednostki organizacyjnej weźmie za niego udział w inwentaryzacji.

2. Jeżeli żołnierz nie bierze udziału w przeprowadzeniu inwentaryzacji i nie wskaże osoby, o której mowa w ust. 1, dowódca jednostki organizacyjnej powołuje komisję, która przeprowadza inwentaryzację powierzonego mienia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy] 1. Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za mienie powierzone im łącznie, zwana dalej „umową", może być zawarta, jeżeli na przyjęcie wspólnej odpowiedzialności majątkowej wyrażą zgodę wszyscy żołnierze, którym mienie zostało powierzone.

2. Każda zmiana w składzie żołnierzy objętych wspólną odpowiedzialnością majątkową wymaga zawarcia nowej umowy w formie pisemnej, pod rygorem nieważności.

3. Warunkiem ustanowienia wspólnej odpowiedzialności majątkowej jest powierzenie mienia łącznie wszystkim żołnierzom, którzy mają być objęci taką odpowiedzialnością, na podstawie spisu rzeczywistego stanu składników majątkowych w drodze inwentaryzacji, przeprowadzonej z udziałem tych żołnierzy lub osób przez nich upoważnionych. Żołnierzom lub innym osobom biorącym udział w inwentaryzacji należy zapewnić możliwość zgłaszania wniosków i zastrzeżeń w związku z przebiegiem i wynikami inwentaryzacji.

4. Żołnierzowi objętemu umową przysługuje prawo wglądu w dokumenty ewidencyjne - w zakresie dotyczącym rozliczenia powierzonego mienia, przez porównanie spisu inwentaryzacji tego mienia z księgami, a także prawo uczestniczenia w przyjmowaniu i wydawaniu mienia.

5. Za pisemną zgodą żołnierzy, którzy przyjęli wspólną odpowiedzialność majątkową, w miejscu przechowywania powierzonego im mienia zadania służbowe lub pracę mogą wykonywać inne osoby, wykonujące czynności niezwiązane z dysponowaniem tym mieniem.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Postanowienia umowy] 1. W umowie należy określić rodzaje mienia powierzonego oraz zakres wspólnej odpowiedzialności materialnej żołnierzy.

2. W umowie strony ustalają także okres, w ciągu którego nieobecność żołnierza nie ma wpływu na zakres odpowiedzialności zarówno jego, jak i pozostałych żołnierzy ponoszących wspólną odpowiedzialność majątkową. W razie przedłużenia się nieobecności żołnierza ponad ten okres, jest on związany umową do czasu zakończenia inwentaryzacji, o ile została ona rozpoczęta nie później niż w terminie 7 dni od dnia upływu okresu ustalonego w umowie.

3. Umowy nie zawiera się z żołnierzami:

1) pozostającymi między sobą w podległości służbowej,

2) nieposiadającymi odpowiednich kwalifikacji.

4. Wzór umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Żądanie przeprowadzenia inwentaryzacji] 1. Żołnierz ponoszący wspólną odpowiedzialność majątkową może zgłosić dowódcy jednostki organizacyjnej żądanie przeprowadzenia inwentaryzacji w razie stwierdzenia nieprawidłowego wykonywania obowiązków związanych z pieczą nad powierzonym mieniem przez innego żołnierza, objętego taką odpowiedzialnością.

2. Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku zarzutów zgłoszonych wobec osób, o których mowa w § 7 ust. 5, i cofnięcia im zgody na dalsze wykonywanie czynności w miejscu przechowywania powierzonego mienia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Wypowiedzenie umowy] 1. Dowódca jednostki organizacyjnej oraz żołnierz mogą wypowiedzieć umowę z 14-dniowym okresem wypowiedzenia.

2. Żołnierz może wypowiedzieć umowę;

1) w razie gdy w terminie nieprzekraczającym 7 dni od dnia zgłoszenia żądania przeprowadzenia inwentaryzacji nie zostanie ona rozpoczęta lub nie nastąpi odsunięcie od wykonywania zadań w miejscu przechowywania powierzonego mienia osoby, której dotyczą zarzuty określone w § 9 ust. 1 i 2,

2) gdy jest to uzasadnione jego szczególnymi okolicznościami służbowymi lub osobistymi.

3. W przypadku wypowiedzenia umowy do przeprowadzenia inwentaryzacji przystępuje się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia wypowiedzenia umowy, i kończy najpóźniej w dniu rozwiązania umowy.

4. Wypowiedzenie umowy powinno nastąpić w formie pisemnej, pod rygorem nieważności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Odpowiedzialność majątkowa za szkodę w mieniu] 1. W razie wypowiedzenia umowy przez dowódcę jednostki organizacyjnej lub przez żołnierza, żołnierz ponosi odpowiedzialność majątkową za szkodę w mieniu, której powstanie stwierdzono do dnia zakończenia inwentaryzacji, jeżeli inwentaryzacja ta została rozpoczęta nie później niż w terminie 7 dni.

2. W razie bezskutecznego upływu terminu rozpoczęcia inwentaryzacji, o którym mowa w ust. 1, żołnierz jest zwolniony od odpowiedzialności od dnia, w którym przestała wiązać go umowa.

3. Do dnia zawarcia nowej umowy w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, żołnierze objęci wspólną odpowiedzialnością majątkową nie ponoszą tej odpowiedzialności za część szkody w mieniu powstałą w czasie obowiązywania poprzednio zawartej umowy, za którą odpowiada żołnierz, którego ta umowa przestała wiązać.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Protokół inwentaryzacji] 1. Inwentaryzację, o której mowa w § 4 ust. 1, § 5, § 7 ust. 3, § 9 ust. 1 i § 10 ust. 3, przeprowadza komisja w składzie co najmniej trzyosobowym, wyznaczona przez dowódcę jednostki organizacyjnej spośród podległych żołnierzy lub pracowników wojska posiadających wiadomości fachowe z działu gospodarki mieniem wojskowym, objętym inwentaryzacją.

2. Protokół inwentaryzacji zatwierdza dowódca jednostki organizacyjnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Postępowanie wyjaśniające] 1. Dowódca jednostki organizacyjnej jest właściwy, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 16, do wszczęcia postępowania wyjaśniającego w sprawie powstania szkody w mieniu, zawierania ugód, umów i podejmowania innych decyzji w sprawach naprawienia szkody, a w szczególności dotyczących zatwierdzenia harmonogramu pracy komisji inwentaryzacyjnej oraz powołania biegłego do dokonania wyceny mienia.

2. Jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że za szkodę jest odpowiedzialny dowódca jednostki organizacyjnej lub jego zastępca, postępowanie wyjaśniające wszczyna i przeprowadza bezpośredni przełożony dowódcy jednostki organizacyjnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Protokół szkody] 1. Dowódca jednostki organizacyjnej, po ujawnieniu szkody, jest obowiązany niezwłocznie wszcząć postępowanie wyjaśniające, podając w rozkazie dziennym lub decyzji datę ujawnienia szkody, rodzaj służby, w której mieniu szkoda powstała, określenie mienia będącego przedmiotem szkody, jej szacunkową wysokość, osobę wyznaczoną do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego oraz termin jego zakończenia. Dzień powzięcia przez dowódcę jednostki organizacyjnej wiadomości o powstaniu szkody uważa się za datę jej ujawnienia.

2. W razie ujawnienia szkody sporządza się protokół szkody stanowiący podstawę przeprowadzenia odpowiednich zmian ewidencyjnych. Protokół sporządza osoba funkcyjna zarządzająca mieniem i sprawująca nad nim nadzór albo inna osoba wyznaczona przez dowódcę jednostki organizacyjnej.

3. Wzór protokołu szkody określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

4. Do prowadzenia postępowania wyjaśniającego, o którym mowa w ust. 1, wyznacza się osobę posiadającą wiadomości fachowe z tego działu gospodarki mieniem wojskowym, w którym powstała szkoda.

5. W toku postępowania wyjaśnia się wszystkie istotne okoliczności dotyczące powstania szkody w mieniu wojskowym, a w szczególności przyczynę i datę lub okres powstania szkody, jej wysokość, osobę odpowiedzialną oraz okoliczności tę odpowiedzialność uzasadniające.

6. Prowadzący postępowanie wyjaśniające może w szczególności:

1) odbierać oświadczenia od osób, które uważa za odpowiedzialne za szkodę, oraz od świadków,

2) dokonywać wglądu w dokumenty jednostki organizacyjnej i sporządzać niezbędne odpisy i wyciągi,

3) zwracać się za pośrednictwem dowódcy jednostki organizacyjnej do innych organów wojskowych o udzielenie informacji i wyjaśnień niezbędnych w prowadzonym postępowaniu.

7. Wysokość szkody określa się według cen detalicznych obowiązujących w dniu ujawnienia szkody. Dla przedmiotu używanego przyjmuje się wartość pomniejszoną o procent odpowiadający stopniowi zużycia. Jeżeli szkoda w mieniu polega na obniżeniu wartości przedmiotu, wysokość szkody stanowi różnica wartości przedmiotu przed i po jego uszkodzeniu albo bezpośrednie koszty związane z przywróceniem przedmiotu do stanu poprzedniego.

8. Prowadzący postępowanie wyjaśniające, po jego zakończeniu, sporządza sprawozdanie zawierające opis okoliczności, o których mowa w ust. 6, wraz z wnioskami co do sposobu naprawienia szkody.

9. Postępowanie wyjaśniające powinno być prowadzone szybko, celowo i oszczędnie, a sprawozdanie sporządzone nie później niż w ciągu 14 dni od dnia jego wszczęcia. W sprawie zawiłej termin ten może zostać przedłużony przez dowódcę jednostki organizacyjnej o dalszy czas oznaczony, niezbędny do wykonania czynności.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Odstąpienie od postępowania wyjaśniającego] 1. Nie prowadzi się postępowania wyjaśniającego, jeżeli sprawca szkody:

1) naprawi ją niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 14 dni, albo

2) w terminie, o którym mowa w pkt 1, złoży zobowiązanie do dobrowolnej zapłaty odszkodowania.

2. Wzór zobowiązania do zapłaty odszkodowania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie spłaty odszkodowania] 1. Organem wojskowym właściwym do zawarcia umów w sprawie odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia spłaty odszkodowania jest dowódca jednostki organizacyjnej, jeżeli wysokość należności z tytułu odszkodowania nie przekracza dziesięciokrotności kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzedzającym zawarcie umowy, ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dla celów naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

2. Jeżeli wysokość odszkodowania przekracza dziesięciokrotność kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a nie przekracza dwudziestokrotności tej kwoty, do zawarcia umów, o których mowa w ust. 1, uprawniony jest dowódca jednostki organizacyjnej posiadający uprawnienia dysponenta środków budżetowych drugiego stopnia.

3. Jeżeli wysokość odszkodowania przekracza dwudziestokrotność kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, do zawarcia umów, o których mowa w ust. 1, uprawniony jest Minister Obrony Narodowej.

4. Organ wymieniony w ust. 2 lub 3 jest również właściwy do zawarcia umów, o których mowa w ust. 1, jeżeli za wyrządzoną szkodę odpowiedzialny jest dowódca jednostki organizacyjnej lub jego zastępca.

5. Wzory umów, o których mowa w ust. 1-3, określają załączniki nr 4-6 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: J. Szmajdziński

Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 21 listopada 2001 r. (poz. 1557)

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Załącznik nr 3

Załącznik nr 4

Załącznik nr 5

Załącznik nr 6

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 19 grudnia 2001 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00