Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2001 nr 60 poz. 613
Wersja archiwalna od 2002-06-07 do 2004-02-27
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2001 nr 60 poz. 613
Wersja archiwalna od 2002-06-07 do 2004-02-27
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 25 maja 2001 r.

w sprawie szczegółowych zasad przyznawania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla i wypłacania tego ekwiwalentu oraz zasad refundowania kosztów deputatu węglowego i rent wyrównawczych

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2002 r., Nr 69, poz. 638)  

Na podstawie art. 55 ust. 5 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Dz. U. Nr 162, poz. 1112 i z 2001 r. Nr 5, poz. 41) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) [1] emerytach lub rencistach górniczych - należy przez to rozumieć emerytów i rencistów z kopalń całkowicie likwidowanych oraz wdowy, wdowców i sieroty mających ustalone prawo do renty rodzinnej po byłych pracownikach tych kopalń, uprawnionych do bezpłatnego węgla na podstawie Układu zbiorowego pracy dla pracowników zakładów górniczych z dnia 21 grudnia 1991 r., zwanego dalej „układem”,

2) ekwiwalencie - należy przez to rozumieć należny emerytom i rencistom górniczym ekwiwalent pieniężny z tytułu prawa do bezpłatnego węgla.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wniosek o wypłatę ekwiwalentu] 1. Kopalnia całkowicie likwidowana, za pośrednictwem przedsiębiorstwa górniczego, [2] górnicze występuje z wnioskiem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłatę ekwiwalentu po uzyskaniu od emeryta lub rencisty górniczego oświadczenia o rezygnacji z prawa do pobierania deputatu węglowego w naturze.

2. Kopalnia całkowicie likwidowana, za pośrednictwem przedsiębiorstwa górniczego, [3] we wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa wysokość i okres, za jaki przysługuje ekwiwalent.

3. [4] Wniosek, o którym mowa w ust. 1 i 2, dotyczy także osób, które nabyły prawo do ekwiwalentu po zakończeniu likwidacji kopalni.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wypłata ekwiwalentu] 1. Emerytom i rencistom górniczym ekwiwalent wypłaca się, z zastrzeżeniem ust. 2-6, wraz z wypłatą emerytury lub renty.

2. W pierwszym roku pobierania ekwiwalentu ekwiwalent ten jest wypłacany w wysokości wynikającej z różnicy pomiędzy ilością bezpłatnego węgla należną emerytowi lub renciście górniczemu a bezpłatnym węglem zrealizowanym u pracodawcy lub byłego pracodawcy do dnia wypłaty ekwiwalentu, pomnożonej przez średnioroczną cenę zbytu 1 Mg węgla kamiennego w asortymencie Orzech II, ustaloną na podstawie obwieszczenia ministra właściwego do spraw gospodarki opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” i podzieloną przez liczbę miesięcy, za które przysługuje ekwiwalent.

3. W przypadku zgłoszenia wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 1, po terminie płatności emerytury lub renty, ekwiwalent, z zastrzeżeniem ust. 2, wypłaca się:

1) w terminie płatności emerytury lub renty, przypadającym po dniu zgłoszenia wniosku, albo

2) w następnym terminie płatności emerytury lub renty, jeżeli okres między datą zgłoszenia wniosku a terminem płatności, o którym mowa w pkt 1, jest krótszy niż 30 dni.

4. W przypadku przyznania emerytury lub renty po raz pierwszy, ekwiwalent wypłaca się od pierwszego dnia miesiąca, w którym powstało prawo do emerytury lub renty.

5. W przypadku przyznania renty rodzinnej po emerycie lub renciście górniczym, ekwiwalent przysługuje po upływie okresu, za który został wypłacony emerytowi lub renciście.

6. W przypadku zbiegu prawa do ekwiwalentu z dwóch lub więcej tytułów, wypłaca się tylko jeden ekwiwalent.

7. Wstrzymanie wypłaty emerytury lub renty nie powoduje zawieszenia wypłaty ekwiwalentu, chyba że ustało prawo do emerytury lub renty. W razie wstrzymania wypłaty emerytury lub renty wskutek zawieszenia prawa do tych świadczeń, ekwiwalent wypłaca się, z zastrzeżeniem ust. 2, kwartalnie, w trzecim miesiącu kwartału.

8. Jeżeli zawieszeniu podlega część renty rodzinnej przyznanej więcej niż jednej osobie, część ekwiwalentu przysługującą pozostałym osobom pobierającym rentę rodzinną wypłaca się wraz z tą rentą.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Zwrot nienależnie pobranego ekwiwalentu] Przy dochodzeniu zwrotu nienależnie pobranego ekwiwalentu przepisy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dotyczące dochodzenia zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Zaliczki na wypłatę ekwiwalentu] 1. Minister właściwy do spraw gospodarki z dotacji budżetowej, ustalanej corocznie w ustawie budżetowej, przekazuje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych zaliczki miesięczne na wypłatę ekwiwalentu.

2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonuje rozliczenia zaliczek miesięcznie i wraz z ich rozliczeniem przekazuje ministrowi właściwemu do spraw gospodarki zbiorcze rozliczenie wypłaconych ekwiwalentów pieniężnych i zaliczki.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Deputat węglowy] 1. [5] Deputat węglowy dla emerytów i rencistów górniczych, którzy na podstawie układu nabyli prawo do pobierania deputatu węglowego w naturze, wydaje likwidator kopalni albo przedsiębiorstwo, które przejęło obowiązek wydawania tego deputatu.

2. Minister właściwy do spraw gospodarki z dotacji budżetowych, ustalanych corocznie w ustawie budżetowej, refunduje likwidatorowi kopalni albo przedsiębiorstwu, o którym mowa w ust. 1, kwoty za wydane deputaty węglowe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Organ wypłacający renty wyrównawcze] 1. Pracownikom oraz byłym pracownikom kopalń całkowicie likwidowanych, którzy nabyli prawo do pobierania rent wyrównawczych przyznanych na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu lub ugody zawartej przed sądem albo ugody zawartej pomiędzy kopalnią a pracownikiem, renty wypłaca likwidator kopalni albo przedsiębiorstwo, które przejęło obowiązek wypłacania tych rent.

2. Minister właściwy do spraw gospodarki z dotacji budżetowych, ustalanych corocznie w ustawie budżetowej, refunduje likwidatorowi kopalni lub przedsiębiorstwu, o którym mowa w ust. 1, kwoty wypłacanych rent wyrównawczych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Środki na refundację deputatów i rent] 1. Środki na refundację kwot, o których mowa w § 6 ust. 2 i w § 7 ust. 2, przyznaje się na wniosek likwidatora albo przedsiębiorstwa, które przejęło obowiązek wypłacania tych rent albo wydawania deputatu węglowego w naturze.

2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać w szczególności:

1) oznaczenie podmiotu ubiegającego się o dotację,

2) liczbę osób, którym wypłacono równowartość należnego deputatu węglowego,

3) kwotę dotacji.

3. Podmiot, który otrzymał środki na cele, o których mowa w § 6 ust. 2 i w § 7 ust. 2, jest obowiązany sporządzać i przekazywać ministrowi właściwemu do spraw gospodarki sprawozdania:

1) miesięczne - do 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni,

2) roczne - do dnia 20 lutego roku następującego po roku, którego sprawozdanie dotyczy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Przekazywanie przyznanych środków] 1. Środki, przyznane z dotacji budżetowych na cele określone w rozporządzeniu, przekazywane są na rachunek bankowy utworzony specjalnie w tym celu przez podmiot otrzymujący dotację.

2. Przyznane środki, o których mowa w ust. 1, wykorzystuje się wyłącznie w zakresie, w jakim zostały udzielone.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Stosowanie przepisów rozporządzenia] Do spraw wszczętych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 kwietnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla i wypłacania tego ekwiwalentu oraz zasad refundowania kosztów deputatu węglowego i rent wyrównawczych (Dz. U. Nr 42, poz. 427).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Wejście w życie] [6] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

[1] § 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 maja 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla i wypłacania tego ekwiwalentu oraz zasad refundowania kosztów deputatu węglowego i rent wyrównawczych (Dz.U. Nr 69, poz. 638). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2002 r.

[2] § 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 maja 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla i wypłacania tego ekwiwalentu oraz zasad refundowania kosztów deputatu węglowego i rent wyrównawczych (Dz.U. Nr 69, poz. 638). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2002 r.

[3] § 2 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 maja 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla i wypłacania tego ekwiwalentu oraz zasad refundowania kosztów deputatu węglowego i rent wyrównawczych (Dz.U. Nr 69, poz. 638). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2002 r.

[4] § 3 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 maja 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla i wypłacania tego ekwiwalentu oraz zasad refundowania kosztów deputatu węglowego i rent wyrównawczych (Dz.U. Nr 69, poz. 638). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2002 r.

[5] § 6 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 maja 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad przyznawania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla i wypłacania tego ekwiwalentu oraz zasad refundowania kosztów deputatu węglowego i rent wyrównawczych (Dz.U. Nr 69, poz. 638). Zmiana weszła w życie 7 czerwca 2002 r. i ma zastosowanie od 1 stycznia 2002 r.

[6] Rozporządzenie wchodzi w życie 28 czerwca 2001 r.

Rozporządzenie traci moc 27 lutego 2004 r. na podstawie § 33 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 lutego 2004 r. w sprawie dotacji na restrukturyzację zatrudnienia w przedsiębiorstwach górniczych, szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla oraz refundowania kosztów deputatu węglowego w naturze i rent wyrównawczych (Dz.U. Nr 25, poz. 223).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00