Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1999 nr 104 poz. 1194
Wersja archiwalna od 2000-01-01 do 2001-03-19
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1999 nr 104 poz. 1194
Wersja archiwalna od 2000-01-01 do 2001-03-19
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 24 listopada 1999 r.

w sprawie procedur uproszczonych

Na podstawie art. 80 § 6 pkt 1-3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz.U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402 i Nr 72, poz. 802) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 1

Przepisy ogólne

§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:

1) szczegółowe warunki i tryb postępowania przy upraszczaniu czynności niezbędnych do objęcia towarów procedurą celną,

2) rodzaje procedur celnych, w których stosuje się procedurę uproszczoną,

3) rodzaje towarów, okresy rozliczeniowe oraz tryb składania zabezpieczenia przy stosowaniu procedury uproszczonej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 2

Udzielanie pozwolenia oraz tryb składania zabezpieczenia

§ 2.[Złożenie wniosku] Osoba ubiegająca się o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej składa wniosek do organu celnego właściwego do objęcia towarów procedurą celną.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wzór wniosku] Wniosek o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej powinien dotyczyć jednej z form procedur uproszczonych, o których mowa w art. 80 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz.U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402 i Nr 72, poz. 802). Wniosek sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Załączniki do wniosku] 1. Do wniosku, o którym mowa w § 3, należy dołączyć:

1) dokumenty potwierdzające prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,

2) decyzję o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacji podatkowej NIP,

3) zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON,

4) potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług,

5) zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy:

a) urząd skarbowy o niezaleganiu przez wnioskodawcę z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,

b) oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez wnioskodawcę ze składkami na ubezpieczenie społeczne,

6) oświadczenie podpisane przez osoby kierujące działalnością gospodarczą wnioskodawcy, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, że w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, upadłościowe, likwidacyjne lub układowe,

7) oświadczenie, iż w okresie ostatnich 5 lat nie zostało wnioskodawcy cofnięte pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej, ze względu na naruszenie przepisów prawa,

8) pozytywną opinię o sytuacji finansowej wnioskodawcy, wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy,

9) informację z Centralnego Rejestru Skazanych o niekaralności osób kierujących działalnością gospodarczą wnioskodawcy za przestępstwo przeciwko dokumentom, mieniu, przestępstwo gospodarcze lub przestępstwo skarbowe,

10) w wypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na upraszczanie czynności niezbędnych do objęcia towarów gospodarczą procedurą celną - pozwolenie na stosowanie tej procedury - do wglądu,

11) wykaz pracowników wnioskodawcy upoważnionych do działania na jego rzecz wraz z numerami i seriami dowodów osobistych i wzorami ich podpisów lub agentów celnych zatrudnionych w agencji celnej, upoważnionej do działania w imieniu wnioskodawcy, którzy będą wykonywali czynności związane ze stosowaniem procedury uproszczonej, wraz z numerami i seriami dowodów osobistych, wzorami ich podpisów, a także numerami i datami wpisów na listę agentów celnych lub numerami i datami zaświadczeń - do czasu otrzymania decyzji o wpisie na listę agentów celnych - jeżeli agenci celni nabyli uprawnienia przed dniem 1 stycznia 1998 r.,

12) w wypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego:

a) wykaz pracowników wnioskodawcy upoważnionych do działania na jego rzecz lub agentów celnych zatrudnionych w agencji celnej, upoważnionej do działania w imieniu wnioskodawcy, upoważnionych przez wnioskodawcę do usuwania lub nakładania zamknięć celnych, wraz z numerami i seriami dowodów osobistych i wzorami ich podpisów, a w wypadku agentów celnych także z numerami i datami wpisów na listę agentów celnych lub numerami i datami zaświadczeń - do czasu otrzymania decyzji o wpisie na listę agentów celnych - jeżeli agenci celni nabyli uprawnienia przed dniem 1 stycznia 1998 r.,

b) opis miejsca, w którym towary mają być obejmowane procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej, i jego plan sytuacyjny,

c) opis warunków, które mają zapewnić nienaruszalność i tożsamość towarów,

d) dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do użytkowania miejsca lub miejsc, które ma zostać uznane przez organ celny.

2. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.

3. Dokumentów wymienionych w ust. 1 pkt 1-4 i 8 nie dołącza się do wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, jeżeli zostały one wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek, i dane w nich zawarte są nadal aktualne. W takim wypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.

4. Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 1-9, powinny być przedłożone w oryginale lub kserokopii poświadczonej urzędowo lub notarialnie.

5. W uzasadnionych przypadkach organ celny może zażądać przedłożenia innych dokumentów niż określone w ust. 1 lub zasięgnąć opinii urzędu celnego właściwego do obejmowania towarów procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Wezwanie do złożenia zabezpieczenia] 1. Jeżeli wnioskodawca spełnia warunki określone w art. 79 § 1 pkt 1-5, 7 i 8 Kodeksu celnego, organ celny wzywa wnioskodawcę do złożenia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania, zabezpieczenia, o którym mowa w art. 79 § 1 pkt 6 Kodeksu celnego, lub przedłożenia potwierdzenia wcześniej złożonego zabezpieczenia generalnego, związanego ze stosowaniem procedury celnej, w której ma być stosowana procedura uproszczona.

2. Złożenie zabezpieczenia generalnego, o którym mowa w ust. 1, nie wymaga odrębnego pozwolenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Wydanie pozwolenia] 1. Pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej wydaje się na okres roku, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia. Na wniosek osoby posiadającej pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej, zwanej dalej „osobą upoważnioną”, pozwolenie może być przedłużane na dalsze okresy roczne. Do wniosku o przedłużenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej nie dołącza się dokumentów, o których mowa w § 4 ust. 1, jeżeli dane w nich zawarte są nadal aktualne.

2. Uznanie miejsca przez organ celny, w którym towary mają być obejmowane procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, nie wymaga odrębnej decyzji organu celnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Treść pozwolenia] 1. Pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej może dotyczyć:

1) jednej z form procedur uproszczonych, o których mowa w art. 80 § 1 Kodeksu celnego,

2) jednej procedury celnej lub jednej z form procedur celnych.

2. Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się, jeżeli towary mają być objęte jednocześnie procedurą wywozu i procedurą tranzytu lub procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Obowiązek informowania] Osoba posiadająca pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej ma obowiązek niezwłocznie informować organ celny o każdej zmianie danych zawartych w dokumentach załączonych do wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Rejestr] 1. Osoba posiadająca pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, powinna uzgodnić z organem celnym, który wydał pozwolenie, sposób prowadzenia rejestru oraz miejsce jego przechowywania.

2. W wypadku wprowadzania towarów na polski obszar celny rejestr, o którym mowa w ust. 1, powinien określać w szczególności:

1) numer i datę wpisu,

2) numer i rodzaj dokumentu tranzytowego,

3) dane osoby, od której dostarczono towary,

4) numer i datę powiadomienia,

5) numer i datę potwierdzenia,

6) rodzaj towarów wraz z podaniem kodu taryfy celnej,

7) ilość towarów,

8) masę netto i masę brutto towarów,

9) symbol i kurs waluty,

10) wartość celną towarów,

11) stawkę celną i kwotę cła oraz innych należności celnych,

12) stawkę podatku i kwotę podatku,

13) numer i datę faktury lub innego dokumentu służącego do ustalania wartości celnej towarów, 14) podpis osoby upoważnionej.

3. W wypadku wyprowadzania towarów z polskiego obszaru celnego rejestr, o którym mowa w ust. 1, powinien określać w szczególności:

1) numer i datę wpisu,

2) numer i rodzaj dokumentu tranzytowego oraz dane osoby, do której zostaną dostarczone towary,

3) numer i datę powiadomienia,

4) numer i datę potwierdzenia,

5) rodzaj towarów wraz z podaniem kodu taryfy celnej,

6) ilość towarów,

7) masę netto i masę brutto,

8) wartość towarów,

9) symbol i kurs waluty,

10) podpis osoby upoważnionej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 3

Rodzaje procedur celnych, w których stosuje się procedurę uproszczoną, oraz rodzaje towarów, które mogą być objęte procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej

§ 10.[Stosowanie procedur uproszczonych] 1. Procedurę uproszczoną stosuje się przy upraszczaniu czynności niezbędnych do objęcia towarów procedurą:

1) dopuszczenia do obrotu,

2) składu celnego, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 38,

3) uszlachetniania czynnego,

4) przetwarzania pod kontrolą celną,

5) odprawy czasowej,

6) uszlachetniania biernego,

7) wywozu,

8) tranzytu.

2. Procedury uproszczonej nie stosuje się do towarów objętych procedurą składu celnego bez ich złożenia w składzie celnym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Towary objęte procedurą uproszczoną] Procedurą celną, w której stosuje się procedurę uproszczoną określoną w art. 80 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu celnego, mogą zostać objęte towary, które nie są:

1) wyrobami akcyzowymi,

2) objęte środkami polityki handlowej,

3) objęte karnetem ATA.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Towary objęte procedurą uproszczoną] Procedurą celną, w której stosuje się procedurę uproszczoną, określoną w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, mogą zostać objęte towary, które nie są:

1) wyrobami akcyzowymi, towarami określonymi w ustawie z dnia 2 grudnia 1993 r. o zasadach szczególnej kontroli obrotu z zagranicą towarami i technologiami w związku z porozumieniami i zobowiązaniami międzynarodowymi (Dz.U. Nr 129, poz. 598, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 157, poz. 1026 oraz z 1999 r. Nr 70, poz. 775) oraz towarami, o których mowa w rozdziale 4 ustawy z dnia 11 grudnia 1997 r. o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami oraz o obrocie specjalnym (Dz.U. Nr 157, poz. 1026 i z 1999 r. Nr 55, poz. 587),

2) objęte zakazem dopuszczenia do obrotu,

3) objęte karnetem ATA.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Wyłączenie stosowania przepisów rozporządzenia] Przepisów § 11 pkt 1 i § 12 pkt 1 nie stosuje się do opakowań z tworzyw sztucznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 4

Szczegółowe warunki i tryb stosowania procedury uproszczonej

Oddział 1

Zgłoszenie celne uproszczone

§ 14.[Zgłoszenie celne] Upraszczanie czynności niezbędnych do objęcia towarów procedurą celną poprzez zgłoszenie celne uproszczone polega na przyjęciu od osoby upoważnionej zgłoszenia celnego nie zawierającego wszystkich wymaganych elementów, o których mowa w art. 64 § 1 Kodeksu celnego, i do którego nie dołączono wszystkich wymaganych dokumentów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Złożenie zgłoszenia] 1. Zgłoszenie celne uproszczone, o którym mowa w art. 80 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego, należy złożyć na dokumencie SAD, określonym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 listopada 1999 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych (Dz.U. Nr 104, poz. 1193).

2. W zgłoszeniu celnym uproszczonym należy wypełnić pola:

1) 1, 5, 8, 12, 14, 22, 23, 31, 32, 33, 37, 42, 44, 46, 47 i 54 - w wypadku objęcia towarów procedurą dopuszczenia do obrotu, procedurą składu celnego, procedurą uszlachetniania czynnego, procedurą przetwarzania pod kontrolą celną albo procedurą odprawy czasowej,

2) 1, 2, 14, 22, 31, 33, 38, 44 i 54 - w wypadku objęcia towarów procedurą uszlachetniania biernego albo procedurą wywozu,

3) 14, 22 i 54 oraz określone w § 12 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1 - w wypadku objęcia towarów jednocześnie procedurą wywozu i procedurą tranzytu lub procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu.

3. W wypadkach, o których mowa w ust. 2, sposób wypełnienia pól w dokumencie SAD regulują przepisy rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1. W polu 44 dokumentu SAD należy dodatkowo umieścić zapis „Procedura uproszczona”.

4. W wypadku objęcia towarów procedurą dopuszczenia do obrotu, procedurą składu celnego, procedurą uszlachetniania czynnego, procedurą przetwarzania pod kontrolą celną albo procedurą odprawy czasowej przepisy § 205 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 6.

5. W wypadku objęcia towarów procedurą uszlachetniania biernego, procedurą wywozu albo jednocześnie procedurą wywozu i procedurą tranzytu lub procedurą uszlachetniana biernego i procedurą tranzytu przepisy § 37, § 192, § 195, § 196 i § 218 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kart 2 i 7 zgłoszenia celnego uproszczonego nie należy przesyłać do urzędu statystycznego. Karty te pozostają w urzędzie celnym i stanowią załączniki do ewidencji.

7. W wypadku objęcia towarów procedurą dopuszczenia do obrotu, procedurą składu celnego, procedurą uszlachetniania czynnego, procedurą przetwarzania pod kontrolą celną albo procedurą odprawy czasowej, do zgłoszenia celnego uproszczonego należy dołączyć:

1) fakturę lub kserokopię faktury albo inny dokument służący do określenia wartości celnej,

2) specyfikację towarów lub listę towarową, jeżeli faktura nie spełnia roli specyfikacji,

3) deklarację wartości celnej (DWC),

4) upoważnienie do zgłoszenia towarów, jeżeli zgłoszenie celne dokonywane jest przez przedstawiciela.

8. Do dokumentów, o których mowa w ust. 7, przepisy § 193 ust. 4 i § 206 ust. 2 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio.

9. W wypadku objęcia towarów procedurą uszlachetniania biernego, procedurą wywozu albo jednocześnie procedurą wywozu i procedurą tranzytu lub procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu, do zgłoszenia celnego uproszczonego należy dołączyć:

1) fakturę lub w wypadku braku faktury, fakturę prowizoryczną, fakturę pro forma albo fakturę celną,

2) specyfikację towarów lub listę towarową, jeżeli faktura nie spełnia roli specyfikacji,

3) upoważnienie do zgłoszenia towarów, jeżeli zgłoszenie celne dokonywane jest przez przedstawiciela.

10. Do dokumentów określonych w ust. 9 przepisy § 193 ust. 2 i 4 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Oddział 2

Złożenie dokumentów handlowych lub urzędowych z wnioskiem o objęcie towarów
procedurą celną

§ 16.[Dokument handlowy lub urzędowy] Dokumentem handlowym lub urzędowym, który może być stosowany przy objęciu towarów procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego, może być faktura, faktura prowizoryczna, pro forma, celna albo konsularna.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Wzór załącznika] Wniosek o objęcie towarów procedurą celną, złożony wraz z dokumentami handlowymi lub urzędowymi, należy sporządzić według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Załączniki do dokumentów handlowych lub urzędowych] 1. Do dokumentów handlowych lub urzędowych, złożonych wraz z wnioskiem o objęcie towarów procedurą celną, należy dołączyć:

1) specyfikację, jeżeli dokumenty handlowe lub urzędowe nie spełniają roli specyfikacji,

2) upoważnienie, jeżeli zgłoszenie celne dokonywane jest przez przedstawiciela.

2. Dokumenty handlowe lub urzędowe złożone wraz z wnioskiem o objęcie towarów procedurą celną i dokumenty, o których mowa w ust. 1, stanowią komplet zgłoszenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 19.[Złożenie zgłoszenia] 1. W wypadku objęcia towarów procedurą dopuszczenia do obrotu, procedurą składu celnego, procedurą uszlachetniania czynnego, procedurą przetwarzania pod kontrolą celną albo procedurą odprawy czasowej z zastosowaniem procedury uproszczonej, należy złożyć oryginał kompletu zgłoszenia oraz jego kserokopię.

2. Zgłaszający powinien ponumerować komplety zgłoszenia poprzez naniesienie zapisu „Komplet nr ...”. Funkcjonariusz celny na wszystkich dokumentach tworzących komplet zgłoszenia celnego wpisuje numer ewidencji, przystawia pieczęć „Polska-Cło” oraz składa podpis.

3. Kserokopia kompletu zgłoszenia pozostaje w urzędzie celnym, w którym nastąpiło objęcie towarów procedurą celną, i stanowi załącznik do ewidencji, oryginał kompletu zgłoszenia otrzymuje zgłaszający, po potwierdzeniu jego odbioru na kserokopii kompletu zgłoszenia pozostawionym w urzędzie celnym.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 20.[Procedura uszlachetniania biernego, procedura wywozu] 1. W wypadku objęcia towarów w urzędzie celnym granicznym procedurą uszlachetniania biernego lub procedurą wywozu z zastosowaniem uproszczeń, przepis § 19 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

2. Zgłaszający powinien ponumerować komplety zgłoszenia poprzez naniesienie zapisu „Komplet nr ...”. Funkcjonariusz celny na wszystkich dokumentach tworzących komplet zgłoszenia wpisuje numer ewidencji, przystawia pieczęć „Polska-Cło” oraz składa podpis. Upoważniony funkcjonariusz celny przystawia pieczęć VAT na odwrocie oryginału dokumentu handlowego lub urzędowego.

3. Przepis § 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 21.[Procedura tranzytu] 1. W wypadku objęcia towarów procedurą tranzytu z zastosowaniem procedury uproszczonej, w urzędzie wyjścia należy złożyć oryginał kompletu zgłoszenia celnego oraz trzy jego kserokopie.

2. Przepis § 19 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

3. Oryginał i dwie kserokopie kompletu zgłoszenia celnego funkcjonariusz celny wydaje zgłaszającemu, po potwierdzeniu ich odbioru na kserokopii kompletu zgłoszenia pozostającej w urzędzie wyjścia. Kserokopie kompletów zgłoszenia wydane zgłaszającemu należy przedstawić wraz z towarami w urzędzie przeznaczenia.

4. W urzędzie przeznaczenia funkcjonariusz celny potwierdza dostarczenie towarów na odwrocie dokumentu handlowego lub urzędowego jednej z kserokopii kompletu zgłoszenia celnego poprzez przystawienie stempla SAD, pieczęci „Polska-Cło”, wpisanie pozycji ewidencji i złożenie podpisu. Potwierdzony komplet zgłoszenia odsyłany jest do urzędu wyjścia w terminie 5 dni od dnia dostarczenia towarów do urzędu przeznaczenia.

5. Na kserokopii kompletu zgłoszenia celnego pozostającej w urzędzie przeznaczenia, stanowiącej załącznik do ewidencji, funkcjonariusz celny wpisuje datę odesłania do urzędu wyjścia potwierdzonej kserokopii kompletu zgłoszenia, wpisuje numer ewidencji, przystawia pieczęć „Polska-Cło” oraz składa podpis.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 22.[Procedura wywozu i procedura tranzytu] 1. W wypadku obejmowania towarów jednocześnie procedurą wywozu i procedurą tranzytu lub procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu przepisy § 19 ust. 2 i § 21 ust. 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio.

2. W wypadku objęcia towarów jednocześnie procedurą wywozu i procedurą tranzytu lub procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu, po ich przedstawieniu w urzędzie przeznaczenia będącym jednocześnie urzędem celnym granicznym, upoważniony funkcjonariusz celny przystawia pieczęć VAT na odwrocie dokumentu handlowego lub urzędowego potwierdzonej kserokopii kompletu zgłoszenia, o której mowa w § 21 ust. 4.

3. Przepis § 21 ust. 5 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Oddział 3

Wpisanie towarów do rejestrów prowadzonych przez osobę korzystającą z procedury celnej

§ 23.[Powiadomienie o dostarczeniu towarów] 1. W wypadku obejmowania towarów procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, osoba upoważniona powinna niezwłocznie powiadomić urząd celny o dostarczeniu towarów do miejsca uznanego przez organ celny, określonego w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej.

2. Powiadomienie powinno zawierać w szczególności:

1) numer i datę,

2) wskazanie urzędu celnego, do którego jest kierowane,

3) dane osoby upoważnionej,

4) numer i datę pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej,

5) określenie procedury celnej, którą towary będą objęte,

6) numer i datę pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej, jeżeli towary mają być nią objęte,

7) określenie towarów, z uwzględnieniem ich ilości i masy,

8) określenie wartości celnej lub wartości towarów,

9) dane dotyczące środka transportu,

10) imię i nazwisko osoby, która będzie usuwała lub która nałożyła zamknięcia celne,

11) datę i podpis osoby upoważnionej.

3. Powiadomienie należy przekazać co najmniej na dwie godziny przed końcem pracy urzędu celnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 24.[Informacja o planowanych wysyłkach] 1. Jeżeli w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej organ celny wydał zgodę na obejmowanie towarów procedurą wywozu lub uszlachetniania biernego albo jednocześnie procedurą wywozu i procedurą tranzytu lub procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu poza godzinami pracy urzędu i określił szczegółowy tryb postępowania w takim przypadku, osoba upoważniona informuje urząd celny o planowanych wysyłkach co najmniej na dwie godziny przed zakończeniem pracy urzędu celnego.

2. Informacja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać w szczególności:

1) numer i datę,

2) dane osoby upoważnionej,

3) numer i datę pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej,

4) określenie ilości i daty planowanych wysyłek towarów,

5) datę i podpis osoby upoważnionej.

3. W wypadku, o którym mowa w ust. 1, osoba upoważniona dokonuje w polu 31 wszystkich kart dokumentu SAD adnotacji: „WYSYŁKA POZA GODZINAMI PRACY URZĘDU CELNEGO”.

4. W wypadku, o którym mowa w ust. 1, osoba upoważniona obowiązana jest dostarczyć do urzędu celnego, najpóźniej w pierwszym dniu roboczym po dokonaniu wysyłki towaru, zestawienia wysyłek dokonywanych poza godzinami pracy urzędu.

5. Zestawienie sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 25.[Sposoby powiadomienia] Powiadomienie lub informacja mogą zostać przekazane telefaksem lub z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 26.[Deklaracja skrócona] 1. Jeżeli osoba upoważniona prowadzi magazyn celny zlokalizowany w miejscu uznanym przez organ celny i zamierza złożyć w tym magazynie towary, które mają być objęte procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej, powinna przekazać do urzędu celnego deklarację skróconą lub inny dokument wykorzystany w tym charakterze.

2. Przy obejmowaniu procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej towarów, o których mowa w ust. 1, osoba upoważniona przesyła do urzędu celnego powiadomienie, o którym mowa w § 23 ust. 2. Przepis § 23 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 27.[Przewoźnicy i spedytorzy] Przewoźnicy lub spedytorzy mogą stosować procedurę uproszczoną tylko przy obejmowaniu towarów procedurą tranzytu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 28.[Powiadomienie o charakterze zbiorczym] 1. W wypadku upraszczania czynności przy obejmowaniu towarów procedurą celną po zakończeniu procedury składu celnego, jeżeli wprowadzenie towarów do składu celnego odbyło się bez zastosowania procedury uproszczonej, organ celny może wyrazić zgodę w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej, aby powiadomienie, o którym mowa w § 23, miało charakter zbiorczy i dotyczyło towarów wyprowadzonych ze składu celnego w danym dniu i obejmowanych jedną procedurą celną.

2. Powiadomienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać w szczególności:

1) numer i datę,

2) wskazanie urzędu celnego, do którego jest kierowane,

3) dane osoby upoważnionej,

4) numer i datę pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej,

5) numer pozwolenia na prowadzenie składu celnego,

6) określenie procedury celnej, którą towary zostały objęte,

7) ilość dokonanych wpisów do rejestrów,

8) numer i datę pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej, jeżeli towary zostały nią objęte,

9) określenie towarów, z uwzględnieniem ich ilości i masy,

10) określenie wartości celnej lub wartości towarów,

11) imię i nazwisko osoby, która nałożyła zamknięcia celne,

12) datę i podpis osoby upoważnionej.

3. Powiadomienie o którym mowa w ust. 1, powinno być przekazane w dniu wyprowadzenia towarów ze składu celnego. Przepis § 23 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 29.[Potwierdzenie otrzymania powiadomienia] 1. Organ celny przekazuje osobie upoważnionej niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu dwóch godzin od chwili otrzymania powiadomienia, potwierdzenie jego otrzymania.

2. Potwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:

1) numer i datę,

2) rozstrzygnięcie o zatrzymaniu towarów w miejscu uznanym do chwili przeprowadzenia kontroli celnej albo zgodę organu celnego na rozładunek towarów, usunięcie zamknięć celnych lub objęcie towarów procedurą celną z zastosowaniem uproszczeń.

3. Brak potwierdzenia, o którym mowa w ust. 1, w ciągu dwóch godzin od chwili przekazania powiadomienia jest równoznaczny ze zgodą organu celnego na rozładunek towarów, usunięcie zamknięć celnych lub objęcie towarów procedurą celną z zastosowaniem uproszczeń.

4. W wypadku powiadomienia, o którym mowa w § 28 organ celny przesyła potwierdzenie o przyjęciu powiadomienia zbiorczego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 30.[Usunięcie i nałożenie zamknięć celnych] Usunięcia lub nałożenia zamknięć celnych mogą dokonać wyłącznie osoby fizyczne, określone w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 31.[Protokół rozbieżności] 1. Osoba upoważniona sprawdza zgodność dostarczonych towarów z danymi zawartymi w dokumentach. W wypadku stwierdzenia rozbieżności sporządza protokół.

2. Protokół, o którym mowa w ust. 1, powinien zostać przekazany organowi celnemu wraz z dokumentami, na podstawie których stwierdzono rozbieżności, nie później niż w następnym dniu roboczym po dniu dostarczenia towarów do miejsca uznanego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 32.[Wpis do rejestru] 1. Osoba upoważniona dokonuje wpisu do rejestru:

1) w wypadku zatrzymania towarów w celu przeprowadzenia kontroli celnej - w dniu, w którym organ celny stwierdzi, że zostały spełnione warunki objęcia towarów procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej,

2) w wypadku wyrażenia zgody na rozładunek towarów, usunięcie zamknięć celnych lub objęcie towarów procedurą celną z zastosowaniem uproszczeń - w dniu otrzymania potwierdzenia, o którym mowa w § 29,

3) w wypadku uzyskania zgody, o której mowa w § 24 ust. 1 i § 28 ust. 1 - przy obejmowaniu towarów procedurą celną z zastosowaniem uproszczeń,

4) po upływie czasu, o którym mowa w § 29 ust. 3.

2. Wpis do rejestru powinien być dokonany:

1) przy stosowaniu procedury uproszczonej w procedurze dopuszczenia do obrotu, procedurze składu celnego, procedurze uszlachetniania czynnego, procedurze przetwarzania pod kontrolą celną, procedurze tranzytu albo procedurze odprawy czasowej - na podstawie danych zawartych w fakturze, kserokopii faktury albo w innym dokumencie służącym do ustalenia wartości celnej albo jego kserokopii w wypadku, o którym mowa w § 31; przy wpisie do rejestru należy uwzględnić dane zawarte w protokole rozbieżności,

2) przy stosowaniu procedury uproszczonej w procedurze wywozu, procedurze uszlachetniania biernego lub procedurze tranzytu albo przy jednoczesnym stosowaniu procedury uproszczonej w procedurze tranzytu i procedurze wywozu lub w procedurze uszlachetniania biernego i procedurze tranzytu - na podstawie danych zawartych w fakturze lub w wypadku jej braku w fakturze prowizorycznej lub fakturze pro forma.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 33.[Zwolnienie towarów] Zwolnienie towarów następuje z chwilą dokonania wpisu w rejestrze.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 34.[Nota tranzytowa] W wypadku dostarczenia towarów objętych procedurą tranzytu do miejsca uznanego, osoba upoważniona powinna dostarczyć notę tranzytową do urzędu przeznaczenia najpóźniej w następnym dniu roboczym po dniu, w którym dokonano wpisu do rejestru.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 35.[Rejestr] 1. Rejestr może być prowadzony:

1) w formie książkowej,

2) z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.

2. Rejestr powinien być prowadzony w sposób ciągły.

3. Błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w rejestrze mogą być prostowane wyłącznie za zgodą organu celnego.

4. W przypadku prostowania błędów i omyłek, o których mowa w ust. 3, zapisy w poszczególnych rubrykach rejestru nie mogą być wycierane lub zamalowywane. Ewentualne zmiany należy wprowadzić po skreśleniu nieprawidłowych danych. Każdą zmianę musi potwierdzić osoba, która jej dokonała, oraz organ celny, który wyraził zgodę na dokonanie poprawek.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 36.[Rejestr w formie książkowej] W wypadku prowadzenia rejestru w formie książkowej, przed rozpoczęciem jego wypełniania, karty rejestru powinny być przeszyte, strony ponumerowane, a ostatnia strona opatrzona pieczęcią osoby upoważnionej i pieczęcią urzędu celnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 37.[Rejestr prowadzony z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych] 1. Rejestr może być prowadzony z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych, jeżeli:

1) osoba posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia rejestru,

2) posiadany przez osobę upoważnioną program komputerowy zapewnia wgląd do treści dokonywanych zapisów i przechowywania danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem i uniemożliwia usuwanie dokonywanych zapisów, a także pozwala na dokonywanie zapisów w sposób chronologiczny.

2. Osoba prowadząca rejestr z zastosowaniem elektronicznego przetwarzania danych jest zobowiązana do przechowywania kopii rejestru zapisanej na nośnikach informacji lub w formie wydruku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 38.[Wyłączenie upraszczania czynności] Upraszczania czynności niezbędnych do objęcia towarów procedurą celną poprzez wpis do rejestrów nie stosuje się w wypadku objęcia towarów procedurą składu celnego w składzie celnym publicznym określonym w art. 103 § 2 Kodeksu celnego, w którym odpowiedzialność, o której mowa w art. 107 pkt 1 i 2 tego kodeksu, ponosi odrębnie każdy korzystający ze składu celnego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 39.[Dokument SAD] 1. W wypadku objęcia towarów procedurą wywozu albo procedurą uszlachetniania biernego z zastosowaniem uproszczeń, osoba upoważniona sporządza, zgodnie z instrukcją wypełniania i stosowania dokumentu SAD, stanowiącą załącznik nr 6 do rozporządzenia, o którym mowa w § 15 ust. 1, dokument SAD składający się z kart 1, 1A, 2 i 3 opatrzonych jej pieczęcią albo pieczęcią urzędu celnego.

2. Osoba upoważniona powinna na wszystkich kartach dokumentu SAD w polu 44 wpisać numer, pod jakim dokonano wpisu do rejestru, oraz datę jego dokonania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 40.[Powiadomienie] 1. Po nałożeniu zamknięć celnych osoba upoważniona wysyła do urzędu celnego powiadomienie, o którym mowa w § 23, z zastrzeżeniem § 24.

2. Przepis § 25, § 29, § 30 i § 32 stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 41.[Termin przekazania dokumentów] 1. Karty 1 i 2 dokumentu SAD oraz dokumenty określone w § 193 ust. 1 pkt 1-4 i 6-8 rozporządzenia, o którym mowa w § 15 ust. 1, osoba upoważniona powinna przekazać do urzędu celnego właściwego do objęcia towarów procedurą celną w terminie określonym w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej. Karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji. Kartę 2 przesyła się do urzędu statystycznego.

2. Przepis § 195 ust. 3 rozporządzenia, o którym mowa w § 15 ust. 1, stosuje się odpowiednio.

3. Karta 3 stanowi załącznik do rejestru prowadzonego przez osobę upoważnioną.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 42.[Procedura tranzytu] 1. W wypadku objęcia towarów procedurą tranzytu z zastosowaniem procedury uproszczonej osoba upoważniona sporządza zgodnie z instrukcją, o której mowa w § 39 ust. 1, dokument SAD składający się z kart 1, 4, 5 i 7 opatrzonych jej pieczęcią albo pieczęcią urzędu celnego.

2. Przepisy § 25, § 29, § 30, § 32, § 39 ust. 2 i § 40 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

3. Kartę 1 oraz dokumenty określone w § 34 ust. 2 pkt 3 lit. a) i c) rozporządzenia, o którym mowa w § 15 ust. 1, osoba upoważniona powinna przekazać do urzędu celnego właściwego do objęcia towarów procedurą celną w terminie określonym w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej.

4. Osoba upoważniona powinna dostarczyć do urzędu przeznaczenia towary oraz karty 4, 5 i 7, kserokopię faktury i dokument przewozowy.

5. Przepis § 36 rozporządzenia, o którym mowa w § 15 ust. 1, stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 43.[Jednoczesne objęcie towarów procedurą wywozu i tranzytu] 1. W wypadku objęcia towarów jednocześnie procedurą wywozu i tranzytu z zastosowaniem procedury uproszczonej albo procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu z zastosowaniem procedury uproszczonej osoba upoważniona sporządza dokument SAD składający się z kart 1, 1A, 2, 3, 4 i 5 opatrznych jej pieczęcią albo pieczęcią urzędu celnego.

2. Przepisy § 25, § 29, § 30, § 32, § 39 ust. 2 i § 40 ust. 1 stosuje się odpowiednio.

3. Osoba upoważniona powinna dostarczyć do urzędu przeznaczenia towary oraz karty 1A, 4 i 5, kserokopię faktury i dokument przewozowy.

4. Przepis § 41 ust. 1 i 3 rozporządzenia i § 37 ust. 6-13 rozporządzenia, o którym mowa w § 15 ust. 1, stosuje się odpowiednio.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 44.[Poświadczenie kart dokumentu SAD] Karty dokumentu SAD powinny być poświadczone przez umieszczenie w polu A i C pieczęci urzędu celnego właściwego do objęcia towarów procedurą celną albo być opatrzone pieczęcią osoby upoważnionej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 5

Zgłoszenie celne uzupełniające

§ 45.[Zgłoszenia celne uzupełniające] 1. Osoba upoważniona powinna złożyć zgłoszenia celne uzupełniające:

1) w trakcie trwania okresu rozliczeniowego, o którym mowa w § 47, albo

2) nie później niż w terminie 5 dni po upływie ostatniego dnia okresu rozliczeniowego, o którym mowa w § 47.

2. Do zgłoszenia celnego uzupełniającego należy dołączyć dokumenty wymagane zgodnie z art. 64 § 2 Kodeksu celnego, jeżeli nie zostały dołączone do zgłoszenia celnego, o którym mowa w art. 80 § 1 Kodeksu celnego. Jeżeli do zgłoszenia, o którym mowa w art. 80 § 1 Kodeksu celnego, dołączona została kserokopia faktury, do zgłoszenia uzupełniającego należy dołączyć oryginał faktury.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 46.[Treść zgłoszeń uzupełniających] 1. Zgłoszenie celne uzupełniające stanowią:

1) w wypadku objęcia towarów procedurą wywozu lub jednocześnie procedurą wywozu i procedurą tranzytu albo procedurą uszlachetnienia biernego lub jednocześnie procedurą uszlachetniania biernego i procedurą tranzytu:

a) z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu celnego - dokument SAD złożony z kart 1, 2 i 3,

b) z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego - dokument SAD, o którym mowa w § 39 lub § 43,

2) w wypadku objęcia towarów procedurą tranzytu:

a) z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego - dokument SAD składający się z kart 1 i 7,

b) z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego - dokument SAD, o którym mowa w § 42 ust. 1,

3) w wypadku objęcia towarów procedurą dopuszczenia do obrotu, procedurą składu celnego, procedurą uszlachetniania czynnego, procedurą przetwarzania pod kontrolą celną lub procedurą odprawy czasowej - dokument SAD złożony z kart 6, 7, 8.

2. Przepisy § 193, § 195-198 i § 206 rozporządzenia, o którym mowa w § 15 ust. 1, stosuje się odpowiednio.

3. W wypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit a), karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji. Kartę 2 przesyła się do urzędu statystycznego. Kartę 3, po potwierdzeniu jej odbioru w polu 54 karty 1, wydaje się zgłaszającemu.

4. W wypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), karta 1 pozostaje w urzędzie celnym wyjścia, kartę 7, po potwierdzeniu jej odbioru w polu 54 karty 1, wydaje się zgłaszającemu.

5. W wypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, karta 6 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji. Karta 7 jest przesyłana do urzędu statystycznego. Kartę 8, po potwierdzeniu jej odbioru w polu 54 karty 6, wydaje się zgłaszającemu.

6. Zgłoszenie celne uzupełniające może objąć wiele zgłoszeń celnych w procedurze uproszczonej i powinno być dokonane z zachowaniem wymogów dotyczących możliwości dokonania zgłoszenia celnego na jednym dokumencie SAD.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 47.[Okres rozliczeniowy] 1. Okres rozliczeniowy wynosi jeden miesiąc.

2. Organ celny w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej określa początek okresu rozliczeniowego.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Rozdział 6

Przepisy przejściowe i końcowe

§ 48.[Pozwolenia wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia] Pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej, wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zachowują swoją ważność do czasu, na który zostały wydane, bez możliwości ich przedłużenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 49.[Stosowanie przepisów rozporządzenia] W wypadku złożenia i nierozpatrzenia wniosku o stosowanie procedury uproszczonej przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy tego rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 50.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2000 r.

Minister Finansów: w z. J. Bauc

Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 24 listopada 1999 r. (poz. 1194)

Załącznik nr 1

Wzór

.........................................

Miejscowość i data

..................................... ...................

Imię i nazwisko (nazwa) wnioskodawcy

..................................... ...................

Miejsce zamieszkania (siedziba)

Dyrektor Urzędu Celnego

w ..........................................

WNIOSEK
O UDZIELENIE POZWOLENIA NA STOSOWANIE PROCEDURY UPROSZCZONEJ

1. Upraszczanie czynności niezbędnych do objęcia towarów procedurą celną ma nastąpić poprzez:

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

2. W wypadku, o którym mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, należy:

a) wskazać miejsce (miejsca), w którym towary będą obejmowane procedurą celną:

. ................................ ...................................................... ...................................................... ..

b) określić czynności przewidziane w przepisach prawa celnego, które będą dokonywane w miejscu (miejscach) uznanym:

. ................................ ...................................................... ...................................................... ..

c) określić wyposażenie i sprzęt techniczny niezbędny do przeprowadzenia czynności kontroli celnej w miejscu (miejscach) uznanym przez organ celny:

. ................................ ...................................................... ...................................................... ..

3. Wskazanie procedury celnej, w której ma być stosowana procedura uproszczona:

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

4. Określenie towarów, które będą obejmowane procedurą celną z zastosowaniem procedury uproszczonej, wraz z podaniem ich nazw handlowych lub technicznych, a także określeniem pozycji taryfy celnej:

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

5. Określenie zakresu przewidywanej działalności oraz obliczenie szacunkowej kwoty podlegającej zabezpieczeniu, o którym mowa w art. 79 § 1 pkt 6 Kodeksu celnego:

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

6. Termin, od jakiego wnioskodawca dokonuje systematycznego przywozu lub wywozu towarów:

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

7. Urzędy celne, w których dokonywane były zgłoszenia celne:

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

8. Określenie skali dokonywanego obrotu:

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

9. Proponowany urząd lub urzędy celne objęcia towarów procedurą celną, w której stosowana będzie procedura uproszczona:

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

10. W wypadku stosowania procedury wywozu, uszlachetniania biernego lub tranzytu, z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, należy podać informację, czy wnioskodawca będzie przystawiał własną pieczęć na dokumencie SAD w polach, które wypełnia funkcjonariusz celny urzędu objęcia:

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

11. W wypadku stosowania procedury wywozu, uszlachetniania biernego lub tranzytu, z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego, należy podać informację, czy wnioskodawca będzie ubiegał się o możliwość dokonywania wysyłki poza godzinami pracy urzędu celnego wraz z uzasadnieniem.

12. Załączniki:

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

. ..................................... ...................................................... ...................................................

Świadomy odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie wynikającej z Kodeksu karnego oświadczam, że dane i informacje zawarte w niniejszym wniosku oraz załączone do niego dokumenty są prawdziwe.

........................................

Podpis wnioskodawcy

Instrukcja wypełniania wniosku:

pkt 1 — w rubryce tej należy wpisać jedną z form uproszczeń, o których mowa w art. 80 § 1 Kodeksu celnego;

pkt 2a) — w rubryce tej należy wskazać adres miejsca (lub miejsc), w którym ma być stosowana procedura uproszczona, a jako załącznik należy dołączyć plan sytuacyjny;

pkt 5 — dane podlegające wpisowi w tę rubrykę mogą zostać zawarte w odrębnym załączniku; określenie zakresu przewidywanej działalności powinno zostać dokonane w ujęciu ilościowym i wartościowym; szacunkowa kwota należności podlegających zabezpieczeniu powinna dotyczyć okresu rozliczeniowego oraz obejmować zarówno należności celne, jak i podatki; kwota ta musi zostać obliczona w wysokości maksymalnej i pozwalającej na pokrycie w każdym czasie należności celnych i podatków za towary, do których będzie stosowana procedura uproszczona;

pkt 8 — w tej rubryce należy określić częstotliwość (ilość) dokonywanych zgłoszeń celnych w danym roku kalendarzowym z podziałem na poszczególne miesiące; dane podlegające wpisowi w tę rubrykę mogą zostać zawarte w odrębnym załączniku;

pkt 10 — przy stosowaniu procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 3 (procedury wywozowe); należy złożyć deklarację o zamiarze posługiwania się własnym stemplem;

pkt 12 — w punkcie tym należy wymienić wszystkie dokumenty załączone do wniosku; w wypadku działania przez przedstawiciela, do wniosku należy dołączyć upoważnienie.

Załącznik nr 2

Wzór

..................................... ...........................

Imię i nazwisko (nazwa) wnioskodawcy

..................................... .............................

adres zamieszkania (siedziba) wnioskodawcy

OŚWIADCZENIE OSOBY UBIEGAJĄCEJ SIĘ O UDZIELENIE POZWOLENIA NA STOSOWANIE PROCEDURY UPROSZCZONEJ

Świadomy odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie, wynikającej z Kodeksu karnego, niniejszym oświadczam, że nie jest prowadzone w stosunku do mnie żadne z następujących postępowań:

1) egzekucyjne,

2) upadłościowe,

3) likwidacyjne,

4) układowe.

............................................. ......

podpisy osób kierujących działalnością

gospodarczą wnioskodawcy

..................................... ..........

miejsce i data złożenia oświadczenia

Załącznik nr 3

Wzór

infoRgrafika

infoRgrafika

Załącznik nr 4

Wzór

infoRgrafika


Karta nr ............................................... do załącznika nr 4

infoRgrafika


Załącznik nr 5

Wzór

infoRgrafika

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00