ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 6 marca 2000 r.
w sprawie zasad i trybu powierzania mienia funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej.
Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Urzędu Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 53, poz. 548) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Funkcjonariuszowi Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, zwanemu dalej „funkcjonariuszem", mogą być powierzone z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się: środki pieniężne, papiery wartościowe, przedmioty uzbrojenia, sprzętu technicznego oraz inne mienie, niezbędne do wykonywania zadań służbowych.
2. Powierzenie mienia, o którym mowa w ust. 1, następuje na podstawie decyzji kierownika jednostki organizacyjnej, będącej dysponentem tego mienia, i za pokwitowaniem, w sposób ustalony w przepisach regulujących zasady gospodarowania mieniem określonego rodzaju.
3. W pokwitowaniu należy wyszczególnić rodzaj, ilość, stan oraz, w miarę potrzeby, indywidualne cechy powierzonego funkcjonariuszowi mienia.
4. Funkcjonariusz, któremu powierzono mienie, jest obowiązany zwrócić je w określonym przez kierownika, o którym mowa w ust. 2, czasie i w należytym stanie albo wyliczyć się ze sposobu zużycia lub wydania tego mienia.
§ 2.1. Powierzenie mienia funkcjonariuszowi zatrudnionemu w magazynie lub innego rodzaju zamykanym pomieszczeniu, przystosowanym do przechowywania mienia pod bezpośrednim nadzorem funkcjonariusza, następuje po przeprowadzeniu inwentaryzacji z jego udziałem lub z udziałem osoby przez niego upoważnionej, zgodnie z § 4.
2. Funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 1, przysługuje prawo wglądu w księgi rachunkowe w zakresie dotyczącym rozliczania powierzonego mu mienia.
§ 3.W razie przewidywanego zwolnienia funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 ust. 1, ze służby lub przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej, inwentaryzację należy przeprowadzić niezwłocznie i zakończyć ją nie później niż w dniu odejścia funkcjonariusza z miejsca powierzenia mienia.
§ 4.1. W razie niemożności wzięcia udziału w inwentaryzacji z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny, funkcjonariusz, o którym mowa w § 2 ust. 1, może pisemnie upoważnić inną osobę, która za zgodą kierownika jednostki weźmie za niego udział w inwentaryzacji.
2. Jeżeli funkcjonariusz nie bierze udziału w przeprowadzeniu inwentaryzacji i nie wskaże osoby, o której mowa w ust. 1, kierownik jednostki powołuje komisję w trzyosobowym składzie, która przeprowadza inwentaryzację powierzonego mienia.
§ 5.Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do funkcjonariuszy ponoszących wspólną odpowiedzialność majątkową, o której mowa w art. 11 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej i Urzędu Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 53, poz. 548).
§ 6.Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: M. Biernacki
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00