Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2001-10-05 do 2003-10-01
Wersja archiwalna od 2001-10-05 do 2003-10-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 31 sierpnia 2001 r.
w sprawie zawieszania wypłaty środków gwarantowanych w przypadku, gdy przeciwko deponentowi jest prowadzone postępowanie karne.
Na podstawie art. 28 ust. 3c i 3d ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2000 r. Nr 9, poz. 131, Nr 86, poz. 958, Nr 119, poz. 1252 i Nr 122, poz. 1316) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb zawieszania przez syndyka masy upadłości i Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaty środków gwarantowanych, o których mowa w art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, w przypadku gdy przeciwko deponentowi jest prowadzone postępowanie karne, z którego wynika, że środki objęte obowiązkowym systemem gwarantowania mogą pochodzić z przestępstwa przewidzianego w art. 299 Kodeksu karnego.
§ 2.[Zawiadomienie o przestępstwie] Sąd lub prokurator niezwłocznie po ustaleniu, iż materiał dowodowy postępowania karnego prowadzonego przeciwko deponentowi posiadającemu środki objęte obowiązkowym systemem gwarantowania, zwane dalej „środkami”, daje podstawy do stwierdzenia, że środki te mogą pochodzić z przestępstwa, o którym mowa w § 1, zarządza zawiadomienie o tym syndyka.
§ 3.[Forma zawiadomienia] 1. Zawiadomienie, o którym mowa w § 2, następuje listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy istnieje obawa wypłaty środków, sąd lub prokurator przekazuje zawiadomienie w inny sposób umożliwiający potwierdzenie odbioru, a następnie dokonuje zawiadomienia w sposób określony w ust. 1.
§ 4.[Treść zawiadomienia] Zawiadomienie syndyka, dokonane przez sąd lub prokuratora, powinno zawierać:
1) oznaczenie organu prowadzącego postępowanie karne,
2) sygnaturę sprawy,
3) podstawę prawną zawiadomienia,
4) imię (imiona), nazwisko, datę urodzenia oraz miejsce zameldowania i pobytu deponenta,
5) określenie kwoty i waluty środków mogących pochodzić z przestępstwa, o którym mowa w § 1,
6) w przypadku wydania zarządzenia, o którym mowa w § 9 ust. 2 — również wskazanie terminu wysłania informacji deponentowi.
§ 5.[Zawieszenie wypłaty środków] 1. Syndyk zawiesza wypłatę środków w dniu otrzymania zawiadomienia sądu lub prokuratora.
2. Niezwłocznie po zawieszeniu wypłaty syndyk przekazuje środki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.
§ 6.[Informacja o zabezpieczeniu środków] W przypadku gdy środki zostały zabezpieczone w trybie określonym w Kodeksie postępowania karnego lub dokonano ich wypłaty przed otrzymaniem przez syndyka zawiadomienia, o którym mowa w § 2, syndyk niezwłocznie informuje o tym sąd lub prokuratora, który dokonał zawiadomienia.
§ 7.[Data zawieszenia wypłaty środków] Syndyk przekazuje sądowi lub prokuratorowi, który dokonał zawiadomienia, informacje dotyczące daty zawieszenia wypłaty środków, niezwłocznie po dokonaniu czynności.
§ 8.[Przekazywanie dodatkowych informacji] Syndyk przekazuje dodatkowe informacje dotyczące zawieszenia wypłaty środków na każde żądanie sądu lub prokuratora, który dokonał zawiadomienia.
§ 9.[Informacja o zawieszeniu wypłaty środków] 1. Syndyk wysyła deponentowi informację o zawieszeniu wypłaty środków niezwłocznie po dokonaniu czynności, nie później niż w terminie 3 dni od dnia otrzymania zawiadomienia sądu lub prokuratora, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania przygotowawczego prokurator może zarządzić wstrzymanie wysłania informacji deponentowi na czas określony, nie dłuższy niż 14 dni.
3. Wysłanie informacji następuje listem poleconym za zwrotnym poświadczeniem odbioru.
§ 10.[Treść informacji] Informacja, o której mowa w § 9 ust. 1, powinna zawierać:
1) podstawę prawną zawieszenia wypłaty środków,
2) oznaczenie sprawy i organu, który dokonał zawiadomienia,
3) określenie kwoty i waluty środków, których dotyczy zawieszenie wypłaty,
4) datę zawieszenia wypłaty środków,
5) wskazanie sposobu dalszego przechowywania środków.
§ 11.[Zakończenie zawieszenia wypłaty środków] Zawieszenie wypłaty środków kończy się w dniu zawiadomienia syndyka przez sąd lub prokuratora, iż zostało ustalone, że środki nie pochodzą z przestępstwa, o którym mowa w § 1, lub w dniu zabezpieczenia środków, dokonanego przez sąd lub prokuratora, w trybie określonym w Kodeksie postępowania karnego.
§ 12.[Zawiadomienie] Sąd lub prokurator, stwierdzając, że środki, których wypłata została zawieszona, nie pochodzą z przestępstwa, o którym mowa w § 1, niezwłocznie zarządza zawiadomienie o tym syndyka.
§ 13.[Rejestr zawieszonych wypłat środków] Rejestr zawieszonych wypłat środków, prowadzony przez syndyka, powinien zawierać w szczególności:
1) imię (imiona), nazwisko, datę urodzenia oraz miejsce zameldowania i pobytu deponenta,
2) numer rachunku (rachunków) bankowego, na którym zgromadzono środki,
3) pozycję na liście deponentów i liście wypłat,
4) datę zawiadomienia syndyka o prowadzonym postępowaniu karnym,
5) określenie kwoty środków, których wypłata została zawieszona,
6) datę wysłania informacji deponentowi,
7) wskazanie osób (podmiotów) upoważnionych do rachunku deponenta,
8) wskazanie osób (podmiotów) roszczących prawa do kwoty środków, których wypłata została zawieszona,
9) datę wypłaty środków.
§ 14.[Stosowanie przepisów rozporządzenia] Przepisy § 2—4, § 5 ust. 1 i § 6—13 stosuje się odpowiednio, gdy wypłaty środków dokonuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
§ 15.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Sprawiedliwości: S. Iwanicki
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 5 października 2001 r.