Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2001 nr 114 poz. 1228
Wersja aktualna od 2001-11-08
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2001 nr 114 poz. 1228
Wersja aktualna od 2001-11-08
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI

z dnia 19 września 2001 r.

w sprawie świadectw służby i opinii o służbie strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Na podstawie art. 48 ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 106, poz. 680, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 45, poz. 436 i Nr 110, poz. 1255 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 874 i 877 i Nr 110, poz. 1189) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa treść świadectwa służby i opinii o służbie strażaka Państwowej Straży Pożarnej, zwanego dalej „strażakiem”, a także sposób i tryb ich wydawania i prostowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wydanie świadectwa służby] 1. Świadectwo służby wydaje się bezpośrednio zwolnionemu strażakowi albo osobie upoważnionej przez niego na piśmie w dniu, w którym następuje rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku służbowego.

2. Świadectwo służby wydaje przełożony zwolnionego strażaka właściwy do jego mianowania lub powołania, zwany dalej „przełożonym”, na podstawie dokumentów zawartych w aktach osobowych strażaka.

3. Jeżeli wydanie świadectwa służby zwolnionemu strażakowi lub osobie, o której mowa w ust. 1, nie jest możliwe, przełożony, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku służbowego, przesyła świadectwo służby strażakowi lub tej osobie za pośrednictwem poczty albo doręcza je w inny sposób.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wydanie świadectwa służby a rozliczenie się strażaka z obowiązków służbowych] Wydanie świadectwa służby nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się strażaka z obowiązków służbowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Informacje zamieszczane w świadectwie służby] 1. W świadectwie służby zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku służbowego i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. dotyczące:

1) okresu pełnienia służby przez strażaka w Państwowej Straży Pożarnej oraz okresów zaliczanych do wysługi lat,

2) ostatnio zajmowanego stanowiska służbowego,

3) uzyskanych w czasie pełnienia służby kwalifikacji,

4) okresu korzystania z urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,

5) wykorzystanego urlopu wychowawczego w czasie trwania stosunku służbowego,

6) wykorzystanego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku służbowego,

7) podstawy faktycznej i prawnej zwolnienia ze służby lub wygaśnięcia stosunku służbowego,

8) podstawy ewentualnego zajęcia uposażenia stosownie do przepisów o postępowaniu egzekucyjnym.

2. Na wniosek strażaka w świadectwie służby zamieszcza się także informację o wysokości uposażenia.

3. Wzór świadectwa służby określa załącznik do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Wygaśnięcie stosunku służbowego z powodu śmierci lub uznania strażaka za zmarłego] W razie wygaśnięcia stosunku służbowego z powodu śmierci lub uznania za zmarłego strażaka, przełożony sporządza świadectwo służby i włącza je do akt osobowych zmarłego lub uznanego za zmarłego strażaka. Z wnioskiem o wydanie przez przełożonego świadectwa służby może wystąpić członek rodziny zmarłego lub uznanego za zmarłego strażaka, a także inna osoba będąca spadkobiercą tego strażaka.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Żądanie sprostowania świadectwa służby] 1. Strażak może w terminie 7 dni od dnia otrzymania świadectwa służby wystąpić do wyższego przełożonego z pisemnym żądaniem sprostowania świadectwa służby. Wniosek składa się za pośrednictwem przełożonego, który wydał świadectwo.

2. Przełożony, który wydał świadectwo służby, może uwzględnić żądanie i wydać strażakowi nowe świadectwo, a w razie nieuwzględnienia żądania przesyła je niezwłocznie wyższemu przełożonemu wraz z własnym stanowiskiem w sprawie.

3. Wyższy przełożony w terminie jednego miesiąca od dnia wniesienia żądania do przełożonego, który wydał świadectwo, dokonuje sprostowania świadectwa służby lub odmawia jego sprostowania.

4. Decyzja podjęta przez wyższego przełożonego w sprawie żądania sprostowania świadectwa służby jest ostateczna, przy czym decyzja o odmowie sprostowania świadectwa wymaga uzasadnienia.

5. Jeżeli świadectwo służby wydał Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, żądanie sprostowania, o którym mowa w ust. 1, przysługuje do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Wydanie opinii o służbie] 1. Na wniosek strażaka zwolnionego ze służby przełożony wydaje mu opinię o służbie.

2. Opinię o służbie wydaje się bezpośrednio strażakowi zwolnionemu ze służby albo osobie przez niego upoważnionej na piśmie, w terminie 7 dni od dnia wniesienia przez niego wniosku.

3. W zakresie doręczania strażakowi opinii o służbie stosuje się odpowiednio przepis § 2 ust. 3.

4. Opinię o służbie wydaje się na podstawie informacji zawartych w dokumentach znajdujących się w aktach osobowych strażaka.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Opcje

ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Zawartość opinii] 1. Opinia o służbie powinna zawierać dane związane z pełnieniem przez strażaka służby, a w szczególności określać:

1) okres i przebieg służby strażaka,

2) charakterystykę kwalifikacji zawodowych,

3) szczególne osiągnięcia w służbie, uzyskane nagrody i wyróżnienia,

4) nałożone i niezatarte kary dyscyplinarne,

5) przyczyny i podstawę prawną zwolnienia ze służby.

2. Oprócz danych, o których mowa w ust. 1, opinia o służbie powinna zawierać pouczenie o przysługującym strażakowi prawie odwołania od opinii.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Odwołanie od opinii] 1. Strażak, który nie zgadza się z treścią opinii o służbie, może w terminie 7 dni od dnia otrzymania opinii wnieść na piśmie odwołanie do wyższego przełożonego za pośrednictwem przełożonego, który wydał opinię.

2. Przełożony, który wydał opinię, może uznać odwołanie i zmienić treść opinii. W przypadku nieuwzględnienia odwołania przesyła je niezwłocznie wyższemu przełożonemu wraz z własnym stanowiskiem w sprawie.

3. Do rozpatrzenia odwołania wyższy przełożony powołuje trzyosobową komisję, w skład której wchodzą dwaj strażacy pełniący służbę w jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której służył zwolniony strażak. W skład komisji nie może wchodzić strażak, który brał udział w sporządzaniu opinii. Do składu komisji należy powołać przedstawiciela związku zawodowego jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której pełnił służbę zwolniony strażak.

4. Wyższy przełożony po zapoznaniu się ze stanowiskiem komisji w terminie jednego miesiąca od dnia wniesienia odwołania do przełożonego, który wydał opinię:

1) zmienia, uzupełnia lub uchyla opinię i nakazuje wydanie innej opinii albo

2) nie uwzględnia odwołania.

5. Decyzja wyższego przełożonego podjęta w sprawie odwołania jest ostateczna, przy czym decyzja o nieuwzględnieniu odwołania wymaga pisemnego uzasadnienia.

6. W razie zmiany treści opinii poprzednia opinia podlega zniszczeniu.

7. Jeżeli opinię o służbie wydał Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, odwołanie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Organy właściwe w sprawie odwołań] W przypadku gdy świadectwo służby lub opinię o służbie wydał Szef Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, żądanie sprostowania tego świadectwa lub odwołanie od tej opinii wnosi się do Ministra Obrony Narodowej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Egzemplarze świadectwa służby i opinii o służbie] Świadectwo służby i opinię o służbie sporządza się w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje zainteresowany, a kopię włącza się do akt osobowych strażaka.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 8 listopada 2001 r.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Biernacki

Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 19 września 2001 r. (poz. 1228)

infoRgrafika

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00