Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1999 nr 79 poz. 894
Wersja archiwalna od 2006-01-01 do 2007-01-29
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1999 nr 79 poz. 894
Wersja archiwalna od 2006-01-01 do 2007-01-29
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 28 września 1999 r.

w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej.

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2005 r., Nr 266, poz. 2230)   Pokaż wszystkie zmiany

Na podstawie art. 36 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 49, poz. 483 i Nr 70, poz. 778) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego] [1] 1. Osoba przystępująca do postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie, zwana dalej „kandydatem”, składa zgłoszenie do postępowania kwalifikacyjnego bezpośrednio w siedzibie Urzędu Służby Cywilnej, zwanego dalej „Urzędem”, albo drogą pocztową pod adresem Urzędu z dopiskiem „zgłoszenie”. W razie złożenia zgłoszenia drogą pocztową, za datę złożenia zgłoszenia uważa się datę nadania zgłoszenia w placówce pocztowej.

2. Niekompletne lub wadliwie wypełnione zgłoszenie Szef Służby Cywilnej zwraca kandydatowi za pokwitowaniem odbioru, w celu uzupełnienia lub poprawienia.

3. Uzupełnienie lub poprawienie zgłoszenia powinno nastąpić w terminie 7 dni od dnia doręczenia. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem zgłoszenie zostało uzupełnione lub poprawione.

4. Jeżeli kandydat wezwany do uzupełnienia lub poprawienia zgłoszenia nie dokona tych czynności w terminie, o którym mowa w ust. 3, albo uzupełnione lub poprawione zgłoszenie nie potwierdzi spełnienia przez kandydata warunków przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie, zwanego dalej „postępowaniem kwalifikacyjnym”, Szef Służby Cywilnej zawiadamia o tym kandydata, za pokwitowaniem odbioru.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Termin i miejsce przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego] 1. [2] Ogłoszenie o terminie i miejscu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego Szef Służby Cywilnej zamieszcza w Biuletynie Służby Cywilnej, Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej Urzędu, co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem postępowania.

2. O terminie i miejscu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego Szef Służby Cywilnej zawiadamia Przewodniczącego Rady Służby Cywilnej na piśmie co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem postępowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Zespół sprawdzający] 1. W celu przeprowadzenia w danym roku postępowania kwalifikacyjnego Szef Służby Cywilnej powołuje zespół sprawdzający, do którego zadań należy:

1) przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego,

2) ustalenie wyników postępowania kwalifikacyjnego, o których mowa w art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 49, poz. 483 i Nr 70, poz. 778), zwanej dalej „ustawą”,

3) przyznanie punktów dodatkowych, o których mowa w art. 31 ust. 5 ustawy,

4) ustalenie ostatecznych wyników postępowania kwalifikacyjnego, o których mowa w art. 31 ust. 6 ustawy,

5) uszeregowanie ostatecznych wyników postępowania kwalifikacyjnego, o którym mowa w art. 31 ust. 7 ustawy.

2. [3] Szef Służby Cywilnej wyznacza przewodniczącego zespołu sprawdzającego, a na jego wniosek – może również wyznaczyć wiceprzewodniczącego zespołu sprawdzającego.

2a. Przewodniczący zespołu sprawdzającego organizuje prace zespołu.

3. Osoby biorące udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego nie mogą przystąpić do tego postępowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Posiedzenia zespołu sprawdzającego] 1. Zespół sprawdzający obraduje na posiedzeniach.

2. Z posiedzenia zespołu sprawdzającego jest sporządzany protokół. Protokół podpisują członkowie zespołu obecni na posiedzeniu.

3. [4] W celu wykonania zadań zespół sprawdzający podejmuje uchwały większością 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy składu zespołu.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Obserwacja przebiegu postępowania kwalifikacyjnego] Przewodniczący zespołu sprawdzającego zawiadamia na piśmie przewodniczącego Rady Służby Cywilnej albo przedstawiciela tej Rady upoważnionego do obserwacji przebiegu postępowania kwalifikacyjnego o terminie i miejscu posiedzenia zespołu sprawdzającego, co najmniej na 7 dni przed terminem tego posiedzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Postępowanie kwalifikacyjne] 1. Postępowanie kwalifikacyjne ma formę pisemną i składa się z następujących części:

1) badania zdolności ogólnych,

2) sprawdzianu wiedzy,

3) pracy pisemnej.

2. Szef Służby Cywilnej przekazuje zespołowi sprawdzającemu materiały służące przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, zawierające w szczególności testy i zadania oraz arkusze odpowiedzi i klucze ich oceny.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Badanie zdolności ogólnych] 1. Zakres badania zdolności ogólnych obejmuje badanie sprawności rozumowania i efektywności rozwiązywania zadań umysłowych. Badanie zdolności ogólnych przeprowadzane jest w formie testu psychologicznego.

2. Za badanie zdolności ogólnych przyznawane są punkty w skali od 0 do 60.

3. Badanie zdolności ogólnych trwa odpowiednio do zastosowanego testu psychologicznego, jednak nie dłużej niż 120 minut.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 8.[Sprawdzian wiedzy] 1. [5] Zakres tematyczny sprawdzianu wiedzy obejmuje: wybrane zagadnienia z prawa konstytucyjnego, z prawa administracyjnego, dotyczące dostępu do informacji publicznej i ochrony danych, dotyczące funkcjonowania służby cywilnej, z dziedziny finansów publicznych, z prawa międzynarodowego publicznego oraz z organizacji i zarządzania, a także aktualne zagadnienia społeczno–gospodarcze.

2. Wykaz zagadnień do sprawdzianu wiedzy określony jest w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

3. Sprawdzian wiedzy ma formę testu wyboru i składa się z 80 pytań. Za każdą prawidłową odpowiedź kandydat otrzymuje jeden punkt; za brak odpowiedzi lub odpowiedź nieprawidłową – zero punktów.

4. Sprawdzian wiedzy trwa 90 minut.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 9.[Praca pisemna] 1. Zakres pracy pisemnej obejmuje przygotowanie notatki lub innej wypowiedzi – na podstawie materiałów przekazanych kandydatowi.

2. Praca pisemna oceniana jest pod względem logiczności, zwięzłości, jasności i poprawności językowej oraz pod względem trafności proponowanych rozwiązań lub trafności dokonania wyboru istotnych informacji z materiałów.

3. Za pracę pisemną przyznawane są punkty w skali od 0 do 40 punktów.

4. Praca pisemna trwa 90 minut.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 10.[Przeprowadzanie postępowania kwalifikacyjnego] 1. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się w sali egzaminacyjnej, w warunkach umożliwiających kandydatom samodzielną pracę, pod nadzorem co najmniej jednego członka zespołu sprawdzającego.

2. Członkowie zespołu sprawdzającego sporządzają protokół cząstkowy z przebiegu postępowania kwalifikacyjnego w danej sali egzaminacyjnej.

3. Postępowanie kwalifikacyjne może być przeprowadzone z udziałem osoby niebędącej członkiem zespołu sprawdzającego, upoważnionej na piśmie przez Szefa Służby Cywilnej, na wniosek przewodniczącego zespołu sprawdzającego, do wykonywania określonych czynności techniczno-usługowych lub do przeprowadzenia badania zdolności ogólnych.

4. [6] Przed wejściem do sali egzaminacyjnej kandydat okazuje dowód tożsamości.

5. Przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego lub jego części członek zespołu sprawdzającego informuje kandydatów o warunkach organizacyjnych przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego oraz o zasadach dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi.

6. Kandydat otrzymuje materiały i arkusze odpowiedzi opatrzone pieczęcią Urzędu. Uwzględnia się jedynie odpowiedzi udzielone na arkuszach opatrzonych pieczęcią Urzędu.

7. W czasie postępowania kwalifikacyjnego zabronione jest korzystanie z materiałów pomocniczych innych niż dostarczone przez Urząd oraz porozumiewanie się z innymi osobami.

8. Członek zespołu sprawdzającego wyklucza z udziału w danej części postępowania kwalifikacyjnego kandydata, który podczas postępowania posługiwał się materiałami innymi niż dostarczone przez Urząd, porozumiewał się z innymi osobami lub zakłócał przebieg postępowania.

9. Opuszczenie przez kandydata sali egzaminacyjnej stanowi zakończenie udziału w danej części postępowania kwalifikacyjnego. Przed opuszczeniem sali egzaminacyjnej kandydat zwraca otrzymane materiały.

10. W czasie postępowania kwalifikacyjnego członek zespołu może, w wyjątkowych przypadkach uzasadnionych stanem zdrowia kandydata, wyrazić zgodę na opuszczenie przez niego sali egzaminacyjnej. Na czas nieobecności kandydat przekazuje członkowi zespołu otrzymane materiały.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 11.[Arkusze odpowiedzi] 1. Arkusze odpowiedzi kandydatów są kodowane, a rozkodowania dokonuje się po sprawdzeniu odpowiedzi.

2. Do rozkodowania arkuszy odpowiedzi przewodniczący zespołu sprawdzającego wyznacza co najmniej dwóch członków zespołu, którzy nie sprawdzali odpowiedzi.

3. Z rozkodowania sporządza się protokół, który podpisują członkowie zespołu dokonujący rozkodowania.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 12.[Języki obce] Językami obcymi, o których mowa w art. 28 pkt 5 i w art. 31 ust. 5 pkt 2 ustawy, są języki urzędowe państw – członków Narodów Zjednoczonych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 13.[Dodatkowe punkty] Dodatkowe punkty, o których mowa w art. 31 ust. 5 ustawy, przyznaje się w następującej wysokości:

1) [7] 3 punkty – za pozytywny wynik ostatniej oceny, sporządzonej przez bezpośredniego przełożonego na piśmie, w okresie ostatnich 24 miesięcy, licząc od dnia, w którym upływa termin składania zgłoszenia,

2) za znajomość:

a) jednego języka obcego, innego niż wskazany przez kandydata w zgłoszeniu do postępowania kwalifikacyjnego – 3 punkty,

b) co najmniej dwóch języków obcych, innych niż wskazany przez kandydata w zgłoszeniu do postępowania kwalifikacyjnego – 5 punktów,

3) 3 punkty – za ukończenie studiów podyplomowych, niezależnie od ich liczby,

4) 5 punktów – za posiadanie jednego lub więcej tytułu lub stopnia naukowego,

5) 4 punkty – za posiadanie następujących kwalifikacji zawodowych, niezależnie od ich liczby:

a) [8] ukończenie aplikacji adwokackiej, komorniczej, legislacyjnej, notarialnej, prokuratorskiej, referendarskiej, sądowej, radcowskiej lub posiadanie prawa wykonywania zawodu radcy prawnego,

b) złożenie egzaminu kwalifikacyjnego na stanowisko inspektora kontroli skarbowej przed komisją powołaną przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej,

c) posiadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii,

d) złożenie egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego,

e) posiadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości,

f) posiadanie przez lekarza weterynarii tytułu specjalisty z dziedziny epizootiologia i administracja weterynaryjna lub prewencja weterynaryjna i higiena pasz lub higiena zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego lub weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna,

g) posiadanie uprawnień biegłego z zakresu postępowania wodnoprawnego, ochrony przyrody, sporządzania prognoz skutków wpływu ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego na środowisko lub sporządzania ocen oddziaływania na środowisko,

h) posiadanie uprawnień do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,

i) złożenie egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa przed komisją wyznaczoną przez Ministra Skarbu Państwa,

j) posiadanie kwalifikacji mierniczego górniczego lub geologa górniczego,

k) posiadanie kwalifikacji osób kierownictwa ruchu oraz osób wyższego dozoru ruchu zakładu górniczego,

I) posiadanie uprawnień biegłego rewidenta,

m) złożenie egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną dla Aktuariuszy,

n) złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym przed komisją egzaminacyjną dla maklerów papierów wartościowych albo przed komisją egzaminacyjną dla doradców inwestycyjnych,

o) posiadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie lotnictwa,

p) posiadanie kwalifikacji zawodowych w dziedzinie żeglugi morskiej,

q) złożenie egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną powoływaną przez Ministra Finansów, prowadzącą egzamin na audytorów wewnętrznych,

r) złożenie egzaminu kwalifikacyjnego dla kandydatów na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego,

s) [9] złożenie egzaminu dyplomatyczno–konsularnego lub posiadanie stopnia dyplomatycznego nadanego na czas nieokreślony,

t) posiadanie uprawnień inspektora dozoru jądrowego lub inspektora ochrony radiologicznej,

u) [10] posiadanie specjalizacji w zakresie zawodów medycznych lub w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia,

v) posiadanie uprawnień rzeczoznawcy do spraw sanitarnohigienicznych,

w) ukończenie aplikacji eksperckiej w zakresie prawa własności przemysłowej,

x) ukończenie aplikacji kontrolerskiej i złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli,

y) złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu na doradcę podatkowego,

z) złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu przed komisją egzaminacyjną dla maklerów giełd towarowych,

za) [11] posiadanie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14.[Minimalna liczba punktów] Minimalna liczba punktów, o której mowa w art. 31 ust. 7 ustawy, wynosi 120.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 14a.[Przyznanie dodatkowych punktów] 1. Kandydat ubiegający się o przyznanie punktów dodatkowych wskazuje w zgłoszeniu do postępowania kwalifikacyjne go, z jakiego tytułu ubiega się o przyznanie tych punktów, oraz dołącza do zgłoszenia dokumenty potwierdzające uprawnienie do uzyskania punktów dodatkowych lub kopie tych dokumentów, poświadczone notarialnie albo przez urząd, w którym kandydat jest zatrudniony.

2. Zespół sprawdzający przyznaje punkty dodatkowe na podstawie dokumentów lub ich kopii, złożonych w terminie przewidzianym w art. 30 ust. 1 ustawy.

3. [12] W razie przedstawienia dokumentów lub ich kopii w języku obcym, innych niż wymienione w pkt 10–41 załącznika nr 2 do rozporządzenia, dołącza się również ich tłumaczenie na język polski, dokonane przez tłumacza przysięgłego.

4. [13] Jeżeli przedstawione dokumenty lub ich kopie są niekompletne lub wadliwe, zespół sprawdzający wzywa kandydata, za pokwitowaniem odbioru, do usunięcia braków w terminie 7 dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje nieprzyznanie punktów dodatkowych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 15.[Sporządzanie ostatniej oceny] [14] 1. Sporządzenie ostatniej oceny, o której mowa w § 13 pkt 1, przez bezpośredniego przełożonego potwierdza dyrektor generalny urzędu pieczęcią imienną i czytelnym podpisem.

2. Znajomość języka obcego potwierdzają dokumenty określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

3. Dokumentem potwierdzającym spełnianie warunku określonego w art. 31 ust. 5 pkt 3 ustawy jest świadectwo ukończenia studiów podyplomowych.

4. Spełnianie warunku, o którym mowa w art. 31 ust. 5 pkt 4 ustawy, potwierdza dokument poświadczający uzyskanie stopnia lub tytułu naukowego.

5. Spełnianie warunków, o których mowa w art. 31 ust. 5 pkt 5 ustawy, potwierdzają dokumenty określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 16.[Sprawozdanie z postępowania kwalifikacyjnego] 1. Przewodniczący zespołu sprawdzającego sporządza sprawozdanie z postępowania kwalifikacyjnego. Sprawozdanie zawiera protokoły z posiedzeń zespołu sprawdzającego, protokoły cząstkowe oraz protokół z rozkodowania arkuszy odpowiedzi.

2. Sprawozdanie jest zatwierdzane przez Szefa Służby Cywilnej.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 17.[Opłata] [15] 1. Opłata wynosi 200 zł i jest wnoszona na dochody budżetu państwa – na rachunek Urzędu.

2. Dowód wniesienia opłaty, o której mowa w ust. 1, dołącza się do zgłoszenia. Zgłoszenie złożone bez dowodu wniesienia opłaty uważa się za niekompletne.

3. W razie nieprzystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego opłata nie podlega zwrotowi, chyba że kandydat wycofa zgłoszenie przed dniem 31 maja danego roku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 18.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załączniki do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów
z dnia 28 września 1999 r. (poz. 894)

Załącznik nr 1

WYKAZ ZAGADNIEŃ DO SPRAWDZIANU WIEDZY: [16]

1) wybrane zagadnienia z prawa konstytucyjnego:

a) zasady ustrojowe,

b) wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela,

c) organy władzy i kontroli państwowej oraz zasady ich organizacji i funkcjonowania;

2) wybrane zagadnienia dotyczące funkcjonowania administracji publicznej, w tym:

a) służby cywilnej:

– organizacja służby cywilnej,

– nawiązanie, zmiana i ustanie stosunku pracy w służbie cywilnej,

– obsadzanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej,

– uprawnienia i obowiązki członka korpusu służby cywilnej,

– szczególna ochrona stosunku pracy członka korpusu służby cywilnej,

– zasady etyki w służbie cywilnej,

b) prawa administracyjnego:

– postępowanie administracyjne,

– organy administracji rządowej oraz zasady ich organizacji i funkcjonowania,

– zasady organizacji i funkcjonowania samorządu terytorialnego,

c) finansów publicznych:

– formy organizacyjno-prawne jednostek sektora finansów publicznych,

– zasady gospodarki finansowej podmiotów sektora finansów publicznych,

– budżet państwa,

– zasady odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych,

– zasady udzielania zamówień publicznych,

d) dostępu do informacji publicznej, ochrony danych osobowych oraz informacji niejawnych;

3) wybrane zagadnienia z prawa międzynarodowego publicznego:

a) źródła prawa międzynarodowego,

b) cele, zasady działania i struktura Unii Europejskiej;

4) wybrane zagadnienia z organizacji i zarządzania:

a) prognozowanie, planowanie i programowanie,

b) centralizacja zarządzania i delegowanie uprawnień decyzyjnych;

5) zagadnienia dotyczące równego statusu kobiet i mężczyzn;

6) aktualne zagadnienia społeczno-gospodarcze.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 2

LISTA DOKUMENTÓW POTWIERDZAJĄCYCH ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA OBCEGO: [17]

1) dyplomy ukończenia:

a) studiów na kierunku filologia w zakresie języków obcych lub lingwistyki stosowanej,

b) nauczycielskiego kolegium języków obcych,

c) Krajowej Szkoły Administracji Publicznej;

2) wydany za granicą dokument potwierdzający uzyskanie stopnia lub tytułu naukowego – uznaje się język wykładowy instytucji prowadzącej kształcenie;

3) dokument potwierdzający ukończenie studiów wyższych lub podyplomowych prowadzonych za granicą lub w Polsce we współpracy z uczelnią prowadzącą kształcenie za granicą – uznaje się język wykładowy, jeżeli językiem wykładowym był wyłącznie język obcy;

4) wydany za granicą dokument uznany za równoważny świadectwu dojrzałości – uznaje się język wykładowy;

5) dyplom Matury Międzynarodowej (International Baccalaureate Diploma);

6) zaświadczenie o zdanym egzaminie resortowym:

a) w Ministerstwie Spraw Zagranicznych,

b) w Ministerstwie Gospodarki,

с) w Ministerstwie Obrony Narodowej – poziom 3333, poziom 4444 według STANAG 6001;

7) certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego, wydany przez Krajową Szkołę Administracji Publicznej w wyniku lingwistycznego postępowania sprawdzającego;

8) certyfikat znajomości języka obcego, wydany w okresie od dnia 25 sierpnia 1997 r. do dnia 14 stycznia 1998 r. przez Resortową Komisję Egzaminacyjną Języków Obcych Urzędu Służby Cywilnej;

9) dokument potwierdzający wpis na listę tłumaczy przysięgłych;

10) First Certificate in English (FCE), Certificate in Advanced English (CAE), Certificate of Proficiency in English (CPE), Business English Certificate (ВЕС) Vantage, Business English Certificate (ВЕС) Higher, Certificate in English for International Business and Trade (CEIBT) – certyfikaty wydawane przez University of Cambridge Local Examinations Syndicate oraz przez University of Cambridge ESOL Examinations;

11) International English Language Testing System IELTS – powyżej 6 pkt – zaświadczenia wydawane przez University of Cambridge Local Examination Syndicate, the British Council i Education Australia;

12) Test of English as a Foreign Language (TOEFL) – co najmniej 500 pkt z testu (w systemie komputerowym co najmniej 173 pkt) i co najmniej 3,5 pkt z pracy pisemnej TWE – wydawany przez Educational Testing Service, Princeton, USA;

13) English for Speakers of Other Languages (ESOL) – First Class Pass at Intermediate Level, Higher Intermediate Level, Advanced Level – wydawane przez City & Guilds Pitman Qualifications (Pitman Qualifications Institute);

14) International English for Speakers of Other Languages (IESOL) – poziom „Communicator”, poziom „Expert”, poziom „Mastery” – wydawane przez City & Guilds;

15) Spoken English Test (SET) for Businnes – Stage В poziom „Communicator”, Stage С poziom „Expert”, Stage С poziom „Mastery” – wydawane przez City & Guilds (City & Guilds Pitman Qualifications);

16) English for Business Communications (EBC) – Level 2, Level 3 – wydawane przez City & Guilds (City & Guilds Pitman Qualifications);

17) English for Office Skills (EOS) – Level 2 – wydawane przez City & Guilds (City & Guilds Pitman Qualifications);

18) Test of English for International Communication (TOEIC) – co najmniej 750 pkt z testu – wydawany przez Educational Testing Service, Princeton, USA;

19) London Chamber of Commerce and Industry (LCCI): English for Business Level 2, English for Business Level 3, English for Business Level 4 – certyfikaty wydawane przez London Chamber of Commerce and Industry Examinations Board;

20) London Chamber of Commerce and Industry (LCCI) – Foundation Certificate for Teachers of Business English (FTBE) – certyfikat wydawany przez London Chamber of Commerce and Industry Examinations Board;

21) B2 Certificate in English – adVantage, B2 Certificate in English for Business Purposes – adVantage. Certificate in English for Technical Purposes (B2) – egzaminy TELC (The European Language Certificates) administrowane przez WBT (Weiterbildungs – Testsysteme GmbH);

22) Diplôme d'Étude en Langue Française (DELF) B2, Diplôme Approfondi de Langue Française (DALF) C1, C2 – wydawane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Francji (Narodową Komisję ds. Egzaminów DELF i DALF);

23) Certificat d'accès au DALF wydawany przez Instytut Francuski;

24) Diplôme de Français des Affaires 1er degré (DFA 1), Diplôme de Français des Affaires 2éme degré (DFA 2) – dyplomy wydawane przez Paryską Izbę Handlową i Przemysłową CCIP, egzaminy organizowane przez Instytut Francuski;

25) Diplôme de Langue Française (DL), Diplôme Supérieur Langue et Culture Françaises (DSLCF), Diplôme des Hautes Etudes Françaises (DHEF) – wydawane przez Alliance Française;

26) Certificat Supérieur de Français (B2) – egzaminy TELC (The European Language Certificates) administrowane przez WBT (Weiterbildungs – Testsysteme GmbH);

27) Zertifikat Deutsch für den Beruf (ZDfB), Die Zentrale Mittelstufenprüfung (ZMP), Die Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP), Das Kleine Deutsche Sprachdiplom (KDS), Das Grosse Deutsche Sprachdiplom (GDS) – egzaminy organizowane przez Goethe Institut;

28) Prüfung Wirtschafsdeutsch International (PWD) – egzaminy organizowane przez Goethe Institut, Niemiecką Izbę Przemysłowo–Handlową i Instytut Carla Duisberga;

29) Österreichisches Sprachdiplom für Deutsch als Fremdsprache (ÖSD) – Mittelstufe, Diplom Wirtschaftssprache Deutsch (DWD) – egzaminy organizowane przez Instytut Austriacki;

30) Zertifikat Deutsch Plus (B2), Zertifikat Deutsch für den Beruf (B2) – egzaminy TELC (The European Language Certificates) administrowane przez WBT (Weiterbildungs – Testsysteme GmbH);

31) Deutches Sprachdiplom (DSD II) – egzaminy organizowane przez Kultusministerkonferenz;

32) Diploma Intermedio de Español, Diploma Superior de Español – wydawany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Królestwa Hiszpanii;

33) Certificado de Español para Relaciones Profesionales (B2) – egzaminy TELC (The European Language Certificates) administrowane przez WBT (Weiterbildungs – Testsysteme GmbH);

34) Certificazione d'Italiano come Lingua Straniera (CILS 2 Due), Certificazione d'Italiano come Lingua Straniera (CILS 3 Tre), Certificazione d'Italiano come Lingua Straniera (CILS 4 Quattro), Certificazione di Conoscenza della Lingua Italiana (CELI 3), Certificazione di Conoscenza della Lingua Italiana (CELI 4), Certificazione di Conoscenza della Lingua Italiana (CELI 5) – wydawane przez uniwersytety dla cudzoziemców w Sienie, Perugii i Rzymie;

35) Certificato Superiore d'Italiano (B2) – egzaminy TELC (The European Language Certificates) administrowane przez WBT (Weiterbildungs – Testsysteme GmbH);

36) Русский Язык. Деловое Общение (Бизнес и Коммерция) – od poziomu Средний Уровень – administrowany przez Główny Ośrodek Testowania Obywateli Obcych Państw przy Ministerstwie Edukacji Federacji Rosyjskiej;

37) Русский язык в деловом общении – od poziomu 2 „Основной уровень” – administrowany przez Główny Ośrodek Testowania Obywateli Obcych Państw przy Ministerstwie Edukacji Federacji Rosyjskiej;

38) Русский Язык Повседневного Общения. Постпороговый Уровень – administrowany przez Główny Ośrodek Testowania Obywateli Obcych Państw przy Ministerstwie Edukacji Federacji Rosyjskiej;

39) Тестирование по Русскому Языку – ТРКИ – 2, ТРКИ – 3, ТРКИ – 4 – administrowany przez Główny Ośrodek Testowania Obywateli Obcych Państw przy Ministerstwie Edukacji Federacji Rosyjskiej;

40) Сертификат Русский язык плюс В2 – egzaminy TELC (The European Language Certificates) administrowane przez WBT (Weiterbildungs – Testsysteme GmbH);

41) European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages (ECL) – egzamin z języka węgierskiego organizowany przez Węgierski Instytut Kultury.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Załącznik nr 3

LISTA DOKUMENTÓW POTWIERDZAJĄCYCH SPEŁNIENIE WARUNKÓW, O KTÓRYCH MOWA W ART. 31 UST. 5 PKT 5 USTAWY: [18]

1) dokument potwierdzający ukończenie aplikacji adwokackiej, komorniczej, legislacyjnej, notarialnej, prokuratorskiej, referendarskiej, sądowej, radcowskiej lub wpis na listę radców prawnych,

2) dokument potwierdzający złożenie egzaminu kwalifikacyjnego na stanowisko inspektora kontroli skarbowej,

3) świadectwo nadania uprawnień w dziedzinie geodezji i kartografii,

4) dokument potwierdzający złożenie egzaminu kwalifikacyjnego na rzecznika patentowego,

5) świadectwo nadania uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości,

6) dyplom uzyskania przez lekarza weterynarii tytułu specjalisty,

7) świadectwo stwierdzające nadanie uprawnień biegłego z zakresu postępowania wodnoprawnego, ochrony przyrody, sporządzania prognoz skutków wpływu ustaleń planu zagospodarowania przestrzennego na środowisko lub sporządzania ocen oddziaływania na środowisko,

8) decyzja stwierdzająca nabycie uprawnień budowlanych,

9) dyplom potwierdzający pozytywny wynik egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa przed komisją wyznaczoną przez Ministra Skarbu Państwa,

10) świadectwo stwierdzające posiadanie kwalifikacji mierniczego górniczego lub geologa górniczego,

11) świadectwo stwierdzające posiadanie kwalifikacji osób kierownictwa ruchu oraz osób wyższego dozoru ruchu zakładu górniczego,

12) dyplom biegłego rewidenta,

13) świadectwo złożenia egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną dla Aktuariuszy,

14) dokument potwierdzający złożenie egzaminu z wynikiem pozytywnym przed komisją egzaminacyjną dla maklerów papierów wartościowych albo przed komisją egzaminacyjną dla doradców inwestycyjnych,

15) licencja członka personelu lotniczego,

16) dyplom stwierdzający posiadanie kwalifikacji kapitana żeglugi wielkiej, starszego oficera pokładowego, oficera wachtowego, starszego oficera mechanika, oficera mechanika II klasy, oficera mechanika wachtowego,

17) zaświadczenie o złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną powoływaną przez Ministra Finansów, przeprowadzającą egzamin na audytorów wewnętrznych,

18) zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kandydatów na inspektora Inspekcji Transportu Drogowego,

19) zaświadczenie o złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu dyplomatyczno–konsularnego lub dokument potwierdzający nadanie stopnia dyplomatycznego,

20) zaświadczenie o uzyskaniu uprawnienia do zajmowania stanowiska inspektora dozoru jądrowego lub o uzyskaniu uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej,

21) dyplom uzyskania tytułu specjalisty przez lekarza, lekarza dentystę, pielęgniarkę, położną, diagnostę laboratoryjnego oraz osoby wykonujące zawody w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia,

22) dokument stwierdzający przyznanie uprawnienia rzeczoznawcy do spraw sanitarnohigienicznych,

23) zaświadczenie o pozytywnym ukończeniu aplikacji eksperckiej w zakresie prawa własności przemysłowej,

24) zaświadczenie o ukończeniu aplikacji kontrolerskiej i złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu przed komisją egzaminacyjną powołaną przez Prezesa Najwyższej Izby Kontroli,

25) dokument o złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu na doradcę podatkowego przed Komisją Egzaminacyjną powoływaną przez Ministra Finansów,

26) dokument potwierdzający złożenie z wynikiem pozytywnym egzaminu przed komisją egzaminacyjną dla maklerów giełd towarowych,

27) certyfikat księgowego.

[1] § 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[2] § 2 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[3] § 3 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[4] § 4 ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[5] § 8 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[6] § 10 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[7] § 13 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[8] § 13 pkt 5 lit. a) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[9] § 13 pkt 5 lit. s) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[10] § 13 pkt 5 lit. u) w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[11] § 13 pkt 5 lit. za) dodana przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[12] § 14a ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[13] § 14a ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[14] § 15 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 9 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[15] § 17 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 10 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[16] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 11 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[17] Załącznik nr 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 11 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

[18] Załącznik nr 3 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej (Dz.U. Nr 266, poz. 2230). Zmiana weszła w życie 1 stycznia 2006 r.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00