Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2001-07-22 do 2005-08-02
Wersja archiwalna od 2001-07-22 do 2005-08-02
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 29 maja 2001 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia
Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130, z 1998 r. Nr 162, poz. 1126 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268) zarządza się, co następuje:
§ 1.Ustanawia się odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, zwaną dalej „odznaką”.
§ 2.Odznaka jest szczególnym wyróżnieniem i może być nadawana cudzoziemcom, pracownikom przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, zagranicznych instytucji naukowych i kulturalnych w Polsce, zagranicznym organizacjom, stowarzyszeniom, instytucjom, działaczom kulturalnym, organizacjom i związkom polonijnym, a także obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej - za zasługi w propagowaniu za granicą dorobku kultury i sztuki polskiej lub przyczyniającym się do rozwoju kulturalnych stosunków z Polską.
§ 3.1. Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw zagranicznych, nadaje odznakę z własnej inicjatywy albo na wniosek:
1) ministra lub kierownika urzędu centralnego,
2) terenowego organu administracji rządowej bądź organu jednostki samorządu terytorialnego,
3) podmiotów prowadzących statutową działalność kulturalną, organizacji społecznych lub stowarzyszeń działających w sferze kultury w kraju,
4) kierowników przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej za granicą.
2. Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług w propagowaniu za granicą kultury i sztuki polskiej uzasadniających nadanie odznaki osobie fizycznej, organizacji lub instytucji, a w przypadku osób fizycznych - również dane personalne.
3. Wzór wniosku zawiera załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. Wniosek o nadanie odznaki przedstawia się ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego co najmniej na dwa miesiące przed przewidzianym przez wnioskodawcę terminem wręczenia odznaki.
§ 4.1. Odznaka ma kształt stylizowanej i złoconej, ciemnoczerwonej rozety o średnicy 32 mm. W środku rozety, na okrągłej, biało emaliowanej tarczy, jest umieszczony stylizowany, złocony monogram „RP”, w otoku zaś tarczy, na srebrzonym tle, napis „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”. Odwrotna strona rozety jest gładka i złocona. Rozeta jest zawieszona na prostokątnej, pionowej klamrze o wymiarach 10 x 41 mm. W górnej części klamry jest umieszczony srebrzony orzeł stylizowany. W dolnej części klamry, pod orłem, są umieszczone pionowe, jednakowej szerokości emaliowane paski, biały i czerwony. Odznaka jest wykonana z tombaku.
2. Wzór odznaki zawiera załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 5.1. Odznakę wraz z legitymacją potwierdzającą nadanie odznaki wręcza uroczyście minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub osoba przez niego upoważniona.
2. Wzór legitymacji zawiera załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. Odznakę nosi się po prawej stronie piersi.
§ 6.Koszty odznaki oraz wydatki związane z jej nadaniem są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§ 7.Ewidencję osób fizycznych i podmiotów, którym nadano odznakę, prowadzi minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§ 8.[1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: J. Buzek
Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 29 maja 2001 r. (poz. 727)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 22 lipca 2001 r.
Rozporządzenie traci moc 2 sierpnia 2005 r. na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lipca 2005 r. uchylającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia (Dz.U. Nr 143, poz. 1205).