Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1999-10-27 do 2002-10-22
Wersja archiwalna od 1999-10-27 do 2002-10-22
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 10 września 1999 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania egzaminów eksternistycznych w publicznych szkołach artystycznych oraz zasad odpłatności za ich przeprowadzanie.
Na podstawie art. 10 ust. 2 w związku z art. 32a ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943 oraz z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Egzamin eksternistyczny umożliwia uzyskanie dyplomu ukończenia publicznej szkoły artystycznej, zwanej dalej „szkołą”, osobie, która opanowała poza szkołą podstawę programową kształcenia w danym zawodzie określoną odrębnymi przepisami.
2. Egzamin eksternistyczny obejmuje:
1) egzaminy z zajęć edukacyjnych objętych ramowym planem nauczania dla danego typu szkoły,
2) egzamin dyplomowy.
§ 2.1. Podanie o dopuszczenie do egzaminu eksternistycznego należy składać w wybranej szkole do dnia 30 września.
2. Do podania należy dołączyć:
1) świadectwo ukończenia szkoły średniej lub świadectwo dojrzałości, stanowiące podstawę dopuszczenia do egzaminu eksternistycznego w szkole,
2) świadectwo lub inny dokument, stanowiące podstawę zwolnienia z całości lub części egzaminów, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1,
3) informacje o dotychczasowej działalności artystycznej w określonej dziedzinie sztuki, zgodnej z kierunkiem kształcenia szkoły.
§ 3.1. Dla przeprowadzenia egzaminów, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, dyrektor szkoły powołuje komisję egzaminacyjną, zwaną dalej „komisją”, i wyznacza jej przewodniczącego.
2. Przewodniczący komisji powołuje spośród członków komisji zespoły egzaminacyjne.
3. W skład zespołu egzaminacyjnego wchodzą: osoba egzaminująca, która jest nauczycielem danej specjalności, oraz 1-2 nauczycieli tej samej lub pokrewnej specjalności.
§ 4.1. O dopuszczeniu do egzaminów, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, oraz o zwolnieniu z całości lub części tych egzaminów rozstrzyga komisja na podstawie dokumentów, o których mowa w § 2 ust. 2.
2. Rozstrzygnięcia komisji w sprawach, o których mowa w ust. 1, zostają wpisane do protokołu egzaminacyjnego oraz indeksu osoby zdającej.
§ 5.1. Osoba dopuszczona do egzaminów, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, zostaje poinformowana o rozstrzygnięciu komisji, a także o obowiązującej ją podstawie programowej oraz podręcznikach i innych materiałach służących do nauki.
2. Przewodniczący komisji ustala z osobą dopuszczoną do egzaminów, o której mowa w ust. 1, daty i kolejność zdawania egzaminów.
§ 6.1. Egzaminy, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, przeprowadzane są w formie pisemnej, ustnej lub praktycznej. Formę poszczególnych egzaminów określa zespół egzaminacyjny.
2. Tematy egzaminów opracowuje osoba egzaminująca, a zatwierdza przewodniczący komisji.
3. Tematy egzaminów pisemnych i ustnych objęte są zasadą ochrony tajemnicy służbowej.
4. Przed rozpoczęciem egzaminu osoba egzaminująca zobowiązana jest do sprawdzenia tożsamości osoby zdającej.
5. Ocenę z egzaminu przeprowadzonego w formie pisemnej (według obowiązującej skali ocen) proponuje osoba egzaminująca, a zatwierdza przewodniczący komisji. Osoba egzaminująca opatruje każdą pracę recenzją, która jest uzasadnieniem proponowanej oceny.
6. Ocenę z egzaminu przeprowadzonego w formie ustnej i praktycznej (według obowiązującej skali ocen) proponuje i uzasadnia osoba egzaminująca, uzgadniając ją z pozostałymi członkami zespołu egzaminacyjnego.
7. Oceny z egzaminów osoba egzaminująca wpisuje do protokołu egzaminacyjnego oraz indeksu osoby zdającej.
§ 7.Osoba, która nie zgłosiła się na egzamin w wyznaczonym terminie lub od niego odstąpiła albo otrzymała ocenę niedostateczną, może przystąpić do egzaminu ponownie za zgodą komisji w terminie wyznaczonym przez komisję.
§ 8.W uzasadnionych przypadkach, w szczególności w razie zmiany miejsca zamieszkania osoby zdającej lub rozwiązania komisji, osoba zdająca ma prawo przystąpić do dalszej części egzaminów przed inną komisją w wybranej przez siebie szkole lub wskazanej przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
§ 9.Do egzaminu dyplomowego może przystąpić osoba, która otrzymała oceny pozytywne z wszystkich zajęć edukacyjnych będących w ramowym planie nauczania szkoły danego typu.
§ 10.1. Egzamin dyplomowy przeprowadza się według odrębnych przepisów.
2. Osoba, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin dyplomowy, otrzymuje dyplom ukończenia szkoły z klauzulą „dla eksterna”.
3. Wzory dyplomów określają odrębne przepisy.
§ 11.Okres liczony od rozpoczęcia do zakończenia składania egzaminu eksternistycznego przez daną osobę nie powinien przekraczać 3 lat, a w przypadku szkół o dwuletnim cyklu nauczania - 1 roku.
§ 12.1. Egzamin eksternistyczny jest odpłatny.
2. Opłaty za egzamin, w wysokości obliczonej procentowo od kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w poprzednim kwartale, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 oraz z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 70, poz. 774 i Nr 72, poz. 801 i 802), zwanej dalej „podstawą naliczania”, wynoszą:
Lp. | Zakres egzaminu | % podstawy |
1 | Wszystkie zajęcia edukacyjne objęte ramowym planem nauczania, | 15 |
2 | Główny przedmiot (przedmioty) artystyczny | 35 |
3 | Egzamin dyplomowy | 60 |
3. Osoba przystępująca do egzaminu przekazuje opłatę za egzamin na wskazane konto przed rozpoczęciem egzaminu.
4. Osoba, która z ważnych przyczyn losowych nie przystąpiła do egzaminu, może ubiegać się o zwrot wniesionej opłaty. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor szkoły.
§ 13.1. Wydatki związane z działalnością komisji egzaminacyjnych pokrywane są przez szkołę, przy której powołano komisję.
2. Wysokość wynagrodzenia członków komisji określa umowa zawarta pomiędzy dyrektorem szkoły a członkiem komisji.
§ 14.1. Nadzór pedagogiczny nad egzaminem eksternistycznym sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
2. W przypadku stwierdzenia, że w czasie egzaminu eksternistycznego zostały naruszone przepisy i fakt ten mógł mieć wpływ na wynik egzaminu, minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może unieważnić egzamin w całości lub w części i określić tryb dalszego postępowania.
§ 15.Traci moc rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 18 sierpnia 1993 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania egzaminów eksternistycznych w szkołach artystycznych oraz zasad odpłatności za ich przeprowadzanie (Dz. U. Nr 82, poz. 386).
§ 16.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Kultury i Sztuki: A. Zakrzewski