Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Ustaw rok 2001 nr 82 poz. 891
Wersja aktualna od 2001-08-25
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2001 nr 82 poz. 891
Wersja aktualna od 2001-08-25
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW

z dnia 2 sierpnia 2001 r.

w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Zasłużony dla polskiej geologii”, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z 1998 r. Nr 162, poz. 1126 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Odznaka honorowa "Zasłużony dla polskiej geologii"] Ustanawia się odznakę honorową „Zasłużony dla polskiej geologii”, zwaną dalej „odznaką”.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Warunki nadania odznaki] 1. Odznaka jest szczególnym wyróżnieniem za zasługi w dziedzinie geologii i może być nadawana:

1) osobom wyróżniającym się znaczącymi osiągnięciami naukowymi i zawodowymi w dziedzinie geologii, jak również przyczyniającym się do ich rozpowszechniania, wdrażania i stosowania,

2) osobom posiadającym szczególne zasługi w rozwoju nauk i technik geologicznych, geofizycznych i wiertniczych.

2. Odznaka może być nadawana także osobom niemającym obywatelstwa polskiego, szczególnie zasłużonym dla rozwoju polskiej geologii.

3. Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wniosek o nadanie odznaki] 1. Odznakę nadaje minister właściwy do spraw środowiska, z własnej inicjatywy lub na wniosek:

1) ministra lub kierownika urzędu centralnego,

2) Prezesa Polskiej Akademii Nauk,

3) organu administracji rządowej w województwie lub organu samorządu terytorialnego,

4) organu statutowego organizacji zawodowej lub społecznej działającej w zakresie geologii,

5) kierownika jednostki organizacyjnej działającej w zakresie geologii, podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw środowiska,

6) przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie geologii.

2. Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać dane personalne osoby przedstawianej do odznaczenia oraz opis osiągnięć i zasług dla polskiej geologii, uzasadniających nadanie odznaki.

3. Wzór wniosku o nadanie odznaki stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

4. Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony ministrowi właściwemu do spraw środowiska co najmniej na miesiąc przed przewidywanym terminem jej wręczenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Elementy odznaki] 1. Odznaka ma kształt sześcioboku foremnego o średnicy 30 mm i jest wykonana z metalu w złotym kolorze. Na licowej stronie odznaki znajduje się zarys terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pokryty białą emalią. Na tle zarysu terytorium, pośrodku w górnej jej części, znajduje się wizerunek skrzyżowanych młotków, będących symbolem górnictwa i geologii, a na dole wizerunek stylizowanego świdra wiertniczego. Między młotkami a świdrem jest umieszczona gałązka lauru. Wokół zarysu terytorium na tle zielonej emalii znajduje się napis „ZASŁUŻONY DLA POLSKIEJ GEOLOGII”. Brzegi sześcioboku, gałązka lauru oraz napis są koloru złotego. Wizerunki młotków i świdra są koloru czarnego, wykonane w emalii. Odznaka jest zawieszona na metalowej zawieszce w kształcie prostokąta o wymiarach 30 x 8 mm. W środku zawieszki znajdują się dwa dotykające się dłuższymi bokami prostokąty o wymiarach 28 x 2,5 mm, wykonane w emalii; prostokąt górny jest koloru zielonego, a prostokąt dolny - koloru czarnego. Brzegi zawieszki, linia rozdzielająca prostokąty i połączenie zawieszki z odznaką są koloru złotego.

2. Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Wręczenie odznaki] 1. Minister właściwy do spraw środowiska lub osoba przez niego upoważniona dokonuje uroczystego wręczenia odznaki wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie.

2. Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.

3. Wręczenie odznaki odbywa się uroczyście, w szczególności z okazji „Dnia Górnika”, świąt państwowych lub innych uroczystości.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Sposób noszenia odznaki] Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Ewidencjęa osób wyróżnionych odznaką] 1. Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw środowiska.

2. W razie zgubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki bądź dokumentu stwierdzającego jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz za zwrotem kosztów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Koszty związane z nadaniem odznaki] Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane ze środków budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw środowiska.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: J. Buzek

Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 2 sierpnia 2001 r. (poz. 891)

Załącznik nr 1

infoRgrafika

Załącznik nr 2

infoRgrafika

Załącznik nr 3

infoRgrafika

Objaśnienie:

Okładka do legitymacji jest koloru zielonego i ma wymiary 145 x 100 mm. Na jej czołowej stronie jest wytłoczony złocony orzeł.

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 25 sierpnia 2001 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00