ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 9 lipca 1999 r.
w sprawie stawek oraz szczegółowych zasad, trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych do podręczników szkolnych i akademickich
Na podstawie art. 72 ust. 4 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 oraz z 1999 r. Nr 38, poz. 360 i Nr 49, poz. 485) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zasady udzielania dotacji przedmiotowych] Dotacje przedmiotowe mogą być udzielane do podręczników szkolnych oraz do podręczników akademickich, zwanych dalej „podręcznikami”, w zakresie określonym w ustawie budżetowej na dany rok.
§ 2.[Stawki dotacji przedmiotowych] 1. Ustala się stawki dotacji przedmiotowych do jednego arkusza wydawniczego w wysokości:
1) przy pierwszym wydaniu – do 1200 zł,
2) przy wydaniach następnych – do 850 zł.
2. W przypadku pierwszych wydań podręczników o szczególnie wysokich kosztach wydania stawka, o której mowa w ust. 1, może zostać zwiększona maksymalnie o 10%.
3. Zwiększenie stawki, o którym mowa w ust. 2, może nastąpić w przypadku konieczności zastosowania podwyższonych parametrów edytorskich, stwierdzonej na podstawie rozliczenia kosztów wydania i egzemplarza okazowego podręcznika.
§ 3.[Wniosek o dotację] 1. Wydawca, który ubiega się o dotację, o której mowa w § 2, składa:
1) wniosek o dotację do podręcznika według wzoru określonego w załączniku nr 1 lub nr 2 do rozporządzenia,
2) kalkulację wstępną kosztów wydania podręcznika według wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być sporządzony na podstawie maszynopisu podręcznika.
3. Dotacja do podręcznika szkolnego może być przyznana w przypadku, gdy podręcznik, zgodnie z odrębnymi przepisami, został dopuszczony do użytku szkolnego.
4. W przypadku kolejnego wydania podręcznika do wniosku należy dołączyć egzemplarz ostatniego wydania.
5. W przypadku pierwszego wydania podręcznika akademickiego do wniosku należy dołączyć jego szczegółowy konspekt oraz dwie recenzje wydawnicze. Na żądanie wydawca obowiązany jest przedstawić maszynopis podręcznika.
§ 4.[Opinia ekspertów] Przed przyznaniem dotacji do podręcznika Minister Edukacji Narodowej może zasięgnąć opinii ekspertów co do jego przydatności oraz zasadności dotowania.
§ 5.[Zestawienie zbiorcze podręczników planowanych do wydania] 1. Wydawca podręczników akademickich do dnia 31 marca każdego roku składa zestawienie zbiorcze podręczników planowanych do wydania w roku następnym wraz z wnioskami o dotacje i kalkulacjami wstępnymi kosztów wydania.
2. Wydawca podręczników szkolnych do dnia 31 marca każdego roku składa zestawienie zbiorcze podręczników planowanych do wydania w roku następnym wraz z kalkulacjami wstępnymi kosztów wydania, a do końca lutego roku wydania – wnioski o dotacje do podręczników zgłoszonych w zestawieniu zbiorczym.
§ 6.[Zawiadomienie o rezygnacji z dotacji] 1. Wysokość dotacji stanowi iloczyn liczby arkuszy wydawniczych i stawki dotacji do jednego arkusza wydawniczego, jednakże nie więcej niż kwota deficytu wyliczona w sposób określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia, pomniejszona o dofinansowanie z innych źródeł.
2. O rezygnacji z dotacji wydawca obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić Ministra Edukacji Narodowej, nie później jednak niż do dnia 1 października roku, na który została przyznana dotacja.
§ 7.[Minimalny nakład dotowanego podręcznika akademickiego] 1. Minimalny nakład dotowanego podręcznika akademickiego nie może być niższy niż 1500 egzemplarzy. W przypadku podręczników dla unikatowych kierunków studiów nakład może być obniżony do 1000 egzemplarzy.
2. Wydawca może otrzymać dotację do kolejnego wydania podręcznika akademickiego nie wcześniej niż po trzech latach, a w przypadku podręcznika szkolnego nie wcześniej niż po dwóch latach – od roku udzielenia poprzedniej dotacji.
§ 8.[Przedłużenie terminu wydania podręcznika] Za zgodą Ministra Edukacji Narodowej termin wydania podręcznika może być przedłużony o rok.
§ 9.[Podmiot ponoszący skutki finansowe powstałe w wyniku zwiększenia objętości podręcznika] Skutki finansowe powstałe w wyniku zwiększenia objętości podręcznika w stosunku do wielkości określonej we wniosku ponosi wydawca.
§ 10.[Rozliczenie kosztów wydania podręcznika] Po wydaniu podręcznika wydawca przedkłada rozliczenie kosztów wydania podręcznika według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia, wraz z rachunkiem i egzemplarzem okazowym.
§ 11.[Stosowanie dotychczasowych zasad i trybu udzielania dotacji] Do dotacji przyznanych do podręczników akademickich na 1999 r. oraz dotacji do podręczników szkolnych zaplanowanych na podstawie wykazów wniosków złożonych na 1999 r. stosuje się dotychczasowe zasady i tryb udzielania dotacji.
§ 12.[Termin złożenia zestawienia zbiorczego podręczników] W roku 1999 zestawienia zbiorcze podręczników, o których mowa w § 5, planowanych do wydania w roku następnym, wraz z wnioskami o dotacje i kalkulacjami wstępnymi kosztów wydania, wydawca składa do dnia 31 lipca.
§ 13.[Przepisy uchylone] Traci moc:
1) zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania dotacji przedmiotowych do podręczników szkolnych i akademickich (Monitor Polski Nr 30, poz. 209 i z 1995 r. Nr 29, poz. 339),
2) rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 1998 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych do specjalistycznych podręczników szkolnych i akademickich (Dz. U. Nr 38, poz. 219).
§ 14.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Edukacji Narodowej: M. Handke
Załączniki do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej
z dnia 9 lipca 1999 r. (poz. 643)
Załącznik nr 1
Wzór – WNIOSEK O DOTACJĘ DO PODRĘCZNIKA SZKOLNEGO
Załącznik nr 2
Wzór – WNIOSEK O DOTACJĘ DO PODRĘCZNIKA AKADEMICKIEGO
Załącznik nr 3
Wzór – KALKULACJA WSTĘPNA KOSZTÓW WYDANIA PODRĘCZNIKA SZKOLNEGO/PODRĘCZNIKA AKADEMICKIEGO
Załącznik nr 4
Wzór – ROZLICZENIE KOSZTÓW WYDANIA PODRĘCZNIKA SZKOLNEGO/PODRĘCZNIKA AKADEMICKIEGO
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00