Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2001-02-10
Wersja aktualna od 2001-02-10
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU l GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 5 stycznia 2001 r.
w sprawie szczegółowych zasad podziału uprawnionych pracowników na grupy ze względu na okresy zatrudnienia w przedsiębiorstwie państwowym „Polskie Koleje Państwowe” i w spółce „Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna” i ustalenia liczby jednostek uczestnictwa w Funduszu Własności Pracowniczej przypadających na każdą z tych grup
Na podstawie art. 62 ust. 4 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” (Dz. U. Nr 84, poz. 948) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Nabywanie jednostek uczestnictwa przez pracowników] Uprawnieni pracownicy nabywają jednostki uczestnictwa w Funduszu Własności Pracowniczej, zwane dalej „jednostkami uczestnictwa”, w ramach grup wyodrębnionych ze względu na okres zatrudnienia w przedsiębiorstwie państwowym „Polskie Koleje Państwowe”, zwanym dalej „PKP”, i w spółce „Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna”, zwanej dalej „PKP SA”.
§ 2.[Grupy uprawnionych pracowników] Ustala się następujące grupy uprawnionych pracowników wyodrębnione ze względu na następujące okresy zatrudnienia:
1) I – do 1 roku,
2) II – powyżej 1 roku do 3 lat,
3) III – powyżej 3 lat do 5 lat,
4) IV – powyżej 5 lat do 10 lat,
5) V – powyżej 10 lat do 15 lat,
6) VI – powyżej 15 lat do 20 lat,
7) VII – powyżej 20 lat do 25 lat,
8) VIII – powyżej 25 lat.
§ 3.[Liczba jednostek uczestnictwa przypadająca na uprawnionego pracownika] 1. Zarząd PKP SA w porozumieniu ze związkami zawodowymi działającymi w spółce określi liczbę jednostek uczestnictwa przypadającą na uprawnionego pracownika w każdej grupie, z tym że liczba jednostek uczestnictwa powinna wzrastać proporcjonalnie do okresów zatrudnienia, o których mowa w § 2, i zawierać się w przedziale 1–14 jednostek uczestnictwa.
2. W każdej z grup, o których mowa w § 2, liczba jednostek uczestnictwa przypadająca na uprawnionego pracownika jest równa.
§ 4.[Wezwanie do złożenia oświadczeń o zamiarze uczestniczenia] 1. PKP SA niezwłocznie po uzyskaniu skutecznego wpisu do rejestru handlowego wezwie uprawnionych pracowników do złożenia w terminie 6 miesięcy oświadczeń o zamiarze uczestniczenia w Funduszu Własności Pracowniczej, określonych w art. 62 ust. 3 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”, zwanej dalej „ustawą”.
2. Wezwania dokonuje się przez ogłoszenie w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim, a także w dziennikach lokalnych oraz poprzez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie spółki i we wszystkich jednostkach organizacyjnych PKP SA, jak również w siedzibach przedsiębiorców utworzonych lub współutworzonych przez PKP.
§ 5.[Oświadczenie o zamiarze uczestniczenia] 1. W oświadczeniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, uprawniony pracownik oświadcza, że nie korzystał z prawa do nieodpłatnego nabycia akcji Skarbu Państwa na podstawie odrębnych przepisów.
2. Do oświadczenia, o którym mowa w ust. 1, uprawniony pracownik dołącza uwierzytelnioną kopię świadectwa pracy uzyskanego w PKP lub zaświadczenie potwierdzające okresy zatrudnienia wydane przez:
1) PKP SA,
2) podmioty utworzone lub wspótutworzone przez PKP przed dniem, w którym stało się skuteczne wykreślenie PKP z rejestru przedsiębiorstw państwowych – w przypadku uprawnionych pracowników, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy.
3. Na równi z zaświadczeniem, o którym mowa w ust. 2, traktuje się decyzję o przyznaniu kolejowej emerytury lub renty, której uwierzytelnioną kopię dołącza się do oświadczenia.
§ 6.[Liczba uprawnionych pracowników] Liczbę uprawnionych pracowników oraz zaliczenie ich do jednej z grup, o których mowa w § 2, Zarząd PKP SA ustala na podstawie oświadczeń, o których mowa w § 4 ust. 1.
§ 7.[Lista uprawnionych pracowników] 1. Zarząd PKP SA sporządza listę uprawnionych pracowników obejmującą wszystkie osoby wymienione w art. 62 ust. 1 ustawy, które złożyły oświadczenia o zamiarze uczestniczenia w Funduszu Własności Pracowniczej, i udostępnia ją do wiadomości uprawnionym pracownikom.
2. Ostateczną listę uprawnionych pracowników sporządza Zarząd PKP SA po rozpatrzeniu wniesionych reklamacji.
§ 8.[Liczba jednostek uczestnictwa] Na podstawie ustaleń, o których mowa w § 2–7, Zarząd PKP SA określa liczbę jednostek uczestnictwa przypadającą na każdą z grup oraz liczbę jednostek uczestnictwa ogółem.
§ 9.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 4, który wchodzi w życie z mocą od dnia 1 stycznia 2001 r.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej: J . Widzyk
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 10 lutego 2001 r., z wyjątkiem § 4, który wchodzi w życie z mocą od 1 stycznia 2001 r.