Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1999-08-14 do 2002-10-01
Wersja archiwalna od 1999-08-14 do 2002-10-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 lipca 1999 r.
w sprawie zawieszania żołnierzy w czynnościach służbowych.
Na podstawie art. 39 ust. 6 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa szczegółowy tryb postępowania w sprawach dotyczących zawieszania żołnierzy w czynnościach służbowych, zwanego dalej „zawieszeniem”.
§ 2.[Wysłuchanie żołnierza] Przed podjęciem decyzji o zawieszeniu, zwanej dalej „decyzją”, przełożony dyscyplinarny wysłuchuje żołnierza, którego ona ma dotyczyć.
§ 3.[Treść decyzji] Decyzja powinna zawierać:
1) nazwę komórki lub jednostki organizacyjnej,
2) datę i miejsce podjęcia,
3) stanowisko służbowe przełożonego dyscyplinarnego podejmującego decyzję,
4) powołanie podstawy prawnej,
5) stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe zawieszonego żołnierza,
6) datę i godzinę podjęcia decyzji, od której liczy się okres zawieszenia,
7) okres zawieszenia,
8) polecenie wykonywania określonych zadań przez zawieszonego żołnierza,
9) uzasadnienie,
10) pouczenie o prawie, trybie i terminie wniesienia odwołania,
11) stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz podpis przełożonego dyscyplinarnego i odcisk pieczęci urzędowej przełożonego dyscyplinarnego albo komórki lub jednostki organizacyjnej.
§ 4.[Odpis decyzji] 1. Odpis decyzji:
1) doręcza się, za pokwitowaniem, żołnierzowi, którego decyzja dotyczy, niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie trzech dni od daty podjęcia decyzji,
2) przekazuje się niezwłocznie dowódcy lub szefowi, komendantowi, kierownikowi komórki lub jednostki organizacyjnej, w której żołnierz pełni służbę wojskową, zwanemu dalej „dowódcą jednostki wojskowej”.
2. Fakt i okres zawieszenia stwierdza się w rozkazie dziennym lub decyzji dowódcy jednostki wojskowej.
3. Po dokonaniu czynności, o której mowa w ust. 2, odpis decyzji dołącza się do akt personalnych żołnierza.
§ 5.[Obowiązki przełożonego dyscyplinarnego po wszczęciu postępowania dyscyplinarnego] Po wszczęciu postępowania dyscyplinarnego w sprawie o przewinienie dyscyplinarne, które było przyczyną zawieszenia, przełożony dyscyplinarny:
1) przesyła niezwłocznie wyciąg z decyzji organowi właściwemu, na podstawie odrębnych przepisów; do wstrzymania żołnierzowi zawodowemu wypłaty uposażenia zasadniczego i dodatków,
2) dołącza decyzję do akt postępowania dyscyplinarnego.
§ 6.[Decyzja o przedłużeniu okresu zawieszenia] 1. W przypadku, o którym mowa w art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083), z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o podjęcie decyzji o przedłużeniu okresu zawieszenia występuje przełożony dyscyplinarny, który podjął decyzję.
2. Decyzja o przedłużeniu okresu zawieszenia powinna zawierać:
1) oznaczenie organu,
2) datę i miejsce podjęcia,
3) powołanie podstawy prawnej,
4) stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe żołnierza, któremu przedłuża się okres zawieszenia,
5) oznaczenie decyzji,
6) okres przedłużenia zawieszenia,
7) uzasadnienie,
8) pouczenie o prawie, trybie i terminie wniesienia odwołania,
9) podpis Ministra Obrony Narodowej oraz odcisk jego pieczęci urzędowej.
3. Odpis decyzji o przedłużeniu okresu zawieszenia doręcza się:
1) za pokwitowaniem, niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie trzech dni od daty podjęcia tej decyzji – zawieszonemu żołnierzowi,
2) niezwłocznie:
a) dowódcy jednostki wojskowej,
b) przełożonemu dyscyplinarnemu, który wystąpił z wnioskiem o przedłużenie okresu zawieszenia; przepis § 5 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
4. Fakt przedłużenia okresu zawieszenia i okres przedłużenia stwierdza się w rozkazie dziennym lub decyzji dowódcy jednostki wojskowej.
5. Dowódca jednostki wojskowej:
1) przesyła niezwłocznie wyciąg z decyzji o przedłużeniu okresu zawieszenia żołnierza zawodowego organowi wymienionemu w § 5 pkt 1,
2) dołącza odpis decyzji o przedłużeniu okresu zawieszenia do akt personalnych żołnierza.
§ 7.[Odesłanie] W zakresie nie uregulowanym w rozporządzeniu do szczegółowego trybu postępowania w sprawie odwołania od decyzji lub decyzji o przedłużeniu okresu zawieszenia stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 5 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 stycznia 1999 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania dyscyplinarnego i Dz. U. Nr 12, poz. 102).
§ 8.[Odpisy decyzji i postanowienia przekazywane dowódcy jednostki wojskowej] 1. Dowódcy jednostki wojskowej przekazuje się niezwłocznie odpis:
1) decyzji wyższego przełożonego dyscyplinarnego o uchyleniu decyzji lub decyzji o skróceniu okresu zawieszenia,
2) postanowienia wojskowego sądu garnizonowego o:
a) uchyleniu decyzji,
b) skróceniu okresu zawieszenia,
c) uchyleniu decyzji o przedłużeniu okresu zawieszenia,
d) skróceniu okresu przedłużenia zawieszenia.
2. Do postępowania z dokumentami, o których mowa w ust. 1, przepis § 6 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
§ 9.[Przekazanie odpisu prawomocnego orzeczenia wydanego w postępowaniu dyscyplinarnym] Przełożony dyscyplinarny, który orzekał w pierwszej instancji w postępowaniu dyscyplinarnym o przewinienie dyscyplinarne, które stanowiło przyczynę zawieszenia, przekazuje niezwłocznie dowódcy jednostki wojskowej odpis prawomocnego orzeczenia wydanego w tym postępowaniu.
§ 10.[Fakty stwierdzane w rozkazie dziennym lub decyzji dowódcy jednostki wojskowej] Fakt uchylenia decyzji lub decyzji o przedłużeniu okresu zawieszenia albo skrócenia zawieszenia lub przedłużenia okresu zawieszenia, a także ustania zawieszenia stwierdza się w rozkazie dziennym lub decyzji dowódcy jednostki wojskowej.
§ 11.[Dołączenie materiałów postępowania w sprawie zawieszenia do akt postępowania dyscyplinarnego] Przełożony dyscyplinarny dołącza całość materiałów postępowania w sprawie zawieszenia, przekazanych przez wyższego przełożonego dyscyplinarnego, do akt postępowania dyscyplinarnego, wszczętego w sprawie o przewinienie dyscyplinarne.
§ 12.[Stosowanie przepisów] Przepisy § 4 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 i 3, § 5, § 6 ust. 1 oraz ust. 3 pkt 2, ust. 4 i 5, a także § 7–11 stosuje się również do postępowań w sprawach zawieszenia i przedłużenia okresu zawieszenia oraz odwołań od decyzji o zawieszeniu albo przedłużeniu okresu zawieszenia, które zostały wszczęte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§ 13.[Odpowiednie stosowanie przepisów] Przepisy § 6 ust. 1 i ust. 2 pkt 9 stosuje się odpowiednio w sprawach przedłużenia okresu zawieszenia żołnierzy podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§ 14.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: J. Onyszkiewicz