Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2004-08-06 do 2010-01-01
Wersja archiwalna od 2004-08-06 do 2010-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 21 grudnia 1999 r.
w sprawie uprawnień dyscyplinarnych ministrów, kierowników urzędów i instytucji wobec żołnierzy pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2004 r., Nr 164, poz. 1714)
Na podstawie art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] [1] Rozporządzenie określa uprawnienia ministrów, kierowników urzędów i instytucji w zakresie wyróżniania żołnierzy zawodowych pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych oraz występowania o pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej tych żołnierzy.
§ 2.[Wyróżnienia] 1. Minister, kierownik urzędu lub instytucji może żołnierzowi zawodowemu, pełniącemu służbę w podporządkowanej mu jednostce organizacyjnej, zwanej dalej „instytucją cywilną”:
1) udzielić następującego wyróżnienia:
a) pochwały,
b) urlopu krótkoterminowego,
c) nagrody rzeczowej,
d) nagrody pieniężnej,
2) wyrazić uznanie w formie listu gratulacyjnego.
2. Minister, kierownik urzędu lub instytucji może w stosunku do żołnierza zawodowego, pełniącego służbę w instytucji cywilnej, wystąpić do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o:
1) [2] wyróżnienie białą bronią,
2) wyrażenie uznania w formie wpisania imienia i nazwiska żołnierza oraz jego zasług do „Księgi Honorowej Ministra Obrony Narodowej”.
3. O udzieleniu wyróżnienia i wyrażeniu uznania żołnierzowi zawodowemu, pełniącemu służbę w instytucji cywilnej, zawiadamia się dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr.
§ 3.[Postępowanie dyscyplinarne] 1. Minister, kierownik urzędu lub instytucji, w razie powzięcia uzasadnionego przypuszczenia o popełnieniu przewinienia dyscyplinarnego przez żołnierza pełniącego służbę w instytucji cywilnej, jest uprawniony do wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
2. [3] W przypadku zaistnienia okoliczności określonych w art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej, zwanej dalej „ustawą”, z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, może być połączony wniosek o zawieszenie żołnierza w czynnościach służbowych.
3. [4] Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1 lub 2, występuje się do:
1) Ministra Obrony Narodowej – jeżeli wniosek dotyczy żołnierza zawodowego posiadającego stopień wojskowy nie niższy niż generał brygady,
2) dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr – jeżeli wniosek dotyczy żołnierza zawodowego posiadającego stopień wojskowy inny niż określony w pkt 1.
§ 4.[Zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego] W razie wydania, w terminie siedmiu dni od daty wystąpienia z wnioskiem, o którym mowa w § 3 ust. 1, postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, ministrowi, kierownikowi urzędu lub instytucji przysługuje, w terminie siedmiu dni od daty otrzymania odpisu tego postanowienia, wniesienie zażalenia na postanowienie:
1) Ministra Obrony Narodowej - do wojskowego sądu garnizonowego,
2) dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr - do Ministra Obrony Narodowej.
§ 5.[Postępowanie w razie zaistnienia podstaw do poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej] W przypadku zaistnienia, określonych w art. 18 ust. 1 ustawy, podstaw do poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej przez żołnierza pełniącego służbę w instytucji cywilnej, minister, kierownik urzędu lub instytucji:
1) [5] zawiadamia o popełnieniu czynu o znamionach przestępstwa ściganego na wniosek dowódcy jednostki wojskowej:
a) przez żołnierza zawodowego posiadającego stopień wojskowy nie niższy niż generał brygady – Ministra Obrony Narodowej,
b) przez żołnierza zawodowego posiadającego stopień wojskowy inny niż określony w lit. a – dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego w sprawach kadr,
2) przekazuje wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej za popełnienie czynu, o którym mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy, lub wniosek o ukaranie dyscyplinarne, o którym mowa w art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy, organom wymienionym w pkt 1, zgodnie z ich właściwością określoną w tym przepisie.
§ 6.[Obowiązek zawiadomienia] [6] Ministra, kierownika urzędu lub instytucji zawiadamia:
1) organ orzekający – o prawomocnym orzeczeniu dyscyplinarnym wydanym w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym wobec żołnierza na wniosek. o którym mowa w § 3 ust. 1 lub w § 5 pkt 2,
2) przełożony dyscyplinarny – o podjętej decyzji o zawieszeniu w czynnościach służbowych żołnierza, na wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 2, oraz o przedłużeniu okresu zawieszenia, a także o uchyleniu zawieszenia.
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
[1] § 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lipca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień dyscyplinarnych ministrów, kierowników urzędów i instytucji wobec żołnierzy pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych (Dz. U. Nr 164, poz. 1714). Zmiana weszła w życie 6 sierpnia 2004 r.
[2] § 2 ust. 2 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lipca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień dyscyplinarnych ministrów, kierowników urzędów i instytucji wobec żołnierzy pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych (Dz. U. Nr 164, poz. 1714). Zmiana weszła w życie 6 sierpnia 2004 r.
[3] § 3 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lipca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień dyscyplinarnych ministrów, kierowników urzędów i instytucji wobec żołnierzy pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych (Dz. U. Nr 164, poz. 1714). Zmiana weszła w życie 6 sierpnia 2004 r.
[4] § 3 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lipca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień dyscyplinarnych ministrów, kierowników urzędów i instytucji wobec żołnierzy pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych (Dz. U. Nr 164, poz. 1714). Zmiana weszła w życie 6 sierpnia 2004 r.
[5] § 5 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lipca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień dyscyplinarnych ministrów, kierowników urzędów i instytucji wobec żołnierzy pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych (Dz. U. Nr 164, poz. 1714). Zmiana weszła w życie 6 sierpnia 2004 r.
[6] § 6 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lipca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie uprawnień dyscyplinarnych ministrów, kierowników urzędów i instytucji wobec żołnierzy pełniących służbę w podporządkowanych im jednostkach organizacyjnych (Dz. U. Nr 164, poz. 1714). Zmiana weszła w życie 6 sierpnia 2004 r.