Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1999-10-02 do 2000-06-30
Wersja archiwalna od 1999-10-02 do 2000-06-30
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 6 września 1999 r.
w sprawie sposobu ewidencjonowania przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną Rzeczypospolitej Polskiej przebiegu granic i powierzchni jednostek podziału terytorialnego państwa
Na podstawie art. 26 ust. 2a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. Nr 30, poz. 163 i Nr 43, poz. 241, z 1990 r. Nr 34, poz. 198, z 1991 r. Nr 103, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 54, poz. 349, Nr 115, poz. 741 i Nr 121, poz. 770 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Ewidencjonowanie granic i powierzchni jednostek podziału terytorialnego państwa] Przebieg granic i powierzchnie jednostek podziału terytorialnego państwa ewidencjonuje się w państwowym rejestrze granic i powierzchni jednostek podziału terytorialnego państwa, zwanym dalej „rejestrem”.
§ 2.[Rejestr] Rejestr jest urzędowym, komputerowym zbiorem danych opisowych i kartograficznych o przebiegu granic i powierzchniach jednostek podziału terytorialnego państwa i stanowi część centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
§ 3.[Podmioty prowadzące rejestry] Rejestr prowadzą:
1) Główny Geodeta Kraju w części dotyczącej przebiegu granic i powierzchni województw,
2) wojewódzcy inspektorzy nadzoru geodezyjnego i kartograficznego działający w imieniu wojewody, zgodnie z ich właściwością miejscową, w części dotyczącej przebiegu granic i powierzchni gmin i powiatów.
§ 4.[Współpraca z Głównym Geodetą Kraju] 1. Wojewódzcy inspektorzy nadzoru geodezyjnego i kartograficznego otrzymują wojewódzkie bazy danych rejestru z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
2. Wojewodowie i starostowie współdziałają z Głównym Geodetą Kraju przy prowadzeniu rejestru poprzez przekazywanie do centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wykazów współrzędnych wraz z opisem dokonanych zmian przebiegu granic jednostek podziału terytorialnego państwa.
§ 5.[Prowadzenie rejestru] Prowadzenie rejestru polega na:
1) aktualizacji i utrzymywaniu wzajemnej zgodności krajowej i wojewódzkich baz danych rejestru,
2) utrzymywaniu systemów obsługujących bazy danych rejestru w gotowości operacyjnej,
3) sporządzaniu według stanu na dzień 1 stycznia, w terminie do dnia 1 lutego każdego roku, krajowego wykazu powierzchni jednostek podziału terytorialnego państwa, stanowiącego podstawę sporządzania krajowego wykazu gruntów i budynków,
4) udostępnianiu danych zawartych w rejestrze.
§ 6.[Wykazywanie powierzchni jednostek podziału terytorialnego państwa] Powierzchnie jednostek podziału terytorialnego państwa wykazuje się w hektarach z dokładnością zapisu do jednego hektara oraz dodatkowo w km2 z dokładnością zapisu do jednego km2.
§ 7.[Wprowadzanie zmian w rejestrze] Zmiany w rejestrze wprowadza się na podstawie:
1) umów międzynarodowych dotyczących przebiegu granic państwowych,
2) aktów prawnych w sprawie tworzenia, łączenia, znoszenia i podziału jednostek podziału terytorialnego państwa lub zmiany ich granic,
3) ostatecznych decyzji administracyjnych i prawomocnych orzeczeń sądowych dotyczących przebiegu granic nieruchomości będących jednocześnie granicami jednostek podziału terytorialnego państwa,
4) opracowań geodezyjnych i fotogrametrycznych przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, określających lub uściślających położenie punktów granicznych.
§ 8.[Punkty załamania granic jednostek podziału terytorialnego państwa] 1. Dane dotyczące położenia punktów załamania granic jednostek podziału terytorialnego państwa, związane ze zmianą przebiegu granic tych jednostek lub modernizacją ewidencji gruntów i budynków, wprowadza się do rejestru na podstawie współrzędnych tych punktów uzyskanych w wyniku pomiarów geodezyjnych przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
2. W przypadku niemożności uzyskania współrzędnych punktów załamania granic jednostek podziału terytorialnego państwa w wyniku pomiarów geodezyjnych przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, dopuszcza się określenie tych współrzędnych z map znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym.
3. Sposób oznaczania punktów załamania granic jednostek podziału terytorialnego państwa określa załącznik do rozporządzenia.
§ 9.[Aktualizacja rejestru] 1. W celu aktualizacji rejestru starostowie przekazują właściwemu wojewódzkiemu inspektorowi nadzoru geodezyjnego i kartograficznego aktualne dane o przebiegu granic jednostek podziału terytorialnego państwa, w terminie 14 dni od dnia:
1) wejścia w życie aktów prawnych, o których mowa w § 7 pkt 1 i 2,
2) przekazania przez właściwe organy ostatecznych decyzji administracyjnych, a przez sądy – prawomocnych orzeczeń, o których mowa w § 7 pkt 3,
3) przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego opracowań geodezyjnych i fotogrametrycznych, o których mowa w § 7 pkt 4, nie związanych z aktami prawnymi, ostatecznymi decyzjami i prawomocnymi orzeczeniami sądowymi wymienionymi w § 7 pkt 1–3.
2. Wojewódzcy inspektorzy nadzoru geodezyjnego i kartograficznego są obowiązani:
1) aktualizować wojewódzkie bazy danych rejestru w terminie 14 dni od dnia otrzymania danych, o których mowa w ust. 1,
2) przekazywać do centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego kopię zaktualizowanej bazy wojewódzkiej wraz z opisem dokonanych zmian, w terminie 14 dni od dnia zakończenia aktualizacji bazy.
3. Główny Geodeta Kraju zapewnia:
1) aktualizację krajowej bazy danych rejestru w terminie 14 dni od dnia otrzymania danych, o których mowa w ust. 2 pkt 2,
2) uzgodnienie danych w przypadku stwierdzenia rozbieżności między danymi baz sąsiednich województw lub między danymi bazy krajowej a danymi baz wojewódzkich.
§ 10.[Krajowy wykaz powierzchni jednostek podziału terytorialnego państwa] W celu wykonania krajowego wykazu powierzchni jednostek podziału terytorialnego państwa, o którym mowa w § 5 pkt 3, wojewódzcy inspektorzy nadzoru geodezyjnego i kartograficznego przekazują do centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w terminie do 15 stycznia każdego roku, zaktualizowane na dzień 1 stycznia kopie wojewódzkich baz danych rejestru.
§ 11.[Zabezpieczenie rejestru] Organy prowadzące rejestr zabezpieczają bazy danych rejestru przed zniszczeniem i dostępem do nich osób nieupoważnionych.
§ 12.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji: w z. B. Borusewicz
Załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych
i Administracji z dnia 6 września 1999 r. (pot. 849)
SPOSÓB OZNACZANIA PUNKTÓW ZAŁAMANIA
GRANIC JEDNOSTEK PODZIAŁU TERYTORIALNEGO PAŃSTWA
Punkty załamania granic jednostek podziału terytorialnego państwa dzielą się na dwie grupy:
a) punkty węzłowe – punkty, w których zbiegają się co najmniej 3 odcinki granic podziału terytorialnego państwa,
b) punkty pośrednie – punkty załamania linii granicznej, leżące pomiędzy punktami węzłowymi.
Oznaczenie punktu węzłowego
Oznaczenie punktu węzłowego składa się z ośmiu części:
1. Współrzędne punktu węzłowego w państwowym systemie odniesień przestrzennych, ustalonym na podstawie odrębnych przepisów.
|
|
2. Informacja o województwie lub województwach, z którymi jest związany punkt węzłowy.
|
|
|
|
W pola należy wpisać identyfikatory województw zgodnie z rejestrem terytorialnym prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny.
– Jeżeli punkt węzłowy jest położony na granicy województwa lub województw, należy wypełnić 4, 3, 2 lub 1 pole, zależnie od zaistniałej sytuacji. W pola nie wypełnione należy wpisać cyfrę 0.
– Jeżeli punkt węzłowy jest położony wewnątrz województwa, należy wypełnić pierwsze pole, a w pozostałych wpisać cyfrę 0.
3. Informacja o powiecie lub powiatach, z którymi jest związany punkt węzłowy.
|
|
|
|
W pola należy wpisać identyfikatory powiatów zgodnie z rejestrem terytorialnym prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny.
– Jeżeli punkt węzłowy jest położony na granicy powiatu lub powiatów, należy wypełnić 4, 3, 2 lub 1 pole, zależnie od zaistniałej sytuacji. W pola nie wypełnione należy wpisać cyfrę 0.
– Jeżeli punkt węzłowy jest położony wewnątrz powiatu, należy wypełnić pierwsze pole, a w pozostałych wpisać cyfrę 0.
4. Informacja o gminie lub gminach, z którymi związany jest punkt węzłowy.
|
|
|
|
W pola należy wpisać identyfikatory gmin zgodnie z rejestrem terytorialnym prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny.
– Zależnie od sytuacji należy wypełnić 4, 3, 2 lub 1 pole. W pola nie wypełnione należy wpisać cyfrę 0.
5. Oznaczenie miasta lub miast, z którymi związany jest punkt węzłowy.
|
|
|
|
W pola należy wpisać identyfikatory miejscowości zgodnie z rejestrem terytorialnym prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny.
– Liczba wypełnionych pól jest zależna od konkretnej sytuacji. W pola nie wypełnione należy wpisać
cyfrę 0.
– Jeżeli miasto jest położone całkowicie wewnątrz gminy, należy jeden z punktów załamania granicy przyjąć jako punkt węzłowy i wypełnić tylko jedno pole. W pola nie wypełnione należy wpisać cyfrę 0.
6. Oznaczenie dzielnicy lub dzielnic, z którymi związany jest punkt węzłowy.
|
|
|
|
W pola należy wpisać identyfikatory dzielnic zgodnie z rejestrem terytorialnym prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny.
– Liczba wypełnionych pól jest zależna od konkretnej sytuacji. W pola nie wypełnione należy wpisać
cyfrę 0.
7. Informacja o położeniu punktu węzłowego.
|
– Jeżeli punkt jest położony na granicy państwa, w polu wpisujemy cyfrę 1, w pozostałych przypadkach cyfrę 0.
8. Sposób pozyskania współrzędnych punktu węzłowego.
|
– Jeżeli współrzędne pozyskano na podstawie pomiarów geodezyjnych, o których mowa w § 9 ust. 1 rozporządzenia, w polu należy wpisać cyfrę 1.
– Jeżeli współrzędne pozyskano z map, o których mowa w § 9 ust. 2 rozporządzenia, w polu należy wpisać cyfrę 2.
Oznaczenie punktu pośredniego
Oznaczenie punktu pośredniego składa się z pięciu części:
1. Współrzędne punktu pośredniego w państwowym systemie odniesień przestrzennych, ustalonym na podstawie odrębnych przepisów.
|
|
2. Kolejny numer punktu pośredniego.
|
3. Współrzędne początkowego punktu węzłowego linii granicznej, na której jest położony punkt pośredni.
|
|
4. Współrzędne końcowego punktu węzłowego linii granicznej, na której jest położony punkt pośredni.
|
|
5. Sposób pozyskania współrzędnych punktu pośredniego.
|
– Jeżeli współrzędne pozyskano na podstawie pomiarów geodezyjnych, o których mowa w § 9 ust. 1 rozporządzenia, w polu należy wpisać cyfrę 1.
– Jeżeli współrzędne pozyskano z map, o których mowa w § 9 ust. 2 rozporządzenia, w polu należy wpisać cyfrę 2.