ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 28 listopada 2000 r.
w sprawie szczegółowych warunków znakowania obuwia przeznaczonego do sprzedaży konsumentom.
Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 22 stycznia 2000 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. Nr 15, poz. 179) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie reguluje szczegółowe warunki znakowania części obuwia, przeznaczonego do sprzedaży konsumentom, ze względu na rodzaj materiałów, z których zostały wykonane.
§ 2.Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o obuwiu, należy przez to rozumieć również jego części, wyszczególnione w § 5 ust. 1, sprzedawane osobno.
§ 3.Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1) skóra - materiał pochodzący z naturalnej skóry zwierzęcej, z oryginalną strukturą włóknistą, wyprawiony w sposób zapewniający odporność na gnicie, z zachowaną lub usuniętą sierścią albo wełną lub zrobiony przez przecięcie jej na warstwy, zarówno przed, jak i po wyprawie; jeżeli skóra zawiera powłokę kryjącą, grubość tej powłoki nie może być większa niż 0,15 mm; skórą nie są materiały wykonane z rozdrobnionej mechanicznie lub chemicznie skóry naturalnej, przy zastosowaniu lub bez stosowania środka wiążącego,
2) skóra pokryta - skóra, której powierzchnia jest pokryta powłoką o grubości większej niż 0,15 mm, stanowiącej jednak nie więcej niż 1/3 całkowitej grubości skóry,
3) materiał włókienniczy - jakikolwiek produkt nieobrobiony albo obrobiony w całości lub częściowo, który składa się wyłącznie z włókien tekstylnych, bez względu na zastosowany proces mieszania czy komponowania,
4) inny materiał - materiał nie wymieniony w pkt 1-3,
5) piktogram - symbol graficzny.
§ 4.Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do obuwia:
1) używanego,
2) będącego zabawką,
3) ochronnego, stanowiącego środek ochrony indywidualnej (osobistej),
4) zawierającego azbest, którego zasady znakowania określają odrębne przepisy.
§ 5.1. Oznakowania wymagają następujące części obuwia:
1) wierzch,
2) podszewka z wyściółką,
3) spód.
2. Przy oznakowaniu podszewki z wyściółką, w przypadku gdy obuwie nie posiada podszewki odrębnej od wierzchu, należy podać informację o rodzaju materiału, z którego wykonano wierzch.
3. Przy oznakowaniu podszewki z wyściółką, w przypadku gdy obuwie nie posiada odrębnej wyściółki, należy podać informację o rodzaju materiału, z którego wykonano element spodu stykający się ze stopą.
4. Oznaczenia słowne i piktogramy części obuwia określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 6.1. Oznakowanie powinno informować, z jakiego materiału wykonano części obuwia.
2. Materiał, o którym mowa w ust. 1, może być oznaczony jako: skóra, skóra pokryta, materiał włókienniczy albo inny materiał, pod warunkiem że stanowi on co najmniej:
1) 80% powierzchni wierzchu,
2) 80% powierzchni podszewki z wyściółką,
3) 80% całości spodu.
3. Jeżeli żaden z rodzajów materiałów nie stanowi co najmniej 80% części obuwia, należy podać informację o dwóch podstawowych rodzajach materiałów, z których wykonano tę część.
4. Przy ustalaniu proporcji rodzajów materiałów, z których został wykonany wierzch, nie uwzględnia się elementów ozdobnych i wzmacniających, w szczególności klamerek lub naszywek na kostkach.
5. Oznaczenia słowne i piktogramy rodzajów materiałów, z których wykonano części obuwia, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 7.1. Oznakowanie obuwia przeznaczonego dla konsumentów wykonuje się w szczególności w formie: stempli, wytłoczeń, druków, wszywek, naszywek, naklejek lub tasiemek, trwale przymocowanych do obuwia.
2. Oznakowanie powinno być wykonane w sposób bezpieczny dla konsumenta, niebrudzący i nieuszkadzający obuwia ani rzeczy stykających się z nim.
3. Oznakowanie, o którym mowa w ust. 1, należy umieścić co najmniej na jednej sztuce obuwia z każdej pary, w miejscu widocznym dla konsumenta.
§ 8.1. Oznakowanie wykonuje się przez umieszczenie łącznie piktogramów lub oznaczeń słownych części obuwia oraz piktogramów lub oznaczeń słownych rodzajów materiałów, z których części obuwia zostały wykonane.
2. Oznaczenia słowne sporządza się w języku polskim.
§ 9.Informację o znaczeniu piktogramów podaje się do wiadomości konsumentów w każdym punkcie sprzedaży, przez umieszczenie jej w miejscu widocznym i swobodnie dla nich dostępnym.
§ 10.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: J. Buzek
Załączniki do rozporządzenia Rady Ministrów
z dnia 28 listopada 2000 r. (poz. 1168)
Załącznik nr 1
OZNACZENIA SŁOWNE l PIKTOGRAMY CZĘŚCI OBUWIA
Załącznik nr 2
OZNACZENIA SŁOWNE l PIKTOGRAMY RODZAJÓW MATERIAŁÓW, Z KTÓRYCH WYKONANO CZĘŚCI OBUWIA
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00