Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2001 nr 101 poz. 1112
Wersja archiwalna od 2001-10-05 do 2005-07-01
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2001 nr 101 poz. 1112
Wersja archiwalna od 2001-10-05 do 2005-07-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BADAŃ NAUKOWYCH

z dnia 5 września 2001 r.

w sprawie sposobu wykonywania nadzoru i kontroli realizacji badań naukowych i prac rozwojowych oraz innych zadań finansowanych lub dofinansowywanych ze środków ustalanych w budżecie państwa na naukę

Na podstawie art. 15 ust. 9 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o Komitecie Badań Naukowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 389) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Nadzór realizacji badań naukowych i prac rozwojowych oraz ich wyników, działalności wspomagającej badania i innych zadań finansowanych lub dofinansowywanych ze środków ustalanych w budżecie państwa na naukę, zwanych dalej „zadaniami”, wykonywany jest przez właściwe organy Komitetu Badań Naukowych, zwanego dalej „Komitetem”, poprzez:

1) rozpatrywanie raportów z realizacji zadań oraz rozliczanie zadań,

2) rozpatrywanie sprawozdań i raportów z kontroli realizacji zadań,

3) podejmowanie odpowiednio uchwał i decyzji oraz innych czynności mających na celu zapewnienie prawidłowego, efektywnego, zgodnego z przeznaczeniem i z obowiązującymi przepisami wykorzystania środków finansowych, przyznanych i przekazanych przez Komitet na realizację zadań.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Kontrola realizacji zadań jest wykonywana w jednostce organizacyjnej realizującej zadania na podstawie umowy zawartej z Komitetem lub decyzji Przewodniczącego Komitetu o przyznaniu środków finansowych, zwanej dalej „jednostką”.

2. Przewodniczący Komitetu zarządza przeprowadzenie kontroli i określa:

1) jednostkę, w której ma być przeprowadzona kontrola,

2) zadania podlegające kontroli,

3) skład zespołu kontrolującego,

4) termin przeprowadzenia kontroli.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Kontrolujący przeprowadzają kontrolę na podstawie imiennych upoważnień udzielonych przez Przewodniczącego Komitetu. W upoważnieniu określa się nazwę kontrolowanej jednostki, termin przeprowadzenia kontroli oraz zadania podlegające kontroli.

2. W przypadku gdy przeprowadzenie kontroli wymaga dostępu do niejawnych dokumentów, obiektów lub urządzeń, stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie informacji niejawnych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. W skład zespołów kontrolujących wyznacza się ekspertów właściwych ze względu na merytoryczny zakres zadań podlegających kontroli.

2. Na eksperta naukowego wyznacza się osobę posiadającą co najmniej stopień naukowy doktora. W przypadkach uzasadnionych specyfiką kontroli ekspertem może być wyjątkowo osoba posiadająca co najmniej wykształcenie wyższe. Na wniosek Przewodniczącego Komitetu kandydata na eksperta wskazuje przewodniczący właściwego zespołu Komitetu.

3. Na eksperta budowlanego wyznacza się osobę posiadającą uprawnienia budowlane, o których mowa w art. 12 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126, Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 5, poz. 42 i Nr 100, poz. 1085), oraz wykształcenie wyższe.

4. Na eksperta finansowego wyznacza się biegłego rewidenta albo osobę zatrudnioną na stanowisku głównego księgowego i posiadającą wykształcenie wyższe.

5. Ekspert powinien być bezstronny w odniesieniu do przedmiotu zleconej kontroli oraz kontrolowanej jednostki.

6. Funkcje ekspertów, o których mowa w ust. 2-4, nie mogą być łączone przez jedną osobę w odniesieniu do danej kontroli.

7. W danym roku kalendarzowym ta sama osoba może uczestniczyć jako ekspert w nie więcej niż pięciu kontrolach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Przed przystąpieniem do kontroli kontrolujący zawiadamiają kierownika kontrolowanej jednostki o zadaniach podlegających kontroli, okazując legitymacje służbowe lub dowody osobiste i imienne upoważnienia, o których mowa w § 3.

2. Kierownik kontrolowanej jednostki zapewnia kontrolującym warunki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli, a w szczególności udostępnia obiekty, urządzenia i dokumenty oraz umożliwia bezzwłoczne udzielanie wyjaśnień przez pracowników jednostki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.Ekspert przedstawia wyniki przeprowadzonej kontroli w sprawozdaniu z kontroli. Sprawozdanie powinno zawierać opis realizacji zadania według stanu faktycznego stwierdzonego w toku kontroli oraz informacje, o których mowa w § 7-9.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.Sprawozdanie z kontroli merytorycznej przeprowadzonej przez eksperta naukowego powinno zawierać w szczególności ocenę zasadności wydatkowania środków budżetowych na faktycznie zrealizowany zakres rzeczowy zadania lub cel badawczy, a ponadto:

1) dla zadań zakończonych - ustalenie stanu faktycznego prac wykonanych w ramach realizacji zadania oraz porównanie ich z zakresem rzeczowym zadania określonym w decyzji lub w umowie dotyczącej realizacji tego zadania, a także ustalenie zgodności wykonanych prac z przyjętym harmonogramem ich realizacji,

2) dla zadań w trakcie realizacji - ocenę możliwości osiągnięcia założonego celu lub celów badawczych, z uwzględnieniem faktycznego stanu zrealizowanego zakresu rzeczowego zadania, w tym ocenę harmonogramu realizacji prac.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.Sprawozdanie z kontroli merytorycznej przeprowadzonej przez eksperta budowlanego powinno zawierać w szczególności ustalenia i oceny dotyczące:

1) w zakresie projektu budowlanego:

a) zgodności projektu z obowiązującymi Polskimi Normami,

b) posiadania przez projektantów odpowiednich uprawnień budowlanych oraz posiadania przez kontrolowaną jednostkę wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych,

2) w zakresie realizacji inwestycji budowlanej:

a) zgodności zakresu prac budowlanych z zakresem rzeczowym zadania,

b) przestrzegania przepisów prawa budowlanego,

c) jakości wykonanych prac budowlanych,

d) prawidłowości sporządzenia harmonogramu realizacji inwestycji,

e) zgodności wykonania prac budowlanych z przyjętym harmonogramem ich realizacji oraz harmonogramem płatności przekazanym do Komitetu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. Kontrola przeprowadzana przez eksperta finansowego w ramach kontroli merytorycznej powinna być poprzedzona kontrolą przeprowadzoną przez eksperta naukowego oraz w razie potrzeby przez eksperta budowlanego.

2. Sprawozdanie z kontroli, o której mowa w ust. 1, powinno w szczególności zawierać:

1) ocenę wykorzystania środków finansowych pod względem celowości i zgodności z przepisami: o finansach publicznych, o rachunkowości oraz o zamówieniach publicznych,

2) ocenę zgodności dokumentacji finansowej kontrolowanej jednostki z informacjami zawartymi w raportach i sprawozdaniach przekazanych Komitetowi, z uwzględnieniem warunków określonych w decyzji lub w umowie oraz w harmonogramie płatności przekazanym Komitetowi,

3) ustalenia dotyczące wysokości wykorzystanych środków finansowych, z tym że:

a) w przypadku stwierdzenia niezgodności z decyzją lub umową albo z obowiązującymi przepisami prawa - z informacją o nieprawidłowo wydatkowanych kwotach oraz wskazaniem naruszonego przepisu,

b) w odniesieniu do kontroli po zakończeniu zadania - z informacją o wysokości kwot niewykorzystanych na realizację zadania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.1. Sprawozdania z kontroli przekazuje się kierownikowi kontrolowanej jednostki.

2. Kierownikowi kontrolowanej jednostki przysługuje prawo zgłoszenia uwag do ustaleń zawartych w sprawozdaniu z kontroli, w terminie 7 dni od dnia otrzymania sprawozdania.

3. W przypadku zgłoszenia uwag, o których mowa w ust. 2, podejmuje się czynności mające na celu wyjaśnienie spraw wskazanych w uwagach, a w razie potrzeby podejmuje się dodatkowe czynności kontrolne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. Na podstawie sprawozdań z kontroli, po rozpatrzeniu uwag i wyjaśnień zgłoszonych do nich, sporządza się raport z kontroli zawierający zalecenia i wnioski pokontrolne.

2. Zalecenia i wnioski pokontrolne formułuje się na podstawie opinii zespołów Komitetu i komórek organizacyjnych urzędu Komitetu, właściwych ze względu na przedmiot kontroli, przedstawionych po zapoznaniu się ze sprawozdaniami z kontroli. W razie stwierdzenia nieprawidłowości, w zaleceniach i wnioskach pokontrolnych zamieszcza się uwagi i wnioski w sprawie ich usunięcia.

3. Raport z kontroli zatwierdza Przewodniczący Komitetu.

4. Przewodniczący Komitetu przekazuje kierownikowi kontrolowanej jednostki wystąpienie pokontrolne, sporządzone na podstawie raportu z kontroli, zawierające zalecenia i wnioski pokontrolne.

5. Kierownik kontrolowanej jednostki może w terminie 14 dni od dnia otrzymania wystąpienia pokontrolnego zgłosić umotywowane zastrzeżenia w sprawie zaleceń i wniosków zawartych w tym wystąpieniu.

6. Kierownik kontrolowanej jednostki obowiązany jest w terminie określonym w wystąpieniu pokontrolnym poinformować Przewodniczącego Komitetu o działaniach podjętych w celu realizacji zaleceń i wniosków pokontrolnych.

7. W przypadku niewykonania przez kierownika kontrolowanej jednostki obowiązku, o którym mowa w ust. 6, informuje się o tym właściwe komórki organizacyjne urzędu Komitetu, które podejmują czynności mające na celu rozliczenie zadania podlegającego kontroli.

8. Raport z kontroli i wystąpienie pokontrolne przekazuje się zespołom Komitetu i komórkom organizacyjnym urzędu Komitetu właściwym ze względu na przedmiot kontroli, które odpowiednio wykorzystują wyniki kontroli oraz podejmują czynności mające na celu zapewnienie prawidłowej realizacji zadań.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Przewodniczący Komitetu Badań Naukowych: A. Wiszniewski

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 5 października 2001 r.

Rozporządzenie traci moc 1 lipca 2005 r. na podstawie § 11 rozporządzenia Ministra Nauki i Informatyzacji z dnia 7 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu przeprowadzania kontroli realizacji badań naukowych, prac rozwojowych i innych zadań finansowanych ze środków finansowych na naukę oraz wydatkowania tych środków (Dz.U. Nr 106, poz. 898).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00