Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2003-03-13
Wersja aktualna od 2003-03-13
obowiązujący
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI
z dnia 31 lipca 2000 r.
w sprawie sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych województwa
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2003 r., Nr 33, poz. 279) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 24 ust. 8 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. Nr 91, poz. 576, Nr 155, poz. 1014, Nr 160, poz. 1060 i Nr 162, poz. 1126 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 26, poz. 306, Nr 48, poz. 550 i 552 i Nr 62, poz. 718) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Podróż służbowa] Podróżą służbową jest wykonywanie przez radnego zadania mającego bezpośredni związek z wykonywaniem mandatu, określonego przez przewodniczącego sejmiku województwa, poza miejscowością, w której znajduje się siedziba sejmiku.
§ 2.[Określenie terminu i miejsca wykonywania zadania] 1. Termin i miejsce wykonywania zadania oraz miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej określa przewodniczący sejmiku województwa w poleceniu wyjazdu służbowego.
2. Czynności, o której mowa w ust. 1, w stosunku do przewodniczącego sejmiku dokonuje wiceprzewodniczący wskazany przez sejmik.
§ 3.[Uprawnienia z tytułu podróży służbowej] Z tytułu podróży służbowej przysługują:
1) diety,
2) zwrot kosztów:
a) przejazdów z miejscowości określonej przez przewodniczącego sejmiku województwa w poleceniu wyjazdu służbowego do miejsca stanowiącego cel podróży i z powrotem,
b) noclegów,
c) dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
d) innych udokumentowanych wydatków.
§ 4.[Dieta] 1. Dieta stanowiąca ekwiwalent pieniężny na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej wynosi 1% nieprzekraczalnej wysokości diety przysługującej radnemu z tytułu wykonywania mandatu, określonej na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa.
2. Należność z tytułu diety przysługuje radnemu za czas od rozpoczęcia podróży służbowej do powrotu po wykonaniu zadania.
3. Przy obliczaniu diety stosuje się następujące zasady:
1) jeżeli podróż służbowa trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
a) od 8 do 12 godzin – przysługuje połowa diety,
b) ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości,
2) jeżeli podróż służbowa trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
a) do 8 godzin – przysługuje połowa diety,
b) ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.
4. Dieta nie przysługuje za czas wykonywania zadania w miejscowości, w której radny zamieszkuje, albo gdy radnemu zapewniono całodzienne bezpłatne wyżywienie.
§ 5.[Środek transportu właściwy do odbycia podróży służbowej] 1. Środek transportu właściwy do odbycia podróży służbowej określa przewodniczący sejmiku województwa w poleceniu wyjazdu służbowego.
2. Zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu określonego środka transportu, z uwzględnieniem przysługującej radnemu ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.
3. [1] Na wniosek radnego przewodniczący sejmiku województwa może wyrazić zgodę na przejazd w podróży służbowej pojazdem samochodowym niebędącym własnością samorządu województwa. W takim przypadku radnemu przysługuje zwrot kosztów przejazdu według stawek za jeden kilometr przebiegu, określonych przez sejmik województwa na podstawie przepisów dotyczących warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.
§ 6.[Ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej] 1. Za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży służbowej radnemu przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 20% diety.
2. Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli radny odbywa podróż służbową pojazdem samochodowym (służbowym lub prywatnym).
§ 7.[Zwrot kosztów i ryczałt za nocleg] 1. Za nocleg przysługuje radnemu zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem.
2. Radnemu, któremu w czasie podróży służbowej nie zapewniono bezpłatnego noclegu i który nie przedłożył rachunku z kwatery prywatnej lub z hotelu, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety.
3. Ryczałt za nocleg przysługuje, gdy nocleg trwał co najmniej 6 godzin pomiędzy godzinami 2100 i 700.
4. Zwrot kosztów i ryczałt za nocleg nie przysługują: za noc, w czasie której radny korzystał z wagonu sypialnego lub kuszetki, albo w przypadku delegowania do miejscowości, w której radny zamieszkuje.
§ 8.[Należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowej poza granicami kraju] [2] Do sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowej radnych poza granicami kraju stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej, lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
[1] § 5 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 lutego 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych województwa (Dz.U. Nr 33, poz. 279). Zmiana weszła w życie 13 marca 2003 r.
[2] § 8 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 11 lutego 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania należności z tytułu zwrotu kosztów podróży służbowych radnych województwa (Dz.U. Nr 33, poz. 279). Zmiana weszła w życie 13 marca 2003 r.