Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2004-01-02 do 2009-01-21
Wersja archiwalna od 2004-01-02 do 2009-01-21
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 3 lipca 2001 r.
w sprawie warunków, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez teletransmisję danych
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2003 r., Nr 217, poz. 2137)
Na podstawie art. 47a ust. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 26, poz. 228, Nr 60, poz. 636, Nr 72, poz. 802, Nr 78, poz. 875 i Nr 110, poz. 1256, z 2000 r. Nr 9, poz. 118, Nr 95, poz. 1041, Nr 104, poz. 1104 i Nr 119, poz. 1249 oraz z 2001 r. Nr 8, poz. 64, Nr 27, poz. 298, Nr 39, poz. 459 i Nr 72, poz. 748) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Definicje] Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) Centrum Certyfikacji - uznany przez Zakład podmiot świadczący usługi certyfikacyjne,
2) certyfikat klucza publicznego - informację o kluczu publicznym opatrzoną podpisem elektronicznym Centrum Certyfikacji,
3) dokument ubezpieczeniowy w formie elektronicznej - dokument ubezpieczeniowy przekazywany do Zakładu poprzez teletransmisję danych, w formie dokumentu elektronicznego utworzonego w programie informatycznym,
4) klucz prywatny - znany tylko płatnikowi składek, tajny, unikalny kod służący do tworzenia podpisu elektronicznego,
5) klucz publiczny - znany wszystkim uczestnikom procesu przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, jawny, unikalny kod służący odbiorcy wiadomości do weryfikacji podpisu elektronicznego nadawcy wiadomości,
6) podpis elektroniczny - dane w postaci elektronicznej umożliwiające identyfikację płatnika składek przekazującego dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej,
7) program informatyczny - aktualną wersję programu informatycznego udostępnionego przez Zakład płatnikom składek, służącego do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej,
8) ustawa - ustawę z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych,
9) Zakład - Zakład Ubezpieczeń Społecznych, o którym mowa w art. 66 ustawy.
§ 2.[Obowiązek płatnika składek] 1. Płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej są zobowiązani korzystać z programu informatycznego.
2. Informacja o programie informatycznym i program informatyczny są udostępniane płatnikom składek w terenowych jednostkach organizacyjnych Zakładu oraz na stronach internetowych Zakładu.
§ 3.[Przekazywanie dokumentów ubezpieczeniowych] [1] 1. Przy przekazywaniu dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej płatnicy składek są zobowiązani korzystać z:
1) komputera i oprogramowania zgodnego z wymogami określonymi w dokumentacji do programu informatycznego,
2) Internetu.
2. Płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej są zobowiązani posiadać adres poczty elektronicznej.
§ 4.[Klucz prywatny i klucz publiczny] 1. Płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej są zobowiązani posiadać klucz prywatny i odpowiadający mu klucz publiczny, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Płatnicy składek zwolnieni są z obowiązku posiadania klucza prywatnego i klucza publicznego, jeżeli do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej upoważnili inną osobę fizyczną lub prawną.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, osoba fizyczna lub prawna upoważniona do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej jest zobowiązana posiadać klucz prywatny i klucz publiczny. Przepisy dotyczące płatników składek stosuje się odpowiednio.
4. Klucz prywatny i klucz publiczny płatników składek tworzony jest przy użyciu programu informatycznego, z zastrzeżeniem § 9.
5. Płatnicy składek są zobowiązani chronić swój klucz prywatny.
6. Płatnicy składek ponoszą odpowiedzialność za nieprawidłowości w dokumentach ubezpieczeniowych będące wynikiem dostępu do klucza prywatnego osób nieupoważnionych, a także w przypadku, gdy do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej upoważnili inną osobę fizyczną lub prawną.
§ 5.[Rejestracja certyfikatu klucza publicznego] 1. Płatnicy składek, przed przystąpieniem do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, są zobowiązani potwierdzić wniosek o rejestrację w Punkcie Rejestracji znajdującym się w wybranej terenowej jednostce organizacyjnej Zakładu.
2. Przed rozpoczęciem procedury rejestracji płatnicy składek są zobowiązani zarejestrować w programie informatycznym certyfikat klucza publicznego wybranego Punktu Rejestracji.
3. W celu dokonania rejestracji płatnicy składek lub osoby przez nich upoważnione są zobowiązani osobiście zgłosić się do Punktu Rejestracji, przedstawiając:
1) skopiowany na dyskietce wniosek o rejestrację, wytworzony przy użyciu programu informatycznego; wniosek powinien być opatrzony podpisem elektronicznym utworzonym przy wykorzystaniu klucza prywatnego płatnika składek oraz zaszyfrowany przy pomocy klucza publicznego wybranego Punktu Rejestracji,
2) dokumenty potwierdzające dane identyfikacyjne płatnika składek, o których mowa w art. 43 ust. 7 ustawy.
4. Płatnicy składek są zobowiązani zarejestrować w programie informatycznym, wystawione przez Punkt Rejestracji, potwierdzenie przyjęcia wniosku o rejestrację.
§ 6.[Wniosek o wydanie certyfikatu klucza publicznego] 1. Płatnicy składek są zobowiązani uzyskać certyfikat swojego klucza publicznego w Centrum Certyfikacji, z zastrzeżeniem § 9.
2. Płatnicy składek, korzystając z programu informatycznego, są zobowiązani utworzyć wniosek o wydanie certyfikatu, zaszyfrowany przy pomocy klucza publicznego Centrum Certyfikacji.
3. Wniosek o wydanie certyfikatu klucza publicznego płatnicy składek są zobowiązani przesłać do Centrum Certyfikacji pocztą elektroniczną.
4. Płatnicy składek są zobowiązani zarejestrować certyfikat swojego klucza publicznego, otrzymany z Centrum Certyfikacji, w programie informatycznym.
§ 7.[Odnowienie certyfikatu] 1. Płatnicy składek są zobowiązani wystąpić do Centrum Certyfikacji z wnioskiem o odnowienie certyfikatu klucza publicznego, w okresie jego ważności, w przypadku:
1) upływu terminu ważności posiadanego certyfikatu klucza publicznego lub związanego z nim klucza prywatnego,
2) zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek,
3) zmiany adresu poczty elektronicznej.
2. [2] Wniosek o odnowienie certyfikatu klucza publicznego płatnicy składek są zobowiązani utworzyć za pomocą programu informatycznego. Wniosek powinien być potwierdzony przez Punkt Rejestracji, po przedstawieniu przez płatnika składek dokumentów, potwierdzających dane identyfikacyjne płatnika składek, o których mowa w art. 43 ust. 7 ustawy.
3. Płatnicy składek są zobowiązani wystąpić do Centrum Certyfikacji z wnioskiem o unieważnienie certyfikatu klucza publicznego w przypadku:
1) rezygnacji z przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, jeżeli nie mają obowiązku przekazywania dokumentów w takiej formie,
2) zagubienia lub podejrzenia ujawnienia klucza prywatnego płatnika składek.
§ 8.[Przekazanie dokumentów ubezpieczeniowych] 1. Płatnicy składek są zobowiązani przekazywać do Zakładu dokumenty ubezpieczeniowe w formie elektronicznej w postaci komunikatu zawierającego:
1) zaszyfrowane informacje zawarte w dokumencie ubezpieczeniowym,
2) podpis elektroniczny utworzony przy wykorzystaniu klucza prywatnego płatnika składek,
3) certyfikat klucza publicznego płatnika składek, o którym mowa w § 6 ust. 1.
2. Płatnicy składek są zobowiązani pobrać potwierdzenie otrzymania dokumentu ubezpieczeniowego w formie elektronicznej oraz poprawności jego struktury, wystawione przez Zakład w postaci komunikatu.
§ 9.[Wydanie klucza prywatnego oraz certyfikatu klucza publicznego] 1. Płatnikom składek, którzy do czasu wykonywania obowiązku, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 8, poz. 64), przekazywali dokumenty ubezpieczeniowe w formie innej niż elektroniczna oraz podali adres poczty elektronicznej w zgłoszeniu płatnika składek, klucz prywatny oraz certyfikat klucza publicznego będą wydawane w Punktach Wydawania Certyfikatów, znajdujących się w terenowych jednostkach organizacyjnych Zakładu, właściwych ze względu na siedzibę płatników składek.
2. Po odbiór klucza i certyfikatu, o których mowa w ust. 1, płatnicy składek lub upoważnione przez nich osoby powinni zgłosić się z dokumentami potwierdzającymi dane identyfikacyjne płatnika składek, o których mowa w § 5 ust. 3 pkt 2.
3. Odbiór certyfikatu klucza publicznego, o którym mowa w ust. 1, płatnicy składek lub upoważnione przez nich osoby powinni pokwitować własnoręcznym podpisem.
4. W przypadku stwierdzenia rozbieżności w danych płatnika składek, możliwe jest utworzenie wniosku o uzyskanie certyfikatu klucza publicznego, o którym mowa w ust. 1, bezpośrednio w Punkcie Rejestracji.
§ 10.[Wejście w życie] [3] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
[1] § 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 grudnia 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez teletransmisję danych (Dz.U. Nr 217, poz. 2137). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2004 r.
[2] § 7 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 grudnia 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego poprzez teletransmisję danych (Dz.U. Nr 217, poz. 2137). Zmiana weszła w życie 2 stycznia 2004 r.
[3] Rozporządzenie wchodzi w życie 2 sierpnia 2001 r.