Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2000 nr 46 poz. 541
Wersja archiwalna od 2000-06-22 do 2002-04-27
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2000 nr 46 poz. 541
Wersja archiwalna od 2000-06-22 do 2002-04-27
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI

z dnia 29 maja 2000 r.

w sprawie organizacji oraz zasad i trybu wykonywania zadań przez Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na podstawie art. 20 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575, Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756, z 1999 r. Nr 70, poz. 778 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Inspekcja Sanitarna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwana dalej „Inspekcją Sanitarną ministerstwa", wykonuje zadania Inspekcji Sanitarnej na terenie jednostek Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, jednostek wojskowych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, w rejonach zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych oraz oddziałów i pododdziałów zwartych Policji oraz w jednostkach organizacyjnych Urzędu Ochrony Państwa, w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Urzędu Ochrony Państwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. W skład Inspekcji Sanitarnej ministerstwa wchodzą:

1) Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, powoływany i odwoływany przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych,

2) szesnastu inspektorów sanitarnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, powoływanych i odwoływanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,

3) pracownicy Inspekcji Sanitarnej ministerstwa.

2. Inspektor sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, zwany dalej „inspektorem sanitarnym", wykonuje zadania Inspekcji Sanitarnej ministerstwa na obszarze województwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonuje, w zakresie określonym w § 1, zadania przewidziane w ustawie z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej dla Głównego Inspektora Sanitarnego.

2. Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawia corocznie, w pierwszym kwartale, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych analizę i ocenę stanu sanitarno-higienicznego oraz sytuacji epidemiologicznej jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawia corocznie, w pierwszym kwartale, Szefowi Urzędu Ochrony Państwa analizę i ocenę stanu sanitarno-higienicznego oraz sytuacji epidemiologicznej jednostek organizacyjnych Urzędu Ochrony Państwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz inspektorzy sanitarni wykonują swoje zadania przy pomocy pracowników Inspekcji Sanitarnej ministerstwa.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Inspektorzy sanitarni mogą zlecać wykonywanie niezbędnych czynności stacjom sanitarno-epidemiologicznym.

2. Wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1, następuje na podstawie umowy zawartej ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. Inspektor sanitarny w związku z wykonywaną kontrolą ma prawo, z zastrzeżeniem ust. 2:

1) wstępu o każdej porze do obiektów jednostek organizacyjnych określonych w § 1, w tym również do środków transportu oraz okrętów, jednostek pływających żeglugi śródlądowej i statków powietrznych, znajdujących się w dyspozycji ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Szefa Urzędu Ochrony Państwa, a w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia choroby zakaźnej, zagrożenia zdrowia czynnikami środowiskowymi - również do znajdujących się na ich terenie kwater i lokali mieszkalnych,

2) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób,

3) żądania okazania dokumentów i udostępniania wszelkich danych, niezbędnych w dochodzeniu epidemiologicznym lub dla ustalenia wykroczeń sanitarnych,

4) pobierania nieodpłatnie próbek do badań,

5) nakazania, w drodze decyzji, usunięcia w określonym terminie stwierdzonych uchybień higienicznych i zdrowotnych,

6) wydania, niezbędnych ze względu na ochronę zdrowia i życia ludzkiego, decyzji unieruchomienia obiektu, zakładu pracy, jego części (stanowiska pracy lub urządzenia), wyłączenia z eksploatacji środka transportu, wycofania z obrotu środka spożywczego, przedmiotu użytku lub innego wyrobu mogącego mieć wpływ na zdrowie ludzi albo podjęcia lub zaprzestania innych działań, jeżeli naruszenie wymogów higienicznych i zdrowotnych spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi; decyzje w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu,

7) stosowania środków egzekucyjnych, o których mowa w art. 29 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Inspekcji Sanitarnej.

2. Wykonywanie czynności kontrolnych na terenie obiektów Urzędu Ochrony Państwa oraz w stosunku do funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa następuje po uprzednim powiadomieniu Szefa Urzędu Ochrony Państwa o:

1) terminie rozpoczęcia i zakończenia kontroli,

2) przedmiocie i zakresie kontroli,

3) składzie zespołu kontrolnego.

3. Od decyzji i postanowień, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 6, wydawanych przez inspektorów sanitarnych służy stronie środek odwoławczy do Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.1. W razie stwierdzenia istotnych uchybień w działalności kontrolowanej jednostki, mogących mieć wpływ na stan zdrowia lub życie, inspektor sanitarny w szczególności ma obowiązek zawiadomić o stwierdzonych uchybieniach kierownictwo kontrolowanej jednostki oraz jednostkę albo organ powołany do sprawowania nadzoru.

2. Kierownik jednostki kontrolowanej jest obowiązany, w terminie 30 dni od daty podpisania protokołu, do pisemnego poinformowania właściwego inspektora sanitarnego o podjętych i wykonanych czynnościach.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Dokumentem uprawniającym do wykonywania zadań Inspekcji Sanitarnej ministerstwa jest legitymacja Inspekcji Sanitarnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwana dalej „legitymacją".

2. Legitymacja stanowi bezpośrednią przepustkę do wszystkich obiektów stacjonarnych i ruchomych organów i jednostek, o których mowa w § 1.

3. Legitymacje są wystawiane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i ewidencjonowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

4. W przypadku pracowników, o których mowa w § 4, dokumentem uprawniającym, oprócz legitymacji, jest upoważnienie do czynności kontrolnych i wydawania decyzji.

5. Wzór legitymacji stanowi załącznik do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.Traci moc zarządzenie nr 44 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 sierpnia 1997 r. w sprawie organizacji oraz zasad i trybu wykonywania zadań przez Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. Urz. Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Nr 7, poz. 65).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Biernacki


Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 29 maja 2000 r. (poz. 541)

WZÓR LEGITYMACJI INSPEKCJI SANITARNEJ MINISTERSTWA SPRAW WEWNĘTRZNYCH l ADMINISTRACJI

infoRgrafika

Opis:

Legitymacja dwustronnie foliowana.

Wymiary: 10 cm x 7 cm.

Tło jasnoniebieskie.

Na pierwszej stronie napis „MSWiA Inspekcja Sanitarna" ciemnoniebieski.

Napis „Rzeczpospolita Polska" biały. Pozostałe napisy czarne.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00