Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2001-11-24 do 2002-05-27
Wersja archiwalna od 2001-11-24 do 2002-05-27
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 19 kwietnia 2000 r.
w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2001 r., Nr 128, poz. 1431) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 72 ust. 5 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz.1014, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485, Nr 70, poz. 778 i Nr 110, poz. 1255 oraz z 2000 r. Nr 6, poz. 69 i Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. Rozporządzenie określa wysokość stawek dotacji przedmiotowych na jednostkę usługi lub produktu dla podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowe zasady i tryb udzielania oraz rozliczania tych dotacji, z uwzględnieniem równoprawności podmiotów.
§ 2.Dotacje, o których mowa w rozporządzeniu, są wypłacane na zadania w ramach środków budżetowych określonych w ustawie budżetowej na dany rok.
Rozdział 2
Dotacje na dofinansowanie postępu biologicznego w produkcji roślinnej oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 3. 1. Podmiotowi, który realizuje zadania w zakresie:
1) hodowli roślin rolniczych i ogrodniczych,
2) prowadzenia sadów nasiennych, sadów i plantacji elitarnych,
3) uzyskiwania i utrzymywania szkółkarskiego materiału wyjściowego roślin sadowniczych wolnego i uwalnianego od chorób wirusowych,
4) ochrony zasobów genowych roślin
- może być udzielona dotacja, stanowiąca dopłatę do usług kalkulowanych według stawek jednostkowych.
2. Wysokość dotacji na zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 1, w hodowli roślin rolniczych i ogrodniczych jest określana jako iloczyn współczynnika znaczenia gospodarczego gatunku, sumy punktów przeliczeniowych dla danego programu hodowlanego oraz wartości jednego punktu, określonych w części I załącznika nr 1 do rozporządzenia.
3. Wysokość dotacji na zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ustala się jako iloczyn:
1) liczby hektarów sadu lub plantacji elitarnych i stawki dotacji na 1 hektar, określonej w części III pkt 1-3 załącznika nr 1 do rozporządzenia - na podstawie zestawienia powierzchni zakwalifikowanych sadów,
2) odmian i stawki dotacji za odmianę materiału szkółkarskiego, określonej w części III pkt 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
4. Na wykonanie zadania, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, może być udzielona dotacja w wysokości określonej w części II załącznika nr 1 do rozporządzenia.
5. Dotacja na realizację zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, może być udzielona podmiotom:
1) które przedstawią program hodowli roślin dla gatunków roślin określonych w części I tabela nr 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia,
2) których program hodowli roślin uzyska najwięcej punktów przeliczeniowych, zgodnie z wyceną określoną w części I ust. 4 załącznika nr 1 do rozporządzenia; liczbę programów objętych dotacją w danym gatunku określa się w części I tabela nr 1 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
6. Dotacja na realizację zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, może być udzielona podmiotom, których sady nasienne, sady i plantacje elitarne uzyskały świadectwo kwalifikacji, a w odniesieniu do ust. 1 pkt 3 - podmiotom uzyskującym i utrzymującym materiał szkółkarski wolny od chorób wirusowych.
7. Dotacja na realizację zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 4, może być udzielona podmiotom, które prowadzą ochronę zasobów genowych potwierdzoną przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.
§ 4.1. Podmiotom uprawnionym do prowadzenia obrotu materiałem siewnym, o których mowa w art. 63 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o nasiennictwie *Dz. U. Nr 149, poz. 724, z 1997 r. Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i z 2000 r. Nr 12, poz. 136), zwanej dalej „ustawą o nasiennictwie”, może być udzielona dotacja w wysokości udzielonej bonifikaty w cenie sprzedaży kwalifikowanego materiału wykorzystywanego do siewu lub sadzenia w posiadanym gospodarstwie rolnym nabywcy, nie wyższa niż określona w części IV załącznika nr 1 do rozporządzenia.
2. Podmiotom, o których mowa w ust.1, może być udzielona dotacja na obniżenie ceny:
1) sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego do dalszego rozmnażania tego materiału,
2) zakupu kwalifikowanego materiału siewnego przeznaczonego do dalszego rozmnażania tego materiału w posiadanym gospodarstwie, jeżeli:
a) cena zakupu nie została pomniejszona o dotacje, o których mowa w ust.1,
b) zakupiono niezaprawiony materiał siewny i zaprawiono go przed wysiewem.
3. Dotacja, o której mowa w ust. 2, może być udzielona w wysokości udzielonej bonifikaty; dotacja ta nie może być jednak wyższa niż określona w części IV pkt 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
4. W przypadku rezygnacji podmiotu z reprodukcji lub wycofania plantacji z urzędowej kwalifikacji dotacje; o których mowa w ust. 2 pkt 2, podlegają zwrotowi jako dotacje nienależnie pobrane z zachowaniem zasad, o których mowa w § 53 ust. 3.
5. Dotacja, o której mowa w ust. 1-3, może być udzielona do materiału siewnego wytworzonego w kraju, odmian krajowych i zagranicznych wpisanych do rejestru odmian roślin uprawnych, z wyjątkiem odmian krajowych przeznaczonych do uprawy wyłącznie za granicą.
6. Dotacja, o której mowa w ust. 1-3, może być udzielona pod warunkiem wyszczególnienia wysokości udzielonej bonifikaty na fakturze lub rachunku wystawionym nabywcy.
7. Dotacja, o której mowa w ust. 1-6, nie może być udzielona przy sprzedaży kwalifikowanego materiału do siewu lub sadzenia, dokonywanej pomiędzy spółkami, w których te same osoby posiadają udziały lub akcje, oraz pomiędzy tymi spółkami i osobami, gdy materiał do siewu lub sadzenia został wyprodukowany przez te spółki lub osoby, a także sprzedaży materiału siewnego producentom, od których materiał ten został wcześniej zakupiony.
§ 5.Dotacje na badania związane z kosztami wynikającymi z:
1) rejestracji odmian roślin uprawnych,
2) wpisania odmian do księgi ochrony wyłącznego prawa oraz sporządzenia list opisowych odmian,
3) realizacji porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego
ustala się jako iloczyn punktów, wynikających z pracochłonności i materiałochłonności prowadzonych prac badawczo-doświadczalnych, określonych w części VII załącznika nr 1 do rozporządzenia, i stawki dotacji za 1 punkt w wysokości określonej w części VI załącznika nr 1 do rozporządzenia.
§ 6.Dotacje, o których mowa w § 5, mogą być udzielane podmiotom prowadzącym badania z upoważnienia Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych, wydanego na podstawie art. 13 ust. 2 i art. 19 ust. 1 ustawy o nasiennictwie.
§ 7.Dotacja może być udzielona na wypłatę premii autorskich i pomocniczych premii autorskich, o których mowa w art. 76 ust. 1 i art. 80 ustawy o nasiennictwie.
§ 8.1. Decyzje w sprawie przyznania dotacji, o których mowa w § 3, 5 i 7, wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa na wniosek zainteresowanego podmiotu.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać informacje o spełnieniu warunków niezbędnych do przyznania dotacji.
3. Dotacje są:
1) wypłacane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w odniesieniu do dotacji, o których mowa w § 3 ust. 1:
a) pkt 1, 2 i 3 - w okresach kwartalnych,
b) pkt 4 - po przedłożeniu faktury i rozliczenia kosztów realizacji usługi lub jej etapu,
2) przekazywane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa:
a) Głównemu Inspektorowi Inspekcji Nasiennej w odniesieniu do dotacji, o których mowa w § 4, na pisemny wniosek podmiotu, sprawdzony pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym przez właściwy wojewódzki inspektorat Inspekcji Nasiennej,
b) Centralnemu Ośrodkowi Badania Odmian Roślin Uprawnych w odniesieniu do dotacji, o których mowa w § 5 i 7 - w okresach miesięcznych.
4. Środki na wypłatę dotacji minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje podmiotom, o których mowa w ust. 3 pkt 2:
1) lit. a) - w wysokości określonej we wniosku,
2) lit. b) - w okresach miesięcznych w wysokości 1/12 rocznej kwoty dotacji.
Rozdział 3
Dotacje na dofinansowanie postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 9. 1. Podmiotom może być udzielona dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 2 [1] do rozporządzenia, za nabycie reproduktora przeznaczonego do rozrodu:
1) ogiera kupionego do punktu kopulacyjnego lub stada ogierów:
a) ras: zimnokrwistej, śląskiej, huculskiej i konika polskiego:
- z hodowli terenowej,
- ze stadniny koni,
- w wieku powyżej 6 lat do punktu kopulacyjnego działającego w innym rejonie,
b) po ukończeniu 100-dniowego treningu z wynikiem: wybitnym, bardzo dobrym, dobrym i dostatecznym,
2) buhaja rasy polskiej czerwonej.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być udzielona, jeżeli nabywca udokumentuje celowość zakupu reproduktora zaświadczeniem wydanym przez właściwy podmiot prowadzący księgę zwierząt hodowlanych, zwaną dalej „księgą”.
1) (skreślony),
2) (skreślony).
3. W razie skierowania reproduktora na rzeź lub do sprzedaży przed upływem:
1) 4 lat od dnia zakupu - w przypadku ogiera,
2) 2 lat i 6 miesięcy od dnia zakupu - w przypadku buhaja
- nabywca reproduktora zobowiązany jest w terminie 14 dni po jego zbyciu do zwrotu dotacji, odpowiednio, za pośrednictwem właściwego podmiotu prowadzącego księgi lub Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt. Po tym okresie od nie zwróconej kwoty dotacji naliczane są odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Dotacja nie podlega zwrotowi, jeżeli reproduktor został skierowany do uboju na skutek choroby lub ujawnienia się cech uniemożliwiających użytkowanie w rozrodzie zwierząt, na podstawie zaświadczenia wydanego przez urzędowego lekarza weterynarii.
4. Dotacja, o której mowa w ust. 1, przekazywana jest przez ministra właściwego do spraw rolnictwa:
1) podmiotowi prowadzącemu księgę na wypłatę dotacji nabywcy ogiera na podstawie złożonego wniosku zawierającego numer identyfikacyjny i nazwę ogiera wraz z załączonym zaświadczeniem o celowości jego nabycia,
2) Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt na wypłatę dotacji nabywcy buhaja na podstawie złożonego wniosku zawierającego numer identyfikacyjny i informację dotyczącą oceny reproduktora wraz z załączonym zaświadczeniem o celowości jego nabycia.
§ 10.Hodowcy bydła może być udzielona dotacja w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia:
1) za buhajka rasy mięsnej zakwalifikowanego do hodowli, z tym że wniosek hodowcy powinien być potwierdzony przez podmiot prowadzący księgę o zakwalifikowaniu buhajka do hodowli,
2) za krowę pierwiastkę pochodzącą po buhaju testowanym ras mlecznych: czarno-białej, czerwono-białej, polskiej czerwonej i simentalskiej. Dotacja może być udzielona po ukończeniu przez krowę pierwszej laktacji 305-dniowej lub krótszej zakończonej naturalnym zasuszeniem po minimum 200 dniach doju. W przypadku otrzymania dotacji z innego tytułu, dotacja należna zostaje pomniejszona o dotację pobraną. Wniosek hodowcy o dotacje powinien być potwierdzony pod względem merytorycznym przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej na podstawie karty jałówki-krowy,
3) [2] za krowę pierwiastkę o udokumentowanym pochodzeniu ras: czarno-białej, czerwono-białej, simentalskiej, polskiej czerwonej, przeznaczoną na remont stada objętego oceną użytkowości przez okres do 54 miesięcy lub obejmowanego ponownie oceną użytkowości po przerwie w jej prowadzeniu, nie krótszej niż 36 miesięcy; dotacja może być udzielona pod warunkiem ukończenia przez krowę 200 dni laktacji. Wniosek hodowcy powinien być potwierdzony pod względem merytorycznym przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej na podstawie karty jałówki-krowy,
3a) [3] za krowę pierwiastkę o udokumentowanym pochodzeniu rasy jersey przeznaczoną na remont stada objętego oceną użytkowości; dotacja może być udzielona pod warunkiem ukończenia przez krowę 200 dni laktacji, przy czym wniosek hodowcy powinien być potwierdzony pod względem merytorycznym przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej na podstawie karty jałówki-krowy,
4) za krowę utrzymywaną w stadzie objętym oceną, wpisaną do ksiąg lub rejestrów hodowlanych prowadzonych w kraju dla bydła ras mięsnych lub która po pierwszym wycieleniu w danym roku odchowała cielę przez okres co najmniej 3 miesięcy:
a) rasy mięsnej i rasy simentalskiej o wyłącznie mięsnym kierunku użytkowości,
b) posiadającą co najmniej 50% udziału genotypu rasy mięsnej
- dotacja wypłacana jest na wniosek hodowcy w dwóch ratach w wysokości 1/2 stawki rocznej, według stanu krów na dzień 31 maja i 30 listopada - w odniesieniu do krów wpisanych do ksiąg lub rejestrów hodowlanych, albo jednorazowo w wysokości 1/2 stawki rocznej - w odniesieniu do krów pierwiastek, które nie zostaną wpisane do księgi lub rejestru zwierząt hodowlanych w danym roku i odchowają cielę do wieku co najmniej 3 miesięcy,
5) za każdy zarodek bydlęcy skutecznie przeniesiony do dróg rodnych biorczyni oraz odpowiadający wymaganiom hodowlanym określonym przez podmiot prowadzący księgę. Do wniosku hodowca (posiadacz) biorczyni zarodków powinien załączyć zaświadczenie wydane przez wykonującego czynności związane z przeniesieniem zarodków do dróg rodnych biorczyni,
6) za buhaja urodzonego w kraju i po raz pierwszy dopuszczonego do użycia w inseminacji po przeprowadzonej ocenie wartości hodowlanej; wniosek hodowcy powinien być potwierdzony pod względem merytorycznym przez podmiot prowadzący księgę.
§ 11.1. Podmiotowi może być udzielona dotacja, za pobranie krwi i wykonanie testu celem sprawdzenia pochodzenia krowy pierwiastki, cieliczki i buhajka, wykorzystywanych do oceny buhajów na podstawie ich potomstwa oraz pochodzących ze stad bydła rasy polskiej czerwonej objętych ochroną zasobów genetycznych, a także buhajków ras mięsnych zakwalifikowanych do hodowli, w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, wypłacana jest podmiotowi na wniosek sporządzony na podstawie protokołów pobrań prób krwi oraz wyników testów krwi wykonanych przez uprawnione laboratoria.
§ 12.1. Hodowcy świń może być udzielona dotacja w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia:
1) (skreślony),
2) za lochę czysto rasową spełniającą wymagania wpisu do księgi albo za lochę linii 990, której kojarzenie zostało pozytywnie ocenione w danym roku w stacji kontroli użytkowości rzeźnej trzody chlewnej Instytutu Zootechniki i potwierdzone protokołem z oceny kojarzenia lochy sporządzonym przez tę stację,
3) za lochę stada podstawowego:
a) utrzymywaną w stadzie produkującym knury i loszki, osiągającym określone przez Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt wyniki w zakresie oceny rozpłodowej loch, oceny przyżyciowej młodych knurków i loszek, liczby ocenionych i wpisanych do księgi albo zakwalifikowanych do hodowli zwierząt, oraz w którym średni stan loch wynosił co najmniej:
- 15 loch rasy: duroc, hampshire, pietrain, belgijskiej zwisłouchej i linii loch 990, w okresie od dnia 1 października do dnia 31 marca i od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września,
- 15 loch rasy: wielkiej białej polskiej i polskiej białej zwisłouchej, w okresie od dnia 1 października do dnia 31 marca 2000 r.,
- 20 loch rasy: wielkiej białej polskiej i polskiej białej zwisłouchej, w okresie od dnia 1 października do dnia 31 marca i od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września, albo
b) utrzymywaną w stadzie produkującym wyłącznie loszki rasy wielkiej białej polskiej i polskiej białej zwisłouchej, osiągającym określone przez Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt wyniki w zakresie oceny rozpłodowej loch, liczby ocenionych i zakwalifikowanych do hodowli loszek, oraz w którym średni stan loch wynosił co najmniej:
- 15 loch w okresie od dnia 1 października do dnia 31 marca 2000 r.,
- 20 loch w okresie od dnia 1 października do dnia 31 marca i od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, wypłacana jest hodowcom:
1) na wniosek potwierdzony pod względem merytorycznym przez Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt,
2) dwukrotnie w ciągu roku w wysokości 50% stawki rocznej, jeżeli stado uzyskało wyniki hodowlane i było objęte oceną w dniu 31 marca i 30 września.
§ 13.1. Hodowcy zwierząt futerkowych, które posiadają udokumentowane pochodzenie co najmniej od dwóch pokoleń przodków, utrzymywanych w stadzie objętym oceną wartości użytkowej i hodowlanej, może być udzielona dotacja w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, za:
1) samicę ze stada podstawowego nutrii odmian: standardowa, stalowosrebrzysta, grenlandzka, biała niealbinotyczna, bursztynowozłocista, szafirowa, pastelowa, czarna dominująca, sobolowa i perłowa, która uzyskała:
a) nie mniej niż 28 punktów licencyjnych, jeżeli urodziła się do dnia 31 marca 1997 r.,
b) nie mniej niż 18 punktów licencyjnych, jeżeli urodziła się po dniu 31 marca 1997 r. i nie została zdyskwalifikowana jako zwierzę hodowlane,
2) samicę ze stada podstawowego królików ras: belgijski olbrzym biały, szary, czarny i żółty, olbrzym srokacz, angora biała, termondzki biały, nowozelandzki biały i czerwony, duński biały, kalifornijski, francuski srebrzysty, wiedeński niebieski i biały, szynszyl wielki, francuski baran biały i szary, która uzyskała nie mniej niż 95 punktów licencyjnych,
3) samca: lisów pospolitych srebrzystych, lisów polarnych niebieskich i białych, tchórzy, jenotów oraz norek odmian: standard, pastel, platyn, biała Hedlunda i palomino, urodzonego w roku poprzednim i przeznaczonego na remont stada, który uzyskał nie mniej niż 19 punktów licencyjnych; dotacja przysługuje w proporcji 1 samiec na 4 samice i przy remoncie stada do 30%.
2. Przy udzielaniu dotacji, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się stan zwierząt na dzień 30 kwietnia, dla których co najmniej przez okres jednego roku prowadzona jest ocena rozpłodowa stada i ocena fenotypu.
§ 14.1. Podmiotowi prowadzącemu ocenę wartości użytkowej drobiu może być udzielona dotacja, w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, za wykonanie oceny jednej próby testowej:
1) kur mięsnych w teście towarowym,
2) kur nieśnych w teście rodzicielskim lub towarowym,
3) kaczek w teście towarowym.
2. Dotacja wypłacana jest przez ministra właściwego do spraw rolnictwa na wniosek podmiotu, o którym mowa w ust. 1, z tym że dotacje wymienione w ust. 1:
1) pkt 1 i 3 - wypłacane są po zakończeniu testu i opracowaniu wyników,
2) pkt 2 - wypłacane są w czterech ratach: po zakończeniu 8 tygodnia odchowu (30% stawki), po zakończeniu całego odchowu (30% stawki), w połowie cyklu produkcyjnego (20% stawki), po zakończeniu cyklu produkcyjnego i opracowaniu wyników (20% stawki).
3. Warunkiem wypłacenia dotacji jest prowadzenie oceny, o której mowa w ust. 1, zgodnie z metodyką i programem testowania.
§ 16.1. Podmiotowi, który jest posiadaczem pasieki, może być udzielona dotacja w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia:
1) za matkę pszczelą w pasiece, w której realizowany jest program hodowlany:
a) unasiennioną, o znanym pochodzeniu, sprzedaną w grupie liczącej 8-12 sztuk, z przeznaczeniem do terenowej oceny wartości użytkowej,
b) utrzymywaną i wpisaną do księgi linii hodowlanych lub rejestrów
- z tym że dotacja nie przysługuje za matki pszczele z linii hodowlanych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, dla których realizowany jest program hodowlany ochrony zasobów genetycznych,
2) za utrzymywanie każdej rodziny pszczelej:
a) w strefie centralnej rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich, spełniającej warunki określone w „Programie hodowlanym ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej linii M Augustowska i M Kampinoska”, z wyłączeniem rodzin pszczelich zaliczonych do stad zachowawczych linii M Augustowskiej,
b) w strefach izolacyjnych rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich lub na terenie rejonu hodowli zachowawczej pszczół kampinoskich, z wyłączeniem rodzin pszczelich zaliczonych do stad zachowawczych linii M Augustowska i M Kampinoska, z matką pszczelą pochodzącą z linii hodowlanej M Kampinoskiej lub M Augustowskiej zakupioną w Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt Spółka z o.o. w Bydgoszczy oraz w latach poprzednich w Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy lub pasiece hodowlanej Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt w Parzniewie,
3) [4] za terenową ocenę wartości użytkowej każdej matki pszczelej w grupie testowej liczącej nie więcej niż 12 sztuk przeprowadzoną przez podmiot prowadzący taką ocenę,
4) za realizację zadań, w stadach zachowawczych wiodących pszczół linii: M Asta, M Augustowska, M Kampinoska, M Północna, określonych w programach hodowlanych ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, zgodnie z harmonogramem na dany rok.
2. [5] Dotacje, o których mowa w ust. 1:
1) pkt 1 lit. a), wypłacane są jednorazowo na wniosek zainteresowanego podmiotu, sporządzony na podstawie zestawienia faktur lub rachunków za sprzedane matki pszczele do terenowej oceny wartości użytkowej,
2) pkt 1 lit. b), wypłacane są jednorazowo na wniosek zainteresowanego podmiotu, sporządzony na podstawie identyfikacji matek pszczelich, przeprowadzonej w roku, w którym przysługuje dotacja, przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej,
3) pkt 2 lit. a), wypłacane są jednorazowo na wniosek zainteresowanego podmiotu na podstawie oświadczenia o stanie zazimowania pasieki na dzień 1 września, potwierdzonego przez podmiot realizujący program hodowlany ochrony zasobów genetycznych pszczół linii hodowlanych M Kampinoskiej i M Augustowskiej,
4) pkt 2 lit. b), wypłacane są jednorazowo na wniosek zainteresowanego podmiotu na podstawie identyfikacji matek pszczelich przeprowadzonej przez podmiot realizujący program hodowlany ochrony zasobów genetycznych pszczół linii hodowlanych M Kampinoskiej i M Augustowskiej,
5) pkt 3, wypłacane są jednorazowo na wniosek zainteresowanego podmiotu po zakończeniu terenowej oceny wartości użytkowej w roku, w którym przysługuje dotacja,
6) pkt 4, wypłacane są na wniosek zainteresowanego podmiotu w dwóch ratach za zadania zrealizowane w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia - na podstawie wniosku zainteresowanego podmiotu z załączonym sprawozdaniem i rozliczeniem kosztów poniesionych na realizację zadania.
§ 17.Środki na wypłatę dotacji, o których mowa w § 10-13 i 16, przekazywane są przez ministra właściwego do spraw rolnictwa Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt, po przedłożeniu zbiorczego zapotrzebowania sporządzonego na podstawie wniosków sprawdzonych pod względem merytorycznym i rachunkowym - w terminie 20 dni po upływie każdego miesiąca.
§ 18.1. Podmiotowi może być udzielona dotacja, w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, za owcę matkę poddawaną ocenie wartości użytkowej:
1) ras i linii hodowlanych ojcowskich mięsnych i plennych, utrzymywaną w stadzie zarodowym, oraz za matkę utrzymywaną w stadzie uczestniczącym w I poziomie Programu Doskonalenia Plenności Owiec zatwierdzonego przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, zwanego dalej „Programem”,
2) ras i linii hodowlanych matecznych oraz rasy polska owca górska, utrzymywaną w stadzie:
a) zarodowym,
b) produkującym tryki, uczestniczącym w II poziomie Programu,
c) nie produkującym tryków, uczestniczącym w II poziomie Programu, przeznaczoną do krycia trykiem o udziale 50% krwi rasy plennej,
3) utrzymywaną w stadzie reprodukcyjnym lub w stadzie uczestniczącym w III poziomie Programu, przeznaczoną do krycia trykiem o udziale co najmniej 37,5% krwi rasy plennej oraz w stadzie zarodowym, na którą nie była wypłacona dotacja z tytułu produkcji tryków,
4) utrzymywaną w stadzie użytkowym, o liczebności minimum 10 owiec matek rasy polska owca górska lub 15 owiec matek dla ras pozostałych, nie uczestniczącym w Programie, w którym prace zootechniczne prowadzone są przez właściwy regionalny związek hodowców owiec i kóz, pod warunkiem:
a) zarejestrowania stada we właściwym regionalnym związku hodowców owiec i kóz,
b) poddania utrzymywanych owiec matek trwałemu oznakowaniu niepowtarzalnymi w kraju numerami,
c) krycia owiec maciorek trykiem hodowlanym utrzymywanym w stadzie,
d) pozostawienia na remont stada z odchowu własnego lub zakupu ze stad hodowlanych owiec maciorek w liczbie co najmniej 15% stanu owiec matek na dzień 1 stycznia; wymóg ten nie dotyczy stad, które zgodnie z zasadami przyjętymi w 1999 r. zakończyły udział w III poziomie Programu.
2. W stadzie owiec ras i linii hodowlanych ojcowskich plennych i stadzie uczestniczącym w I poziomie Programu dotacja może być udzielona na nie więcej niż cztery owce matki za jednego tryka zakwalifikowanego do hodowli w danym roku.
3. W stadzie owiec ras i linii hodowlanych ojcowskich mięsnych dotacja może być udzielona na nie więcej niż siedem owiec matek za jednego tryka zakwalifikowanego do hodowli w danym roku.
4. W stadzie owiec ras i linii hodowlanych matecznych oraz rasy polska owca górska oraz uczestniczącym w II poziomie Programu produkującym tryki dotacja może być udzielona na nie więcej niż dziesięć owiec matek za jednego tryka zakwalifikowanego do hodowli w danym roku.
5. Przy udzielaniu dotacji przyjmuje się stan owiec matek w dniu zakwalifikowania tryka do hodowli.
6. Dwukrotnie w ciągu roku mogą być wypłacane dotacje, o których mowa w ust. 1:
1) pkt 1 i 2 lit. a) i b) - w wysokości 20% stawki rocznej według stanu owiec matek na dzień 1 stycznia; wyrównanie do stawki rocznej następuje po zakwalifikowaniu tryka do hodowli,
2) pkt 2 lit. c) i pkt 3 i 4 - w wysokości 50% stawki rocznej według stanu owiec matek na dzień 1 stycznia i 1 lipca, a w odniesieniu do owiec matek rasy polska owca górska - według stanu na dzień 1 stycznia i na dzień jesiennego przeglądu stada.
7. Stany owiec matek, o których mowa w ust. 6, ustala się na podstawie informacji podanej przez hodowcę we wniosku o wypłacenie dotacji, potwierdzonym przez regionalny związek hodowców owiec i kóz, po przeglądzie stada dokonanym odpowiednio w I lub III kwartale danego roku, a w przypadku polskiej owcy górskiej - w I kwartale oraz na dzień jesiennego przeglądu stada.
§ 19.1. Podmiotowi może być udzielona dotacja, w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, za oznakowanie i zewidencjonowanie jednej owcy matki w stadzie użytkowym oraz za nadzór zootechniczny nad prawidłowym prowadzeniem stada.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być wypłacana dwukrotnie w ciągu roku w wysokości 1/2 stawki rocznej według stanu owiec matek na dzień 1 stycznia i 1 lipca, a w odniesieniu do owiec matek rasy polska owca górska - według stanu na dzień 1 stycznia i na dzień jesiennego przeglądu stada.
§ 20.Podmiotowi może być udzielona dotacja, za kozę matkę objętą oceną użytkowości mlecznej, w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Dotacja może być wypłacana dwukrotnie w ciągu roku w wysokości 1/2 stawki rocznej według stanu kóz matek na dzień 1 stycznia i 1 lipca.
§ 21.1. Dotacje, o których mowa w § 18-20, wypłacane są przez Polski Związek Owczarski i regionalne związki hodowców owiec i kóz na wnioski zainteresowanych podmiotów.
2. Wnioski o dotację sprawdzają i potwierdzają pod względem merytorycznym i rachunkowym Polski Związek Owczarski i regionalne związki hodowców owiec i kóz.
3. Dotacje, o których mowa w ust. 1, przekazywane są w okresach miesięcznych po przedstawieniu w terminie 20 dni po upływie każdego miesiąca rozliczenia z wykonanych zadań.
4. Środki na dotację powinny być wypłacane przez:
1) Polski Związek Owczarski - regionalnym związkom hodowców owiec i kóz w terminie 7 dni roboczych od daty otrzymania ich z rachunku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie zbiorczego zapotrzebowania,
2) regionalne związki hodowców owiec i kóz - hodowcom w terminie 14 dni roboczych od daty otrzymania ich z Polskiego Związku Owczarskiego na podstawie zbiorczego zapotrzebowania.
§ 22.1. Podmiotowi uprawnionemu do rybactwa może być udzielona dotacja do wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia na dofinansowanie zakupu:
1) 1 sztuki tarlaka karpia nowej linii lub rasy, zakupionego w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu lub w Rybackim Zakładzie Doświadczalnym w Zatorze Instytutu Rybactwa Śródlądowego,
2) 1 sztuki wyselekcjonowanego rodzajowo tarlaka pstrąga, zakupionego w Pracowni Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego,
3) 10 sztuk selekta pstrąga, zakupionego w Pracowni Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego.
2. Dotacja w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia może być udzielona podmiotowi:
1) produkującemu i prowadzącemu zarybianie jezior i zbiorników zaporowych, na których jest uprawniony do rybactwa, za każde 10 sztuk narybku troci jeziorowej; dotacja nie dotyczy narybku troci o średniej długości całkowitej mniejszej niż 15 cm,
2) utrzymującemu tarlaki i selekty karpia czystych linii w liczbie nie przekraczającej rocznie:
a) 600 sztuk - dla linii zatorskiej, starzawskiej i gołyskiej,
b) 700 sztuk - dla linii węgierskiej, jugosłowiańskiej i izraelskiej DOR-70,
100 sztuk - dla linii francuskiej i niemieckiej,
stanowiących rezerwę genetyczną za 1 sztukę tarlaka lub selekta na pokrycie części kosztów ich utrzymania,
3) utrzymującemu poznakowane tarlaki i selekty pstrąga tęczowego szczepu wiosennego i jesiennego tarła, prowadzącemu selekcję rodzinową w celu poprawy wartości użytkowej, na pokrycie części kosztów ich utrzymania za 1 sztukę tarlaka lub selekta w liczbie nie przekraczającej 6 000 sztuk rocznie,
4) utrzymującemu bank nasienia ryb w oparciu o metodę kriokonserwacji w celu długookresowego przechowywania mleczu, na pokrycie części kosztów utrzymania za 1 porcję zamrożonego w danym roku nasienia ryb, w liczbie nie przekraczającej 25 000 porcji rocznie.
3. Minister właściwy do spraw rolnictwa wypłaca dotacje, o których mowa w:
1) ust. 1 - na wniosek nabywcy, z załączonymi dokumentami potwierdzającymi zakup, na wskazany przez niego rachunek bankowy,
2) ust. 2 pkt 1 - na wniosek podmiotu, z załączonym protokołem zarybień, na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy,
3) ust. 2 pkt 2 - na wniosek podmiotu, wraz z załączonym protokołem odłowu tarlaków i selektów dokonanego w celu przeprowadzenia selekcji i wyboru sztuk do stada podstawowego danej linii,
4) ust. 2 pkt 3 i 4 - na wniosek podmiotu.
§ 23.1. Podmiotowi może być udzielona dotacja, w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia:
1) za ogiera utrzymywanego w stadzie ogierów:
a) używanego do rozrodu, rasy:
- pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, szlachetnej półkrwi i śląskiej,
- zimnokrwistej, konika polskiego i hucuła,
b) przygotowywanego do próby dzielności w teście 8-miesięcznym,
2) (skreślony).
2. Do naliczania dotacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, przyjmuje się średni stan ogierów ustalony w wyniku podzielenia sumy stanów ogierów:
1) na pierwszy dzień każdego miesiąca i na dzień 30 listopada przez 12 - w odniesieniu do ogierów używanych do rozrodu,
2) na dzień miesiąca, w którym rozpoczęto prowadzenie próby dzielności, i na każdy taki sam dzień miesiąca w okresie prowadzenia tej próby przez 9 - w odniesieniu do ogierów przygotowywanych do próby dzielności.
Dotacja ta może być wypłacona na nie więcej niż 1020 ogierów w kraju. Dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu, z tym że w pierwszymi miesiącu I, II i III kwartału dotacja może być wypłacana w wysokości 1/4 ogólnej kwoty należnej dotacji rocznej. Rozliczenie rocznej dotacji następuje we wniosku za IV kwartał.
3. (skreślony).
§ 24.1. [6] Podmiotowi, prowadzącemu hodowlę koni, może być udzielona dotacja w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia za sprzedanego do stada ogierów ogiera czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej przeznaczonego do rozrodu w hodowli:
1) koni czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej,
2) koni półkrwi.
2. Podmiotowi może być udzielona dotacja za konia hodowli krajowej, który w danym roku uzyskał wyniki w:
1) próbach dzielności koni ras: pełnej krwi angielskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, szlachetnej półkrwi i śląskiej, określona w załączniku nr 3 do rozporządzenia,
2) krajowym pokazie hodowlanym koni czystej krwi arabskiej - Championat Polski, afiliowanym przez Europejską Organizację Konia Arabskiego (ECAHO), określona w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
3. Dotacja, o której mowa w ust. 1, jest wypłacana na wniosek podmiotu z załączonym dokumentem sprzedaży ogiera do stada ogierów.
4. Dotacja, o której mowa w ust. 2, może być udzielona - w wysokości po 50 % stawki dotacji określonej w załącznikach nr 3 i 4 do rozporządzenia - podmiotowi będącemu hodowcą lub właścicielem konia, a w przypadku podmiotu, który jest jednocześnie hodowcą i właścicielem - 100 % stawki.
5. Dotacja, o której mowa w ust. 2:
1) pkt 1, jest wypłacana na wniosek podmiotu potwierdzony przez Polski Związek Hodowców Koni,
2) pkt 2, jest wypłacana na wniosek z potwierdzeniem wpisu o uzyskanych wynikach w Księdze Stadnej koni arabskiej czystej krwi.
§ 25.1. Dotacja, w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, może być udzielona hodowcy za ogierka spełniającego warunki do wpisu do ksiąg głównych koni hodowlanych oraz za klaczkę z obustronnym pochodzeniem.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, nie dotyczy źrebiąt pochodzących od klaczy ras: huculskiej i konika polskiego w stadach objętych ochroną zasobów genetycznych oraz źrebiąt pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej. Dotacja wypłacana jest na wniosek podmiotu prowadzącego księgi, sporządzony na podstawie wniosków okręgowych związków hodowców koni.
§ 26.1. Podmiotowi może być udzielona dotacja w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia za wykonanie oznaczenia grup krwi i polimorfizmu białek:
1) koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej wpisanych do Polskiej Księgi Stadnej koni pełnej krwi angielskiej i Polskiej Księgi Stadnej koni arabskich czystej krwi,
2) ogierów półkrwi, prymitywnych i zimnokrwistych przeznaczonych do rozrodu.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1:
1) pkt 1, wypłacana jest na wniosek podmiotu, z załączonym imiennym wykazem przetestowanych koni, potwierdzonym przez prowadzącego księgę,
2) pkt 2, wypłacana jest na wniosek podmiotu, sprawdzony pod względem merytorycznym przez prowadzącego księgę.
§ 27.1. Podmiotowi może być udzielona dotacja, w wysokości stawek określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia, za ocenionego metodą BLUP (Best Linear Unbiased Prediction) - model zwierzęcia konia rasy: czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej i półkrwi.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, wypłacana jest na wniosek podmiotu sprawdzony pod względem merytorycznym przez Polski Związek Hodowców Koni.
§ 28.Dotacje, o których mowa w § 23-27, wypłacane są przez ministra właściwego do spraw rolnictwa.
§ 29.1. Podmiotom może być udzielona dotacja w wysokości stawek określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia na:
1) utrzymanie populacji objętych ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich i ryb,
2) dofinansowanie kosztów utrzymania zwierząt w stadach:
a) zarodowych drobiu,
b) stanowiących rezerwę materiału hodowlanego drobiu,
c) reprodukcyjnych gęsi, w których w dniu 1 stycznia stan dorosłych sztuk (samic), potwierdzony przez prowadzącego ocenę wartości użytkowej, wynosi co najmniej 650 sztuk oraz w których produkcja jaj wylęgowych objęta jest umową kontraktacyjną na dostawę do zakładu wylęgowego drobiu.
2. Maksymalną liczbę zwierząt gospodarskich w populacjach objętych ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich oraz w stadach zarodowych drobiu, stadach reprodukcyjnych gęsi i stadach stanowiących rezerwę materiału hodowlanego drobiu, na których utrzymanie może być udzielona dotacja, określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
3. Podstawę do określenia kwoty dotacji, o której mowa w ust. 1, stanowi średnioroczny stan zwierząt, ustalany jako:
1) suma stanów dziennych sztuk dorosłych (samców i samic), utrzymywanych w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 listopada, podzielona przez 334 - w odniesieniu do drobiu, z wyłączeniem stad reprodukcyjnych gęsi,
2) suma stanów owiec matek na ostatni dzień I, II, III kwartału podzielona przez 3 - w odniesieniu do owiec,
3) stan samic na dzień 30 kwietnia - w odniesieniu do zwierząt futerkowych,
4) suma stanów, pierwszego dnia każdego miesiąca od stycznia do listopada i na dzień 30 listopada, podzielona przez 12 - w odniesieniu do pozostałych zwierząt,
5) stan rodzin pszczelich z matkami zakwalifikowanymi jako materiał mateczny lub ojcowski - na dzień 30 czerwca,
6) stan tarlaków lub selektów w okresie tarła:
a) karpia - na dzień 15 czerwca,
b) pstrąga tęczowego szczepu wiosennego tarła na dzień 20 maja,
c) pstrąga tęczowego jesiennego tarła - na dzień 30 listopada. [7]
4. Dotacje wypłacane są na wniosek podmiotu przez:
1) ministra właściwego do spraw rolnictwa w odniesieniu do:
a) koników polskich i hucułów - dotacja może być wypłacana w pierwszym miesiącu I, II i III kwartału w wysokości 1/4 ogólnej kwoty należnej dotacji rocznej; rozliczenie dotacji rocznej następuje we wniosku za IV kwartał,
b) ryb - dotacja wypłacana jest jednorazowo według stanów na dzień, o których mowa w ust. 3 pkt 6; do wniosku powinien być dołączony protokół odłowów tarlaków i selektów,
2) Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt po otrzymaniu środków z rachunku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odniesieniu do:
a) bydła, świń i drobiu - dotacja może być wypłacana w pierwszym miesiącu po zakończeniu I, II i III kwartału w wysokości 1/4 ogólnej kwoty należnej dotacji rocznej; rozliczenie dotacji rocznej następuje we wniosku za IV kwartał,
b) rodzin pszczelich i zwierząt futerkowych - dotacja wypłacana jest jednorazowo według stanów na dzień, o którym mowa w ust. 3 pkt 3 i 5,
c) stad reprodukcyjnych gęsi - dotacja może być wypłacana w dwóch ratach; wysokość pierwszej raty ustalana jest przez podzielenie liczby zakontraktowanych jaj wylęgowych przez 38 i pomnożenie przez 1/2 stawki jednostkowej; wysokość drugiej raty wynika z ostatecznego rozliczenia dotacji, dokonanego na podstawie realizacji kontraktu na dostawę jaj wylęgowych; wysokość każdej z rat nie może przekroczyć kwoty wynikającej z pomnożenia stanu dorosłych samic na dzień 1 stycznia przez 1/2 stawki jednostkowej; wniosek o wypłatę drugiej raty dotacji, potwierdzony przez właściwy zakład wylęgowy, składany jest do dnia 30 października,
3 przez Polski Związek Owczarski i regionalne związki hodowców owiec i kóz po otrzymaniu środków z rachunku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - w odniesieniu do owiec w pierwszym miesiącu po zakończeniu I, II i III kwartału w wysokości 1/4 ogólnej kwoty należnej dotacji rocznej; rozliczenie dotacji rocznej następuje we wniosku za IV kwartał.
5. Wnioski, o których mowa w ust. 4, potwierdzają:
1) pod względem merytorycznym:
a) w zakresie utrzymywania populacji objętych ochroną zasobów genetycznych oraz uczestniczenia stad w programie hodowlanym ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich oraz utrzymywania stad zarodowych drobiu lub stad stanowiących rezerwę materiału hodowlanego drobiu, z wyjątkiem ryb - podmioty prowadzące księgi,
b) w zakresie utrzymania stad reprodukcyjnych gęsi - podmiot prowadzący księgę lub rejestr dla stad reprodukcyjnych gęsi oraz prowadzący ocenę wartości użytkowej,
2) zakłady wylęgowe, które zawarły umowy kontraktacyjne na dostawę określonej liczby jaj wylęgowych gęsi.
6. W razie zmiany podmiotu, o którym mowa w ust. 1, dotacja może być udzielona podmiotom w wysokości proporcjonalnej do okresu utrzymywania stad, potwierdzonego dokumentem kupna-sprzedaży; dotacje rozliczane są do średniego stanu zwierząt ustalanego jako suma stanów dziennych podzielona przez liczbę dni okresu utrzymywania zwierząt.
7. W przypadku nieuzasadnionej likwidacji stada dotacje za bieżący rok obrachunkowy nie są naliczane. Jeżeli dotacja została częściowo wypłacona, podmiot utrzymujący stado zobowiązany jest w terminie 14 dni od daty jego likwidacji do zwrotu pobranych kwot dotacji.
8. W przypadku likwidacji stada z przyczyn niezależnych od hodowcy, co zostanie potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez lekarza weterynarii lub prowadzącego księgi, dotacje o których mowa w ust. 1, mogą być udzielone w wysokości proporcjonalnej do okresu utrzymywania stada i rozliczane są do średniego stanu zwierząt ustalonego jako suma stanów dziennych podzielona przez liczbę dni okresu utrzymywania zwierząt.
9. Dotacja należna z tytułu określonego w ust.1 zostaje pomniejszona o dotację otrzymaną z tytułu, o którym mowa w § 10 pkt 2 i 3.
§ 30.1. Podmiotowi może być udzielona dotacja na dofinansowanie kosztów usług w zakresie postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej, w szczególności: wystaw zwierząt hodowlanych (krajowej i regionalnych), wydawnictw specjalistycznych, nabycia z importu niezbędnych do realizacji programów hodowlanych zasobów genetycznych, według stawek jednostkowych określonych w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
2. Decyzje w sprawie przyznania dotacji wydaje na wniosek podmiotu minister właściwy do spraw rolnictwa.
§ 31.1. Podmiotom realizującym zadania z zakresu postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej, określone w załączniku nr 8 i w lp. C załącznika nr 9 [8] do rozporządzenia, może być udzielona dotacja do wysokości stawek określonych w tych załącznikach.
2. Decyzje w sprawie przyznania i wypłacania dotacji, o której mowa w ust. 1, wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa na wniosek podmiotu.
§ 32.1. Podmiotowi upoważnionemu do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub hodowlanej albo posiadającemu zezwolenie wojewody na prowadzenie działalności w zakresie pozyskiwania, konfekcjonowania, przechowywania i dostarczania nasienia zwierząt gospodarskich może być udzielona dotacja na dofinansowanie kosztów:
1) prowadzenia oceny wartości użytkowej lub hodowlanej świń pochodzących po rodzicach wpisanych do ksiąg lub świń linii 990, koni, owiec, kóz, drobiu, zwierząt futerkowych i pszczół,
2) prowadzenia oceny wartości użytkowej bydła w stadach objętych unasiennianiem lub kontrolowanym rozrodem naturalnym,
3) prowadzenia ksiąg zwierząt gospodarskich, rejestrów bydła ras mięsnych [9] i dokonywania do nich wpisu,
4) unasienniania bydła oraz na realizację programów oceny i selekcji buhajów do hodowli,
5) unasienniania świń nasieniem knurów wpisanych do ksiąg lub pochodzących po rodzicach wpisanych do ksiąg lub świń linii 990,
6) (skreślony),
7) unasienniania klaczy, owiec i kóz,
8) nabycia reproduktorów oraz produkcji lub nabycia ich nasienia dokonywanego w ramach realizacji programów oceny i selekcji reproduktorów.
1a. Podmiotowi posiadającemu pasiekę, w której prowadzona jest ocena stacjonarna i utrzymywane są matki pszczele wpisane do ksiąg lub rejestrów, może być udzielona dotacja za matki wyprodukowane i sprzedane jako:
1) unasiennione sztucznie lub naturalnie na trutowisku, pochodzące z linii hodowlanych pszczół, dla których prowadzone są księgi lub rejestry, [10]
2) nieunasiennione przeznaczone do rejonu hodowli zachowawczej pszczół rasy środkowoeuropejskiej, linii Augustowskiej lub Kampinoskiej
- w wysokości stawek określonych w lp. D załącznika nr 9 do rozporządzenia.
2. Dotacje, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, mogą być udzielane za pierwszy zabieg inseminacyjny udokumentowany zaświadczeniem o unasiennianiu wystawionym przez podmiot wykonujący zabieg inseminacyjny.
3. Wykaz zadań i wysokość stawek dotacji na cele, o których mowa w ust. 1, oraz wykaz współczynników stosowanych do stawek dotacji do oceny krów mlecznych określa lp. A i B załącznika nr 9 do rozporządzenia.
4. Podmiotom, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem podmiotów prowadzących ocenę koni, dotacje są przekazywane w okresach miesięcznych - po przedstawieniu w ciągu 20 dni po upływie każdego miesiąca rozliczenia z wykonanych zadań. Podmiotom prowadzącym ocenę koni oraz księgi koni hodowlanych dotacje mogą być wypłacane w okresach kwartalnych za wykonane zadania, a rozliczenie roczne następuje w IV kwartale.
5. Dotacje, o których mowa w ust. 1, wypłacane są przez ministra właściwego do spraw rolnictwa na wniosek podmiotu.
6. Środki na wypłatę dotacji, o których mowa w ust. 1a, przekazywane są przez ministra właściwego do spraw rolnictwa Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt, po przedłożeniu zbiorczego zapotrzebowania sporządzonego na podstawie wniosków podmiotów sprawdzonych pod względem merytorycznym i rachunkowym - w terminie 20 dni po upływie każdego miesiąca.
Rozdział 4
Dotacje na dofinansowanie upowszechniania doradztwa rolniczego oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 33. 1. Dotacje mogą być udzielone podmiotom wykonującym usługi z zakresu upowszechniania doradztwa rolniczego na rzecz rolników i innych mieszkańców obszarów wiejskich.
2. Usługi, o których mowa w ust. 1, mogą być organizowane w formie: szkoleń, konferencji, sympozjów, kongresów, wystaw, olimpiad, konkursów, a także realizacji filmów szkoleniowo-dydaktycznych dotyczących:
1) dostosowywania polskiego sektora rolno-żywnościowego do wymogów określonych w systemie prawnym Unii Europejskiej oraz nabywania umiejętności właściwego wykorzystania instrumentów przewidzianych w:
a) zasadach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej oraz prognoz jej ewolucji lub
b) zintegrowanym systemie zarządzania i kontroli (IACS), lub
c) programach finansowych Unii Europejskiej (SAPARD, ISPA, Phare), a także funduszach strukturalnych Unii Europejskiej oraz krajowych źródłach wsparcia finansowego, lub
d) programach aktywizacji społeczno-gospodarczej obszarów wiejskich,
2) zarządzania gospodarstwem rolnym oraz małym i średnim przedsiębiorstwem na obszarach wiejskich w zakresie:
a) marketingu oraz kierunków rozwoju i struktury produkcji lub
b) analizy ekonomicznej i finansowej, lub
c) projektowania, organizacji i reorganizacji gospodarstwa lub małego i średniego przedsiębiorstwa, lub
d) prowadzenia rachunkowości rolnej i ksiąg podatkowych,
3) upowszechniania przepisów dotyczących:
a) gospodarki gruntami lub
b) działalności gospodarczej i handlowej, lub
c) systemów ubezpieczeń społecznych i majątkowych, lub
d) systemów podatkowych, lub
e) gospodarowania zgodnie z zasadami ochrony środowiska,
4) działań na rzecz pozyskiwania alternatywnych lub dodatkowych źródeł dochodu w rolnictwie i na obszarach wiejskich w zakresie:
rozwoju przedsiębiorczości lub
b) rozwoju agroturystyki i turystyki,
5) organizacji i funkcjonowania branżowych grup producentów w zakresie rolnictwa oraz przetwórstwa rolno-spożywczego,
6) funkcjonowania rynków hurtowych i giełd towarowych w zakresie:
a) sprzedaży hurtowej i terminowej lub
b) standaryzacji i klasyfikacji produktów, z uwzględnieniem wymogów Unii Europejskiej, lub
c) konfekcjonowania i pakowania, lub
udziału producentów i grup producentów jako akcjonariuszy rynku hurtowego lub giełdy, lub
instrumentów finansowych,
7) wdrażania nowych technologii w zakresie:
a) alternatywnej produkcji roślinnej na potrzeby przemysłowe lub
b) wykorzystania produktów roślinnych jako materiału energetycznego, lub
c) produkcji zwierzęcej, w tym zagospodarowania odchodów i odpadów zwierzęcych, lub
d) stosowania proekologicznych technologii produkcji, lub
e) zastosowania niekonwencjonalnych źródeł energii w rolnictwie i na obszarach wiejskich, lub
f) ekologii i ochrony środowiska.
3. Dotacje na dofinansowanie usług, o których mowa w ust. 2, do wysokości stawek określonych w załączniku nr 10 do rozporządzenia, mogą być udzielone na realizację usług o zasięgu międzynarodowym, krajowym, regionalnym lub lokalnym.
4. Dotacja może być udzielona po pozytywnym zaopiniowaniu programu realizacji usługi przez komisję do spraw rozpatrywania wniosków o dofinansowanie usług, o których mowa w ust. 2, powołaną przez ministra właściwego do spraw rolnictwa lub wojewodę.
5. Komisje, o których mowa w ust. 4, przy wydawaniu opinii uwzględniają w szczególności przewidywane koszty usługi, kwalifikacje osób realizujących usługę i sposób jej realizacji.
6. Decyzje w sprawie przyznania dotacji na dofinansowanie usług o zasięgu międzynarodowym, krajowym lub regionalnym wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa, a o zasięgu regionalnym lub lokalnym - wojewoda, na wniosek zainteresowanego podmiotu.
7. Wniosek skierowany do ministra właściwego do spraw rolnictwa, dotyczący realizacji usługi o zasięgu regionalnym, może być rozpatrzony po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego wojewody.
§ 34.Dotacje są wypłacane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa lub wojewodę na podstawie faktury i załączonego rozliczenia poniesionych kosztów realizacji usługi lub jej etapu.
Rozdział 5
Dotacje na dofinansowanie kosztów zwalczania zakaźnych chorób zwierząt oraz badań monitoringowych pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach zwierząt i produktach pochodzenia zwierzęcego oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 35. 1. Podmiotom realizującym zadania z zakresu zwalczania chorób zakaźnych zwierząt oraz badań pozostałości chemicznych i biologicznych w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz w tkankach i płynach ustrojowych zwierząt rzeźnych, o których mowa w art. 35 i 44 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752), zwanej dalej „ustawą”, mogą być udzielane dotacje na dofinansowanie kosztów:
1) szczepień przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących - za 1 dawkę doustnej szczepionki wraz ze zrzuceniem z samolotu - do wysokości określonej w załączniku nr 11 do rozporządzenia,
2) likwidacji skutków nie przewidzianych epizootii do wysokości poniesionych kosztów określonych w fakturach,
3) czynności weterynaryjnych - według zasad i stawek wynagrodzenia określonych w przepisach o wynagradzaniu lekarzy weterynarii i innych osób wyznaczonych przez organy inspekcji weterynaryjnej,
4) badań chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania oraz pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach i płynach ustrojowych zwierząt rzeźnych oraz w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, wykonywanych według zasad określonych w przepisach w sprawie określenia rodzaju prób, zakresu badań i sposobu prowadzenia dokumentacji przy badaniach kontrolnych występowania zakażeń zwierząt oraz pozostałości chemicznych, biologicznych, leków i skażeń promieniotwórczych w tkankach zwierząt, mięsie, środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego i niejadalnych surowcach zwierzęcych, rozliczanych według stawek określonych w załączniku nr 11 do rozporządzenia,
5) zakupu biopreparatów i odczynników do badań laboratoryjno-diagnostycznych chorób zakaźnych zwierząt oraz środków farmaceutycznych do eutanazji zwierząt przeprowadzanych z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, do wysokości poniesionych kosztów określonych w fakturach,
6) zakupu sprzętu jednorazowego użycia do pobierania prób, kolczyków i kolczykownic do znakowania zwierząt, odzieży ochronnej i środków ochrony osobistej, niezbędnych przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, do wysokości poniesionych kosztów określonych w fakturach,
7) zakupu środków dezynfekcyjnych i ich transportu (wraz z rezerwą epizootyczną), w tym środków przekazywanych ekipom dezynfekcyjnym, do wysokości poniesionych kosztów określonych w fakturach,
8) dowozu (dostarczenia) prób do laboratoriów wykonujących badania - według stawek ustalonych zgodnie z przepisami w sprawie warunków ustalania i zasad zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów nie będących własnością pracodawcy,
9) dowozu i zabijania zwierząt lub uboju sanitarnego, dezynfekcji rzeźni po ubojach sanitarnych, zastosowania odpowiednich technologii przerobu mięsa, utylizacji zwłok zwierzęcych i odpadów poubojowych, z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, do wysokości poniesionych kosztów określonych w fakturach,
10) wynagrodzeń rzeczoznawców, odszkodowań i nagród za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii w wysokości ustalonej w art. 25 ust. 1-6 ustawy oraz w przepisach w sprawie trybu powoływania i odwoływania rzeczoznawców, ich kwalifikacji i zasad wynagradzania oraz szczegółowych zasad oszacowywania zwierząt.
2. Na realizację zadań, o których mowa w ust. 1, przekazywane będą środki z budżetów wojewodów oraz z rezerw celowych przewidzianych w ustawie budżetowej na dany rok.
Rozdział 6
Dotacje na dofinansowanie kosztów kontroli jakości gleb, roślin, produktów rolniczych i spożywczych oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 36. Podmiotom wykonującym usługi z zakresu oznaczania parametrów: gleby, jakości żywności, produktów rolniczych oraz środowiska ich produkcji i przetwarzania może być udzielona dotacja w wysokości stawek określonych w załączniku nr 12 do rozporządzenia.
§ 37.Decyzje w sprawie przyznania i wypłacenia dotacji, o której mowa w § 36, wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa na wniosek podmiotu.
Rozdział 7
(skreślony).
Rozdział 8
Dotacje na dofinansowanie stosowania nawozów wapniowych oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 41. Do nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych mogą być udzielone dotacje, jeżeli:
1) zostały wyprodukowane na terenie kraju z surowców krajowych,
2) spełniają wymagania określone dla tych nawozów w tabeli nr 18 i 19 załącznika do ustawy z dnia 26 lipca 2000 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 89, poz. 991),
3) dana partia nawozów, przygotowana do sprzedaży, posiada atest (zaświadczenie), wydany na podstawie badania prób nawozów pobranych przez próbobiorcę Stacji Chemiczno-Rolniczej lub laboratorium akredytowanego, na terenie miejsca produkcji tych nawozów, potwierdzający zgodność produkowanego wapna z wymaganiami o których mowa w pkt 2, wystawiony przez stację chemiczno-rolniczą lub laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji w zakresie nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych. Partię nawozu stanowi produkcja dobowa nawozu jednej odmiany lub ilość nie przekraczająca 2000 ton,
4) podmiot produkujący nawozy wapniowe z produkcji podstawowej (odmiany - symbole od 01 do 05), wapno kredowe pochodzenia naturalnego - kopalina (odmiany - symbole od 06a do 09a) oraz nawozy wapniowo-magnezowe (odmiany - symbole od 01 do 07) posiada koncesję na wydobycie kopalin (surowców), wydaną na podstawie odrębnych przepisów, lub wyprodukował je z surowców wydobytych z kopalni posiadającej koncesję.
§ 42.1. Dotacja może być udzielona podmiotom produkującym nawozy wapniowe z produkcji podstawowej (odmiany - symbole od 01 do 05), nawozy wapniowe z pozysku (odmiany - symbole od 06 do 09) wapno kredowe pochodzenia naturalnego - kopalina (odmiany od 06a do 09a) lub nawozy wapniowo-magnezowe (odmiany symbole od 01 do 07) po sprzedaży tych nawozów producentom rolnym do wysiewu na użytkach rolnych i gruntach pod stawami - bezpośrednio albo za pośrednictwem jednostki handlowej - w wysokości określonej w załączniku nr 14 [11] do rozporządzenia.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być udzielona do takiej ilości nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych, która nie przekracza dawki czystego składnika CaO i MgO w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych i gruntów pod stawami, zalecanej przez Stację Chemiczno-Rolniczą dla przebadanego areału użytków rolnych i gruntów pod stawami w danym gospodarstwie, zgodnie z badaniami zakwaszenia gleb wykonanymi na podstawie prób gleb pobranych bezpośrednio u producentów rolnych przez Stację Chemiczno-Rolniczą lub laboratorium, które posiada akredytację w tym zakresie. Badania zakwaszenia gleby są aktualne przez 4 lata od daty ich wykonania.
3. Wykorzystanie w jednym roku pełnej ilości nawozów wynikającej z zalecenia Stacji Chemiczno-Rolniczej uniemożliwia kupienie w kolejnych trzech latach nawozu dotowanego bez uprzedniego powtórzenia badania gleby, o którym mowa w ust. 2.
4. Decyzje w sprawie przyznania dotacji wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa na wniosek zainteresowanego podmiotu.
5. Wniosek, o którym mowa w ust. 4, powinien zawierać informacje o spełnieniu warunków określonych w ust.1-3 i w § 41.
§ 43.1. Środki na wypłatę dotacji, o których mowa w § 41 i 42, są przekazywane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w okresach miesięcznych po przedstawieniu zbiorczego wniosku przez Stację Chemiczno-Rolniczą, w terminie 20 dni po upływie każdego miesiąca.
2. Stacja Chemiczno-Rolnicza dokonuje wypłat dotacji, do wysokości kwoty dotacji określonej w decyzji, o której mowa w § 42 ust. 4, podmiotom produkującym nawozy wapniowe z produkcji podstawowej (odmiany - symbole od 01 do 05), nawozy wapniowe z pozysku (odmiany - symbole od 06 do 09) wapno kredowe pochodzenia naturalnego - kopalina (odmiany od 06a do 09a) lub nawozy wapniowo-magnezowe (odmiany - symbole od 01 do 07).
3. Sprzedaż nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych powinna być potwierdzona nie później niż w ciągu 14 dni roboczych od daty sprzedaży następującymi dokumentami:
1) fakturą zawierającą:
a) ilość, rodzaj nawozu wapniowego lub wapniowo-magnezowego i odmianę (symbol),
kwotę wynikającą z ceny nawozu (bez dotacji) pomnożonej przez ilość sprzedanego nawozu,
kwotę dotacji, jaka przysługuje do sprzedanego nawozu,
d) kwotę, jaką płaci producent rolny za zakupiony przez siebie nawóz,
e) numer atestu danej partii nawozów, o którym mowa w § 41 pkt 3,
f) numer koncesji, o której mowa w § 41 pkt 4,
g) informację o odległości, o której mowa w załączniku nr 14 do rozporządzenia,
2) zaświadczeniem lub potwierdzeniem przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) wielkości faktycznie użytkowanych przez producenta rolnego użytków rolnych i gruntów pod stawami,
3) zaleceniami, o których mowa w § 42 ust. 2.
§ 44.1. Podmioty zainteresowane korzystaniem z dotacji, o której mowa w § 42, przed rozpoczęciem działalności objętej dotowaniem w danym roku, składają wniosek do Stacji Chemiczno-Rolniczej lub jej właściwego terytorialnie oddziału, z którą uzgadniają sposób udokumentowania oraz ewidencjonowania tej działalności. Do wniosku o udzielenie dotacji podmiot dołącza:
1) (skreślony),
2) potwierdzenie z urzędu skarbowego zgłoszenia prowadzonej działalności.
2. Właściwym terytorialnie oddziałem Stacji Chemiczno-Rolniczej do wypłacania dotacji jest oddział, na którego terenie znajduje się siedziba podmiotu produkującego nawozy wapniowe z produkcji podstawowej (odmiany-symbole od 01 do 05), nawozy wapniowe z pozysku (odmiany - symbole od 06 do 09) wapno kredowe pochodzenia naturalnego - kopalina (odmiany od 06a do 09a) lub nawozy wapniowo-magnezowe (odmiany - symbole od 01 do 07).
3. Dotacje wypłacane są podmiotom, do wysokości kwoty dotacji określonej w decyzji, o której mowa w § 42 ust. 4, przez właściwe stacje chemiczno-rolnicze w okresach miesięcznych, po każdorazowym przedstawieniu przez podmiot zestawień należnych dotacji wraz z dokumentacją uzasadniającą wysokość dotacji.
Rozdział 9
Dotacje na dofinansowanie kosztów ochrony roślin i rolnictwa ekologicznego oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 45. Podmiotom może być udzielana dotacja na:
1) pokrycie kosztów wykonania czynności, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 lipca 1995 r. o ochronie roślin uprawnych (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 751 i Nr 101, poz. 1178), zwanej dalej „ustawą o ochronie roślin uprawnych”, nakazanych decyzją wojewódzkiego inspektora ochrony roślin,
2) pokrycie rzeczywistej szkody poniesionej przy wykonywaniu decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin w sprawie zwalczania organizmów szkodliwych, o których mowa w art. 4 ust. 2 ustawy o ochronie roślin uprawnych,
3) pokrycie kosztów zwalczania organizmów szkodliwych na podstawie decyzji wojewódzkich inspektorów ochrony roślin na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy o ochronie roślin uprawnych, w trybie postępowania egzekucyjnego,
4) pokrycie kosztów ekspertyz związanych z wyceną czynności, o których mowa w pkt 1, oraz rzeczywistej szkody, o której mowa w pkt 2,
5) pokrycie kosztów badań organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o ochronie roślin uprawnych oraz innych organizmów o znaczeniu międzynarodowym, w celu stwierdzenia zasadności umieszczenia ich na liście organizmów zwalczanych z urzędu,
6) pokrycie kosztów badań gleby oraz roślin na obecność organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania, w wysokości określonej w załączniku nr 15 [12] do rozporządzenia.
7) pokrycie kosztów, nie wyższych niż określone w lp. 5 załącznika nr 15 do rozporządzenia, opracowania programu komputerowego rejestracji producentów roślin i wystawiania paszportów roślin, w wysokości rzeczywistych kosztów.
§ 46.1. Podmiotom realizującym usługi w zakresie:
1) prognozowania i sygnalizacji terminów zwalczania chorób i szkodników roślin uprawnych,
2) kontroli jakości środków ochrony roślin,
3) analizy pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych,
4) badań nad techniką stosowania środków ochrony roślin
- może być udzielona dotacja w wysokości stawek określonych w załączniku nr 15 do rozporządzenia.
2. Decyzje w sprawie udzielenia dotacji wydaje Główny Inspektor Ochrony Roślin, zwany dalej Głównym Inspektorem, na wniosek podmiotu.
§ 46a.1. Podmiotom realizującym usługi w zakresie zaprawiania nasion niekwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej może być udzielona dotacja na dofinansowanie kosztów zaprawiania, obejmujących koszt usługi oraz wartość zużytego środka ochrony roślin, w wysokości określonej w Ip. 6 załącznika nr 14 do rozporządzenia, jeżeli:
1) nasiona przeznaczone są do siewu w gospodarstwach położonych w rejonach zagrożonych występowaniem śnieci karłowej, wskazanych przez wojewódzkiego inspektora inspekcji ochrony roślin,
2) do zaprawiania nasion zastosowano środek ochrony roślin zalecany do zwalczania śnieci karłowej i zaprawianie przeprowadzono zgodnie z wymaganiami określonymi w etykiecie-instrukcji stosowania tego środka,
2. Decyzje w sprawie przyznania dotacji wydaje Główny Inspektor na wniosek podmiotu zaakceptowany przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin, złożony do dnia 15 listopada i zawierający:
1) imię i nazwisko lub nazwę podmiotu i adres oraz potwierdzenie zgłoszenia prowadzonej działalności gospodarczej,
2) imię i nazwisko oraz adres producenta rolnego - usługobiorcy, ewentualnie miejsce położenia użytków rolnych,
3) oświadczenie producenta rolnego o wielkości użytków rolnych przeznaczonych dla uprawy pszenicy ozimej,
4) numer i datę faktury, ilość zaprawionych nasion niekwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej,
5) nazwę środka ochrony roślin, którym zaprawiono nasiona,
6) wyliczenie przysługującej dotacji, wynikającej ze stawki dotacji i masy zaprawionych nasion.
3. Realizacja usług, o których mowa w ust. 1, powinna być potwierdzona fakturą zawierającą:
1) wartość usługi ogółem, w tym wartość zużytego środka ochrony roślin,
2) kwotę przysługującej dotacji,
3) kwotę, jaką płaci producent rolny.
§ 47.1. Podmiotom upoważnionym przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin, na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy o ochronie roślin uprawnych, do prowadzenia badań może być udzielona dotacja według stawek określonych w załączniku nr 16 do rozporządzenia za badania opryskiwaczy ciągnikowych lub samobieżnych, polowych i sadowniczych będących w użytkowaniu rolników do wykonywania zabiegów ochrony roślin.
2. Decyzje w sprawie przyznania dotacji wydaje Główny Inspektor na wniosek podmiotu zaakceptowany przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony.
§ 48.1. Środki na wypłatę dotacji przekazuje minister właściwy do spraw rolnictwa Głównemu Inspektorowi na jego wniosek.
2. Dotacje, o których mowa w:
1) § 45, § 46 ust. 1 pkt 1 i 4 i § 46a - są wypłacane po wykonaniu zadania,
2) § 46 ust. 1 pkt 2 i 3 - są wypłacane po wykonaniu zadania w okresach miesięcznych,
3) § 47 - są wypłacane po wykonaniu zadania w okresach kwartalnych.
§ 49.1. Podmiotom, które prowadzą pod kontrolą przestawianie gospodarstwa na produkcję metodami ekologicznymi lub produkcję zgodnie z kryteriami rolnictwa ekologicznego - potwierdzone ważnym zaświadczeniem lub certyfikatem, zwanym dalej „zaświadczeniem gospodarstwa ekologicznego”, wydanym przez uprawnioną jednostkę do wydawania zaświadczeń i kontroli, może być udzielona dotacja:
1) do 1 ha uprawy ekologicznej według stawek określonych w załączniku nr 17 do rozporządzenia,
2) na dofinansowanie kosztów usługi kontroli w wysokości określonej w załączniku nr 18 do rozporządzenia.
2. Dotacja, o której mowa w ust. 1 pkt 1, może być udzielona w wysokości stawek określonych w załączniku nr 17 do rozporządzenia, za każdy hektar uprawy ekologicznej w gospodarstwie do 100 ha upraw ekologicznych. Dla powierzchni od 100 do 300 ha upraw ekologicznych stawki dotacji obniża się o 50%.
3. Dotacje, o których mowa w ust. 1, wypłaca Stacja Chemiczno-Rolnicza na wniosek podmiotu, potwierdzony przez jednostkę, o której mowa w ust. 1, złożony do końca III kwartału i zawierający:
1) numer zaświadczenia gospodarstwa ekologicznego,
2) rodzaj i wielkość powierzchni kontrolowanych upraw ekologicznych,
3) datę kontroli przeprowadzonej w gospodarstwie przez jednostkę, o której mowa ust. 1.
4. Środki na wypłatę dotacji przekazywane są Stacji Chemiczno-Rolniczej przez ministra właściwego do spraw rolnictwa na jej wniosek.
Rozdział 10
Dotacje na dofinansowanie kosztów monitorowania dostępu polskich artykułów rolno-spożywczych do rynków zagranicznych i wielkości importu oraz zasady i tryb ich udzielania
§ 50. Podmiotom, wykonującym usługi w zakresie monitorowania dostępu polskich artykułów rolno-spożywczych do rynków zagranicznych i wielkości importu, może być udzielona dotacja na dofinansowanie kosztów realizacji tych usług, według stawek dotacji określonych w załączniku nr 19 do rozporządzenia.
§ 51.Decyzje w sprawie przyznania i wypłacenia dotacji wydaje minister właściwy do spraw rynków rolnych na wniosek podmiotu.
Rozdział 11
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 52. Ze środków przeznaczonych w ustawie budżetowej na rok 2000 na dotacje przedmiotowe, kalkulowane według stawek jednostkowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa, wypłaca się dotacje należne za zadania wykonane w 1999 r. - jeżeli nie były one sfinansowane ze środków 1999 r., a wnioski o dotacje zostały złożone do dnia 31 stycznia 2000 r. - wyłącznie do wysokości kwot ustalonych dla danego rodzaju zadań na 1999 r.
§ 53.1. Rozliczenia dotacji wypłaconych za dany rok są przekazywane ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa:
1) w okresach półrocznych przez Głównego Inspektora Inspekcji Nasiennej,
2) w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego przez: Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, podmioty prowadzące hodowlę roślin, podmioty prowadzące sady nasienne, sady i plantacje elitarne, podmioty prowadzące hodowlę koni podmioty prowadzące unasiennianie zwierząt, podmioty wykonujące prace geodezyjno-urządzeniowe (rozliczenia zatwierdzone przez wojewodę),
3) w terminie do dnia 20 stycznia roku następnego przez: Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, Polski Związek Owczarski, podmioty realizujące zadania w zakresie kontroli jakości gleb, roślin, produktów rolniczych i spożywczych, monitorowania dostępu polskich artykułów rolnych do rynków zagranicznych i wielkości importu, Stację Chemiczno-Rolniczą, Głównego Inspektora Ochrony Roślin
- chyba że przepisy rozporządzenia określają inne terminy rozliczenia.
2. Podmioty otrzymujące dotacje są zobowiązane do prowadzenia odrębnej dokumentacji i ewidencji księgowej wykorzystanej dotacji.
3. Kwoty dotacji wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrane w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, na rachunek bieżący:
1) wydatków - właściwej części budżetu państwa, jeżeli zwrot nastąpił w roku, w którym dotacja została udzielona,
2) dochodów - właściwej części budżetu państwa, jeżeli zwrot nastąpił po roku, w którym dotacja została udzielona, z zastrzeżeniem pkt 3,
3) dochodów budżetu państwa - odpowiednio we właściwym urzędzie skarbowym, jeżeli zwrot dotacji następuje w wyniku kontroli skarbowej.
4. Zwrot dotacji, o których mowa w ust. 3, regulują odrębne przepisy.
5. Odsetki, o których mowa w ust. 3, z zastrzeżeniem pkt 3 podlegają przekazaniu na rachunek bieżący dochodów właściwej części budżetu państwa.
§ 54.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 2000 r.
Załącznik nr 1
STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE POSTĘPU BIOLOGICZNEGO W PRODUKCJI ROŚLINNEJ
I. Punkty i stawki dotacji na dofinansowanie hodowli roślin rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych
1. Ważne gospodarczo gatunki roślin rolniczych i ogrodniczych określa tabela nr 1.
2. Liczbę programów objętych dotowaniem w poszczególnych gatunkach roślin określa tabela nr 1.
3. Znaczenie gospodarcze gatunków roślin w % określa tabela nr 1.
Dla każdego gatunku wylicza się współczynnik znaczenia gospodarczego (WZG) wg wzoru:
WZG = | Znaczenie gospodarcze gatunku w ‰ x liczba gatunków |
1000 |
4. Wycena programów hodowlanych:
1) zgodność realizowanego kierunku hodowli z potrzebami gospodarki narodowej
- od 0 do 5 punktów,
a zwłaszcza:
- hodowla odmian uwzględniająca podniesienie jakości (hodowla jakościowa),
- hodowla odmian przystosowanych do nowych technologii produkcji,
- hodowla odmian uwzględniająca wymogi ochrony środowiska (hodowla odpornościowa),
2) wiarygodność podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie programu hodowlanego - od 0 do 30 punktów łącznie,
w tym:
a) rośliny rolnicze, warzywnicze i sadownicze - od 0 do 10 punktów:
- rośliny rolnicze: udział odmian podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie pozostających w rejestrze w dniu 31 grudnia 2000 r. (w procentach) w powierzchni zakwalifikowanej w roku poprzedzającym dofinansowanie,
- rośliny warzywnicze: wartość sprzedaży materiału siewnego własnych odmian pozostających w rejestrze w dniu 31 grudnia 2000 r. w stosunku do ogólnej wartości sprzedaży materiału siewnego danego gatunku w roku poprzedzającym dofinansowanie w jednostkach objętych dofinansowaniem,
- rośliny sadownicze: udział drzewek i sadzonek poszczególnych odmian pozostających w rejestrze w dniu 31 grudnia 2000 r. w stosunku do ogólnej liczby drzewek i sadzonek danego gatunku zakwalifikowanych w roku poprzedzającym dofinansowanie,
b) wartość uzyskanej opłaty hodowlanej w stosunku do przewidywanej opłaty wynikającej z ilości sprzedanego materiału siewnego w roku poprzedzającym dofinansowanie - od 0 do 15 punktów,
c) udział środków własnych w finansowaniu kosztów hodowli roślin poniesionych w okresie 3 ostatnich lat - od 0 do 5 punktów,
3) zaawansowanie prac hodowlanych mierzone liczbą rodów w doświadczeniach rejestrowych w dniu 31 grudnia 2000 r. - od 0 do 5 punktów,
4) posiadana kadra twórców odmian (na podstawie ich udziału w tworzeniu odmian w procentach) - od 0 do 5 punktów,
5) współpraca z placówkami naukowo-badawczymi w zakresie dotyczącym wnioskowanego programu hodowlanego - od 0 do 5 punktów.
Maksymalna liczba punktów 50.
5. Punkt przeliczeniowy ustala się jako procentowy udział wycenionego programu zgodnie z ust. 4 w łącznej sumie punktów dla programów w ramach danego gatunku.
6. Wartość jednego punktu stanowi iloraz kwoty dotacji i sumy punktów przeliczeniowych dla łącznej liczby gatunków.
7. Stawka dotacji za jeden punkt wynosi 7.175 zł.
Tabela nr 1
Gatunek | Liczba programów | Znaczenie gospodarcze gatunku w % |
1. pszenica ozima | 7 | 102 |
2. pszenica jara | 2 | 32 |
3. żyto ozime | 3 | 60 |
4. pszenżyto ozime | 2 | 47 |
5. jęczmień jary | 4 | 59 |
6. jęczmień ozimy | 2 | 12 |
7. owies | 3 | 30 |
8. kukurydza | 2 | 40 |
9. burak cukrowy | 1 | 58 |
10. ziemniak | 2 | 174 |
11. rzepak | 1 | 45 |
12. groch siewny | 2 | 20 |
13. łubin żółty | 2 | 12 |
14. łubin wąskolistny | 2 | 12 |
15. bobik niskotaninowy | 1 | 6 |
16. koniczyna łąkowa | 1 | 11 |
17. kostrzewa łąkowa | 3 | 8 |
18. życica trwała | 3 | 8 |
19. życica wielokwiatowa | 2 | 5 |
20. tymotka łąkowa | 3 | 5 |
21. festulolium | 1 | 3 |
22. wiechlina łąkowa | 1 | 5 |
23. kostrzewa czerwona | 1 | 4 |
24. trawy gazonowe | 2 | 14 |
25. mak | 1 | 4 |
26. len, konopie | 1 | 2 |
27. chmiel | 1 | 2 |
28. kapusta biała | 2 | 18 |
29. pomidor gruntowy | 3 | 17 |
30. pomidor pod osłony | 2 | 7 |
31. ogórek gruntowy | 4 | 28 |
32. marchew | 3 | 28 |
33. cebula | 3 | 28 |
34. burak ćwikłowy | 2 | 11 |
35. fasola szparagowa | 2 | 13 |
36. fasola na suche nasiona | 2 | 5 |
37. pietruszka | 1 | 2 |
38. seler | 2 | 3 |
39. groch | 3 | 15 |
40.sałata | 1 | 1 |
41. jabłoń | 1 | 9 |
42. wiśnia | 1 | 6 |
43. śliwa | 1 | 6 |
44. porzeczka czarna | 1 | 6 |
45. malina | 1 | 5 |
46. agrest | 1 | 2 |
47. truskawka | 1 | 7 |
48. podkładki dla drzewiastych gatunków roślin sadowniczych | 1 | 3 |
ŁĄCZNIE | 94 | 1000 |
II. Stawki dotacji za zadania z zakresu ochrony zasobów genowych roślin
Lp. | Nazwa zadania | Stawki dotacji |
z zakresu ochrony zasobów genowych | w złotych | |
1 | Ocena zróżnicowania genetycznego w zasobach genowych marchwi | 22 000 |
2 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych pszenżyta i pszenicy twardej | 51 500 |
3 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych fasoli | 26 000 |
4 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych uzyskanych w badaniach genetycznych | 24 000 |
5 | Gromadzenie, ocena i utrzymywanie w stanie żywym zasobów genowych roślin użytkowych na potrzeby hodowli i badań naukowych, prowadzenie kolekcji patogenów ziemniaka, koordynacja krajowego programu ochrony zasobów genowych roślin użytkowych | 1 027 000 |
6 | Prowadzenie kolekcji mikroorganizmów patogenicznych dla roślin | 184 000 |
7 | Gromadzenie i ocena materiałów nasiennych jako banku genów chronionych roślin leczniczych i ocena ich zasobów w stanie naturalnym w kraju | 102 500 |
8 | Gromadzenie i ocena zasobów genowych roślin sadowniczych i ozdobnych | 351 000 |
9 | Gromadzenie i ocena kolekcji tytoniu oraz odmian uprawnych, ekotypów i roślin męskich chmielu | 160 000 |
10 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych roślin warzywnych, grzybów uprawnych i dziko rosnących | 201 000 |
11 | Gromadzenie i ocena kolekcji odmian i ekotypów lnu oraz konopi | 48 000 |
12 | Gromadzenie i zachowanie materiałów kolekcyjnych dzikich, prymitywnych form i wybranych linii wsobnych żyta oraz innych gatunków dzikich roślin zbożowych, gromadzenie i zachowanie kolekcji dzikich, prymitywnych i uprawianych w ubiegłym stuleciu odmian jabłoni | 86 000 |
13 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych z rodzaju łubinów, grochu i seradeli | 99 000 |
14 | Gromadzenie, wytwarzanie i ocena materiałów kolekcyjnych ziemniaków na poziomie diploidalnym | 30 0000 |
15 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych odmian, linii i form roślin dyniowatych | 50 000 |
16 | Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych ekotypów i uprawowych populacji roślin zielarskich | 36 500 |
III. Stawka dotacji na prowadzenie sadów i materiału szkółkarskiego:
1) | sadów nasiennych w wieku do dwóch lat | 5 304 zł/ha | |
2) | sadów nasiennych w wieku powyżej dwóch lat | 1 980 zł/ha | |
3) | sadów i plantacji elitarnych | 10 523 zł/ha | |
4) | wyjściowego materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych: |
| |
a) | uwalnianych od chorób wirusowych | 1 768 zł za odmianę | |
b) | wolnych od chorób wirusowych | 907 zł za odmianę |
IV. Stawki dotacji na obniżenie ceny sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego:
1) wykorzystywanego do siewu lub sadzenia w posiadanym gospodarstwie rolnym nabywcy:
a) 13 zł - za 100 kg zaprawionych odpowiednimi środkami ochrony roślin nasion zbóż jarych i mieszanek zbóż jarych zbytych do dnia 15 maja 2001 r. i zbóż ozimych zbytych od dnia 15 sierpnia 2001 r. do dnia 31 października 2001 r.,
b) 20 zł - za 100 kg nasion pszenicy ozimej zaprawionych środkami ochrony roślin zalecanymi do zwalczania śnieci karłowej, zbytych od dnia 15 sierpnia 2001 r. do dnia 31 października 2001 r., pod warunkiem że materiał ten przeznaczony jest do siewu w gospodarstwach wskazanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i położonych w rejonach zagrożonych występowaniem śnieci karłowej,
c) 8 zł - za 100 kg sadzeniaków ziemniaka, zbytych od dnia 1 lutego 2001 r. do dnia 31 maja 2001 r. oraz zbytych od dnia 1 września 2001 r. do dnia 20 listopada 2001 r.,
d) 30 zł - za 100 kg sadzeniaków ziemniaka zbytych od dnia 1 lutego 2001 r. do dnia 31 maja 2001 r. oraz zbytych od dnia 1 września 2001 r. do dnia 20 listopada 2001 r., odpornych na agresywne patotypy raka ziemniaka - porażające odmiany odporne na rozpowszechniony patotyp raka ziemniaka D1 (1), pod warunkiem że materiał ten kierowany jest do gospodarstw wskazanych przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin, położonych na terenach porażonych oraz zagrożonych porażeniem (tj. w strefie bezpieczeństwa),
2) sprzedanego lub zakupionego i przeznaczonego do dalszego rozmnażania:
a) 13 zł - za 100 kg zaprawionych odpowiednimi środkami ochrony roślin nasion zbóż jarych zbytych do dnia 15 maja 2001 r. oraz zbóż ozimych zbytych od dnia 15 sierpnia 2001 r. do dnia 31 października 2001 r.,
b) 12 zł - za 100 kg sadzeniaków ziemniaka, zbytych od dnia 1 lutego 2001 r. do dnia 31 maja 2001 r. oraz zbytych od dnia 1 września 2001 r. do dnia 20 listopada 2001 r.,
c) za 100 kg nasion traw:
- | 70 zł | - | rajgrasu, |
- | 90 zł | - | kostrzewy i kupkówki, |
- | 110 zł | - | pozostałych gatunków |
zbytych do dnia 30 września 2001 r., |
d) 200 zł - za 100 kg nasion koniczyny białej, zbytych do dnia 30 czerwca 2001 r.,
e) 40 zł - za 100 kg nasion łubinu, zbytych do dnia 31 maja 2001 r.
V. Wartość stawki dotacji na prowadzenie prac badawczo-doświadczalnych wymienionych w § 5 pkt 1-3 rozporządzenia ustala się do wysokości 103 zł za 1 punkt.
VI. Sposób ustalania dotacji na działalność badawczo-doświadczalną realizowaną przez gospodarstwa pomocnicze Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) lub zlecanych do wykonania innym wykonawcom
1) dotację D stanowi suma wartości prowadzonych doświadczeń D = ∑W,
2) wartość doświadczenia W stanowi iloczyn punktów przypisanych temu doświadczeniu i stawki indywidualnej ustalonej przez COBORU: W = P x Si,
3) każde doświadczenie ma przypisaną liczbę punktów P wynikającą z jego praco- i materiałochłonności, a każdy punkt - stawkę w złotych,
4) zmiana liczby odmian w doświadczeniu o ą15% nie jest podstawą do korekty pierwotnie przypisanej doświadczeniu liczby punktów,
5) dyrektor COBORU może:
1/ tworzyć rezerwy na nieprzewidziane zadania w wysokości wynikającej ze zmniejszenia przyznanej stawki o nie więcej niż 8%,
2/ różnicować stawki S w granicach ą25% (Si = S ą 25%, gdzie Si - stawka indywidualna) w zależności od sytuacji, na którą składają się między innymi: warunki glebowo-klimatyczne, poziom zmechanizowania prac doświadczalnych, status własnościowy pola doświadczalnego;
tworzenie rezerwy i różnicowanie stawki nie może spowodować przekroczenia łącznej kwoty zatwierdzonej dotacji,
6) sposób obliczania punktów - ogólną liczbę punktów P danego doświadczenia stanowi: suma punktów jego pracochłonności Pr i punktów materiałochłonności Pm, czyli:
P = Pr + Pm
I. Punktowanie pracochłonności doświadczeń
Pracochłonność doświadczenia wyraża się formułą:
Pr = Pt + Pf
gdzie:
Pt - oznacza punkty za pracochłonność „techniczną",
Pf - oznacza punkty za pracochłonność „fizyczną".
O liczbie punktów obu rodzajów pracochłonności doświadczenia decydują następujące
czynniki:
N - przeliczeniowa liczba poletek w doświadczeniu,
PP - wielkość „brutto" poletka w doświadczeniu,
C - zakres zabiegów polowych,
D - zakres badań i obserwacji.
Oznaczając liczbę punktów przypisanych poszczególnym czynnikom doświadczenia, odpowiednio: PtN, PtPP, PtC, PtD, PfN, PfPP, PfC, PfD, możemy liczbę punktów z tytułu pracochłonności „technicznej" doświadczenia Pt ( zapisać wzorem:
Pt = | PtN x PtPP (Ptc + PtD) |
10 |
a liczbę punktów z tytułu pracochłonności „fizycznej" doświadczenia Pf - wzorem:
Pf = | Pfn x PfPP (PfC + PfD) |
100 |
Zastosowano następujące metody i kryteria punktowania poszczególnych czynników:
N - przeliczeniowa liczba poletek w doświadczeniu
Wyraża się wzorem:
N = | v(r+1) | - | dla doświadczeń 1-czynnikowych |
N = | v(0,9 x b) (r+1) | - | dla doświadczeń 2-czynnikowych |
N = | v(0,9 x b) (0,8 x c) (r+1) | - | dla doświadczeń 3-czynnikowych |
gdzie:
v - liczba odmian (pierwszy czynnik),
b - liczba wariantów drugiego czynnika,
c - liczba wariantów trzeciego czynnika,
r - liczba powtórzeń.
Liczbę punktów PtN i PfN przypisanych poszczególnym wielkościom N podano w tabeli 1.
PP - Wielkość poletka w doświadczeniu
Dla danego doświadczenia przyjmuje się obowiązującą aktualnie w metodyce doświadczeń powierzchnię poletka „brutto". Przypisaną jej liczbę punktów PtPP i PfPP podano w tabeli 1.
C - Zakres zabiegów polowych
Biorąc pod uwagę wykonywane w doświadczeniu zabiegi związane głównie z: siewem (ręczny, maszynowy, punktowy, rzędowy, ewentualnie przygotowanie rozsady), pielęgnacją (opryski, przerywka, redlenie, nawożenie i inne) oraz zbiorem (maszynowy, ręczny indywidualny, rośliny cienko-, grubołodygowe), podzielono gatunki na 18 grup (w przypadku niektórych gatunków warzyw i roślin ozdobnych o wielokrotnych zbiorach i znacznie większej liczbie zabiegów pielęgnacyjnych wprowadzono wyższe grupy). Zaszeregowanie gatunków do poszczególnych grup podano w tabeli 2, natomiast przypisaną dla każdej grupy liczbę punktów PtC i PfC podano w tabeli 1.
D - Zakres badań i obserwacji
W obowiązującej metodyce każdego doświadczenia podany jest zestaw badań i obserwacji, które należy wykonać w trakcie wegetacji i zbioru. Stopień utrudnienia przy wykonywaniu każdej obserwacji (badania) zbonitowano trójstopniową skalą punktową:
- obserwacje łatwe - 1 punkt (na przykład: daty i oceny niektórych faz rozwojowych, długość okresu wegetacji),
- obserwacje średnio trudne - 2 punkty (na przykład: choroby - ocena, wysokość roślin -pomiar, wyleganie - ocena),
- obserwacje trudne - 3 punkty (na przykład: niektóre choroby - bonitacja bądź pomiar, większość badań i obserwacji przewidzianych przy zbiorze doświadczenia)
Przypisując każdej obserwacji (badaniu) określonego doświadczenia liczbę punktów tej skali, otrzymujemy sumę tzw. punktów „małych", według której doświadczenia skategoryzowano następująco:
kategoria:
1 | do 30 punktów |
2 | 31 - 40 punktów |
3 | 41 - 50 punktów |
4 | 51 - 60 punktów |
5 | 61 - 70 punktów |
6 | 71 - 80 punktów |
7 | 81 - 90 punktów |
8 | 91 - 100 punktów |
9 | 101 - 120 punktów |
10 | 121 - 145 punktów |
11 | 146 - 170 punktów |
12 | 171 - 200 punktów |
13 | 201 - 230 punktów |
14 | 231 - 265 punktów |
15 | 266 - 300 punktów |
16 | 301 - 330 punktów |
17 | 331 - 365 punktów |
18 | powyżej 365 punktów |
Z kolei każdej kategorii doświadczeń przypisano odpowiednią liczbę tak zwanych punktów „dużych" PtD i PfD. Są one podane w tabeli 1. Każde dalsze zwiększenie sumy punktów „małych" dla zespołu badań i obserwacji o 30 powiększa liczbę kategorii o 1, a liczbę punktów „dużych" PtD o 3 oraz PfD o 1.
Zaszeregowanie poszczególnych doświadczeń do odpowiednich kategorii podano w tabeli 2.
II. Punktowanie materiałochłonności doświadczeń
Na ogólną materiałochłonność doświadczenia składają się koszty materiałowe, energia, paliwa, usługi, podatki i inne.
1. Naliczanie punktów materiałochłonności Pm dla doświadczeń z roślinami w gruncie:
Pm = Q1 x k1
Q1 = | v x b x c x r x P P |
100 |
gdzie:
Q1 - powierzchnia doświadczenia w arach,
k1 - empirycznie ustalony współczynnik w wysokości 3,34,
v, b, c, r, PP - zdefiniowano w części I.
2. Naliczanie punktów materiałochłonności Pm dla doświadczeń z roślinami pod osłonami:
Pm = Q2 x M x k2
Q2 = v x b x r x P P
gdzie:
Q2 - powierzchnia doświadczenia w m2
M - czasokres (w miesiącach) zajmowania przez doświadczenie powierzchni Q2 pod osłonami
k2 - empirycznie ustalony współczynnik w wysokości 0,5.
3. Naliczanie punktów materiałochłonności Pm dla badań fizjologicznych odmian zbóż, rzepaku oraz traw:
Pm = v x b x r x k3
gdzie:
k3 - empirycznie ustalony współczynnik w wysokości 0,13.
4. Naliczanie punktów dla badań odrębności, wyrównania i trwałości odmian. Badane gatunki - taksony dzieli się na 7 grup „kosztochłonności". Ich zaszeregowanie do poszczególnych grup zawiera tabela 3. Pm na 1 poletko w grupach wynosi:
1 | - | 1,5 punktu |
2 | - | 2 punkty |
3 | - | 2,5 punktu |
4 | - | 3 punkty |
5 | - | 3,5 punktu |
6 | - | 5,5 punktu |
7 | - | 8 punktów |
5. Naliczanie punktów dla badań tożsamości i czystości odmianowej wg systemu OECD i krajowego. Badane gatunki - taksony dzieli się na 3 grupy. Pm dla jednej badanej partii nasion w grupach wynosi:
grupa 1 - 1,5 punktu - gatunki grupy 1-3 w tabeli 3
grupa 2 - 2,0 punkty - gatunki grupy 4-5 w tabeli 3
grupa 3 - 2,5 punktu - gatunki grupy 6-7 w tabeli 3
6. Pm dla badań wartości siewnej nasion na 1 oznaczenie wynosi:
- zdolność kiełkowania | - | 0,005 punktu przeliczeniowego |
- masa 1000 nasion | - | 0,003 punktu przeliczeniowego |
- pełna analiza nasion buraków cukrowych i pastewnych | - | 0,05 punktu przeliczeniowego |
- jednokiełkowość buraków cukrowych i pastewnych | - | 0,02 punktu przeliczeniowego |
- ploidalność buraków cukrowych i pastewnych | - | 0,02 punktu przeliczeniowego |
7. Pm dla badań meteorologicznych wynosi 0,005 punktu za jednostkę obserwacyjną. Jednostką obserwacyjną jest jednostkowy pomiar lub obserwacja zjawiska meteorologicznego lub jego skutku, wykonywane na posterunku meteorologicznym z częstotliwością i w sposób określony w „Instrukcji do prowadzenia obserwacji meteorologicznych w stacjach doświadczalnych oceny odmian - 1992".
8. Naliczanie ogólnej liczby punktów P dla doświadczeń sadowniczych, wg wzoru:
gdzie:
P = Q x Sn |
Q = v x b x c x r x P P x Sn |
Q - powierzchnia doświadczenia w m2
v, b, c, r, PP - zdefiniowano w części I
Sn - empirycznie ustalony współczynnik, który wynosi:
- dla doświadczeń z drzewami owocowymi w I-III roku: S1 - 0,040
- dla doświadczeń z drzewami owocowymi w IV i dalszych latach: S2 - 0,070
- dla doświadczeń z krzewami jagodowymi w I roku: S3 - 0,035
- dla doświadczeń z krzewami jagodowymi w II roku: S4 - 0,045
- dla doświadczeń z krzewami jagodowymi w IIl roku: S5 - 0,090
- dla doświadczeń z truskawką w I roku: S6 - 0,035
- dla doświadczeń z truskawką w II i dalszych latach: S7 - 0,065
9. Pm dla badań chemiczno-technologicznych w Centralnym Laboratorium Oceny Odmian ustalono na jedną analizę i wynosi:
Lp. | Nazwa analizy | Liczba punktów przeliczeniowych na 1 analizę |
1 | 2 | |
1 | Azot ogólny | 0,23 |
2 | Białko właściwe | 0,68 |
3 | Tłuszcze | 0,12 |
4 | Włókno | 0,30 |
5 | Strawność | 0,45 |
6 | Solanina | 1,08 |
7 | Cukry | 0,65 |
8 | Morfina | 0,62 |
9 | Nikotyna | 0,48 |
10 | Alkaloidy | 0,48 |
11 | Tanina | 0,36 |
12 | Kapsaicyna | 0,54 |
13 | Saponiny | 0,36 |
14 | Popiół | 0,06 |
15 | Rozgotowywanie nasion | 0,08 |
16 | Olejki eteryczne | 0,54 |
17 | Liczba opadania | 0,46 |
18 | Gęstość ziarna | 0,05 |
19 | Szklistość ziarna | 0,05 |
20 | Próbny przemiał | 0,79 |
21 | Barwa mąki | 0,05 |
22 | Popiołowość mąki | 0,48 |
23 | Wskaźnik sedymentacji | 0,50 |
24 | Farinogram | 0,73 |
25 | Ekstensogram | 0,73 |
26 | Próbny wypiek | 0,98 |
27 | Amylogram | 0,42 |
28 | Celność ziarna | 0,05 |
29 | Energia kiełkowania | 0,15 |
30 | Słodowanie | 3,56 |
31 | Liczba Kolbacha | 0,40 |
32 | Ekstraktywność | 0,96 |
33 | Barwa brzeczki | 0,05 |
34 | Siła diastyczna | 2,00 |
35 | Lepkość brzeczki | 0,05 |
36 | Stopień ostatecznego odfermentowania | 1,42 |
37 | Analiza technologiczna lnu | 8,00 |
38 | Analiza technologiczna chmielu | 3,50 |
39 | Elektroforeza: zbóż, kukurydzy, traw | 0,72 |
40 | Analiza jakościowa buraka | 0,15 |
41 | Wartość przetwórcza ziemniaka | 1,14 |
42 | Witamina C | 0,42 |
43 | B-karoten | 0,42 |
44 | Kwasowość ogólna | 0,12 |
45 | Cukry w warzywach | 0,81 |
46 | Azotany | 0,62 |
47 | Betanina | 0,62 |
48 | Gluten | 0,35 |
49 | Glukozynolany - metodą HPLC | 0,60 |
50 | Udział kwasów tłuszczowych | 0,60 |
51 | Glukozydy cyjanogenne | 1,15 |
52 | Alkaloidy w trawach | 0,72 |
53 | Sucha masa w warzywach | 0,10 |
Tabela 1
Punktowanie poszczególnych czynników pracochłonności
N-przeliczeniowa liczba poletek | PP-wielkość poletka | C-zabiegi polowe | D-badania i obserwacje | ||||||||
liczba | przypisana liczba punktów | m2 | przypisana liczba punktów | grupa gatunków | przypisana liczba punktów | kategoria doświadczeń | przypisana liczba punktów | ||||
PtN | PfN | PtPP | PfPP | PtC | PfC | PtD | PfD | ||||
-20 | 1 | 3 | do 10 | 1,1 | 2 | 1 | 2 | 3 | 1 | 3 | 2 |
21-35 | 2 | 6 | 11-25 | 1,2 | 4 | 2 | 3 | 6 | 2 | 6 | 3 |
36-50 | 3 | 9 | powyżej 26 | 1,3 | 6 | 3 | 4 | 9 | 3 | 9 | 4 |
51-65 | 4 | 12 |
|
|
| 4 | 5 | 12 | 4 | 12 | 5 |
66-80 | 5 | 15 | 5 | 6 | 15 | 5 | 15 | 6 | |||
81-95 | 6 | 18 | 6 | 7 | 18 | 6 | 18 | 7 | |||
96-110 | 7 | 21 | 7 | 8 | 21 | 7 | 21 | 8 | |||
111-125 | 8 | 24 | 8 | 9 | 24 | 8 | 24 | 9 | |||
126-140 | 9 | 27 | 9 | 10 | 27 | 9 | 27 | 10 | |||
141-155 | 10 | 30 | 10 | 11 | 30 | 10 | 30 | 11 | |||
156-170 | 11 | 33 | 11 | 12 | 33 | 11 | 33 | 12 | |||
171-185 | 12 | 36 | 12 | 13 | 36 | 12 | 36 | 13 | |||
186-200 | 13 | 39 | 13 | 14 | 39 | 13 | 39 | 14 | |||
201-215 | 14 | 42 | 14 | 15 | 42 | 14 | 42 | 15 | |||
216-230 | 15 | 45 | 15 | 16 | 45 | 15 | 45 | 16 | |||
231-245 | 16 | 48 | 16 | 17 | 48 | 16 | 48 | 17 | |||
246-260 | 17 | 51 | 17 | 18 | 51 | 17 | 51 | 18 | |||
261-300 | 18 | 54 | 18 | 19 | 54 | 18 | 54 | 19 | |||
301-340 | 19 | 57 |
|
|
|
|
|
| |||
341-380 | 20 | 60 | |||||||||
381-420 | 21 | 63 | |||||||||
powyżej 421 | 22 | 66 |
Tabela 2
Grupy (C - zabiegi polowe) i kategorie (D - badania i obserwacje) do których zaszeregowano poszczególne doświadczenia
Grupy roślin, | Czynnik | Grupy roślin, | Czynnik | ||
Gatunek/doświadczenie | C | D | Gatunek/doświadczenie | C | D |
S - Rozmnożenie rodów zbóż | 2 | 1 | Z - średniopóźne porejestrowe proste | 7 | 6 |
Gatunki zimujące |
|
| P, R - późne | 7 | 6 |
S - zimotrwałość (skrzynia, nasyp) | 3 | 2 | Z - późne porejestrowe proste | 7 | 6 |
S - pleśń śniegowa - pole | 3 | 4 | S - mechaniczne uszkodzenia | 5 | 3 |
S - pleśń śniegowa - chłodnia | 1 | 2 | S - ocena konsumpcyjna | 7 | 3 |
S - mrozoodpomość (chłodnia) | 2 | 2 | S - górskie | 8 | 6 |
Zboża ozime |
|
| S - porażenie zarazą ziemniaka | 7 | 1 |
P, R, A - podstawowe | 2 | 4 | S - odporność na wirusy, grzyby, bakterie - pole | 8 | 5 |
Z - porejestrowe proste | 2 | 4 | |||
P, R - technologia na jakość | 3 | 4 | S - trwałość przechowywania - laboratorium | 8 | 5 |
S - ocena postępu genetycznego | 3 | 5 | |||
S - herbicydy | 2 | 2 | S - odporność na wirusy, PSTV - laboratorium | 13 | 11 |
S - monokultura | 2 | 4 | |||
K - porejestrowe czynnikowe | 3 | 3 | S - odporność na grzyby, bakterie - laboratorium | 11 | 11 |
L - porejestrowe czynnikowe poszerzone | 3 | 4 | |||
C - podstawowe czynnikowe | 3 | 4 | S - frytki i chipsy - laboratorium | 7 | 7 |
Zboża jare |
|
| S - rozmnożenie rodów ziemniaka | 7 | 1 |
P, R, A - podstawowe | 2 | 3 | Z - rozmnożenie rodów ziemniaka do doświadczeń porejestrowych | 7 | 1 |
Z - porejestrowe proste | 2 | 3 | |||
P, R - technologia na jakość | 3 | 3 | S - rozmnożenie rodów ziemniaka w źródłach infekcji | 7 | 1 |
S - technologia uprawy | 2 | 3 | |||
S - niskie pH | 1 | 1 | Rzepak ozimy, rzepik |
|
|
S - reakcja na suszę | 1 | 1 | P, R - podstawowe, | 6 | 6 |
S - gęstość siewu | 2 | 3 | Z - porejestrowe proste | 6 | 6 |
S - porastanie | 1 | 1 | P - podstawowe z poszerzonym zakresem badań | 6 | 7 |
S - zamieszanie nasion | 1 | 1 | |||
S - górskie | 6 | 5 | S - mrozoodporność - pole | 6 | 8 |
K - porejestrowe czynnikowe | 3 | 2 | S - choroby grzybowe - pole | 6 | 8 |
L - porejestrowe czynnikowe poszerzone | 3 | 4 | K - porejestrowe czynnikowe | 8 | 3 |
C - podstawowe czynnikowe | 3 | 3 | C - podstawowe czynnikowe | 7 | 6 |
Kukurydza |
|
| Rzepak jary, rzepik |
|
|
P, R - w uprawie na ziarno | 10 | 5 | P, R, A - podstawowe | 5 | 6 |
Z - porejestrowe proste w uprawie na ziarno | 10 | 5 | Gorczyca biała, sarepska |
|
|
P, R - podstawowe | 6 | 3 | |||
P, R - w uprawie na kiszonkę | 10 | 5 | Len włóknisty, oleisty |
|
|
Z - porejestrowe proste w uprawie na kiszonkę | 10 | 5 | P, R - podstawowe | 10 | 6 |
S - Fusarium - pole | 12 | 3 | |||
C - podstawowe czynnikowe | 11 | 5 | Konopie |
|
|
Burak cukrowy |
|
| P, R - podstawowe | 9 | 5 |
P, R - podstawowe | 10 | 5 | Mak |
|
|
Z - porejestrowe proste | 10 | 5 | P, R - podstawowe | 8 | 4 |
S - pośpiechy | 10 | 2 | Rzodkiew oleista |
|
|
K - porejestrowe czynnikowe | 11 | 5 | P, R - podstawowe | 8 | 4 |
Burak pastewny |
|
| Słonecznik |
|
|
P, R - podstawowe | 10 | 5 | P, R - proste | 8 | 4 |
Z - porejestrowe proste | 10 | 5 | Tytoń |
|
|
S - pośpiechy | 10 | 2 | P, R, A - Virginia | 12 | 11 |
Ziemniak |
|
| P, R, A - Burley | 11 | 11 |
P, R - bardzo wczesne | 8 | 8 | P, R, A - Kentucky | 10 | 11 |
Z - bardzo wczesne porejestrowe |
|
| P, R, A - Mocny Skroniowski | 9 | 11 |
proste | 8 | 8 | P, R, A - Puławski | 9 | 11 |
P, R - wczesne | 7 | 6 | P, R, A - Cygarowy | 11 | 11 |
Z - wczesne porejestrowe proste | 7 | 6 | Chmiel |
|
|
P, R - średniowczesne | 7 | 6 | R - podstawowe - I rok | 25 | 7 |
Z - średniowczesne porejestrowe |
|
| R - następne lata | 18 | 7 |
proste | 7 | 6 | Facelia błękitna |
|
|
P, R - średniopóźne | 7 | 6 | R - podstawowe | 3 | 3 |
Kapusta pastewna |
|
| S - następne lata z pobieraniem prób | 7 | 17 |
R - podstawowe | 9 | 5 | S - na nasiona | 4 | 4 |
Kminek zwyczajny |
|
| Lucerna, esparceta, komonica zwyczajna |
|
|
R - podstawowe | 5 | 2 | |||
Bobik |
|
| R, A - podstawowe - pole I rok | 6 | 4 |
P, R - podstawowe - nasiona | 5 | 4 | R, A - następne lata bez pobierania prób | 5 | 10 |
Z - porejestrowe proste | 5 | 4 | R, A - następne lata z pobieraniem prób | 5 | 12 |
Groch siewny |
|
| S - na nasiona | 4 | 4 |
P, R - gleby dobre - nasiona | 6 | 7 | Trawy |
|
|
Z - porejestrowe proste - gleby dobre na nasiona |
|
| R, A - polowe -I rok | 6 | 3 |
6 | 7 | R, A - następne lata bez pobierania prób | 5 | 8 | |
P, R - gleby lżejsze - nasiona | 6 | 6 | R, A - następne lata z pobieraniem prób | 5 | 9 |
Z - porejestrowe proste - gleby lżejsze na nasiona | 6 | 6 | R, A - łąkowe -I rok | 6 | 3 |
|
| R, A - następne lata bez pobierania prób | 5 | 9 | |
P, R, A - podstawowe - na zielonkę . | 4 | 3 | R, A - następne lata z pobieraniem prób | 5 | 10 |
K - porejestrowe czynnikowe | 7 | 7 | R, A - pastwiskowe -I rok | 6 | 3 |
C - podstawowe czynnikowe | 7 | 7 | R, A - następne lata bez pobierania prób | 6 | 11 |
Łubin wąskolistny |
|
| R, A - następne lata z pobieraniem prób | 6 | 12 |
P, R, A - podstawowe na nasiona z ochroną | 8 | 5 | R, A - trawnikowe -I rok | 12 | 4 |
R, A - następne lata | 9 | 11 | |||
P, R, A - podstawowe na nasiona bez ochrony | 6 | 5 | R, A - dynamika plonowania - I rok | 6 | 1 |
|
| R, A - następne lata | 5 | 7 | |
Z - porejestrowe proste | 6 | 5 | R, A - eksploatacja sportowa -I rok | 12 | 4 |
P - podstawowe na zielonkę | 3 | 3 | R - następne lata | 9 | 9 |
Łubin żółty, biały |
|
| S - Fusarium, pleśń śniegowa traw I rok | 3 | 4 |
P, R, A - podstawowe na nasiona z ochroną | 8 | 4 | S - Fusarium pleśń śniegowa traw - następne lata | 2 | 1 |
|
|
|
| ||
P, R, A - podstawowe na nasiona bez ochrony |
|
| S - hala wegetacyjna | 2 | 2 |
6 | 4 | Pieczarka |
|
| |
Z - porejestrowe proste | 6 | 4 | R, A - podstawowe | 70 | 35 |
P - podstawowe na zielonkę | 3 | 3 | Cebula |
|
|
Soja |
|
| P, R, A - podstawowe, z dymki | 9 | 4 |
P, R, A - podstawowe na nasiona | 6 | 4 | S - przechowywanie - pole | 9 | 1 |
Strączkowe |
|
| S - przechowywanie - przechowalnia | 6 | 3 |
S - choroby fuzaryjne - pole z ochroną | 8 | 4 | Por |
|
|
S - wczesny zbiór zielonki | 4 | 3 | P, R, A - podstawowe | 10 | 4 |
Wyka kosmata, siewna |
|
| Ogórek |
|
|
P, R, A - podstawowe na nasiona | 5 | 4 | P, R, A - konserwowy, korniszon, sałatkowy | 11 | 12 |
P - podstawowe na zielonkę | 3 | 3 | |||
Koniczyna łąkowa (czerwona), szwedzka, perska, krwistoczerwona |
|
| P, R, A - kwaszeniak | 13 | 14 |
S - kwaszenie ogórka | 4 | 2 | |||
R, A - polowe -I rok | 6 | 4 | Kalafior |
|
|
R, A - następne lata bez wysyłki prób | 5 | 10 | P, R, A - podstawowe | 10 | 7 |
|
| Kapusta głowiasta biała |
|
| |
R, A - następne lata z wysyłką prób | 5 | 12 | P, R, A - wczesna, średnio wczesna | 11 | 6 |
R, A - łąkowe -I rok | 6 | 5 | P, R, A - średnio późna, późna | 10 | 6 |
R, A - następne lata bez wysyłki prób | 5 | 15 | S - kwaszenie kapusty | 2 | 2 |
|
| S - przechowywanie - pole | 10 | 1 | |
R, A - następne lata z wysyłką prób | 5 | 17 | S - przechowywanie - przechowalnia | 7 | 3 |
R, A - na nasiona I rok i następne | 4 | 4 | Burak ćwikłowy |
|
|
R, A - górskie -I rok | 6 | 4 | P, R, A - podstawowe | 5 | 4 |
R, A - następne lata bez wysyłki prób | 5 | 10 | S - przechowywanie - pole | 7 | 1 |
S - przechowywanie - przechowalnia | 5 | 3 | |||
R, A - następne lata z wysyłką prób | 5 | 12 | Marchew |
|
|
Koniczyna biała | P, R, A - podstawowe | 8 | 4 | ||
R, A - łąkowe -I rok | 6 | 6 | S - przechowywanie - pole | 8 | 1 |
R, A - następne lata bez pobierania prób | 5 | 10 | S - przechowywanie - przechowalnia | 6 | 3 |
Seler |
|
| |||
R, A - następne lata z pobieraniem prób | 5 | 12 | P, R, A - podstawowe | 9 | 5 |
S - przechowywanie - pole | 9 | 1 | |||
R, A - pastwiskowe -I rok | 6 | 5 | S - przechowywanie - przechowalnia | 7 | 3 |
R, A - następne lata bez pobierania prób | 7 | 15 | Pomidor |
|
|
P, R, A - podstawowe |
|
| |||
R, A - następne lata z pobieraniem prób | 7 | 17 | P - wysoki | 14 | 12 |
S - sztywnołodygowy | 12 | 12 | |||
S - na glebach organicznych | 6 | 5 | W - wiotkołodygowy | 13 | 12 |
S - następne lata bez pobierania prób | 7 | 15 | S - uprawa na wełnie | 22 | 15 |
Fasola |
|
| Groch |
|
|
P, R, A - podstawowe |
|
| P, R, A - podstawowe | 10 | 7 |
1 - na suche nasiona | 9 | 7 | Odporność na patogeny - laboratorium |
|
|
3 - szparagowa zielonostrąkowa | 9 | 7 | S - rzepak, łubin, fasola bobik, inne | 2 | 1 |
4 - szparagowa żółtostrąkowa | 9 | 7 |
|
|
|
S - testy odpornościowe | 2 | 1 |
|
|
|
P, R, A - tyczna | 11 | 7 |
|
|
|
Kody rodzajów doświadczeń
Symbol | Rodzaj doświadczenia/badania |
P | doświadczenie podstawowe proste z pełnym doborem odmian zarejestrowanych |
R | doświadczenie podstawowe proste z pełnym doborem odmian zgłoszonych do zarejestrowania |
A | doświadczenie podstawowe proste z ograniczonym doborem odmian zarejestrowanych i pełnym doborem odmian zgłoszonych do rejestru |
C | doświadczenie podstawowe o różnych poziomach agrotechnicznych z pełnym doborem odmian zgłoszonych do rejestru |
S | doświadczenie specjalne |
Z | doświadczenie porejestrowe proste |
K | doświadczenie porejestrowe o różnych poziomach agrotechnicznych |
L | doświadczenie porejestrowe o różnych poziomach agrotechnicznych poszerzone |
Tabela 3
BADANIE ODRĘBNOŚCI, WYRÓWNANIA I TRWAŁOŚCI - GRUPY KOSZTOCHŁONNOŚCI GATUNKÓW
Grupa | Gatunek-Takson | ||||
1 | 1. Gryka | 6. Cząber | 11. Malwa | 16. Mięta pieprzowa | 21. Kosaciec bylinowy - rok 1 |
2. Proso | 7. Dziurawiec | 12. Naparstnica | 17. Pokrzyk wilcza jagoda | 22. Piwonia - rok 1 | |
1,5 | 3. Konopie | 8. Glistnik | 13. Ostropest | 18. Rzewień chiński | 23. Wrzosiec- 1, 3 rok |
punktu | 4. Facelia błękitna | 9. Kminek | 14. Szałwia | 19. Siwiec żółty | 24. Drzewa i krzewy |
1 poletko | 5. Bieluń | 10. Kolendra | 15. Tymianek | 20. Rzodkiewka polowa | ozdobne - 1 rok |
2 | 1. Soja | 8. Rumianek | 15. Lilia - mieszańce azjatyckie | 18. Róża gruntowa (pnące) - | 22. Szarłat |
2. Len oleisty | 9. Dynia olbrzymia | - rok 1 i 3 | rok 1 i 2 | 23. Lubczyk | |
3. Len włóknisty | 10. Dynia zwyczajna | 16. Róża gruntowa - wiosna | 19. Róża szklarniowa i gruntowa(wiosna i jesień) - rok 3 | 24. Drzewa i krzewy ozdobne - rok 2,4 i następne | |
4. Rzodkiew oleista | 11. Szpinak | kolekcja |
| ||
2 | 5. Seradela | 12. Szczaw |
|
| |
punkty | 6. Kozlek, bazylia | 13. Koper ogrodowy | 17. Róża gruntowa - jesień - rok 1 i 3 (Thea Hybrida, Floribunda) | 20. Alstremeria bylinowa - 2 rok |
|
1 poletko | 7. Majeranek | 14. Koper włoski | 21. Truskawka - 1 rok |
| |
3 | 1. Ziemniak | 13. Gorczyca biała, sarepska | 25. Szparag | 37. Piwonia - rok 2 i 3 | 46. Mieczyk - kolekcja wzorców |
2. Burak cukrowy | 14. Sałata łodygowa, rzymska | 26. Kawon | 38. Alstremeria bylinowa - 1 rok |
| |
3. Burak pastewny | 15. Sałata polowa | 27. Melon | 39. Róża szklarniowa wiosna | 47. Pelargonia bluszczolistna | |
| 4. Cykoria korzeniowa | 16. Sałata głowiasta | 28. Lewkonia wielopędowa | - rok 2 | - kolekcja |
5. Rzepa pastewna | 17. Sałata liściowa | 29. Godecja | 40. Róża szklarniowa jesień - rok 1 | 48. Anturium - kolekcja | |
6. Brukiew pastewna | 18. Sałata foliowa | 30. Lobularia | 41. Róża gruntowa (Thea Hybrida, Floribunda) wiosna - rok 1 | 49. Krzewy owocowe - 1 rok | |
7. Topinambur | 19. Rzodkiewka pod osłonami wiosenna | 31. Nachyłek |
| 50. Wrzosiec - 2 rok | |
8. Życica wielokwiatowa westerwoldzka |
| 32. Krokus | 42. Róża gruntowa (Thea Hybrida, Floribunda) jesień - rok 2 | 51. Drzewa i krzewy ozdobne rok 3 | |
| 20. Rzodkiew | 33. Nagietek |
|
| |
9. Kapusta pastewna | 21. Brukiew jadalna | 34. Eszolcja kalifornijska | 43. Róża gruntowa (pnąca) - rok 3 | 52. Truskawka - kolekcja | |
2,5 | 10. Mak | 22. Kukurydza cukrowa | 35. Lilia - mieszańce azjatyckie - rok 2 | 44. Narcyz - kolekcja wzorców | 53. Podkładki owocowe - kolekcja |
punktu | 11. Słonecznik | 23. Kukurydza pękająca |
| 45. Tulipan - kolekcja wzorców |
|
1 poletko | 12. Rzepak jary | 24. Rabarbar | 36. Kosaciec bylinowy - rok 2 i3 |
|
|
4 | 1. Żyto jare | 17. Chmiel | 34. Chrzan | 49. Pelargonia rabatowa - | 62. Goździk brodaty |
| 2. Pszenica jara | 18. Cebula | 35. Skorzonera | pierwotne składniki mieszańca | 63. Prawoślaz |
| 3. Jęczmień jary | 19. Czosnek | 36. Stokrotka pospolita | 50. Pelargonia bluszczolistna | 64. Złocień bylinowy |
| 4. Pszenżyto jare | 20. Por | 37. Narcyz - doświadczenie | pojedyncza. | 65. Anturium cięte - 2 rok |
| 5. Owies | 21. Marchew jadalna | 38. Tulipan - doświadczenie | 51. Wyżlin większy | 66. Soczewica jadalna |
| 6. Groch | 22. Burak ćwikłowy | 39. Aksamitka rozpierzchła | 52. Niecierpek | 67. Lędźwian siewny |
| 7. Bobik | 23. Pietruszka korzeniowa i naciowa | 40. Aksamitka wyniosła | 53. Pelargonia rabatowa - mnożona generatywnie | 68. Alstremeria cięta - 2 rok |
| 8. Łubin żółty | 24. Sałata szklarniowa wiosenna | 41. Begonia stale kwitnąca - pierwotne składniki mieszańca |
| 69. Drzewa owocowe - kolekcja |
| 9. Łubin wąskolistny | 25. Sałata szklarniowa zimowa |
| 54. Pelargonia rabatowa - mnożona wegetatywnie |
|
| 10. Łubin biały | 26. Groch siewny cukrowy i łuskowy | 42. Aster |
| 70. Krzewy owocowe - kolekcja |
| 11. Wyka siewna | 27. Fasola zwykła, tyczna | 43. Koleus | 55. Begonia ozdobna z kwiatów |
|
| 12. Wyka kosmata | 28. Fasola wielokwiatowa | 44. Szałwia błyszcząca | 56. Begonia ozdobna z liści |
|
| 13. Motylkowate drobnonasienne | 29. Bób | 45. Werbena | 57. Cynia |
|
| - rok 2 i następne | 30. Marchew pastewna | 46. Bratek ogrodowy | 58. Goździk chiński |
|
3 | 14. Trawy - rok 2 i następne | 31. Pasternak | 47. Niezapominajka | 59. Groszek pachnący |
|
punkty | 15. Rzepak ozimy | 32. Szczypiorek | 48. Dalia | 60. Lobelia |
|
1 poletko | 16. Rzepik ozimy | 33. Jarmuż |
| 61. Złocień maruna |
|
5 | 1. Pszenica ozima | 9. Machorka | 18. Żeniszek meksykański | 26. Kosaciec ogrodowy | 34. Nemesia szklarniowa |
| 2. Żyto ozime | 10. Pieprzowiec | 19. Lilia pod osłonami | 27. Anturium cięte - 1 rok | 35. Diascia |
| 3. Pszenżyto ozime | 11. Ogórek polowy | 20. Cyklamen - 1, 2 rok | 28. Róża szklarniowa | 36. Osteospermum |
| 4. Jęczmień ozimy | 12. Kalarepa | 21. Begonia stale kwitnąca rabatowa | wiosna- 1 rok | 37. Drzewa owocowe - 1-3 rok |
| 5. Kukurydza | 13. Brokuł |
| 29. Róża szklarniowa jesień - rok 2 | 38. Krzewy owocowe - 2 rok |
| 6. Motylkowate drobnonasienne | 14. Seler korzeniowy i naciowy | 22. Kocanki ogrodowe | 30. Róża doniczkowa jednoroczna | 39. Truskawka - rok 2 i dalsze |
3,5 | 1 rok | 15. Oberżyna | 23. Begonia bulwiasta | 31. Gerbera - 1 rok | 40. Wiesiołek |
punktu | 7. Trawy - 1 rok | 16. Cykoria liściowa | 24. Mieczyk - doświadczenie | 32. Niecierpek szklarniowy |
|
1 poletko | 8. Tytoń | 17. Petunia | 25. Hiacynt | 33. Lobelia szklarniowa |
|
6 | 1. Pomidor foliowy | 7. Kapusta włoska | 13. Pomidor polowy | 18. Goździk - 1 rok | 24. Chryzantema |
| 2. Papryka foliowa | 8. Kapusta brukselska | 14. Papryka polowa | 19. Gipsówka - 1 rok | wielkokwiatowa |
| 3. Kalafior wiosenny | 9. Kapusta pekińska | 15. Drzewa owocowe - 4 rok i | 20. Gerbera - 2 rok | 25. Fuksja |
5,5 | 4. Kalafior jesienny | 10. Kapusta chińska | dalsze | 21. Lewkonia jednoroczna | 26. Argyranthemum |
punktu | 5. Kapusta głowiasta biała | 11. Ogórek foliowy | 16. Krzewy owocowe - 3 rok i dalsze | 22. Wyżlin - tunelowy | 27. Sutera |
1 poletko | 6. Kapusta głowiasta czerwona | 12. Miechunka | 17. Wilczomlecz | 23. Alstremeria cięta - 1 rok |
|
7 | 1. Pomidor szklarniowy | 5. Goździk - 2 rok | 9. Begonia szklarniowa | 12. Pierwiosnek | 15. Skrętnik ogrodowy |
8 | 2. Papryka szklarniowa | 6. Zwartnica | 10. Frezja | 13. Starzec | 16. Anturium doniczkowe |
punktów | 3. Ogórek szklarniowy | 7. Syningia ogrodowa | 11. Kalanchoe | 14. Pantofelnik | 17. Pieczarka |
1 poletko | 4. Oberżyna | 8.Gipsówka - 2 rok |
|
|
|
Załącznik nr 2
WYKAZ ZADAŃ I WYSOKOŚĆ STAWEK DOTACJI NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ HODOWLANYCH ORAZ ZASADY I TRYB ICH UDZIELANIA
Lp. | Zadanie | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 |
1 | Nabycie rozpłodnika przeznaczonego do rozrodu: |
|
| 1) ogiera kupionego do punktu kopulacyjnego lub stada ogierów: |
|
| a) ras: zimnokrwistej, śląskiej, huculskiej i konika polskiego | 3.800 |
| - z hodowli terenowej |
|
| - ze stadniny koni |
|
| - w wieku powyżej 6 lat do punktu kopulacyjnego działającego w innym rejonie |
|
| b) po ukończeniu 100-dniowego treningu z wynikiem: |
|
| - wybitnym i bardzo dobrym | 8.000 |
| - dobrym i dostatecznym | 6.800 |
| 2) buhaja rasy polskiej czerwonej | 1.200 |
2 | Za buhajka rasy mięsnej zakwalifikowanego do hodowli | 750 |
3 | Za krowę pierwiastkę, pochodzącą po buhaju testowanym ras mlecznych: czarno-białej, czerwono-białej, polskiej czerwonej i simentalskiej; dotacja przysługuje po ukończeniu przez krowę pierwszej laktacji 305-dniowej lub krótszej zakończonej naturalnym zasuszeniem po minimum 200 dniach doju | 600 |
4 | Za krowę pierwiastkę o udokumentowanym pochodzeniu ras: czarno-białej, czerwono-białej, simentalskiej, polskiej czerwonej, przeznaczoną na remont stada objętego oceną użytkowości przez okres do 54 miesięcy lub obejmowanego ponownie oceną użytkowości po przerwie w jej prowadzeniu nie krótszej niż 36 miesięcy | 300 |
4a | Za krowę pierwiastkę o udokumentowanym pochodzeniu rasy jersey objętą oceną wartości użytkowej | 300 |
5 | Za krowę utrzymywaną w stadzie objętym oceną, wpisaną do ksiąg lub rejestrów hodowlanych prowadzonych w kraju dla bydła ras mięsnych, lub która po pierwszym wycieleniu w 2001 r. odchowała cielę przez okres co najmniej 3 miesięcy: |
|
| 1) rasy mięsnej i rasy simentalskiej o wyłącznie mięsnym kierunku użytkowości | 500 |
| 2) posiadającą co najmniej 50 % udziału genotypu rasy mięsnej | 250 |
6 | Za każdy zarodek bydlęcy wyprodukowany lub zakupiony z importu w latach 2000-2001 odpowiadający wymaganiom hodowlanym i skutecznie przeniesiony do dróg rodnych biorczyni: |
|
| a) wyprodukowany w kraju | 1.000 |
| b) zakupiony z importu z udziałem dotacji z budżetu państwa | 500 |
| c) zakupiony z importu bez udziału dotacji z budżetu państwa | 2.500 |
1 | 2 | 3 |
7 | Za buhaja urodzonego w kraju i po raz pierwszy dopuszczonego do użycia w inseminacji po przeprowadzonej ocenie wartości hodowlanej | 3.000 |
8 | Za pobranie krwi i wykonanie testu celem sprawdzenia pochodzenia krowy pierwiastki, cieliczki i buhajka wykorzystywanych do oceny buhajów na podstawie ich potomstwa oraz pochodzących ze stad bydła rasy polskiej czerwonej objętych ochroną zasobów genetycznych, a także buhajków ras mięsnych zakwalifikowanych do hodowli | 44 |
9 | Za lochę rasy czystej spełniającą wymagania wpisu do księgi zwierząt hodowlanych lub linii 990, której kojarzenie zostało pozytywnie ocenione w danym roku w stacji kontroli użytkowości rzeźnej trzody chlewnej | 260 |
10 | Za uzyskane wyniki hodowlane przysługuje dotacja do lochy stada podstawowego: |
|
| 1) w stadach produkujących knury i loszki | 530 |
| 2) w stadach produkujących wyłącznie loszki | 330 |
11 | Za samicę stada podstawowego nutrii odmian: standardowa, stalowosrebrzysta, grenlandzka, biała niealbinotyczna, bursztynowozłocista, szafirowa, pastelowa, czarna dominująca, sobolowa i perłowa, która uzyskała: | 23 |
| 1) nie mniej niż 28 punktów licencyjnych i urodziła się do dnia 31 marca 1997 r. |
|
| 2) nie mniej niż 18 punktów licencyjnych, urodziła się po dniu 31 marca 1997 r. i nie została zdyskwalifikowana jako zwierzę hodowlane |
|
12 | Za samicę stada podstawowego królików ras: belgijski olbrzym biały, szary, czarny i żółty, olbrzym srokacz, angora biała, termondzki biały, nowozelandzki biały i czerwony, duński biały, kalifornijski, francuski srebrzysty, wiedeński niebieski i biały, szynszyl wielki, francuski baran biały i szary, która uzyskała nie mniej niż 95 punktów licencyjnych | 16 |
13 | Za samca: lisów pospolitych srebrzystych, lisów polarnych niebieskich i białych, tchórzy, jenotów oraz norek odmian: standard, pastel, platyn, biała Hedlunda i palomino, urodzonego w roku poprzednim i przeznaczonego na remont stada, który uzyskał nie mniej niż 19 punktów licencyjnych; dotacja przysługuje w proporcji l samiec na 4 samice i przy remoncie stada do 30 % | 46 |
14 | Na prowadzenie programu testowania drobiu przysługuje dotacja za wykonanie oceny jednej grupy testowej: |
|
| 1) kur mięsnych w teście towarowym | do 2.330 |
| 2) kur nieśnych w teście rodzicielskim lub towarowym | do 14.100 |
| 3) kaczek w teście towarowym | do 2.585 |
15 | Za matkę pszczelą w pasiece, w której realizowany jest program hodowlany: |
|
| 1) unasiennioną, o znanym pochodzeniu, sprzedaną w grupie liczącej 8-12 sztuk, z przeznaczeniem do terenowej oceny wartości użytkowej | 12 |
| 2) utrzymywaną, wpisaną do księgi linii hodowlanych lub rejestrów | 130 |
1 | 2 | 3 |
16 | Za utrzymywanie każdej rodziny pszczelej: |
|
| 1) w strefie centralnej rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich, spełniającej warunki określone w „Programie ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej linii M Augustowska i M Kampinoska”, z wyłączeniem rodzin pszczelich zaliczonych do stad zachowawczych linii M Augustowska | 77 |
| 2) w strefach izolacyjnych rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich lub na terenie rejonu hodowli zachowawczej pszczół kampinoskich, z wyłączeniem rodzin pszczelich zaliczonych do stad zachowawczych linii M Augustowska i M Kampinoska, z matką pszczelą pochodzącą z linii hodowlanej M Kampinoskiej lub M Augustowskiej zakupioną w latach poprzednich w Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy lub pasiece hodowlanej Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt w Parzniewie lub Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt Spółka z o.o. w Bydgoszczy | 44 |
17 | Za terenową ocenę wartości użytkowej każdej matki pszczelej w grupie testowej liczącej nie więcej niż 12 sztuk, przeprowadzoną przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej | 23 |
18 | Za realizację zadań w stadach zachowawczych, wiodących, określonych w programach hodowlanych ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, zgodnie z harmonogramem na dany rok, dla: |
|
| l) linii M Asta | do 25.000 |
| 2) linii M Augustowska | do 82.500 |
| 3) linii M Kampinoska | do 82.500 |
| 4) linii M Północna | do 15.000 |
19 | Za owcę matkę ras mięsnych i plennych lub mięsnych i plennych linii syntetycznych, utrzymywaną w stadzie zarodowym, oraz za matkę utrzymywaną w stadzie uczestniczącym w I poziomie Programu Doskonalenia Plenności Owiec, zwanego dalej „Programem” | 155 |
20 | Za owcę matkę ras i typów: merynos, owca nizinna, owca długowełnista i polska owca górska, utrzymywaną w stadzie: | 110 |
| 1) zarodowym |
|
| 2) produkującym tryki, uczestniczącym w II poziomie „Programu” |
|
| 3) nieprodukującym tryków, uczestniczącym w II poziomie „Programu”, przeznaczoną do krycia trykiem o udziale 50 % krwi rasy plennej |
|
21 | Za owcę matkę utrzymywaną w stadzie reprodukcyjnym lub w stadzie uczestniczącym w III poziomie „Programu”, przeznaczoną do krycia trykiem o udziale co najmniej 37,5 % krwi rasy plennej oraz w stadzie zarodowym, na którą nie była wypłacona dotacja z tytułu produkcji tryków | 60 |
22 | Za owcę matkę utrzymywaną w stadzie użytkowym o liczebności minimum 10 owiec matek rasy polska owca górska lub 15 owiec matek dla ras pozostałych, nieuczestniczącym w „Programie” | 40 |
23 | Za oznakowanie i zaewidecjonowanie jednej owcy matki w stadzie towarowym oraz za nadzór zootechniczny nad prawidłowym prowadzeniem stada | 3,40 |
24 | Za kozę matkę objętą oceną użytkowości mlecznej | 50 |
1 | 2 | 3 |
25 | Za l sztukę tarlaka karpia nowej linii lub rasy, zakupionego w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu lub Rybackim Zakładzie Doświadczalnym w Zatorze Instytutu Rybactwa Śródlądowego | 25 |
26 | Za l sztukę wyselekcjonowanego rodzajowo tarlaka pstrąga, zakupionego w Pracowni Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego | 4 |
27 | Za 10 sztuk selekta pstrąga, zakupionego w Pracowni Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego | 8 |
28 | Za 10 sztuk narybku troci jeziorowej; dotacja nie dotyczy narybku troci o średniej długości całkowitej mniejszej niż 15 cm | 9 |
29 | Za 1 sztukę tarlaka i selekta karpia czystych linii stanowiących rezerwę genetyczną | 30 |
30 | Za 1 sztukę poznakowanego tarlaka i selekta pstrąga tęczowego szczepu wiosennego i jesiennego tarła | 5 |
31 | Za 1 porcję zamrożonego w 2001 r. nasienia ryb | 2 |
32 | Za ogiera utrzymywanego w stadzie ogierów używanego do rozrodu rasy: |
|
| a) pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, szlachetnej półkrwi, śląskiej i zimnokrwistej | 4.960 |
| b) konika polskiego i hucuła | 3.600 |
33 | Za ogiera utrzymywanego w stadzie ogierów i przygotowywanego do próby dzielności w teście 8-miesięcznym | 6.000 |
34 | Za sprzedanego do stada ogierów lub punktu kopulacyjnego: |
|
| ogiera czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej przeznaczonego do rozrodu w hodowli: |
|
| a) czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej | 20.000 |
| b) koni półkrwi | 15.000 |
35 | Za ogierka spełniającego warunki wpisu do ksiąg głównych koni hodowlanych oraz za klaczkę z obustronnym pochodzeniem | 50 |
36 | Za wykonanie oznaczenia grup krwi i polimorfizmu białek u konia pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej wpisanego do Polskiej Księgi Stadnej koni pełnej krwi angielskiej i Polskiej Księgi Stadnej koni arabskich czystej krwi oraz ogierów półkrwi, prymitywnych i zimnokrwistych przeznaczonych do rozrodu | 42 |
37 | Za konia rasy: czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej i półkrwi ocenionego metodą BLUP (Best Linear Unbiased Prediction) - Model Zwierzęcia | 270 |
Załącznik nr 3
STAWKI DOTACJI ZA ZAJĘCIE MIEJSCA W FINAŁACH PRÓB DZIELNOŚCI PRZEZ KONIE 4-6-LETNIE ORAZ ZA WYNIKI W PRÓBACH DZIELNOŚCI UZYSKANE PRZEZ OGIERY 7-LETNIE I STARSZE
Konie | Konkurencja | Stawka w zł za lokatę | ||||
I | II | III | IV | V | ||
4-letnie | ujeżdżenie | 3000 | 2500 | 2000 | 1000 | 500 |
skoki | 3000 | 2500 | 2000 | 1000 | 500 | |
wkkw* | 3000 | 2500 | 2000 | 1000 | 500 | |
5-Ietnie | ujeżdżenie | 4000 | 3000 | 2500 | 1500 | 1000 |
skoki | 4000 | 3000 | 2500 | 1500 | 1000 | |
wkkw | 4000 | 3000 | 2500 | 1500 | 1000 | |
6-letnie | ujeżdżenie | 6000 | 3500 | 3000 | 2000 | 1500 |
skoki | 6000 | 3500 | 3000 | 2000 | 1500 | |
wkkw | 6000 | 3500 | 3000 | 2000 | 1500 | |
7-letnie i starsze ogiery | ujeżdżenie | 6000 | 4000 | 3500 | - | - |
skoki | 8000 | 6000 | 4000 | 2500 | 2000 | |
wkkw | 8000 | 6000 | 4000 | 2500 | 2000 | |
zaprzęgi parami | 6000 | - | - | - | - | |
zaprzęgi jedynki | 4500 | - | - | - | - |
*) wszechstronny konkurs konia wierzchowego
Załącznik nr 4
STAWKI DOTACJI ZA ZAJĘCIE MIEJSCA PRZEZ KONIE CZYSTEJ KRWI ARABSKIEJ HODOWLI KRAJOWEJ NA KRAJOWYM POKAZIE HODOWLANYM - CHAMPIONACIE POLSKI AFILIOWANYM PRZEZ EUROPEJSKĄ ORGANIZACJĘ KONIA ARABSKIEGO
Klasa | Stawka w zł za lokatę | ||||||||
Wyszczególnienie | I | II | III | IV | V | VI | VII | Champion | Vicechampion |
Klacze roczne | 2.000 | 1.500 | 1.000 | 900 | 800 | 600 | 400 | 1.500 | 800 |
Klacze dwuletnie | 2.000 | 1.500 | 1.000 | 900 | 800 | 600 | 400 | ||
Ogiery roczne | 2.200 | 2.000 | 1.500 | 1.000 | 900 | 800 | 700 | 2.000 | 1.000 |
Ogiery dwuletnie | 2.200 | 2.000 | 1.500 | 1.000 | 900 | 800 | 700 | ||
Klacze 4-6-letnie | 2.500 | 2.200 | 1.500 | 1.200 | 1.000 | 900 | 800 | 4.000 | 2.000 |
Klacze 7-10-letnie | 2.500 | 2.300 | 1.500 | 1.200 | 1.000 | 900 | 800 | ||
Klacze 11-letnie i starsze | 2.500 | 2.300 | 1.500 | 1.200 | 1.000 | 900 | 800 | ||
Ogiery 4-8-letnie | 2.500 | 2.400 | 1.300 | 1.100 | 1.000 | - | - | 6.000 | 3.000 |
Ogiery 9-letnie i starsze | 2.500 | 2.400 | 1.300 | 1.100 | 1.000 | - | - |
Załącznik nr 5
STAWKI DOTACJI DO POPULACJI OBJĘTYCH OCHRONĄ ZASOBÓW GENETYCZNYCH ZWIERZĄT GOSPODARSKICH ORAZ STAD ZARODOWYCH DROBIU I STAD STANOWIĄCYCH REZERWĘ MATERIAŁU HODOWLANEGO DROBIU
Lp. | Stada | Stawka dotacji w zł za 1 sztukę |
1 | 2 | 3 |
| I. Populacje objęte ochroną zasobów genetycznych |
|
1 | Bydło | 900,00 |
2 | Trzoda chlewna | 500,00 |
3 | Kury | 21,60 |
4 | Gęsi | 78,00 |
5 | Kaczki | 78,00 |
6 | Owce matki | 110,00 |
7 | Koniki polskie i hucuły | 430,00 |
8 | Lisy pospolite pastelowe i lisy pospolite białoszyjne | 130,00 |
9 | Tchórze | 55,00 |
10 | Króliki | 55,00 |
11 | Szynszyle | 55,00 |
12 | Pszczoły rasy środkowoeuropejskiej | 77,00 |
13 | Karp i pstrąg | 55,00 |
| II. Stada stanowiące rezerwę materiału hodowlanego drobiu |
|
14 | Kaczki | 62,00 |
15 | Gęsi | 62,00 |
| III. Stada zarodowe drobiu |
|
16 | Kury nieśne | 14,00 |
17 | Kaczki | 45,00 |
18 | Gęsi | 78,00 |
| IV. Stada reprodukcyjne gęsi | 4,30 |
Załącznik nr 6
MAKSYMALNE LICZBY ZWIERZĄT GOSPODARSKICH, RODZIN PSZCZELICH I RYB W POPULACJACH OBJĘTYCH OCHRONĄ ZASOBÓW GENETYCZNYCH ORAZ W STADACH ZARODOWYCH DROBIU I STADACH STANOWIĄCYCH REZERWĘ MATERIAŁU HODOWLANEGO DROBIU
Lp. | Tytuł (podmiot) | Liczba zwierząt w sztukach |
1 | 2 | 3 |
| POPULACJE OBJĘTE OCHRONĄ ZASOBÓW GENETYCZNYCH ZGODNIE Z PROGRAMAMI HODOWLANYMI |
|
1 | Bydła rasy polskiej czerwonej | 300 krów |
2 | Trzody chlewnej rasy złotnickiej pstrej | 150 loch i knurów |
3 | Trzody chlewnej rasy złotnickiej białej | 170 loch i knurów |
4 | Trzody chlewnej rasy puławskiej | 400 loch i knurów |
5 | Drobiu : |
|
| 1) kur polbar | 550 kur |
| 2) kur zielononóżka | 550 kur |
| 3) kur leghorn (G-99) | 550 kur |
| 4) kur rhode island red (R-11) | 550 kur |
| 5) kur sussex (S-66) | 550 kur |
| 6) kur leghorn (H-22) | 550 kur |
| 7) kur żółtonóżka kuropatwiana (Ż-33) | 550 kur |
| 8) kur zielononóżka kuropatwiana (Z-11) | 550 kur |
| 9) kur (K-22, A-33) | 1100 kur |
| 10) gęsi biłgorajskiej | 200 gęsi |
| 11) gęsi zatorskiej (ZD-1) | 200 gęsi |
| 12) gęsi (Lu, Ki, Pd, Ka, Ry, Su, Ga, Ro, Go, Po, SD-01, WD-02, ND-12, Sł) | 2800 gęsi |
| 13) kaczek (A, A-1, A-2, A-3, P-8, P-9, P-33, K-2, Kh-1, 0-1, KhO-1) | 1980 kaczek |
| 14) kaczek (P-11, P-22) | 500 kaczek |
6 | Owiec rasy wrzosówka | 1500 matek |
7 | Owiec rasy świniarka | 200 matek |
8 | Owiec rasy leine | 190 matek |
9 | Owiec odmiany pomorskiej | 480 matek |
10 | Owiec odmiany kamienieckiej | 260 matek |
1 | 2 | 3 |
11 | Owiec odmiany żelaźnieńskiej | 200 matek |
12 | Owiec odmiany uhruskiej | 250 matek |
13 | Owiec odmiany wielkopolskiej | 600 matek |
14 | Owiec odmiany korideila | 150 matek |
15 | Owiec ras plennych: |
|
| 1) booroola | 30 matek |
| 2) olkuskiej | 105 matek |
16 | Owiec rasy polska owca górska barwna | 165 matek |
17 | Owiec rasy merynos barwny | 100 matek |
18 | Koników polskich* | 250 |
19 | Hucułów* | 200 |
20 | Lisów pospolitych: |
|
| 1) pastelowych | 20 samic |
| 2) białoszyjnych | 35 samic |
21 | Tchórzy | 50 samic |
22 | Królików popielniańskich białych | 30 samic |
23 | Szynszyli beżowej | 40 samic |
24 | Pszczół: |
|
| 1) linii M Augustowska | 120 rodzin |
| 2) linii M Północna | 60 rodzin |
| 3) linii M Asta | 120 rodzin |
| 4) linii M Kampinoska | 115 rodzin |
25 | Karpi : |
|
| 1) linia gołyska | 100 tarlaków lub selektów |
| 2) linia knyszyńska | 100 tarlaków lub selektów |
| 3) linia ukraińska | 100 tarlaków lub selektów |
| 4) linia litewska | 100 tarlaków lub selektów |
| 5) linia zatorska | 100 tarlaków lub selektów |
| 6) linia starzawska | 100 tarlaków lub selektów |
1 | 2 | 3 |
26 | Pstrągów: |
|
| 1) wiosennego tarła | 100 tarlaków lub selektów |
| 2) jesiennego tarła | 100 tarlaków lub selektów |
27 | Stada stanowiące rezerwę materiału hodowlanego drobiu: |
|
| 1) gęsi (Re, Ku) | 1.300 gęsi |
| 2) kaczek (P-44, P-55) | 1.300 kaczek |
28 | Stada zarodowe drobiu: |
|
| 1) kur nieśnych (K-66, K-44, A-22, A-88, WJ-44, N-11, P-11) | 14.000 kur |
| 2) kur nieśnych (H-33, V-44, M-55) | 10.000 kur |
| 3) kur nieśnych (R-55, S-11, S-55, N-88, P-55) | 8.250 kur |
| 4) gęsi (W-11,W-33) | 4.000 gęsi |
| 5) kaczek (A-44, A-55, P-77, P-66, K-11) | 4.500 kaczek |
29 | Stada reprodukcyjne gęsi | 147.000 gęsi |
*) Liczba koników polskich i hucułów dotyczy łącznie: klaczy jednorocznych, dwuletnich, trzyletnich i klaczy matek, a w Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN w Popielnie - również ogierów używanych do rozpłodu w stadzie stajennym.
Załącznik nr 7
WYKAZ ZADAŃ Z ZAKRESU POSTĘPU BIOLOGICZNEGO W PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ I WYSOKOŚĆ KWOT NA ICH DOFINANSOWANIE
Lp. | Zadanie | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 |
1 | Organizowanie regionalnych, branżowych i specjalistycznych wystaw zwierząt hodowlanych, w tym przyznawanie nagród na tych wystawach za osiągnięcia w hodowli | do 40.000 |
2 | Wydawnictwa specjalistyczne | do 100.000 |
3 | Organizowanie pokazów hodowlanych zwierząt futerkowych i pszczół | do 20.000 |
4 | Nabycie z importu niezbędnych do realizacji programów hodowlanych zasobów genetycznych: |
|
| 1) buhaja: |
|
| - rasy: limousine, charolaise | do 7.000 |
| - pozostałych ras mięsnych | do 5.000 |
2) tryka: |
| |
| - rasy Berrichon du Cher | do 4.000 |
| - ras pozostałych | do 2.000 |
3) kozła: |
| |
| - rasy burskiej | do 2.000 |
| - ras pozostałych | do 1.500 |
4) knura: |
| |
| - rasy: wielka biała, landrasse | do 3.000 |
| - rasy: duroc, hampshire, pietrain, belgijska zwisłoucha | do 3.800 |
5) loszki hodowlanej | do 1.200 | |
6) owcy maciorki hodowlanej: |
| |
| - rasy Berrichon du Cher | do 2.000 |
| - ras pozostałych | do 1.000 |
7) matki pszczelej | do 150 | |
8) zarodka bydlęcego ras mięsnych | do 1.500 | |
9) zwierząt futerkowych: |
| |
| - lisów polarnych (samce i samice) | do 500 |
| - lisów pospolitych (samce i samice) | do 500 |
| - norek (samce i samice) | do 300 |
10) ogiera pełnej krwi angielskiej | do 400.000 | |
11) ogiera rasy szetlandzkiej | do 15.000 | |
12) porcji nasienia: |
| |
| - buhaja rasy mięsnej | do 120 |
| - ogiera | do 1.900 |
| - kozła | do 100 |
5 | Wyposażenie Centrum Inseminacji Koni oraz prace związane z przygotowaniem Centrum do świadczenia usług | do 500.000 |
Załącznik nr 8
WYSOKOŚĆ STAWEK DOTACJI I WYKAZ ZADAŃ Z ZAKRESU POSTĘPU BIOLOGICZNEGO W PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ
Lp. | Numer rejestracyjny zadania*) | Zadanie | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | 11301.3 | Ocena wartości hodowlanej bydła ras mlecznych | 299.000 |
2 | 11307.3 | Szacowanie wartości hodowlanej bydła w zakresie cech pokroju | 91.000 |
3 | 11308.3 | Ocena wartości hodowlanej buhajów rasy polskiej czerwonej metodą BLUP - model zwierzęcia | 53.000 |
4 | 11309.3 | Ocena wartości hodowlanej bydła rasy simentalskiej w małej populacji | 105.000 |
5 | 11310.3 | Opracowanie i wdrożenie systemu szacowania wartości hodowlanej buhajów i krów metodą BLUP - model zwierzęcia na podstawie próbnych udojów | 45.000 |
6 | 12207.4 | Wytworzenie w obrębie ras: wielka biała polska i polska biała zwisłoucha wysokoprodukcyjnych populacji świń wolnych od defektów genetycznych | 321.000 |
7 | 12401.3 | Ocena użytkowości tucznej i rzeźnej w Stacjach Kontroli Użytkowości Rzeźnej Trzody Chlewnej | 1.900.000 |
8 | 12402.3 | Ocena użytkowości rozpłodowej loch | 41.000 |
9 | 12403.3 | Ocena przyżyciowa młodych knurów i loszek hodowlanych | 55.000 |
10 | 12405.3 | Wykorzystanie oceny przyżyciowej do określenia wartości hodowlanej świń metodą BLUP - model zwierzęcia | 140.000 |
11 | 12406.3 | Ocena wartości użytkowej świń na podstawie wyników oceny poubojowej w zakładach mięsnych | 270.000 |
12 | 13201.3 | Wyprowadzenie indeksów selekcyjnych dla owiec | 210.000 |
13 | 13204.3 | Doskonalenie stacyjnej metody oceny wartości hodowlanej tryków | 442.000 |
14 | 13207.3 | Wykorzystanie bazy danych w Instytucie Zootechniki i Polskim Związku Owczarskim w doskonaleniu oceny wartości hodowlanej owiec opartej na metodzie BLUP - model zwierzęcia | 190.000 |
15 | 14213.4 | Wykorzystanie wyników oceny parametrów genetycznych i środowiskowych do poprawy jakości jaj spożywczych i tuszek brojlerów | 90.000 |
16 | 15209.3 | Opracowanie założeń metodycznych i organizacyjnych oceny wartości użytkowej królików metodą stacyjną | 110.000 |
17 | 24126.4 | Standaryzacja receptur dawek pokarmowych dla mięsożernych zwierząt futerkowych na podstawie zaktualizowanej bazy regionalnych zasobów paszowych | 123.000 |
1 | 2 | 3 | 4 |
18 | 32105.3 | Zastosowanie biotechnologicznych metod kierowania rozrodem w hodowli świń | 241.000 |
19 | 16102.3 | Produkcja i standaryzacja surowic testowych niezbędnych w kontroli pochodzenia u bydła | 902.000 |
20 | 16105.3 | Wykorzystanie badań grup krwi i polimorficznych form białek u owiec w praktyce hodowlanej | 230.000 |
21 | 16103.4 | Badania nad grupami krwi u świń i ich praktyczne wykorzystanie | 310.000 |
22 | 16107.4 | Badania nad grupami krwi u koni i ich praktyczne wykorzystanie | 133.000 |
23 | 14110.3 | Monitoring wartości hodowlanej i użytkowej kur nieśnych i mięsnych oraz kaczek i gęsi | 284.000 |
24 | 21106.3 | Organizacja i prowadzenie krajowej informacji o paszach | 125.000 |
25 | 21111.3 | Opracowanie i zastosowanie metod identyfikacji białka zwierzęcego w mieszankach paszowych | 210.000 |
26 | 32108.3 | Opracowanie nowego kryterium laboratoryjnej oceny jakości nasienia buhajów obejmującego strukturę chromatyny plemników | 230.000 |
*) Numery rejestracyjne zadań oznaczają:
- pierwsza cyfra - numer kierunku badawczego,
- druga i trzecia cyfra - numer zagadnienia badawczego w obrębie kierunku,
- czwarta i piąta cyfra - numer tematu szczegółowego w obrębie zagadnienia badawczego,
- szósta cyfra (podana po kropce) - wykonawcę oraz źródło finansowania; cyframi 3 i 4 oznaczone są zadania finansowane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa.
Załącznik nr 9
WYKAZ ZADAŃ I WYSOKOŚĆ STAWEK DOTACJI NA DOFINANSOWANIE OCENY WARTOŚCI UŻYTKOWEJ I HODOWLANEJ, WPISU I PROWADZENIA KSIĄG ZWIERZĄT ZARODOWYCH ORAZ UNASIENNIANIA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
Lp. | Zadanie | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 |
A | OCENA I HODOWLA ZWIERZĄT | za sztukę |
Ocena krowy: |
| |
1. Ocena krowy rasy mlecznej |
| |
w gospodarstwie posiadającym co najmniej 5 sztuk krów | 3,50 | |
2. Ocena krowy rasy polskiej czerwonej i simentalskiej |
| |
w gospodarstwie posiadającym co najwyżej 5 sztuk krów | 9,10 | |
łącznie, bez względu na rasę |
| |
3. Ocena krów w stadach bydła mięsnego | 2,20 | |
4. Ocena typu i budowy krów pierwiastek ras mlecznych o |
| |
udokumentowanym pochodzeniu, testowych i pozostawionych | 20,20 | |
na remont stad |
| |
II | Hodowla bydła zarodowego ras mlecznych i mięsnych |
|
1. Wpis do ksiąg bydła ras mlecznych oraz ksiąg i rejestrów bydła ras mięsnych | 9,00 | |
2. Prowadzenie ksiąg bydła ras mlecznych oraz ksiąg i rejestrów bydła ras mięsnych | 2,30 | |
3. Parametryzacja stad krów ras mięsnych | 4,00 | |
III | Ocena lochy | 2,50 |
IV | Prowadzenie ksiąg: |
|
Licencji loch i knurów, kwalifikacji loszek i knurów | 2,10 | |
V | Ocena owcy maciorki stada podstawowego: |
|
1. W gospodarstwie do 100 sztuk | 1,40 | |
2. W gospodarstwie powyżej 100 sztuk | 0,45 | |
VI | Ocena kozy: |
|
1. Metodą A4: | ||
1) w gospodarstwie do 15 sztuk kóz | 8,00 | |
2) w gospodarstwie powyżej 15 sztuk kóz | 4,00 |
| 2. Metodą AT: |
|
1) w gospodarstwie do 15 sztuk kóz | 6,00 | |
2) w gospodarstwie powyżej 15 sztuk kóz | 3,00 | |
VII | Ocena samicy stada podstawowego zwierząt futerkowych: |
|
1. W stadzie lisów, jenotów, norek, tchórzy, szynszyli i nutrii: |
| |
1) do 100 sztuk samic | 1,10 | |
2) powyżej 100 sztuk samic | 0,83 | |
2. W stadzie królików | 1,35 | |
VIII | Ocena pszczół: |
|
1. W pasiece prowadzącej ocenę terenową | 110,00 | |
2. W pasiece prowadzącej ocenę stacjonarną: |
| |
1) do 20 rodzin pszczelich w ocenie | 140,00 | |
2) od 21 do 40 rodzin pszczelich w ocenie | 225,00 | |
3) powyżej 40 rodzin pszczelich w ocenie | 330,00 | |
IX | Ocena drobiu: |
|
1. Ocena stada hodowlanego | 412,00 | |
2. Ocena terenowa: |
| |
1) okres odchowu | 165,00 | |
2) okres produkcji | 291,00 | |
3. Wpis i prowadzenie ksiąg drobiu | 22,00 | |
X | Ocena koni: |
|
1. Klaczy wpisanej do Księgi Stadnej, podlegającej weryfikacji | 42,00 | |
wartości użytkowej lub hodowlanej | ||
2. Klaczy podlegającej ocenie wartości użytkowej w celu wpisania | 78,00 | |
jej do Księgi Stadnej | ||
3. Źrebięcia podlegającego opisowi w celu wystawienia dokumentu | 35,00 | |
hodowlanego | ||
4. Źrebięcia rocznego i dwuletniego podlegającego selekcji | 17,00 | |
hodowlanej | ||
5. Ogiera dopuszczonego do rozrodu, podlegającego przeglądowi i | 48,00 | |
selekcji hodowlanej | ||
6. Ogiera młodego podlegającego kwalifikacji i wpisowi do ksiąg | 95,00 | |
koni hodowlanych | ||
7. Ogiera i klaczy poddanych próbie dzielności | 95,00 | |
XI | Opracowanie i wydanie drukiem: |
|
1. Ksiąg koni hodowlanych oraz wykazów ogierów dopuszczonych | 210.000 | |
do rozrodu i państwowych | ||
2. Ksiąg Stadnych oraz dodatków hodowlanych koni pełnej krwi | 75.000 | |
angielskiej i czystej krwi arabskiej |
B | UNASIENNIANIE ZWIERZĄT | za unasiennioną sztukę |
I | Krowy i jałowicy nasieniem buhajów: |
|
1. Krajowych dopuszczonych do rozrodu lub testowanych | 9,70 | |
2. Ras mięsnych, ocenionych w kraju na podstawie użytkowości potomstwa i dopuszczonych do rozrodu | 11,00 | |
II | Lochy: |
|
1. W stadach objętych oceną użytkowości, dla których prowadzone są księgi hodowlane lub linii 990 | 18,00 | |
2. W stadach pozostałych | 8,00 | |
III | Klaczy | 70,00 |
IV | Owcy maciorki: |
|
1. Z synchronizacją rui | 7,00 | |
2. Bez synchronizacji rui | 3,00 | |
V | Kozy | 20,00 |
C | REALIZACJA ZADAŃ Z ZAKRESU: |
|
1. koordynowania i nadzorowania zadań związanych z realizacją programów hodowlanych, oceną wartości użytkowej i hodowlanej, sporządzania bilansów możliwości produkcyjnych materiału hodowlanego, prowadzenia szkoleń specjalistycznych oraz ustalania założeń krajowych programów hodowlanych | 2.050.000,00 | |
2. przetwarzania i publikowania danych z oceny użytkowości | 2.500.000,00 | |
3. rejestracji, selekcji i doboru bydła zarodowego ras mięsnych oraz tworzenia bazy danych w systemie informatycznym i ich publikacja | 260.000,00 | |
4. programów zachowania różnorodności biologicznej zwierząt gospodarskich | 140.000,00 | |
5. koordynowania i nadzorowania prac związanych z prowadzeniem ksiąg oraz oceną wartości użytkowej i hodowlanej owiec i kóz | 113.160,00 | |
6. przetwarzania i publikowania danych z oceny użytkowości owiec i kóz, kompletowania danych, obsługi krajowej bazy danych dotyczącej owiec | 46.840,00 | |
D | PRODUKCJA I UNASIENNIANIE | za sztukę |
1. Matki pszczelej pochodzącej z linii hodowlanej wpisanej do księgi lub rejestru, wyprodukowanej w pasiece, w której prowadzona jest ocena stacjonarna i utrzymywane są matki pszczele wpisane do ksiąg lub rejestrów, i sprzedanej jako: |
| |
1) unasienniona sztucznie lub naturalnie na trutowisku | 15,00 | |
2) nieunasienniona, przeznaczona do rejonu hodowli zachowawczej pszczół rasy środkowoeuropejskiej linii Augustowskiej i Kampinoskiej | 15,00 |
Załącznik nr 10
WYSOKOŚĆ STAWEK DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW UPOWSZECHNIANIA DORADZTWA ROLNICZEGO
Lp. | Zadanie | Stawka w zł |
1 | 2 | 3 |
1 | Szkolenie | 220 na jeden osobodzień |
2 | Konferencja, sympozjum, kongres: |
|
- o zasięgu krajowym | 220 na jeden osobodzień | |
- o zasięgu międzynarodowym | 220 na jeden osobodzień | |
3 | Pokazy i demonstracje | 1.000 na jedną demonstrację lub pokaz |
4 | Olimpiady, konkursy: |
|
- o zasięgu krajowym | 20.000 na jedną olimpiadę lub konkurs | |
- o zasięgu regionalnym | 15.000 na jedną olimpiadę lub konkurs | |
- o zasięgu lokalnym | 10.000 na jedną olimpiadę lub konkurs | |
5 | Wystawy: |
|
- o zasięgu międzynarodowym | 30.000 na jedną wystawę | |
- o zasięgu krajowym | 25.000 na jedną wystawę | |
- o zasięgu regionalnym, lokalnym | 15.000 na jedną wystawę | |
6 | Opracowanie i koszt wydawniczy |
|
materiałów szkoleniowych | 1.400 za jeden arkusz wydawniczy | |
7 | Opracowanie i realizacja filmów |
|
szkoleniowo-dydaktycznych | 20.000 za jeden akt |
Załącznik nr 11
STAWKI DOTACJI ZA BADANIA W ZAKRESIE WYKRYWANIA CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT PODLEGAJĄCYCH OBOWIĄZKOWI ZWALCZANIA ORAZ POZOSTAŁOŚCI CHEMICZNYCH I BIOLOGICZNYCH W TKANKACH I PŁYNACH USTROJOWYCH ZWIERZĄT RZEŹNYCH ORAZ PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO
Lp. | Rodzaj badania | Stawka dotacji w zł |
I. Badania diagnostyczne chorób zakaźnych zwierząt | ||
1 | Badanie serologiczne owiec i kóz w kierunku Brucella ovis przy użyciu OWD |
|
1) do 5 prób | 25,40 | |
2) powyżej 5 prób | 9,50 | |
2 | Wykonanie testu ELISA w kierunku choroby pęcherzykowej świń (SVD) -1 surowica | 8,50 |
3 | Badanie surowic odczynem aglutynacji probówkowej (OA) w kierunku brucelozy | 12,50 |
4 | Badanie w kierunku pryszczycy wykonane testem ELISA na obecność przeciwciał typu AOC - 1 surowica | 21,10 |
5 | Wykonanie testu ELISA w kierunku pomoru klasycznego świń na ilość surowic możliwych na 1 płytce - 1 surowica | 18,00 |
6 | Badanie surowicy lub mleka w kierunku brucelozy testem ELISA - surowica | 14,00 |
7 | Badanie odwoławcze na brucelozę w OA, OWD, OAG, OME, ELISA | 63,40 |
8 | Interpretacja wyników badań odwoławczych w kierunku brucelozy z uzasadnieniem: |
|
1) do 5 prób - za próbkę | 10,00 | |
2) powyżej 5 prób za każdą kolejną próbkę | 2,00 | |
9 | Badanie surowicy świń w kierunku brucelozy metodą ELISA - 1 próba | 19,00 |
10 | Badanie surowicy w kierunku brucelozy metodą OKAP - 1 surowica | 4,20 |
11 | Badanie buhajów w kierunku otrętu (IBR/IPV) - 1 surowica | 27,50 |
12 | Wykonanie testu ELISA w kierunku obecności wirusa pomoru klasycznego u dzików |
|
50,00 | ||
13 | Badanie buhajów w kierunku enzootycznej białaczki bydła - 1 badanie | 21,10 |
14 | Badanie świń w kierunku choroby Aujeszkyego - 1 surowica | 15,00 |
15 | Badanie wirusologiczne ryb w kierunku wiosennej wiremii karpi (SVC) przy użyciu hodowli komórkowej i testu ELISA |
|
31,00 | ||
16 | Badanie wirusologiczne ryb w kierunku wirusowej krwotocznej posocznicy ryb łososiowatych (VHS) przy użyciu hodowli komórkowej i testu ELISA | 31,00 |
17 | Badanie ryb w zakresie bakteryjnej choroby nerek (BKD) testem ELISA - 1 badanie (za 1 rybę) |
|
21,00 | ||
18 | Badanie wirusologiczne ryb w kierunku wirusowej zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego (IHN) przy użyciu hodowli komórkowej i testu seroneutralizacji |
|
31,00 |
19 | Badanie efektywności doustnego uodparniania lisów przeciwko wściekliźnie |
|
1) badanie markera TC | 74,00 | |
2) test seroneutralizacja (RFFiT) -1 surowica | 89,00 | |
3) różnicowanie szczepów wirusa wścieklizny | 174,40 | |
20 | Badanie mózgu w kierunku BSE | 123,00 |
21 | Badanie bakteriologiczne w kierunku gruźlicy | 74,00 |
22 | Badanie bakterioskopowe w kierunku gruźlicy | 39,10 |
23 | Badanie biologiczne w kierunku gruźlicy | 157,50 |
24 | Wykonanie testu ELISA w kierunku paratuberkulozy | 19,00 |
Za badania monitoringowe pozostałych chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania niewymienionych w załączniku przysługuje stawka dotacji jak za diagnostykę chorób podobnych wykazanych w załączniku, zwiększona w uzasadnionych przypadkach do 50 %. | ||
II. Badania pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach i płynach ustrojowych | ||
zwierząt rzeźnych oraz w żywności pochodzenia zwierzęcego | ||
1 | Oznaczanie arsenu | 80,30 |
2 | Oznaczanie kadmu i ołowiu | 102,50 |
3 | Oznaczanie rtęci | 78,20 |
4 | Oznaczanie pozostałości polichlorowanych bifenyli | 161,70 |
5 | Oznaczanie pozostałości pestycydów chloroorganicznych | 150,10 |
6 | Oznaczanie pozostałości insektycydów fosforoorganicznych | 132,10 |
7 | Oznaczanie pozostałości chloramfenikolu | 108,00 |
8 | Oznaczanie pozostałości sulfonamidów | 132,10 |
9 | Oznaczanie pozostałości nitrofuranów | 180,70 |
10 | Oznaczanie pozostałości chloropromazyny | 160,70 |
11 | Oznaczanie pozostałości karazololu | 163,00 |
12 | Oznaczanie pozostałości benzimidazoli | 166,00 |
13 | Oznaczanie pozostałości iwermektyny | 152,20 |
14 | Oznaczanie pozostałości neuroleptyków | 172,30 |
15 | Oznaczanie pozostałości nitroimidazoli | 173,30 |
16 | Oznaczanie pozostałości beta-agonistów | 172,30 |
17 | Oznaczanie pozostałości kokcydiostatyków w tkankach | 144,00 |
18 | Instrumentalna analiza pozostałości leków (I grupa) | 184,00 |
19 | Oznaczanie pozostałości hormonów w moczu | 263,20 |
20 | Oznaczanie pozostałości hormonów w tkankach zwierząt | 263,20 |
21 | Wykrywanie pozostałości substancji tyreostatycznych w tkance mięśniowej metodą HPTLC | 162,00 |
22 | Oznaczanie hormonów naturalnych w surowicy bydlęcej testem ELISA (za każdy badany hormon w jednej próbie) | 248,40 |
23 | Wykrywanie pozostałości antybiotyków mikrobiologiczną metodą 4-płytkową | 74,40 |
24 | Wykrywanie pozostałości hamujących w mleku | 24,30 |
25 | Oznaczanie pozostałości kongenerów polichlorowanych bifenyli (PCB nr 28, 52, 101, 118, 138, 153, 180) | 320,00 |
III. Pozostałe badania i inne czynności związane ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt | ||
1 | Badania laboratoryjne oraz inne czynności związane ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt rozliczane są zgodnie z przepisami o stawkach opłat za badania oraz inne czynności wykonywane przez inspekcję weterynaryjną |
|
2 | Doustne szczepionki przeciwko wściekliźnie lisów i innych dziko żyjących zwierząt mięsożernych, w tym: | 2,32 |
szczepionka „Fuchsoral SAD B-19" - za 1 dawkę do wysokości | ||
3 | Wyłożenie szczepionki z samolotu - za 1 dawkę do wysokości | 0,50 |
Załącznik nr 12
STAWKI DOTACJI ZA BADANIA WYKONYWANE W ZAKRESIE KONTROLI JAKOŚCI GLEB, ROŚLIN, PRODUKTÓW ROLNICZYCH I SPOŻYWCZYCH
Lp. | Rodzaj badania | Stawka dotacji za jedno badanie w zł |
1 | 2 | 3 |
1 | Oznaczenie zawartości metali ciężkich w: |
|
a) surowcach roślinnych | 255 | |
b) tkankach zwierząt | 255 | |
c) mleku | 255 | |
d) przetworach roślinnych | 255 | |
e) przetworach mięsnych | 255 | |
f) tkankach rybnych | 255 | |
g) przetworach rybnych | 255 | |
2 | Oznaczanie zawartości azotanów w: |
|
a) surowcach roślinnych | 81 | |
b) przetworach roślinnych | 81 | |
c) przetworach mięsnych | 81 | |
3 | Oznaczanie pozostałości środków ochrony roślin w: |
|
a) surowcach roślinnych | 260 | |
b) przetworach roślinnych | 260 | |
c) tkankach zwierząt | 260 | |
d) mleku | 260 | |
e) przetworach mięsnych | 260 | |
f) tkankach rybnych | 260 | |
g) przetworach rybnych | 260 | |
4 | Oznaczanie pozostałości polichlorowanych bifenyli w: |
|
a) surowcach roślinnych | 260 | |
b) tkankach zwierząt | 260 | |
c) mleku | 260 | |
d) przetworach roślinnych | 260 | |
e) przetworach mięsnych | 260 | |
f) tkankach rybnych | 260 | |
g) przetworach rybnych | 260 |
5 | Oznaczanie mikotoksyn w: |
|
| a) surowcach roślinnych | 295 |
| b) tkankach zwierząt | 295 |
| c) mleku | 295 |
| d) przetworach roślinnych | 295 |
6 | Oznaczanie kwasów tłuszczowych w: |
|
| a) przetworach spożywczych pochodzenia zwierzęcego | 75 |
| b) produktach olejarskich | 75 |
7 | Oznaczanie zawartości WWA lub nitrozoamin w: |
|
| a) tkankach zwierząt | 179 |
| b) przetworach roślinnych | 179 |
| c) przetworach mięsnych | 179 |
| d) tkankach rybnych | 179 |
| e) przetworach rybnych | 179 |
8 | Oznaczanie amin biogennych w: |
|
| a) tkankach zwierząt | 208 |
| b) przetworach mięsnych | 208 |
| c) przetworach rybnych | 208 |
9 | Oznaczanie zawartości środków hamujących w mleku | 52 |
10 | Badania międzylaboratoryjne próbek: |
|
| a) surowców roślinnych | 723 |
| b) tkanek zwierząt | 723 |
| c) przetworów mięsnych | 723 |
| d) tkanek rybnych | 723 |
| e) przetworów rybnych | 723 |
Załącznik nr 13
(skreślony).
Załącznik nr 14
WYSOKOŚĆ STAWEK DOTACJI DO ZAKUPIONYCH PRZEZ PRODUCENTA ROLNEGO NAWOZÓW WAPNIOWYCH I WAPNIOWO-MAGNEZOWYCH
1) 45 zł za tonę czystego składnika MgO - na odległość do 100 km,
2) 63 zł za tonę czystego składnika MgO - na odległość ponad 100 km do 200 km,
3) 104 zł za tonę czystego składnika MgO - na odległość ponad 200 km do 300 km,
4) 135 zł za tonę czystego składnika MgO - na odległość ponad 300 km,
5) 45 zł za tonę czystego składnika CaO - bez względu na odległość.
- odległość liczona jest od miejsca produkcji nawozów do siedziby władz gminy, na terenie której producent rolny płaci podatek rolny,
- ilość czystego składnika CaO i MgO oblicza się według minimalnych zawartości tych składników, określonych w tabeli nr 18 i 19 załącznika do ustawy z dnia 26 lipca 2000 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 89, poz. 991).
Załącznik nr 15
STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ W ZAKRESIE OCHRONY ROŚLIN
Lp. | Zadania | Jednostka | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Prognozowanie i sygnalizacja terminów zwalczania chorób i szkodników roślin uprawnych: |
|
|
| 1) opracowanie zbiorczych informacji dotyczących oceny nasilenia występowania agrofagów | agrofag | 5.260 |
| 2) doskonalenie metod sygnalizacji zarazy ziemniaka w oparciu o dane meteorologiczne | doświadczenie | 72.000 |
2 | Urzędowe badania kontrolne środków ochrony roślin znajdujących się w obrocie handlowym i stosowaniu w rolnictwie: |
|
|
| 1) analiza parametrów fizykochemicznych form użytkowanych środków ochrony roślin | próbka | 175 |
| 2) analiza zawartości substancji biologicznie czynnej | próbka | 343 |
| 3) ocena skuteczności biologicznej środków ochrony roślin metodą laboratoryjną | próbka | 231 |
| 4) ocena fitotoksyczności środka ochrony roślin | próbka | 288 |
3 | Analiza pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych: |
|
|
| 1) badanie pozostałości insektycydów chloroorganicznych | próbka | 145 |
| 2) badanie pozostałości insektycydów fosforoorganicznych | próbka | 100 |
| 3) badanie pozostałości insektycydów pyretroidowych | próbka | 159 |
| 4) badanie pozostałości insektycydów karbaminianowych | próbka | 146 |
| 5) badanie pozostałości innych insektycydów | próbka | 145 |
| 6) badanie pozostałości fungicydów karbaminianowych | próbka | 145 |
| 7) badanie pozostałości fungicydów dwutiokarbaminianowych | próbka | 50 |
| 8) badanie pozostałości innych fungicydów | próbka | 178 |
| 9) badanie pozostałości herbicydów fenylomocznikowych | próbka | 222 |
| 10) badanie pozostałości innych herbicydów | próbka | 145 |
4 | Badanie gleby i roślin na obecność organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania: |
|
|
| 1) badanie gleby na obecność cyst nicieni Globodera pallida lub Globodera rostochiensis | próbka | 23 |
| 2) badanie gleby lub bulw ziemniaka na obecność Synchytrium endobioticum | próbka | 18 |
| 3) badanie materiału roślinnego na obecność Clavibacter michiganensis subsp. sepedonicus: |
|
|
1 | 2 | 3 | 4 |
| a) metodą hodowlaną | próba | 84 |
| b) testem biochemicznym | próba | 56 |
| c) bulw ziemniaka na obecność infekcji latentnej metodą immunofluorescencji | próba | 78 |
| d) wyizolowanych kultur metodą immunofluorescencji | próba | 60 |
| 4) badanie materiału roślinnego na obecność Pseudomonas solanacearum: |
|
|
| a) metodą hodowlaną | próba | 62 |
| b) testem biochemicznym | próba | 45 |
| c) bulw ziemniaka na obecność infekcji latentnej metodą immunofluorescencji | próba | 78 |
| d) wyizolowanych kultur metodą immunofluorescencji | próba | 60 |
5 | Badania nad techniką ochrony roślin: |
|
|
| 1) badanie szerokości stref ochronnych | badanie | 115.000 |
| 2) badanie i ocena jakości technicznej opryskiwaczy rolniczych bez elektronicznego systemu sterowania | badanie | 3.450 |
| 3) badanie i ocena jakości technicznej opryskiwaczy rolniczych z elektronicznym systemem sterowania | badanie | 4.600 |
| 4) badanie i ocena jakości technicznej podzespołów opryskiwaczy rolniczych | badanie | 3.450 |
| 5) badanie i ocena jakości technicznej elektronicznej aparatury do oceny stanu technicznego opryskiwaczy rolniczych | badanie | 3.450 |
| 6) badanie i ocena jakości technicznej aparatury do oceny stanu technicznego opryskiwaczy rolniczych bez elektronicznego systemu pomiarowego | badanie | 1.725 |
6 | Zaprawianie nasion niekwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej w rejonach zagrożonych występowaniem śnieci karłowej (Tilletia controversa) | 100 kg | 15 |
Załącznik nr 16
STAWKI DOTACJI NA OBNIŻENIE KOSZTÓW BADAŃ OPRYSKIWACZY
1) 60 zł - dla opryskiwacza ciągnikowego polowego o długości belki do 12 m,
2) 70 zl - dla opryskiwacza ciągnikowego polowego o długości belki powyżej 12 m,
3) 60 zł - dla opryskiwacza ciągnikowego sadowniczego,
4) 80 zł - dla opryskiwacza samobieżnego polowego lub sadowniczego.
Załącznik nr 17
WYSOKOŚĆ STAWEK DOTACJI DO 1 HA UPRAWY EKOLOGICZNEJ DLA GOSPODARSTW PODEJMUJĄCYCH PRODUKCJĘ I PRODUKUJĄCYCH METODAMI EKOLOGICZNYMI
Lp. | Rodzaj uprawy | Stawka dotacji do 1 ha uprawy w zł | |
dla gospodarstw będących w kontrolowanym okresie - w roku poprzedzającym uzyskanie atestu | dla kontrolowanych gospodarstw posiadających atest | ||
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Uprawy warzywne | 600 | 450 |
2 | Uprawy rolnicze | 450 | 360 |
3 | Uprawy sadownicze | 660 | 540 |
4 | Plantacje jagodowe | 690 | 600 |
5 | Łąki, pastwiska | 150 | 120 |
Załącznik nr 18
WYSOKOŚĆ STAWEK DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW KONTROLI GOSPODARSTW NA ZGODNOŚĆ SPOSOBÓW PRODUKCJI Z KRYTERIAMI ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO
Lp. | Powierzchnia gospodarstwa | Stawka w zł na 1 gospodarstwo |
1 | 2 | 3 |
1 | do 5 ha użytków rolnych | 300 |
2 | powyżej 5 ha do 10 ha użytków rolnych | 350 |
3 | powyżej 10 ha do 20 ha użytków rolnych | 400 |
4 | powyżej 20 ha do 50 ha użytków rolnych | 450 |
5 | powyżej 50 ha do 100 ha użytków rolnych | 500 |
6 | powyżej 100 ha użytków rolnych | 600 |
Załącznik nr 19
STAWKI DOTACJI NA MONITOROWANIE DOSTĘPU POLSKICH ARTYKUŁÓW ROLNO-SPOŻYWCZYCH DO RYNKÓW ZAGRANICZNYCH
DZIAŁ I - Analiza ekonomicznej polityki rolnej
Lp. | Zadanie | Jednostka | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 | 4 |
1 | Analizy zmian parametrów wpływających na sytuację ekonomiczno-finansową sektora gospodarki żywnościowej - oceny za I, II i III kwartał 2001 r. | opracowanie | 36.000 |
2 | Analiza skutków liberalizacji handlu rolno-spożywczego w ramach CEFTA | opracowanie | 29.000 |
3 | Zmiany instrumentów polityki produkcji rolnej w Polsce (monitoring dla OECD) | opracowanie | 29.000 |
DZIAŁ II - Monitorowanie zagranicznych rynków rolnych
Lp. | Zadanie | Jednostka | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 | 4 |
4 | Sygnalne raporty monitorujące sytuację podażowo-popytową i cenową na światowych rynkach podstawowych produktów rolnych: |
|
|
| 1) zboża, oleiste, komponenty paszowe | opracowanie | 10.000 |
| 2) żywiec, mięso, drób i jaja | opracowanie | 10.000 |
| 3) owoce i warzywa | opracowanie | 10.000 |
| 4) cukier | opracowanie | 10.000 |
| 5) mleko i produkty mleczarskie | opracowanie | 10.000 |
5 | Roczny raport podsumowujący polski handel zagraniczny artykułami rolno-spożywczymi w roku 2000 | opracowanie | 47.900 |
6 | Przygotowanie analiz obrotów w handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi za I i III kwartał 2001 r. | opracowanie | 15.800 |
7 | Przygotowanie szybkich analiz bieżącej sytuacji w polskim handlu artykułami rolno-spożywczymi z wybranymi państwami i w rolnictwie tych państw | opracowanie | 1.250 |
DZIAŁ III - Monitorowanie rozmiarów importu i cen importowych
Lp. | Zadanie | Jednostka | Stawka dotacji w zł |
1 | 2 | 3 | 4 |
8 | Weryfikacja danych liczbowych, wykonanie prac obliczeniowych i przygotowanie miesięcznych raportów o wielkości importu towarów według narastających danych miesięcznych | opracowanie | 1.200 |
9 | Weryfikacja danych liczbowych, wykonanie prac obliczeniowych i przygotowanie miesięcznych raportów o cenach importowych towarów według danych miesięcznych | opracowanie | 1.200 |
10 | Sporządzenie uzupełniającej analizy tendencji zmian wielkości importu i cen importowych towarów w 2001 r. oraz syntezy | opracowanie | 4.200 |
11 | Ustalenie wielkości progowych dla towarów wymagających głębszej ochrony - w zależności od potrzeb na 2001 r. | opracowanie | 5.800 |
12 | Ustalenie cen progu dla towarów wymagających głębszej ochrony - w zależności od potrzeb - na 2002 r. oraz listy towarów objętych SSG | opracowanie | 5.000 |
[1] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 października 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz.U. Nr 128, poz. 1431). Zmiana weszła w życie 24 listopada 2001 r.
[2] § 10 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 października 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz.U. Nr 128, poz. 1431). Zmiana weszła w życie 24 listopada 2001 r.
[3] § 10 pkt 3a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 października 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz.U. Nr 128, poz. 1431). Zmiana weszła w życie 24 listopada 2001 r.
[4] § 16 ust. 1 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 października 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz.U. Nr 128, poz. 1431). Zmiana weszła w życie 24 listopada 2001 r.
[5] § 16 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 października 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz.U. Nr 128, poz. 1431). Zmiana weszła w życie 24 listopada 2001 r.
[6] § 24 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 października 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz.U. Nr 128, poz. 1431). Zmiana weszła w życie 24 listopada 2001 r.
[7] § 29 ust. 3 pkt 6 lit. c) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 października 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz.U. Nr 128, poz. 1431). Zmiana weszła w życie 24 listopada 2001 r.
[8] Załącznik nr 9 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 października 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz.U. Nr 128, poz. 1431). Zmiana weszła w życie 24 listopada 2001 r.
[9] § 32 ust. 1 pkt 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 października 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz.U. Nr 128, poz. 1431). Zmiana weszła w życie 24 listopada 2001 r.
[10] § 32 ust. 1a pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 października 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz.U. Nr 128, poz. 1431). Zmiana weszła w życie 24 listopada 2001 r.
[11] Zmiana w załączniku nr 14 wynikająca z § 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 października 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz.U. Nr 128, poz. 1431), nie została naniesiona ponieważ na podstawie wykładni logicznej dotyczy ona załącznika nr 15.
[12] Załącznik nr 15 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 października 2001 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji (Dz.U. Nr 128, poz. 1431). Zmiana weszła w życie 9 listopada 2001 r.
Zmiana wynikająca z § 1 pkt 10 wyżej powołanego rozporządzenia w oryginale dotyczyła załącznika nr 14, lecz w wyniku wykładni logicznej została naniesiona w załączniku nr 15.