Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2001-09-15 do 2022-02-09
Wersja archiwalna od 2001-09-15 do 2022-02-09
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 31 lipca 2001 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o nadanie Medalu za Zasługi dla Policji, sposobu wręczania i noszenia odznaki Medalu, prowadzenia ewidencji osób wyróżnionych i pozbawionych Medalu oraz wzorów odpowiednich dokumentów
Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o ustanowieniu Medalu za Zasługi dla Policji (Dz. U. Nr 70, poz. 726) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Medal za Zasługi dla Policji] Medal za Zasługi dla Policji, zwany dalej „Medalem”, nadaje się z okazji Święta Policji, Narodowego Święta Niepodległości lub z okazji innych świąt państwowych, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również w innych terminach.
§ 2.[Wniosek o nadanie Medalu] 1. Wniosek o nadanie Medalu Komendant Główny Policji przedstawia ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych nie później niż na dwa miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia Medalu.
2. Wzór wniosku o nadanie Medalu stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.[Wręczenie odznaki Medalu] 1. Odznakę Medalu wraz z legitymacją stwierdzającą jego nadanie, zwaną dalej „legitymacją”, wręcza minister właściwy do spraw wewnętrznych lub osoba przez niego upoważniona, a poza granicami kraju - kierownik polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego.
2. Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. Odznakę Medalu wraz z legitymacją wręcza się w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
4. Wręczenie odznaki Medalu poprzedza się odczytaniem treści decyzji ministra właściwego do spraw wewnętrznych o jego nadaniu i wypowiedzeniem formuły „Wręczam Medal za Zasługi dla Policji” lub „W imieniu ministra właściwego do spraw wewnętrznych wręczam Medal za Zasługi dla Policji”.
§ 4.[Noszenie odznaki Medalu] 1. Odznakę Medalu nosi się na lewej stronie piersi, chyba że przepisy państwa, z którego pochodzi osoba wyróżniona, stanowią inaczej.
2. Zamiast odznaki Medalu można nosić baretkę.
§ 5.[Ewidencja osób wyróżnionych Medalem] Ewidencja osób wyróżnionych Medalem oraz osób, które zostały go pozbawione, jest prowadzona przez właściwą w sprawach osobowych komórkę organizacyjną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w formie wykazów tych osób.
§ 6.[Zagubienie lub zniszczenie odznaki Medalu albo legitymacji] W przypadku zagubienia lub zniszczenia odznaki Medalu albo legitymacji, na wniosek osoby wyróżnionej, wydaje się ich wtórniki.
§ 7.[Wyłączenie stosowania przepisów rozporządzenia] Terminu, o którym mowa w § 2 ust. 1, nie stosuje się do wniosków o nadanie Medalu składanych w 2001 r.
§ 8.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Biernacki
Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 31 lipca 2001 r. (poz. 1012)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 15 września 2001 r.