Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2004-08-17
Wersja aktualna od 2004-08-17
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 17 października 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu udzielania dopłat do oprocentowania kredytów bankowych przeznaczonych na finansowanie zadań związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw przemysłu lekkiego
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2004 r., Nr 170, poz. 1787)
Na podstawie art. 8 ustawy z dnia 5 stycznia 1995 r. o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych (Dz. U. Nr 13, poz. 60 i Nr 83, poz. 418, z 1996 r. Nr 152, poz. 719, z 1997 r. Nr 80, poz. 504, Nr 107, poz. 690, Nr 121, poz. 770 i Nr 158, poz. 1044, z 1999 r. Nr 27, poz. 243, Nr 63, poz. 702 i Nr 70, poz. 778, z 2000 r. Nr 122, poz. 1315 oraz z 2001 r. Nr 72, poz. 744 i 746) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Przeznaczenie dopłat] 1. [1] Ze środków budżetu państwa, z zastrzeżeniem ust. 2, mogą być udzielane dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych, zwane dalej „dopłatami”, które mogą być przeznaczone na:
1) zakup maszyn i urządzeń,
2) modernizację maszyn i urządzeń,
3) zakup technologii, patentów, licencji,
4) zadania budowlano-montażowe związane:
a) z zakupem, modernizacją maszyn i urządzeń,
b) ze zmianami strukturalno-organizacyjnymi,
5) pokrycie kosztów związanych z:
a) restrukturyzacją zatrudnienia,
b) organizacją zbytu własnych wyrobów.
2. Dopłaty mogą być udzielane na realizację zadań wynikających z programu restrukturyzacji przedsiębiorstwa przemysłu lekkiego.
§ 2.[Maksymalna kwota kredytu] Dopłaty mogą być udzielane, jeżeli kredyt objęty dopłatą nie przekracza kwoty 1500 tys. euro.
§ 3.[Czynności dokonywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, współpraca z bankami kredytującymi] 1. Czynności związane z dokonywaniem dopłat oraz kontrolą prawidłowości wykorzystania kredytów objętych dopłatami minister właściwy do spraw gospodarki powierzy, w drodze umowy, Bankowi Gospodarstwa Krajowego, zwanemu dalej „BGK”.
2. Dopłaty mogą być udzielane do oprocentowania kredytów udzielanych przez BGK lub inne banki, z którymi BGK podpisze umowę w tym zakresie, zwane dalej „bankami kredytującymi”.
3. Umowa, o której mowa w ust. 1, określi sposób współpracy BGK z bankami kredytującymi.
§ 4.[Wniosek o udzielenie dopłaty] 1. Dopłaty są udzielane na wniosek przedsiębiorcy składany w BGK lub w banku kredytującym, łącznie z wnioskiem o udzielenie kredytu.
2. Do wniosku o udzielenie dopłaty dołącza się opinię ministra właściwego do spraw gospodarki, dotyczącą oceny zakresu rzeczowego i planowanych efektów restrukturyzacji, dokonaną na podstawie zatwierdzonego programu restrukturyzacji przedsiębiorstwa, oraz oświadczenie przedsiębiorcy o spełnieniu wymogu, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 60, poz. 704 i z 2001 r. Nr 125, poz. 1363).
3. BGK lub bank kredytujący niezwłocznie dokonuje oceny wniosku pod względem formalnym.
4. W przypadku gdy wniosek nie spełnia wymogów formalnych, bank wzywa wnioskodawcę do jego uzupełnienia, w terminie 7 dni. Nieuzupełnienie wniosku w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.
5. Wniosek spełniający wymogi formalne podlega rejestracji w BGK z dniem jego wpływu do właściwego banku. W przypadku, o którym mowa w ust. 4, wniosek podlega rejestracji z dniem nadesłania dokonanych uzupełnień.
6. Wnioski, o których mowa w ust. 5, są rozpatrywane w kolejności ich zarejestrowania w BGK do wyczerpania limitu kwoty przeznaczonej na dopłaty i marżę w danym roku budżetowym.
7. BGK niezwłocznie poinformuje wnioskodawcę lub bank kredytujący o możliwości udzielenia dopłaty.
8. BGK lub bank kredytujący dokonuje oceny merytorycznej wniosku o dopłatę w terminie nie dłuższym niż 20 dni.
9. Udzielenie dopłaty jest dokonywane z uwzględnieniem kolejności wpływu wniosków prowadzonej przez BGK.
§ 5.[Warunki korzystania z dopłat] 1. Przedsiębiorcy mogą korzystać z dopłat pod następującymi warunkami:
1) kredyt jest spłacany w ratach miesięcznych,
2) okres karencji w spłacie kapitału nie przekracza 12 miesięcy od daty podpisania umowy kredytowej i jest zaliczany do okresu kredytowania, liczonego od daty zawarcia umowy kredytowej do daty spłaty ostatniej raty kredytu i odsetek.
2. W przypadku opóźnienia spłaty raty odsetkowej lub kapitałowej, nie przysługują dopłaty za dany miesiąc.
3. W przypadku uregulowania zaległości, o której mowa w ust. 2, przysługuje wyrównanie dopłat.
4. W przypadku opóźnienia spłaty raty odsetkowej lub kapitałowej, dłuższego niż trzy kolejne raty miesięczne, ustaje prawo do dalszych dopłat od dnia powstania zaległości w spłacie.
§ 6.[Wykorzystanie kredytu niezgodnie z przeznaczeniem] 1. Dopłaty nie mogą być stosowane w przypadku stwierdzenia przez BGK, że kredyt został w części lub w całości wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, udzielone już dopłaty podlegają zwrotowi w wyznaczonym przez BGK terminie.
§ 7.[Treść umowy z BGK] 1. W umowie, o której mowa w § 3 ust. 1, zostanie określony roczny limit środków na dopłaty, sposób przekazywania środków na dopłaty oraz tryb realizowania dopłat.
2. Za wykonywane czynności, związane z realizacją zadań, o których mowa w § 3 ust. 1, BGK przysługiwać będzie marża w wysokości ustalonej w umowie.
§ 8.[Rozliczenia i informacje przekazywane ministrowi przez BGK] BGK przesyła ministrowi właściwemu do spraw gospodarki w terminach ustalonych w umowie, o której mowa w § 3:
1) miesięczne rozliczenia:
a) kwot zrealizowanych dopłat,
b) kwot podlegających zwrotowi dopłat do kredytów wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem,
2) kwartalne informacje o stanie zadłużenia przedsiębiorstw z tytułu udzielonych kredytów.
§ 9.[Wejście w życie] [2] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
[1] § 1 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu udzielania dopłat do oprocentowania kredytów bankowych przeznaczonych na finansowanie zadań związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw przemysłu lekkiego (Dz.U. Nr 170, poz. 1787). Zmiana weszła w życie 17 sierpnia 2004 r.
[2] Rozporządzenie wchodzi w życie 24 listopada 2001 r.