Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 2000 nr 3 poz. 36
Wersja archiwalna od 2000-02-21 do 2018-12-31
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 2000 nr 3 poz. 36
Wersja archiwalna od 2000-02-21 do 2018-12-31
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI

z dnia 30 grudnia 1999 r.

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali

Na podstawie art. 23715 § 2 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zakres regulacji] 1. Rozporządzenie określa przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych ze złomu metali, w szczególności dotyczące:

1) identyfikowania tych przedmiotów,

2) postępowania przy eliminowaniu ich ze złomu

2. Przepisy rozporządzenia dotyczą pracodawców:

1) wytwarzających złom metali,

2) zajmujących się magazynowaniem, sprzedażą i przetwórstwem złomu metali.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:

1) złomie metali – należy przez to rozumieć zniszczone lub uszkodzone w toku procesów eksploatacyjnych wyroby z metali i ich części nie nadające się do dalszego używania zgodnie z ich przeznaczeniem,

2) przedmiotach niebezpiecznych – należy przez to rozumieć przedmioty wybuchowe, a także inne urządzenia i przedmioty, które ze względu na swoje właściwości lub zawartość stwarzają niebezpieczeństwo dla pracowników, w szczególności poprzez:

a) właściwości łatwo palne,

b) emisję niebezpiecznego promieniowania,

c) działanie żrące, trujące lub rakotwórcze,

3) przedmiotach wybuchowych – należy przez to rozumieć wszelkiego rodzaju przedmioty, które ze względu na swe właściwości wybuchowe stwarzają niebezpieczeństwo w razie poddania ich działaniu wysokiej temperatury lub przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi, w szczególności przy poruszaniu, manipulowaniu, rozkręcaniu, rzucaniu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Obowiązki pracodawcy] 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić dokonywanie oceny ryzyka związanego z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić w związku ze znajdującym się na terenie zakładu pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę złomem metali, w tym w szczególności:

1) przeprowadzać kontrolę złomu w celu stwierdzenia, czy nie znajdują się w nim przedmioty niebezpieczne, w tym wybuchowe, oraz czy wszelkiego rodzaju naczynia, zbiorniki i butle zostały przygotowane do złomowania, kierując się zasadami określonymi w Polskich Normach,

2) korzystać z pomocy specjalistów spoza zakładu pracy, jeśli jest to konieczne do identyfikacji przedmiotów o nieznanych właściwościach.

2. Kontrola, o której mowa w ust. 1 pkt 1, powinna być przeprowadzona, w formie dokładnych oględzin poszczególnych przedmiotów zaliczonych do złomu, wyłącznie przez osoby wyznaczone przez pracodawcę, posiadające ukończone szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy tego rodzaju pracy.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Kontrola przeprowadzona przez pracodawcę] 1. Kontrolę, o której mowa w § 3, organizuje pracodawca wysyłający – przed ekspedycją przesyłki zawierającej złom metali, i odbierający – przy jej odbiorze.

2. Po kontroli należy sporządzić protokół stwierdzający, że w przesyłce nie znajdują się przedmioty niebezpieczne. Kopię protokołu należy przesłać odpowiednio do dostawcy lub odbiorcy przesyłki.

3. Paczki, kontenery i inne opakowania ze złomem, przygotowane do wysyłki, należy zaopatrzyć w widoczne i czytelne napisy o treści: „ZŁOM METALI – NIE ZAWIERA PRZEDMIOTÓW NIEBEZPIECZNYCH".

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Instrukcja stanowiskowa] 1. Załadunek lub rozładunek złomu metali należy przeprowadzać, stosując zasady i środki ostrożności określone w instrukcji stanowiskowej.

2. Jeżeli w czasie załadunku lub rozładunku wykonywanego mechanicznie wystąpi podejrzenie, że w złomie znajdują się przedmioty niebezpieczne, należy zastosować się do procedury określonej w § 7.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Kontrola złomu bezpośrednio przed przekazaniem go do przetworzenia] 1. Pracodawca zajmujący się przetwórstwem złomu metali jest obowiązany zapewnić przeprowadzenie kontroli złomu bezpośrednio przed przekazaniem go do przetworzenia. Kontrolę należy przeprowadzić w sposób określony w § 3.

2. Niedopuszczalne jest przekazanie złomu metali do przetworzenia bez przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, i upewnienia się, że w złomie nie znajdują się przedmioty niebezpieczne.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Przedmiot niebezpieczny] 1. W razie stwierdzenia lub podejrzenia, że w złomie metali znajduje się przedmiot niebezpieczny, należy niezwłocznie powiadomić o tym przełożonego.

2. Znaleziony przedmiot, w stosunku do którego istnieje podejrzenie, że jest to przedmiot niebezpieczny, należy pozostawić na miejscu do czasu dokonania oględzin przez przedstawicieli organów wymienionych w ust. 4.

3. Z terenu, na którym znajduje się przedmiot niebezpieczny, należy usunąć pracowników lub osoby postronne, pozostawiając w bezpiecznej odległości pracownika strzegącego dostępu do tego przedmiotu.

4. W razie znalezienia przedmiotu niebezpiecznego, w tym wybuchowego, pracodawca obowiązany jest powiadomić właściwe organy zgodnie z ich właściwością:

1) wojska i Policji,

2) Państwowej Straży Pożarnej,

3) państwowego dozoru jądrowego i ochrony radiologicznej oraz

4) w razie konieczności organ Inspekcji Sanitarnej.

5. Jeżeli jest to możliwe ze względów bezpieczeństwa, znaleziony przedmiot niebezpieczny należy przemieścić do wydzielonego pomieszczenia lub innego wyodrębnionego i oznakowanego znakami bezpieczeństwa zgodnie z Polskimi Normami miejsca, niedostępnego dla pracowników i osób postronnych. O możliwości przemieszczenia znalezionego przedmiotu niebezpiecznego decyzję podejmuje pracodawca.

6. Przemieszczanie przedmiotów, o których mowa w ust. 5, należy przeprowadzać, stosując zasady i środki ostrożności określone w instrukcji stanowiskowej.

7. Unieszkodliwianie przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, należy wykonywać w miejscu i w sposób określony przez właściwe, dla określonego rodzaju niebezpieczeństwa, organy wymienione w ust. 4.

8. Przy pracach związanych z eliminowaniem przedmiotów niebezpiecznych ze złomu metali niedopuszczalne jest w szczególności:

1) rzucanie tych przedmiotów, uderzanie w nie, rozkręcanie, przecinanie lub poddawanie obróbce termicznej,

2) odsyłanie dostawcy złomu z ładunkiem zawierającym przedmiot niebezpieczny bez dokonania rozpoznania przez specjalistów reprezentujących organy, o których mowa w ust. 4.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Obowiązki pracodawcy związane z przedmiotem niebezpiecznym] Do czasu przeprowadzenia rozpoznania przedmiotu niebezpiecznego i jego wywiezienia poza teren zakładu przez organy wymienione w § 7 ust. 4, pracodawca jest zobowiązany:

1) powiadomić niezwłocznie wszystkich pracowników, którzy są lub mogą być narażeni na poważne i nieuniknione niebezpieczeństwa, w tym o podjętych lub koniecznych do podjęcia działaniach dla zapewnienia bezpieczeństwa,

2) wydać polecenia w celu umożliwienia pracownikom przerwania pracy oraz w razie potrzeby natychmiastowego opuszczenia stanowisk pracy,

3) zapewnić bezpieczną ewakuację pracowników do wyznaczonych miejsc, gdy jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa,

4) wydać polecenie wznowienia pracy po likwidacji występującego zagrożenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Instrukcja określająca zasady bezpieczeństwa i higieny pracy] Pracodawca jest obowiązany opracować, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, szczegółową instrukcję określającą zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy czynnościach wykonywanych w danym zakładzie pracy i związanych z eliminowaniem przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali, kierując się zasadami określonymi w Polskich Normach. Z instrukcją należy zapoznać wszystkich pracowników zatrudnionych przy pracach w kontakcie ze złomem metali.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Gospodarki: J. Steinhoff

[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 21 lutego 2000 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00