Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1999-07-30 do 2002-10-01
Wersja archiwalna od 1999-07-30 do 2002-10-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 lipca 1999 r.
w sprawie zatrzymania żołnierza oraz w sprawie izb zatrzymań.
Na podstawie art. 38 ust. 7 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083) zarządza się, co następuje:
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1. [Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) warunki i tryb zatrzymania żołnierza,
2) sposób postępowania z zatrzymanym żołnierzem,
3) zasady tworzenia izb zatrzymań,
4) warunki, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia izb zatrzymań.
§ 2.[Definicje] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. Nr 141, poz. 944 i Nr 160, poz. 1083),
2) zatrzymanym – należy przez to rozumieć żołnierza, wobec którego właściwy organ podjął decyzję o zatrzymaniu.
Rozdział 2
Warunki i tryb zatrzymania żołnierza
§ 3. [Obowiązki dowódcy lub żołnierza związane z zatrzymaniem] 1. Dowódca lub żołnierz patrolu, konwoju i asysty Żandarmerii Wojskowej albo żołnierz pełniący służbę wartowniczą lub dowódca warty, dowódca lub żołnierz pododdziału alarmowego, dowódca lub żołnierz konwoju albo asysty – garnizonu lub jednostki wojskowej, podejmując decyzję o zatrzymaniu:
1) podaje swój stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz pełnioną funkcję,
2) podaje podstawę prawną oraz przyczynę zatrzymania,
3) sprawdza, czy zatrzymany posiada przy sobie broń, amunicję, materiały wybuchowe lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć lub być przeznaczone do popełnienia przestępstwa, wykroczenia albo przewinienia dyscyplinarnego, jak również mogące stanowić dowody rzeczowe lub podlegać przepadkowi, albo których posiadanie wymaga zezwolenia, oraz odbiera te przedmioty.
2. Dowódca lub żołnierz, o którym mowa w ust. 1, niezwłocznie doprowadza zatrzymanego odpowiednio do:
1) oficera dyżurnego jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej,
2) oficera inspekcyjnego garnizonu lub pomocnika oficera inspekcyjnego garnizonu,
3) oficera dyżurnego jednostki wojskowej lub pomocnika oficera dyżurnego jednostki wojskowej.
3. Doprowadzenie zatrzymanego dokumentuje się w meldunku, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 4.[Zwolnienie lub osadzenie zatrzymanego] Organ, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 1–3, może:
1) zwolnić zatrzymanego, gdy uzna, że nie ma podstaw do jego zatrzymania,
2) osadzić zatrzymanego w izbie zatrzymań.
§ 5.[Czynności związane z osadzeniem zatrzymanego w izbie zatrzymań] 1. Właściwy przełożony dyscyplinarny, podejmując decyzję o zatrzymaniu, oraz organ, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 1–3, podejmując decyzję o osadzeniu zatrzymanego w izbie zatrzymań:
1) podaje swój stopień wojskowy, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe lub pełnioną funkcję,
2) podaje podstawę prawną oraz przyczynę zatrzymania,
3) sprawdza, czy zatrzymany posiada przy sobie broń, amunicję, materiały wybuchowe lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć lub być przeznaczone do popełnienia przestępstwa, wykroczenia albo przewinienia dyscyplinarnego, jak również mogące stanowić dowody rzeczowe lub podlegać przepadkowi albo których posiadanie wymaga zezwolenia, oraz odbiera te przedmioty,
4) kieruje zatrzymanego na badania lekarskie do lekarza dyżurnego garnizonu, a w razie niewyznaczenia takiego lekarza – do zakładu opieki zdrowotnej wskazanego przez dowódcę garnizonu lub komendanta garnizonu w garnizonach, w których są etatowi komendanci garnizonów, w celu wydania zaświadczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do osadzenia zatrzymanego w izbie zatrzymań,
5) poucza zatrzymanego o prawie:
a) wniesienia odwołania od decyzji o zatrzymaniu, wskazując wojskowy sąd garnizonowy właściwy w sprawie,
b) żądania nawiązania w dostępnej formie kontaktu z adwokatem, a także bezpośredniej z nim rozmowy,
c) żądania zawiadomienia o zatrzymaniu osoby najbliższej dla zatrzymanego lub innej wskazanej przez niego osoby zamiast lub obok osoby najbliższej,
6) sporządza protokół zatrzymania według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia,
7) doręcza zatrzymanemu protokół zatrzymania.
2. W razie gdy kontakt z zatrzymanym jest niemożliwy lub utrudniony ze względu na to, że jest on pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub psychotropowego albo innego podobnie działającego środka bądź też z innych powodów ma zakłóconą świadomość, czynności określone w ust. 1 pkt 1, 2, 5 i 7 wykonuje się po ustaniu przyczyny zakłócającej świadomość.
3. Jeżeli z zaświadczenia lekarskiego wynika, że istnieją przeciwwskazania zdrowotne do osadzenia w izbie zatrzymań, właściwy przełożony dyscyplinarny lub organ, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 1–3, niezwłocznie zwalnia zatrzymanego.
4. Zwolnienie zatrzymanego z powodu, o którym mowa w ust. 3, stwierdza się w protokole zatrzymania.
§ 6.[Czas zatrzymania] Czas zatrzymania:
1) liczy się od chwili faktycznego pozbawienia wolności zatrzymanego, a w szczególności od chwili podjęcia czynności związanych z doprowadzeniem, o których mowa w § 3 ust. 1,
2) potwierdza się w protokole zatrzymania.
§ 7.[Zawiadomienie o miejscu, dacie i godzinie zatrzymania oraz o osadzeniu w izbie zatrzymań] Przełożony dyscyplinarny, który podjął decyzję o zatrzymaniu, oraz organ, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 1–3, który podjął decyzję o osadzeniu zatrzymanego w izbie zatrzymań, niezwłocznie zawiadamia o miejscu, dacie i godzinie zatrzymania oraz o osadzeniu w izbie zatrzymań dowódcę jednostki wojskowej albo szefa, komendanta, dyrektora komórki lub jednostki organizacyjnej, w której zatrzymany pełni czynną służbę wojskową, a także – w przypadkach przewidzianych w odrębnych przepisach – prokuratora wojskowego.
§ 8.[Odwołanie od decyzji o zatrzymaniu] W razie wniesienia przez zatrzymanego odwołania od decyzji o zatrzymaniu, odwołanie oraz kopię protokołu zatrzymania i inne materiały uzasadniające zatrzymanie przekazuje się niezwłocznie do wojskowego sądu garnizonowego właściwego ze względu na miejsce zatrzymania.
§ 9.[Zwolnienie zatrzymanego] 1. Zatrzymanego zwalnia się niezwłocznie, gdy ustanie przyczyna zatrzymania, a w szczególności gdy:
1) wojskowy sąd garnizonowy wyda postanowienie o zwolnieniu zatrzymanego,
2) prokurator wojskowy zarządzi zwolnienie zatrzymanego,
3) z zaświadczenia lekarskiego wynika, że dalsze osadzenie w izbie zatrzymań może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia zatrzymanego.
2. Zatrzymanego zwalnia się nie później niż przed upływem 48 godzin od chwili zatrzymania, chyba że w tym czasie został on przekazany do dyspozycji sądu wojskowego wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania albo zostało mu doręczone postanowienie o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztowania.
3. Zatrzymanego zwalnia się również wtedy, gdy w ciągu 24 godzin od przekazania go do dyspozycji sądu wojskowego nie doręczono mu postanowienia o zastosowaniu wobec niego tymczasowego aresztowania.
4. Decyzję o zwolnieniu zatrzymanego z przyczyny, o której mowa w ust. 1 pkt 3, podejmuje właściwy przełożony dyscyplinarny, który podjął decyzję o zatrzymaniu, lub organ, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 1–3, który podjął decyzję o osadzeniu zatrzymanego w izbie zatrzymań. Kopię decyzji doręcza się zatrzymanemu oraz żołnierzowi obsługi izby zatrzymań.
Rozdział 3
Sposób postępowania z zatrzymanym
§ 10. [Zapewnienie pomocy lekarskiej zatrzymanemu] Zatrzymanemu należy zapewnić pomoc lekarską, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że znajduje się on w stanie zagrażającym życiu lub zdrowiu, a w szczególności:
1) jeżeli zatrzymany ma widoczne obrażenia ciała lub utracił przytomność,
2) w razie oświadczenia zatrzymanego, że cierpi na schorzenia wymagające stałego tub okresowego leczenia,
3) jeżeli z posiadanych informacji lub z okoliczności zatrzymania wynika, że zatrzymany może być chory zakaźnie.
§ 11.[Doprowadzenie zatrzymanego do izby zatrzymań przez właściwy wojskowy organ porządkowy] Właściwy przełożony dyscyplinarny, który podjął decyzję o zatrzymaniu, lub organ, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 1–3, który podjął decyzję o osadzeniu zatrzymanego w izbie zatrzymań, zapewnia doprowadzenie zatrzymanego do izby zatrzymań przez właściwy wojskowy organ porządkowy.
§ 12.[Podstawa przyjęcia zatrzymanego do izby zatrzymań] Podstawę przyjęcia zatrzymanego do izby zatrzymań stanowią kopia protokołu zatrzymania i zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do osadzenia zatrzymanego w izbie zatrzymań.
§ 13.[Książka ewidencji żołnierzy osadzonych w izbie zatrzymań] 1. Komendant lub profos izby zatrzymań niezwłocznie odnotowuje przyjęcie zatrzymanego do izby zatrzymań w książce ewidencji żołnierzy osadzonych w izbie zatrzymań, której wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. Przy przyjęciu do izby zatrzymań zatrzymany jest obowiązany podać swoje dane osobowe. Jeżeli nie można ustalić danych osobowych zatrzymanego, w książce, o której mowa w ust. 1, wpisuje się jego rysopis.
3. Przy przyjęciu do izby zatrzymań zatrzymany jest obowiązany przekazać do depozytu:
1) urządzenia telekomunikacyjne, urządzenia służące do rejestrowania lub odtwarzania informacji,
2) przedmioty, których posiadanie jest niedozwolone ze względu na bezpieczeństwo w izbie zatrzymań, a w szczególności: brzytwy, żyletki, metalowe noże, łyżki i widelce, narzędzia do cięcia metalu, środki służące do obezwładniania, środki odurzające lub psychotropowe oraz alkohol.
4. Przy przyjęciu do izby zatrzymań zatrzymany jest obowiązany przekazać do depozytu również dokumenty, pieniądze i przedmioty wartościowe oraz inne przedmioty, z wyjątkiem wyrobów tytoniowych i przedmiotów osobistego użytku, a w szczególności: zegarka, notatek, listów, fotografii członków rodziny i innych osób bliskich, przedmiotów kultu religijnego, materiałów piśmiennych oraz prasy codziennej, czasopism i książek.
5. Przyjęcie do depozytu, o którym mowa w ust. 3 i 4, komendant lub profos izby zatrzymań wpisuje w książce depozytowej, której wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia. Wykaz rzeczy przyjętych do depozytu podpisuje żołnierz przyjmujący i zatrzymany.
6. W razie gdy kontakt z zatrzymanym jest niemożliwy lub utrudniony ze względu na to, że jest on pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub psychotropowego albo innego podobnie działającego środka bądź też z innych powodów ma zakłóconą świadomość, przyjmuje się rzeczy, o których mowa w ust. 3 i 4, do depozytu w obecności osoby przybranej, która również podpisuje wykaz, o którym mowa w ust. 5.
§ 14.[Kontrola osobista] 1. Przy przyjęciu do izby zatrzymań oraz w razie potrzeby uzasadnionej wyłącznie względami bezpieczeństwa w izbie zatrzymań, zatrzymany podlega w każdym czasie kontroli. Podlega jej w szczególności odzież, bielizna i obuwie, pomieszczenie, w którym stale lub czasowo przebywa zatrzymany, a także przedmioty dostarczone mu przez inną osobę lub przekazywane przez niego innym osobom, z wyjątkiem korespondencji.
2. Kontrolę osobistą przeprowadza się z poszanowaniem godności ludzkiej i praw człowieka, w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osobiste zatrzymanego. W szczególności kontroli osobistej dokonuje się w miarę możliwości w pomieszczeniu niedostępnym w czasie kontroli dla osób postronnych i przez żołnierza tej samej płci co zatrzymany.
3. Przedmioty, o których mowa w § 13 ust. 3 pkt 2, znalezione w czasie kontroli zatrzymanego osadzonego w izbie zatrzymań, podlegają przekazaniu do depozytu i zaewidencjonowaniu w sposób określony w § 13 ust. 5 i 6.
§ 15.[Umieszczanie zatrzymanych w pomieszczeniach izby zatrzymań] 1. Zatrzymanych żołnierzy zawodowych oraz oficerów i chorążych rezerwy odbywających okresową służbę wojskową i ćwiczenia wojskowe umieszcza się, w miarę możliwości, w pomieszczeniach izby zatrzymań pojedynczo, chyba że według zaleceń lekarza lub na podstawie decyzji o zatrzymaniu zachodzi potrzeba umieszczenia w jednym pomieszczeniu dwóch lub więcej żołnierzy.
2. W jednym pomieszczeniu izby zatrzymań można umieszczać jedynie żołnierzy tych samych korpusów osobowych.
3. Zatrzymanych odmiennej płci umieszcza się oddzielnie.
§ 16.[Środki higieny] 1. Zatrzymanemu osadzonemu w izbie zatrzymań wydaje się środki higieny w ilości niezbędnej do utrzymania higieny osobistej i czystości pomieszczeń, w których przebywa.
2. Jeżeli względy higieny lub względy bezpieczeństwa w izbie zatrzymań za tym przemawiają, zatrzymanemu wydaje się ubranie robocze.
§ 17.[Zatrzymany osadzony w izbie zatrzymań] Zatrzymany osadzony w izbie zatrzymań:
1) nie uczestniczy w zajęciach służbowych,
2) nie wykonuje prac porządkowych i innych zajęć, z wyjątkiem utrzymywania czystości pomieszczeń, w których jest osadzony.
§ 18.[Podmioty zawiadamiane przy popełnieniu przez zatrzymanego przestępstwa ściganego z urzędu lub wykroczenia albo przewinienia dyscyplinarnego] O każdym przypadku popełnienia przez zatrzymanego osadzonego w izbie zatrzymań przestępstwa ściganego z urzędu lub wykroczenia albo przewinienia dyscyplinarnego komendant lub profos izby zatrzymań jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić odpowiednio:
1) komendanta właściwej terytorialnie jednostki organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej lub prokuratora wojskowego,
2) właściwego przełożonego dyscyplinarnego.
§ 19.[Prawo bezpośredniego zwracania się zatrzymanego do komendanta i profosa izby zatrzymań] Zatrzymany ma prawo bezpośredniego zwracania się do komendanta i profosa izby zatrzymań oraz do osób, które kontrolują izbę zatrzymań, w sprawach związanych z osadzeniem w izbie zatrzymań oraz w sprawach osobistych.
§ 20.[Prawo zatrzymanego do wnoszenia skarg, wniosków i próśb oraz meldunków] 1. Zatrzymany ma prawo wnoszenia skarg, wniosków i próśb oraz meldunków na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2. Zatrzymanemu udostępnia się, jeżeli o to wnosi, przedmioty niezbędne do sporządzenia pisma w celu, o którym mowa w ust. 1. Pismu sporządzonemu przez zatrzymanego niezwłocznie nadaje się bieg.
§ 21.[Zwolnienie z izby zatrzymań] 1. Zatrzymanemu zwalnianemu z izby zatrzymań zwraca się, za pokwitowaniem, przedmioty, o których mowa w § 13 ust. 3 i 4 oraz w § 14 ust. 3, przyjęte od niego do depozytu.
2. Profos izby zatrzymań rozlicza zatrzymanego z przedmiotów wydanych mu na czas pobytu w tej izbie.
3. Komendant lub profos izby zatrzymań wystawia zatrzymanemu zwalnianemu z izby zatrzymań zaświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4. Komendant lub profos izby zatrzymań niezwłocznie zawiadamia dowódcę jednostki wojskowej albo szefa, komendanta, dyrektora komórki lub jednostki organizacyjnej, w której zatrzymany pełni czynną służbę wojskową, o dacie i godzinie zwolnienia zatrzymanego z izby zatrzymań.
Rozdział 4
Zasady tworzenia izb zatrzymań
§ 22. [Tworzenie izb zatrzymań] Izby zatrzymań mogą być tworzone przy wojskowych aresztach dyscyplinarnych jako wyodrębnione w nich pomieszczenia lub jako samodzielne izby zatrzymań w jednostkach wojskowych.
§ 23.[Izba zatrzymań przy wojskowym areszcie dyscyplinarnym] 1. Izbę zatrzymań przy wojskowym areszcie dyscyplinarnym tworzy i znosi:
1) dowódca rodzaju sił zbrojnych na wniosek dowódcy garnizonu, a w garnizonach, w których są etatowi komendanci garnizonów – na wniosek komendanta garnizonu,
2) Dowódca Garnizonu Warszawa – w mieście stołecznym Warszawie,
3) Dowódca Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek dowódcy garnizonu, a w garnizonach, w których są etatowi komendanci garnizonów – na wniosek komendanta garnizonu, oraz Szef Jednostki Wojskowej Nr 1004 – Biuro Ochrony Rządu – dla osadzania zatrzymanych pełniących służbę odpowiednio w Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Jednostce Wojskowej Nr 1004 – Biuro Ochrony Rządu, a także Jednostce Wojskowej Nr 2305.
2. Izbę zatrzymań w jednostce wojskowej może tworzyć i znosić dowódca jednostki wojskowej w porozumieniu z dowódcą garnizonu lub komendantem garnizonu w garnizonach, w których są etatowi komendanci garnizonów, za zgodą odpowiednio dowódcy rodzaju sił zbrojnych lub Dowódcy Garnizonu Warszawa.
3. Dowódcy jednostek wojskowych mogą tworzyć i znosić izby zatrzymań w:
1) Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – w porozumieniu z dowódcą garnizonu lub komendantem garnizonu w garnizonach, w których są etatowi komendanci garnizonów, za zgodą Dowódcy Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
2) Jednostce Wojskowej Nr 2305.
4. Na okrętach wojennych i pomocniczych jednostkach pływających Marynarki Wojennej dowódcy tych okrętów i jednostek mogą tworzyć, za zgodą Dowódcy Marynarki Wojennej, izby zatrzymań działające w czasie trwania rejsów morskich.
§ 24.[Podmioty zawiadamiane o utworzeniu i zniesieniu izby zatrzymań] O utworzeniu i zniesieniu izby zatrzymań zawiadamia się niezwłocznie właściwych miejscowo: wojskowy sąd garnizonowy i wojskowego prokuratora garnizonowego.
§ 25.[Obsługa izby zatrzymań] 1. Obsługę izby zatrzymań stanowią:
1) komendant i profos wojskowego aresztu dyscyplinarnego, przy którym utworzono izbę zatrzymań,
2) komendant i profos, wyznaczeni przez dowódcę jednostki wojskowej albo dowódcę okrętu wojennego lub pomocniczej jednostki pływającej Marynarki Wojennej spośród żołnierzy zawodowych do pełnienia służby w samodzielnej izbie zatrzymań.
2. Izba zatrzymań jest chroniona przez wartę.
§ 26.[Porządek dnia] 1. W izbie zatrzymań obowiązuje porządek dnia ustalony przez komendanta tej izby.
2. W porządku dnia określa się w szczególności:
1) czas ciszy nocnej,
2) czas i miejsce spożywania posiłków przez zatrzymanych,
3) zasady i czas poruszania się zatrzymanych po izbie zatrzymań,
4) czas i miejsce palenia tytoniu przez zatrzymanych,
5) terminy i miejsce przyjmowania skarg i meldunków zatrzymanych,
6) terminy i miejsce przyjmowania zatrzymanych przez lekarza.
3. Postanowienia porządku dnia umieszcza się w pomieszczeniach dla zatrzymanych.
Rozdział 5
Warunki, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia izb zatrzymań
§ 27. [Rodzaje pomieszczeń w izbie zatrzymań] 1. Izba zatrzymań powinna składać się z:
1) pomieszczenia dla komendanta i profosów,
2) pomieszczeń dla zatrzymanych,
3) pokoju lekarskiego,
4) pomieszczenia do przygotowywania posiłków i zmywania naczyń,
5) magazynu do przechowywania przedmiotów przyjętych do depozytu, a także ubrań roboczych, pościeli i bielizny czystej i brudnej oraz środków higieny i czystości,
6) umywalni,
7) ustępu.
2. Jeżeli ze względów technicznych nie jest możliwe wydzielenie wszystkich pomieszczeń wymienionych w ust. 1 pkt 3–5, dopuszcza się ich lokalizację poza izbą zatrzymań, jednak na terenie tej samej jednostki wojskowej, z tym że przedmioty przyjęte do depozytu przechowuje się w izbie zatrzymań. Funkcje pokoju lekarskiego może spełniać izba chorych.
§ 28.[Warunki w pomieszczeniach izby zatrzymań] 1. Izba zatrzymań powinna być zlokalizowana, w miarę możliwości, na kondygnacji parterowej budynku lub wyższej. W przypadku usytuowania samodzielnej izby zatrzymań w suterenie budynku, może być ona użytkowana po uzyskaniu pozwolenia właściwego organu nadzoru budowlanego.
2. Tynki w pomieszczeniach izby zatrzymań powinny być wykonane z zaprawy cementowowapiennej, bielone farbą emulsyjną, a od podłogi do wysokości 1,6 m malowane farbą olejną.
3. Wysokość pomieszczeń izby zatrzymań powinna wynosić:
1) dla nie więcej niż 4 osób – minimum 2,5 m,
2) dla więcej niż 4 osób – minimum 3 m.
4. Wszystkie wejścia i wyjścia z izby zatrzymań powinny być wyposażone w kratę stalową i drzwi wytrzymałe pod względem konstrukcyjnym, otwierane na zewnątrz, z atestowanymi zamkami.
5. Wszystkie pomieszczenia w izbie zatrzymań powinny być wyposażone w dźwiękowo-świetlną instalację alarmową, a w szczególności w:
1) dzwonki alarmowe i punkty świetlne w miejscu, z którego sygnał alarmowy zapewnia natychmiastowe przybycie profosa,
2) przyciski dzwonków, które umieszcza się:
w pomieszczeniu dla komendanta i profosów,
na ścianach korytarza, przy drzwiach każdego pomieszczenia,
c) w pokoju lekarskim,
d) w pomieszczeniu do przygotowywania posiłków i zmywania naczyń,
e) w umywalni i ustępie.
6. Pomieszczenia dla zatrzymanych oraz ich wyposażenie powinny odpowiadać następującym warunkom:
1) powierzchnia pomieszczenia przypadająca na jednego zatrzymanego nie mniejsza niż 3 m2 dla mężczyzny i nie mniejsza niż 4 m2 dla kobiety,
2) podłoga zmywalna, trwała, ocieplana,
3) okna uchylne w grubości ściany muru o powierzchni w stosunku do powierzchni podłogi nie mniejszej niż 1:8, z zainstalowaną na zewnątrz kratą z prętów żelaznych o średnicy co najmniej 12 mm lub z płaskowników o wymiarach co najmniej 8 x 30 mm, a od wewnątrz siatką stalową z drutu o średnicy co najmniej 1,5 mm i wielkości oczek co najwyżej 25 x 25 mm,
4) ogrzewanie zapewniające temperaturę według norm określonych dla pomieszczeń mieszkalnych, zaś grzejniki zabezpieczone siatką stalową w taki sposób, jak otwory okienne, a przy ogrzewaniu piecowym drzwiczki od pieców na zewnątrz pomieszczeń,
5) ściany wewnętrzne wykonane z cegły pełnej na zaprawie cementowej, o grubości co najmniej 1,5 cegły, lub innych materiałów o nie mniejszej wytrzymałości,
6) oświetlenie elektryczne odpowiednie do czytania i pisania; punkty świetlne zabezpieczone siatką stalową lub nietłukącym się szkłem,
7) przyciski do wzywania obsługi izby zatrzymań, pod bezpiecznym napięciem elektrycznym,
8) wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna zapewniająca półtorakrotną wymianę powietrza w ciągu godziny oraz otwory wentylacyjne zabezpieczone siatką stalową w taki sposób jak otwory okienne,
9) drzwi o silnej konstrukcji otwierane na zewnątrz, z wizjerem stożkowym na wysokości 1,5 m, zabezpieczonym od strony pomieszczenia szkłem hartowanym i z drugiej strony ruchomą zasłoną, z dwiema zasuwami i atestowanym zamkiem oraz łańcuchem zabezpieczającym,
10) leżanki jednoosobowe, szafki na rzeczy osobiste, stoliki i taborety – przymocowane trwale do podłogi lub ściany.
7. Pomieszczenia administracyjno-gospodarcze, korytarze, umywalnie i ustępy oraz ich wyposażenie powinny odpowiadać następującym warunkom:
1) punkty świetlne umieszczone na suficie,
2) pomieszczenie dla komendanta i profosów z otwieraną barierą drewnianą, wyposażone w instalację telefoniczną mającą bezpośrednie połączenie z oficerem inspekcyjnym (dyżurnym) i dowódcą warty, a także w:
a) godło,
b) instrukcję dla obsługi izby zatrzymań,
c) instrukcję ochrony przeciwpożarowej w izbie zatrzymań,
d) plan rozmieszczenia pomieszczeń izby zatrzymań,
e) schemat ewakuacji izby zatrzymań,
f) książkę ewidencji żołnierzy osadzonych w izbie zatrzymań,
g) teczkę do przechowywania dokumentów stanowiących podstawę przyjęcia do izby zatrzymań lub zwolnienia z niej,
h) książkę depozytową,
i) książkę skarg, wniosków i meldunków zatrzymanych żołnierzy,
j) książkę meldunków obsługi izby zatrzymań,
k) wyciąg ze spisu abonentów centrali telefonicznej lub książkę telefoniczną,
I) biurko drewniane lub biurko na metalowej podstawie,
m) krzesło biurowe drewniane twarde lub krzesło biurowe na metalowej podstawie twarde,
n) szafę metalową lub skrzynię metalową na akta, odpowiednio zabezpieczone,
o) wieszak do ubrań stojący, drewniany lub metalowy,
p) kosz metalowy na śmieci,
q) oświetlenie zastępcze,
r) zasłonę na okno,
s) zegar,
t) termometr wewnętrzny,
u) apteczkę z opisem stosowania leków i środków opatrunkowych,
v) instrukcję o udzielaniu pierwszej pomocy medycznej,
w) zbiornik na kawę lub herbatę,
x) prasę codzienną, czasopisma i książki,
3) pokój lekarski wyposażony w umywalkę z dopływem ciepłej i zimnej wody oraz sprzęt:
a) biurko lekarskie na metalowej podstawie,
b) krzesło biurowe na metalowej podstawie,
c) kozetkę lekarską,
d) szafkę na leki i podstawowy sprzęt medyczny do badania i udzielania pierwszej pomocy lekarskiej,
e) wieszak do ubrań stojący, drewniany lub metaIowy,
f) kosz metalowy na śmieci,
g) oświetlenie zastępcze,
4) pomieszczenie do przygotowywania posiłków i zmywania naczyń, wyposażone w:
a) zlewozmywak dwukomorowy z dopływem ciepłej i zimnej wody,
b) szafki kuchenne stojące i wiszące oraz półki,
c) lodówkę,
d) kuchenkę elektryczną,
e) stół na metalowej podstawie,
f) taboret koszarowy na metalowej podstawie,
g) kosz metalowy na śmieci,
h) oświetlenie zastępcze,
i) zasłonę na okno,
5) magazyn do przechowywania przedmiotów przyjętych do depozytu, a także ubrań roboczych, pościeli i bielizny czystej i brudnej oraz środków higieny i czystości, wyposażony w:
a) regał magazynowy metalowy,
b) szafę metalową lub skrzynię metalową na akta, odpowiednio zabezpieczone,
c) stół na metalowej podstawie,
d) taboret koszarowy na metalowej podstawie,
e) kosz metalowy na śmieci,
f) oświetlenie zastępcze,
g) środki higieny osobistej i czystości,
h) ubrania robocze,
i) pościel,
j) bieliznę osobistą,
k) pojemniki na pościel, osobno, czystą i brudną,
I) pojemniki na bieliznę osobistą, osobno, czystą i brudną,
6) w umywalni – umywalki z dopływem ciepłej i zimnej wody oraz, w miarę możliwości, natrysk, wydzielony podobnie jak kabina ustępowa,
7) ustęp wyposażony w umywalkę z dopływem ciepłej i zimnej wody oraz miski ustępowe spłukiwane za pomocą automatu ukrytego w ścianie,
8) miski ustępowe umieszczone w kabinach oddzielonych przegrodami o wysokości co najwyżej 1 m, trwale przytwierdzonymi do podłogi i ściany, z drzwiami o górnej krawędzi na wysokości co najwyżej 1 m i dolnej krawędzi na wysokości co najmniej 0,3 m nad podłogą,
9) umywalki, miski ustępowe, kabiny natryskowe, wykonane z materiałów nietłukących się,
10) drzwi do ustępu i umywalni z natryskiem wyposażone w szybę z nietłukącego się szkła lub zwykłą szybę zabezpieczoną obustronnie siatką stalową,
11) woda ciepła do umywalni i natrysku oraz do umywalki w ustępie, w miarę możliwości, doprowadzona poprzez mieszacz zlokalizowany w miejscu odpowiednio zabezpieczonym lub niedostępnym dla zatrzymanych,
12) na ścianach korytarzy, obok drzwi pomieszczeń dla zatrzymanych, zamocowane półki drewniane służące do stawiania naczyń z posiłkami,
13) podłogi zmywalne, nienasiąkliwe, uniemożliwiające poślizg.
8. W pomieszczeniach izby zatrzymań znajduje się również spis sprzętu w pomieszczeniu, a w pomieszczeniach, o których mowa w ust. 6 i 7 pkt 2, także postanowienia porządku dnia.
9. Stosowanie materiałów zamiennych i innych rozwiązań technicznych niż określone w ust. 1–7 jest dopuszczalne po uzyskaniu zgody właściwego organu nadzoru budowlanego.
§ 29.[Izba zatrzymań na okrętach wojennych i pomocniczych jednostkach pływających Marynarki Wojennej] 1. Izba zatrzymań na okrętach wojennych i pomocniczych jednostkach pływających Marynarki Wojennej powinna składać się co najmniej z pomieszczenia dla zatrzymanych.
2. Zatrzymani osadzeni w izbie zatrzymań na okręcie wojennym lub pomocniczej jednostce pływającej Marynarki Wojennej korzystają z urządzeń okrętowych w zakresie opieki medycznej, przygotowania posiłków oraz zapewnienia warunków sanitarnych. Zdeponowane przedmioty osobiste zatrzymanych przechowuje się w pomieszczeniu komendanta izby zatrzymań.
3. Izba zatrzymań na okrętach wojennych i pomocniczych jednostkach pływających Marynarki Wojennej powinna odpowiadać kryteriom określonym dla innych pomieszczeń mieszkalnych załogi, a ponadto spełniać następujące warunki:
1) powierzchnia przypadająca na jednego zatrzymanego nie mniejsza niż powierzchnia na jednego członka załogi w pomieszczeniach mieszkalnych danego typu okrętu,
2) pokrycie podłogi trwałe, zmywalne,
3) oświetlenie elektryczne odpowiednie do czytania i pisania,
4) klosze opraw świetlnych oświetlenia awaryjnego i nocnego wykonane z tworzyw nietłukących się,
5) dzwonki i punkty świetlne instalacji alarmowej umieszczone w pomieszczeniach komendanta izby zatrzymań oraz oficera dyżurnego okrętu,
6) przyciski sygnalizacji alarmowej i do wzywania obsługi izby zatrzymań, pod bezpiecznym napięciem elektrycznym,
7) drzwi pomieszczenia dla zatrzymanych zgodne z przepisami okrętowymi dla pomieszczeń mieszkalnych, o wzmocnionej konstrukcji, wyposażone we właz awaryjny pozwalający na opuszczenie pomieszczenia od zewnątrz w przypadku zagrożenia, z wizjerem stożkowym na wysokości 1,5 m, zabezpieczonym od strony pomieszczenia szkłem hartowanym i z drugiej strony ruchomą zasłoną, z atestowanym zamkiem i łańcuchem zabezpieczającym oraz wyposażone w sygnalizację alarmującą o próbie manipulowania przy zamku i włazie awaryjnym,
8) standardowe koje okrętowe, szafki na rzeczy osobiste i blaty biurowe przymocowane trwale do podłogi lub ściany.
Rozdział 6
Przepisy przejściowe i końcowe
§ 30. [Osadzanie w dotychczasowych izbach zatrzymań] 1. Do czasu utworzenia izb zatrzymań według zasad i warunków określonych w rozporządzeniu, jednak nie dłużej niż w okresie roku od dnia wejścia w życie rozporządzenia, osadzanie zatrzymanych może odbywać się w dotychczasowych izbach zatrzymań.
2. Przepis ust. 1 nie dotyczy izby zatrzymań, o której mowa w § 23 ust. 4.
§ 31.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: J. Onyszkiewicz
Załączniki do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 6 lipca 1999 r. (poz. 666)
Załącznik nr 1
MELDUNEK O DOPROWADZENIU ZATRZYMANEGO
Załącznik nr 2
PROTOKÓŁ ZATRZYMANIA
Załącznik nr 3
KSIĄŻKA EWIDENCJI ŻOŁNIERZY OSADZONYCH W IZBIE ZATRZYMAŃ
Załącznik nr 4
KSIĄŻKA DEPOZYTOWA
Załącznik nr 5
Zaświadczenie