Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2005-09-21 do 2013-12-25
Wersja archiwalna od 2005-09-21 do 2013-12-25
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
z dnia 6 października 2000 r.
w sprawie sposobu przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2005 r., Nr 181, poz. 1508)
Na podstawie art. 66b ustawy z dnia 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2000 r. Nr 47, poz. 544) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o dokumentach z wyborów, należy przez to rozumieć:
1) spisy wyborców,
2) karty do głosowania (wykorzystane i niewykorzystane),
3) postanowienia o zarejestrowaniu komitetów wyborczych wraz z załączonymi do zgłoszeń dokumentami,
4) protokoły rejestracji kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, z załączonymi do zgłoszeń dokumentami,
5) listę kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
6) protokoły głosowania w obwodzie,
7) protokoły zbiorczych wyników głosowania w okręgach wyborczych,
8) protokół głosowania na kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, sporządzony przez Państwową Komisję Wyborczą,
9) uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej ustalającą wynik wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
10) protokoły posiedzeń, uchwały, urzędowe obwieszczenia i inne dokumenty komisji wyborczych,
11) [1] sprawozdania wyborcze komitetów wyborczych wraz z załączonymi do nich dokumentami, ekspertyzy i opinie biegłych rewidentów oraz postanowienia Państwowej Komisji Wyborczej w sprawach sprawozdań wyborczych komitetów wyborczych.
§ 2.[Dokumenty z wyborów] 1. Obwodowe komisje wyborcze po wykonaniu swoich zadań przekazują posiadane dokumenty z wyborów, jako depozyt, odpowiednio do miejsca działania, wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), konsulowi lub kapitanowi polskiego statku morskiego.
2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, są udostępniane wyłącznie Sądowi Najwyższemu w związku z postępowaniami w sprawach protestów wyborczych oraz na żądanie sądów, prokuratury lub Policji, prowadzących postępowanie karne.
§ 3.[Zniszczenie dokumentów] 1. Po upływie 30 dni od podjęcia przez Sąd Najwyższy ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1, z wyłączeniem dokumentów stanowiących dowody w toczących się postępowaniach karnych oraz dokumentów, o których mowa w § 1 pkt 6 i 10, podlegają zniszczeniu. Zniszczenia dokumentów dokonuje kierownik właściwej miejscowo jednostki organizacyjnej Krajowego Biura Wyborczego, w sposób uzgodniony z dyrektorem właściwego archiwum państwowego.
2. Dokumenty, o których mowa w § 1 pkt 6 i 10, są przekazywane kierownikowi właściwej miejscowo jednostki organizacyjnej Krajowego Biura Wyborczego.
§ 4.[Zasób archiwalny] Dokumenty z wyborów znajdujące się w posiadaniu okręgowych komisji wyborczych oraz dokumenty przekazane zgodnie z § 3 ust. 2 stanowią zasób archiwalny i są przechowywane przez kierowników właściwych miejscowo jednostek organizacyjnych Krajowego Biura Wyborczego w sposób ustalony dla zasobu archiwalnego archiwów zakładowych, do końca kadencji wybranego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Po upływie tego terminu dokumenty z wyborów przekazuje się do właściwych miejscowo archiwów państwowych.
§ 5.[Postępowanie z dokumentami z wyborów przekazanymi przez okręgowe komisje wyborcze] [2] 1. Dokumenty z wyborów przekazane przez okręgowe komisje wyborcze Państwowej Komisji Wyborczej oraz inne dokumenty z wyborów, będące w posiadaniu Państwowej Komisji Wyborczej, w tym dokumentacja zapisana na elektromagnetycznych nośnikach informatycznych, podlegają przekazaniu Kierownikowi Krajowego Biura Wyborczego. Dokumenty te stanowią zasób archiwalny i są przechowywane w Krajowym Biurze Wyborczym do końca kadencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie przekazywane właściwemu archiwum państwowemu, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Dokumenty załączone do sprawozdań wyborczych komitetów wyborczych podlegają zniszczeniu po upływie okresów przechowywania określonych przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.).
3. Wykazy podpisów wyborców popierających zgłoszenia kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej są udostępniane wyłącznie na żądanie Sądu Najwyższego oraz sądów, prokuratury i Policji, prowadzących postępowanie karne. Wykazy te podlegają zniszczeniu po upływie 5 lat od dnia wyborów.
4. Zniszczenia dokumentów, o których mowa w ust. 2 i 3, dokonuje Kierownik Krajowego Biura Wyborczego, w sposób uzgodniony z dyrektorem właściwego archiwum państwowego.
5. Dokumentów, o których mowa w ust. 1–3, stanowiących dowody w sprawach sądowych o orzeczenie przepadku korzyści majątkowych na rzecz Skarbu Państwa oraz w postępowaniach karnych, nie przekazuje się do archiwów państwowych oraz nie niszczy się do czasu zakończenia tych postępowań.
§ 6.[Udostępnianie dokumentów stanowiących zasób archiwalny] 1. Dokumenty z wyborów stanowiące zasób archiwalny udostępnia się do wglądu osobie zainteresowanej w obecności i pod nadzorem upoważnionego pracownika jednostki organizacyjnej Krajowego Biura Wyborczego, w której dokumenty są przechowywane, w siedzibie tej jednostki.
2. Sporządzenie urzędowego odpisu, kserokopii bądź udostępnianie w innej formie danych z dokumentów z wyborów następuje, w zależności od miejsca przechowywania dokumentów, za zgodą kierownika właściwej miejscowo jednostki organizacyjnej Krajowego Biura Wyborczego bądź Kierownika Krajowego Biura Wyborczego.
§ 7.[Stosowanie przepisów o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach] W sprawach nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem, dotyczących w szczególności gromadzenia, ewidencjonowania, kwalifikowania i udostępniania dokumentów z wyborów, stosuje się przepisy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
§ 8.[Stosowanie przepisów rozporządzenia] Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do postępowania z dokumentami z wyborów powstałymi w związku z ponownym głosowaniem w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
[1] § 1 pkt 11 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 września 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 181, poz. 1508). Zmiana weszła w życie 21 września 2005 r.
[2] § 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 19 września 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przekazywania, przechowywania i udostępniania dokumentów z wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 181, poz. 1508). Zmiana weszła w życie 21 września 2005 r.