Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2000 nr 41 poz. 479
Wersja archiwalna od 2002-05-01 do 2005-05-06
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2000 nr 41 poz. 479
Wersja archiwalna od 2002-05-01 do 2005-05-06
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 18 kwietnia 2000 r.

w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2002 r., Nr 43, poz. 399)  

Na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.Rozporządzenie określa:

1) szczegółowe zasady przydziału, okresy zużycia, wzory, kolory, normy umundurowania i oznaczeń stopni funkcjonariuszy celnych, zwanych dalej „funkcjonariuszami",

2) szczegółowe zasady i sposób noszenia umundurowania oraz oznaczeń stopni,

3) wysokość i warunki przyznawania równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie oraz za okresowe czyszczenie munduru,

4) przypadki, w jakich funkcjonariusze nie mają obowiązku pełnienia służby w umundurowaniu

- biorąc pod uwagę ilość i rodzaje składników umundurowania oraz okres używalności tych składników.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.1. Prawo do zaopatrzenia w składniki umundurowania powstaje z dniem mianowania funkcjonariuszem Służby Celnej i wygasa z dniem zwolnienia z tej służby.

2. Prawo do ponownego przydziału poszczególnych składników umundurowania funkcjonariusz nabywa z upływem okresu ich używalności.

3. Okres używalności składników umundurowania wydawanych w naturze liczy się od dnia, w którym funkcjonariusz otrzymał składniki umundurowania.

4. Do okresu używalności składników umundurowania nie wlicza się okresów niepełnienia służby przez funkcjonariusza, trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni kalendarzowych.

5. W przypadku korzystania przez funkcjonariusza z urlopu wypoczynkowego przepisu ust. 4 nie stosuje się.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.1. W razie utraty lub zniszczenia składnika umundurowania przed upływem okresu jego używalności, funkcjonariusz otrzymuje bezpłatnie nowy składnik umundurowania, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły bez winy funkcjonariusza, podczas wykonywania obowiązków służbowych.

2. W razie utraty lub zniszczenia składnika umundurowania w przypadkach innych niż określone w ust. 1, funkcjonariusz otrzymuje nowy składnik umundurowania za zwrotem wartości utraconego lub zniszczonego składnika umundurowania, jaka odpowiada wartości składnika umundurowania od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności.

3. Jeżeli utrata lub zniszczenie nie nastąpiły przy wykonywaniu przez funkcjonariusza obowiązków służbowych, lecz bez jego winy w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, kierownik urzędu lub osoba przez niego upoważniona może zezwolić, na wniosek funkcjonariusza, zaopiniowany pozytywnie przez jego przełożonego, na bezpłatny przydział nowego składnika umundurowania.

4. Wykaz składników umundurowania, rodzajów materiałów, kolorów oraz okresów używalności określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

5. Wzory umundurowania określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

6. Wzory oznaczeń stopni służbowych, noszonych przez funkcjonariusza na patkach na kołnierzu marynarki (żakietu) lub bluzy, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.1. Funkcjonariusz nosi na czapce letniej, na otoku, emblemat Służby Celnej oraz wzdłuż górnej krawędzi otoku następujące oznaczenia:

1) krajowy komisarz celny, generalny komisarz celny, nadkomisarz celny - taśmę koloru srebrnego, szerokości 17 mm, ułożoną w kształcie wężyka o wysokości 25 mm,

2) komisarz celny, podkomisarz celny, starszy aspirant celny - dwa płaskie sznury koloru srebrnego, szerokości 6 mm,

3) aspirant celny, młodszy aspirant celny, starszy dyspozytor celny, dyspozytor celny - jeden płaski sznur koloru srebrnego szerokości 6 mm,

4) młodszy dyspozytor celny, starszy rewident celny, rewident celny, młodszy rewident celny, aplikant celny - czapki bez płaskiego sznura.

2. Na czapce letniej pośrodku ronda nad otokiem umieszczone jest godło państwowe tłoczone w metalu.

3. Podczas wykonywania obowiązków służbowych w umundurowaniu funkcjonariusz pełniący służbę w urzędach celnych i izbach celnych [1] jest obowiązany nosić emblemat identyfikacyjny na środku lewej klapy marynarki (żakietu) lub lewej kieszeni bluzy, a w przypadku wykonywania obowiązków w kurtce zimowej - w przeznaczonym na to miejscu.

4. Emblemat identyfikacyjny jest znakiem wykonanym z metalu, o wysokości 36 mm i szerokości 26 mm, z wytłoczonym godłem państwowym u góry, napisem „SŁUŻBA CELNA" [2] w środku i wygrawerowanym kolejnym numerem. Godło, napis i tło numeru są srebrzone, pozostała część emblematu - oksydowana.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.1. Składniki umundurowania wymienione pod Ip. 1-13 załącznika nr 1 do rozporządzenia wydaje się w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2, z tym że składniki wymienione pod Ip. 2 i 3 - przez skierowanie funkcjonariusza do zakładu krawieckiego, w którym umundurowanie będzie szyte na miarę. Koszty szycia ponosi kierownik urzędu.

2. Składniki umundurowania wymienione pod Ip. 14-18 załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz obuwie (czółenka) dla kobiet wydaje się w postaci równoważnika pieniężnego na ich zakup. Zakupu dokonuje funkcjonariusz.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.1. Umundurowanie służbowe funkcjonariusza powinno być utrzymane w należytym stanie, zapewniającym przepisowy i estetyczny wygląd zewnętrzny podczas wykonywania obowiązków służbowych.

2. Użytkowane składniki umundurowania powinny być należycie dopasowane, czyste i wyprasowane.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.1. Funkcjonariusz nosi umundurowanie letnie w okresie trwającym od dnia 1 maja do dnia 31 października, a umundurowanie zimowe - w okresie trwającym od dnia 1 listopada do dnia 30 kwietnia, z zastrzeżeniem ust. 2.

2. W zależności od panujących warunków atmosferycznych kierownik jednostki organizacyjnej może zezwolić na noszenie przez funkcjonariuszy (cały stan osobowy jednostki) umundurowania letniego lub zimowego w okresach innych niż określone w ust. 1.

3. Za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej funkcjonariusze (cały stan osobowy jednostki) mogą w upalne dni pełnić służbę w bluzach bez koszuli i krawata, z emblematem identyfikacyjnym umieszczonym w sposób określony w § 4 ust. 3, albo w koszuli, z emblematem identyfikacyjnym umieszczonym na krawacie, 15 cm poniżej wiązania krawatu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.1. Funkcjonariusz oprócz umundurowania może nosić:

1) teczkę lub aktówkę dowolnego wzoru, koloru czarnego lub brązowego,

2) okulary przeciwsłoneczne,

3) zwyczajowo przyjęty symbol żałoby.

2. Funkcjonariuszowi zabrania się:

1) wykonywania w umundurowaniu czynności naruszających powagę funkcjonariusza,

2) noszenia umundurowania niezgodnie z przeznaczeniem,

3) noszenia naszyjników, korali, bransolet i tym podobnych ozdób osobistych, w sposób widoczny na umundurowaniu służbowym,

4) noszenia składników umundurowania w połączeniu z ubraniem cywilnym,

5) dokonywania samowolnych przeróbek lub zniekształceń składników umundurowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.1. W zamian za umundurowanie wypłaca się równoważnik pieniężny:

1) funkcjonariuszowi, któremu nie wydano poszczególnych składników umundurowania,

2) funkcjonariuszowi, któremu w czasie pełnienia służby nie wydano przysługujących składników umundurowania, a nastąpiło zwolnienie ze służby,

3) funkcjonariuszowi, który mimo upływu okresu używalności danego składnika umundurowania posiada go w dobrym stanie, zapewniającym przepisowy i estetyczny wygląd zewnętrzny podczas wykonywania obowiązków służbowych, i uzyskał zgodę na przedłużenie okresu używalności tego składnika.

2. [3] Zgodę, o której mowa w ust. 1 pkt 3, wydaje:

1) dyrektor izby celnej - w stosunku do funkcjonariuszy pełniących służbę w izbach celnych i urzędach celnych,

2) minister właściwy do spraw finansów publicznych - w stosunku do funkcjonariuszy celnych pełniących służbę w Ministerstwie Finansów i dyrektorów izb celnych.

3. Równoważnik pieniężny wypłaca się funkcjonariuszowi raz w roku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.1. Podstawę obliczania wysokości równoważnika stanowią przewidywane średnioroczne ceny jednostkowe składników umundurowania, określone w tabelach kalkulacyjnych, stanowiących załącznik nr 4 do rozporządzenia.

2. W skład równoważnika wchodzi ryczałt za okresowe czyszczenie munduru, ustalony według średnich cen usług pralniczych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.1. Funkcjonariuszowi, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 1 i 3, równoważnik pieniężny wypłaca się w terminie pięciu miesięcy od dnia powstania uprawnienia do równoważnika.

2. Funkcjonariuszowi, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 2, równoważnik pieniężny wypłaca się proporcjonalnie do okresu, za który przysługiwały dane składniki umundurowania, niezwłocznie po zwolnieniu ze służby.

3. Do wypłaconego równoważnika pieniężnego stosuje się odpowiednio przepisy § 12.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.1. W przypadku zwolnienia ze służby przed upływem okresu używalności składników umundurowania funkcjonariusz jest zobowiązany do zwrotu ich równowartości.

2. Równowartość, o której mowa w ust. 1, liczona jest według aktualnych tabel kalkulacyjnych i odpowiada wartości tych składników za okres od dnia zwolnienia ze służby do dnia upływu okresu używalności danego składnika umundurowania.

3. Do funkcjonariusza zwolnionego ze służby na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1, 9 i 11 oraz art. 26 pkt 4-7 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.Funkcjonariusz nie ma obowiązku pełnienia służby w umundurowaniu:

1) podczas wykonywania czynności służbowych w miejscach, gdzie umundurowanie może być narażone na zniszczenie lub uszkodzenie,

2) przy wykonywaniu czynności służbowych, jeżeli przemawia za tym charakter wykonywanych czynności, za zgodą kierownika urzędu,

3) w czasie narad i spotkań, organizowanych poza siedzibami jednostek organizacyjnych Służby Celnej, gdy organizatorem tych spotkań nie jest Służba Celna,

4) w okresie zaawansowanej ciąży,

5) w innych uzasadnionych przypadkach, za zgodą ministra właściwego do spraw finansów publicznych [4] .

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 18 kwietnia 2000 r. (poz. 479)

Załącznik nr 1

WYKAZ SKŁADNIKÓW UMUNDUROWANIA, RODZAJÓW MATERIAŁÓW, KOLORÓW ORAZ OKRESÓW UŻYWALNOŚCI

Lp.

Składniki umundurowania

Rodzaje materiałów i kolory

Okres używalności

1

Kurtka zimowa z podpinką

tkanina z włókien chemicznych i naturalnych, nieprzemakalna - szarozielona

2 lata

2

Marynarka i dwie pary spodni zimowych dla mężczyzn, a dla kobiet żakiet i dwie spódnice zimowe lub jedna spódnica i jedne spodnie

tkanina elanowełniana (gabardyna)

2 lata

- szarozielone

3

Marynarka i jedna para spodni letnich dla mężczyzn, a dla kobiet żakiet i jedna spódnica letnia

tkanina elanowełniana (tropik)

2 lata

- szarozielone

4

Dwie bluzy, w tym jedna z krótkim i jedna z długim rękawem

tkanina elanobawełniana

2 lata

- szarozielone

5

Czapka letnia

tkanina mundurowa (tropik)

2 lata

- szarozielona

6

Czapka zimowa

tkanina mundurowa (gabardyna) i materiał imitujący futro

3 lata

- szarozielona

7

Pasek do spodni

skóra - czarny

2 lata

8

Cztery koszule (bluzki), w tym dwie z krótkim rękawem

tkanina bawełniana z dodatkiem włókien chemicznych - białe lub jasnoniebieskie

1 rok

9

Krawat

włókno chemiczne - czarny

1 rok

10

Obuwie - półbuty (czółenka)

skóra - czarne

1 rok

11

Szalik zimowy

wełna lub wełna z dodatkiem włókien chemicznych - szarozielony lub czarny

3 lata

12

Rękawiczki zimowe

skóra - czarne

3 lata

13

Sweter

wełna lub wełna z dodatkiem włókien chemicznych - czarny lub stalowy

3 lata

14

Bielizna osobista zimowa - dwa komplety

tkanina bawełniana - biała

1 rok

15

Bielizna osobista letnia - dwa komplety

tkanina bawełniana - biała

1 rok

16

Skarpety zimowe dla mężczyzn - dwie pary

wełna z dodatkiem włókien chemicznych

1 rok

- czarne lub szare

17

Skarpety letnie dla mężczyzn - dwie pary

bawełna z dodatkiem włókien chemicznych

1 rok

- czarne lub szare

18

Rajstopy dla kobiet - sześć par

włókno chemiczne - beżowe

1 rok

Załącznik nr 2

WZORY UMUNDUROWANIA

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika


Załącznik Nr 3

WZORY ODZNACZEŃ STOPNI SŁUŻBOWYCH

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 4

TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE DLA FUNKCJONARIUSZA - MĘŻCZYZNY

LP.

Składniki umundurowania

Jednostka miary

Ilość

Okres używalności (w latach)

Wartość ogółem (w zł)

Równoważnik roczny

1

Kurtka zimowa z podpinką

szt.

1

2

174,00

87,00

2

Marynarka i spodnie zimowe

kpl.

1

2

306,00

153,00

3

Dodatkowe spodnie zimowe

szt.

1

2

90,00

45,00

4

Marynarka i spodnie letnie

kpl.

1

2

290,00

145,00

5

Sweter

szt.

1

3

35,70

11,90

6

Pasek do spodni

szt.

1

2

12,00

6,00

7

Bluzy

szt.

2

2

95,00

47,50

8

Czapka letnia

szt.

1

2

37,50

18,75

9

Czapka zimowa

szt.

1

3

20,88

6,96

10

Koszule

szt.

4

1

114,60

114,60

11

Krawat

szt.

1

1

6,10

6,10

12

Obuwie (półbuty)

para

1

1

75,00

75,00

13

Szalik zimowy

szt.

1

3

13,20

4,40

14

Rękawiczki zimowe

para

1

3

52,20

17,40

15

Bielizna osobista zimowa

kpl.

2

1

77,50

77,50

16

Bielizna osobista letnia

kpl.

2

1

39,00

39,00

17

Skarpety zimowe

para

2

1

13,32

13,32

18

Skarpety letnie

para

2

1

9,00

9,00

19

Czyszczenie munduru - ryczałt

1

1

63,00

63,00

Razem

1 524,00

940,43

TABELA KALKULACYJNA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO W ZAMIAN ZA UMUNDUROWANIE DLA FUNKCJONARIUSZA - KOBIETY

LP.

Składniki umundurowania

Jednostka miary

Ilość

Okres używalności (w latach)

Wartość ogółem (w zł)

Równoważnik roczny

1

2

3

4

5

6

7

1

Kurtka zimowa z podpinką

szt.

1

2

174,00

87,00

2

Żakiet i spódnica zimowa

kpl.

1

2

268,00

134,00

3

Dodatkowa spódnica zimowa lub

szt.

1

2

68,00

34,00

3a

dodatkowe spodnie zimowe

szt.

1

2

90,00

45,00

4

Żakiet i spódnica letnia

kpl.

1

2

245,00

112,50

5

Sweter

szt.

1

3

35,70

11,90

6

Pasek do spodni

szt.

1

2

12,00

6,00

7

Bluzy

szt.

2

2

95,00

47,50

8

Czapka letnia

szt.

1

2

37,50

18,75

9

Czapka zimowa

szt.

1

3

20,88

6,96

1

2

3

4

5

6

7

10

Bluzki

szt.

4

1

114,60

114,60

11

Krawat

szt.

1

1

6,10

6,10

12

Obuwie (czółenka)

para

1

1

75,00

75,00

13

Szalik zimowy

szt.

1

3

13,20

4,40

14

Rękawiczki zimowe

para

1

3

48,00

16,00

15

Bielizna osobista zimowa

kpl.

2

1

56,90

56,90

16

Bielizna osobista letnia

kpl.

2

1

51,70

51,70

17

Rajstopy

para

6

1

34,50

34,50

18

Czyszczenie munduru - ryczałt

1

1

63,00

63,00

Razem:

1 400,681) 1 434,682)

889,811) 906,812)

1) Ze spódnicą zimową.

2) Ze spodniami zimowymi i paskiem.

[1] § 4 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 399). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[2] § 4 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 399). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[3] § 9 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 399). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[4] § 13 pkt 5 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie umundurowania funkcjonariuszy celnych (Dz.U. Nr 43, poz. 399). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00