Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1999 nr 70 poz. 786
Wersja archiwalna od 2002-05-01 do 2004-08-14
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1999 nr 70 poz. 786
Wersja archiwalna od 2002-05-01 do 2004-08-14
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW

z dnia 12 sierpnia 1999 r.

w sprawie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenia dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny

(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2002 r., Nr 43, poz. 387)  

Na postawie art. 200 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Sposoby złożenia zabezpieczenia] Dłużnik lub osoba, o której mowa w art. 195 § 1 lub § 3 Kodeksu celnego, zwana dalej „zobowiązanym”, może złożyć zabezpieczenie co najmniej w jeden z następujących sposobów:

1) wpłacając kwotę zabezpieczenia gotówką w kasie urzędu celnego lub na bankowy rachunek pomocniczy izby celnej właściwej miejscowo dla tego urzędu [1] w banku krajowym lub w placówce pocztowej,

2) udzielając dyspozycji bankowi krajowemu, prowadzącemu rachunek bankowy zobowiązanego, polecenia przelewu kwoty zabezpieczenia na bankowy rachunek pomocniczy izby celnej [2],

3) składając w urzędzie celnym czek gotówkowy lub rozrachunkowy, wystawiony przez zobowiązanego na kwotę zabezpieczenia, potwierdzony do wysokości tej kwoty przez bank krajowy prowadzący rachunek bankowy zobowiązanego,

4) składając w urzędzie celnym gotówkę w walutach wymienialnych, w kwocie stanowiącej równowartość wymaganego zabezpieczenia, obliczonej według średniego kursu waluty krajowej w stosunku do kursów walut obcych, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski i obowiązującego w dniu złożenia zabezpieczenia - w przypadku uzyskania zgody naczelnika urzędu celnego [3] na złożenie zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce w walutach wymienialnych,

5) składając w urzędzie celnym dokumenty płatnicze, o których mowa w § 3, na kwotę równą wysokości wymaganego zabezpieczenia, określoną według wartości nominalnej tych dokumentów.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Wydanie potwierdzenia złożenia zabezpieczenia] 1. Organ celny, przyjmując zabezpieczenie, wydaje zobowiązanemu potwierdzenie złożenia zabezpieczenia; wzór potwierdzenia stanowi załącznik [4] do rozporządzenia.

2. Wydanie potwierdzenia złożenia zabezpieczenia może nastąpić po przedstawieniu przez zobowiązanego wiarygodnego dowodu potwierdzającego dokonanie czynności, o których mowa w § 1.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Dokumenty mające wartość płatniczą] 1. Dokumentami mającymi wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny jako zabezpieczenie, są papiery wartościowe na okaziciela o określonym terminie wykupu, wyemitowane przez Skarb Państwa albo Narodowy Bank Polski, bankowe papiery wartościowe i listy zastawne o określonym terminie wykupu, wyemitowane we własnym imieniu i na własny rachunek przez bank krajowy wymieniony w wykazie gwarantów, o którym mowa w art. 201 § 3 Kodeksu celnego.

2. W przypadku papierów wartościowych, o których mowa w ust. 1, występujących w formie zdematerializowanej, organ celny przyjmuje świadectwo depozytowe albo inny dokument - wydane osobie uprawnionej do wykonywania praw z oznaczonych w treści świadectwa albo innego dokumentu papierów wartościowych - wraz z oświadczeniem podmiotu prowadzącego rachunek tych papierów wartościowych o ustanowieniu na określony okres blokady odpowiedniej liczby papierów wartościowych na tym rachunku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Przepisy uchylone] Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 6 października 1997 r. w sprawie określenia sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenia dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny (Monitor Polski Nr 76, poz. 704).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Wejście w życie] [5] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 12 sierpnia 1999 r. (poz. 786)

Druk ścisłego zarachowania - Seria ................. Nr .....................

...................................................... ................

...................................................... ..................

(pieczęć podłużna UC)

(datownik)

Potwierdzenie złożenia zabezpieczenia

Urząd Celny

w ...................................................... ..............................................

Składający zabezpieczenie:

Zabezpieczenie dotyczy:

Numer sprawy:

Sposób złożenia zabezpieczenia:

Wysokość zabezpieczenia w złotych:

Termin ważności zabezpieczenia:

od dnia ....................... do dnia .............................

Data złożenia zabezpieczenia:

Oryginał potwierdzenia otrzymałem(am):

...................................................... ........................

Naczelnik Urzędu Celnego

...................................................... ........................................

(data i podpis zobowiązanego lub osoby uprawnionej

do reprezentowania zobowiązanego)

Pouczenie

1. Zabezpieczenie podlega zwrotowi na rzecz osoby uprawnionej, jeżeli właściwy organ celny stwierdzi, iż dług celny, na którego pokrycie zostało złożone, wygasł lub nie będzie już mógł powstać, w przypadku zaś korzystania z procedur zawieszających, zabezpieczenie podlega zwrotowi z chwilą rozliczenia procedury.

2. Zabezpieczenie w gotówce w walucie polskiej, wpłaconej w kasie urzędu celnego, może zostać odebrane w kwocie nominalnej w każdym urzędzie celnym, po stwierdzeniu powstania jednej z sytuacji wymienionych w ust. 1 pouczenia i po zwrocie oryginału niniejszego potwierdzenia.

3. Zabezpieczenie w gotówce w walucie polskiej, wpłacone na bankowy rachunek pomocniczy izby celnej w banku lub w placówce pocztowej albo wpłacone na ten rachunek w wykonaniu polecenia przelewu czy realizacji czeku gotówkowego lub rozrachunkowego, może być zwrócone w kwocie nominalnej w tej izbie celnej pod warunkami wymienionymi w ust. 2 pouczenia oraz po uzyskaniu przez tę izbę z banku prowadzącego rachunek wyciągu bankowego, potwierdzającego uznanie tego rachunku kwotą zabezpieczenia.

4. Zabezpieczenie złożone w postaci dokumentów mających wartość płatniczą oraz zabezpieczenie w gotówce w walucie wymienialnej może być zwrócone w tym urzędzie celnym, w którym zostało złożone, pod warunkami wymienionymi w ust. 2 pouczenia.

5. W przypadku zagubienia oryginału potwierdzenia złożenia zabezpieczenia, podlegające zwrotowi zabezpieczenie może zostać zwrócone osobie uprawnionej w urzędzie celnym, w którym było złożone, po upływie dwóch miesięcy od dnia złożenia w tym urzędzie oświadczenia osoby uprawnionej o zagubieniu oryginału potwierdzenia.

Miejsce na adnotacje dotyczące wydania lub wykorzystania zabezpieczenia:

Z pouczeniem zapoznałem(am) się:

...................................................... ..............

(data i czytelny podpis)

[1] § 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenia dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny (Dz.U. Nr 43, poz. 387). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[2] § 1 pkt 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenia dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny (Dz.U. Nr 43, poz. 387). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[3] § 1 pkt 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenia dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny (Dz.U. Nr 43, poz. 387). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[4] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce oraz określenia dokumentów mających wartość płatniczą, które mogą być przyjmowane przez organ celny (Dz.U. Nr 43, poz. 387). Zmiana weszła w życie 1 maja 2002 r.

[5] Rozporządzenie wchodzi w życie 10 września 1999 r.

Rozporządzenie traci moc 14 sierpnia 2004 r. na podstawie § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 13 lipca 2004 r. w sprawie sposobu złożenia zabezpieczenia w formie depozytu w gotówce (Dz. U. Nr 169, poz. 1769).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00