Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2000-10-11 do 2002-09-11
Wersja archiwalna od 2000-10-11 do 2002-09-11
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 1 września 2000 r.
w sprawie ewidencjonowania i przechowywania broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie.
Na podstawie art. 49 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679) zarządza się, co następuje:
§ 1.Rozporządzenie określa szczegółowe zasady ewidencjonowania i przechowywania w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych i nadleśnictwach broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w postaci broni gazowej, ręcznych miotaczy gazu, kajdanek i pałek gumowych służbowych.
§ 2.Zapotrzebowanie na dany rodzaj broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego ustala odpowiednio dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśniczy.
§ 3.1. Broń palną i amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego przechowuje się w odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu, zwanym dalej „magazynem broni", prowadzonym przez regionalną dyrekcję Lasów Państwowych lub nadleśnictwo.
2. Magazyn broni powinien:
1) stanowić oddzielne pomieszczenie w budynku murowanym, usytuowanym w miarę możliwości na piętrze, którego położenie utrudnia możliwość dokonania włamania,
2) być wyposażony w podręczny sprzęt gaśniczy, sygnalizację alarmową oraz apteczkę pierwszej pomocy zawierającą również krople do oczu na wypadek porażenia wzroku gazem,
3) posiadać następujące, specjalne zabezpieczenie przeciwwłamaniowe:
a) drzwi metalowe lub obite blachą stalową o grubości powyżej 2 mm, wyposażone w blokadę przeciwwyważeniową, zamykane co najmniej na dwa zamki atestowane i zasuwę drzwiową zamykaną na atestowaną kłódkę, przystosowane do plombowania, zaopatrzone we wskaźnik sygnalizujący wejście osób nieuprawnionych,
b) okna osłonięte siatką stalową o wymiarach oczek nie większych niż 10x10 mm i średnicy drutu nie mniejszej niż 2,5 mm, zabezpieczone na stałe zamocowanymi w murze kratami metalowymi wykonanymi z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm lub płaskowników stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 8x30 mm, przy czym odstęp między prętami nie powinien przekraczać wymiarów 120x120 mm, a pomiędzy płaskownikami 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie.
3. Dopuszcza się zamiast kraty i siatki zamocowanie w oknach atestowanych szyb specjalnych, w szczególności kuloodpornych, w odpowiedniej klasie, odpornych na przebicie i rozbicie, zamocowanych trwale w otworach okiennych bez możliwości otwierania.
4. Drzwi do magazynu broni w czasie nieobecności osoby prowadzącej magazyn broni, zwanej dalej „magazynierem", powinny być zamknięte i zaplombowane oraz posiadać włączoną sygnalizację alarmową.
§ 4.Protokolarnego przyjęcia przydatności magazynu broni pod względem technicznym dokonuje komisja powołana odpowiednio przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśniczego, w skład której wchodzi przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji.
§ 5.1. Broń palną i amunicję przechowuje się w szafach stalowych lub sejfach zamykanych na atestowane zamki, plombowanych, znajdujących się w magazynie broni.
2. Broń palną, przechowywaną w magazynie broni, wyjmuje się z futerału, rozładowuje i zabezpiecza. Broń ta powinna mieć zwolniony kurek i odłączony magazynek, a także powinna być kompletna, czysta i zakonserwowana.
3. Warunki przechowywania broni i amunicji powinny uwzględniać wymagania określone przez jej producenta.
4. Amunicja do broni powinna znajdować się w pudełkach lub pojemnikach, do których powinna być włożona w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju.
§ 6.1. Broń palna i amunicja oraz środki przymusu bezpośredniego podlegają rejestracji w „Książce ewidencji broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego", której wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. Wydanie i zwrot broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego rejestruje się w „Książce wydania i przyjęcia broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego", której wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być ponumerowane, przeszyte i olakowane na ostatniej stronie pieczęcią regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśnictwa.
4. Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, prowadzi i przechowuje w magazynie broni magazynier będący strażnikiem leśnym, wyznaczony przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśniczego.
§ 7.Prawo wstępu do magazynu broni mają:
1) magazynier,
2) główny inspektor Straży Leśnej, dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, dowódca grupy interwencyjnej, nadleśniczy, kierujący posterunkiem Straży Leśnej, przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji - w obecności magazyniera.
§ 8.1. Strażnik leśny, po zakończeniu pracy, zdaje do magazynu broni wydaną broń palną i amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego.
2. W szczególnych przypadkach, za zgodą dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśniczego, dopuszcza się przetrzymywanie przez strażnika leśnego broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w mieszkaniu, z zachowaniem warunków ich przechowywania określonych w odrębnych przepisach.
§ 9.Dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub nadleśniczy wydaje polecenie niezwłocznego zdania przez strażnika leśnego przydzielonej broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego do magazynu broni, w szczególności w przypadku:
1) nieprzestrzegania warunków ich przechowywania,
2) podejrzenia ich użycia niezgodnie z przeznaczeniem lub podejrzenia zamiaru takiego użycia,
3) posiadania lub posługiwania się bronią po spożyciu alkoholu lub substancji psychotropowych albo podobnie działającego środka.
§ 10.Dopuszcza się przechowywanie broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego w istniejących magazynach broni, które nie spełniają wymagań określonych w rozporządzeniu, jednak nie dłużej niż przez sześć miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§ 11.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Środowiska: A. Tokarczuk
Załączniki do rozporządzenia Ministra Środowiska
z dnia 1 września 2000 r. (poz. 902)
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2