Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1999-07-01 do 2003-12-07
Wersja archiwalna od 1999-07-01 do 2003-12-07
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 21 czerwca 1999 r.
w sprawie warunków i trybu wydawania kart pojazdów, wzoru karty pojazdu i jej opisu.
Na podstawie art. 77 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872) zarządza się, co następuje:
§ 1.1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1) ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872),
2) rozporządzeniu określającym dokumenty - rozumie się przez to rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 21 czerwca 1999 r. w sprawie dokumentów stanowiących podstawę wpisu danych do karty pojazdu oraz czynności jednostek zajmujących się dystrybucją, przechowywaniem i wydawaniem kart pojazdu (Dz. U. Nr 59, poz. 633),
3) organie rejestrującym - rozumie się przez to odpowiednio starostę, Wojewodę Mazowieckiego oraz organy jednostek, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy.
2. Przepisy rozporządzenia odnoszące się do właściciela pojazdu stosuje się odpowiednio do organów jednostek, o których mowa w art. 73 ust. 3 ustawy.
§ 2.1. Karta pojazdu, zwana dalej „kartą”, jest dokumentem przypisanym do pojazdu, zawierającym w szczególności:
1) dane identyfikacyjne pojazdu,
2) parametry techniczne pojazdu,
3) dane identyfikacyjne właściciela pojazdu,
4) dane potwierdzające rejestrację pojazdu.
2. Wzór karty określa załącznik do rozporządzenia.
§ 3.1. Wewnętrzną stronę okładki karty wypełnia:
1) producent lub importer nowych pojazdów dla każdego pojazdu samochodowego wprowadzanego do obrotu handlowego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2) organ rejestrujący przy pierwszej rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pojazdu sprowadzonego z zagranicy i tam zarejestrowanego,
3) organ rejestrujący wydając karty, o których mowa w § 6 i 7.
2. Pozostałe strony karty wypełnia odpowiednio organ rejestrujący.
3. Wpisów, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się na podstawie dokumentów wymienionych w rozporządzeniu określającym dokumenty.
§ 4.W przypadku nabycia pojazdu, dla którego została wydana karta, organ rejestrujący dokonuje wpisu danych identyfikacyjnych właściciela pojazdu oraz danych potwierdzających rejestrację pojazdu.
§ 5.W przypadku zmiany stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym organ rejestrujący dokonuje odpowiednich wpisów w karcie w rubryce „Adnotacje urzędowe” lub w rubryce „Zmiany parametrów technicznych pojazdu”.
§ 6.1. W przypadku gdy w karcie brak wolnych miejsc na dokonanie wpisów potwierdzających informacje, o których mowa w art. 78 ust. 2 ustawy, organ rejestrujący wydaje nową kartę, a ponadto w rubryce „Adnotacje urzędowe” dokonuje wpisu o przyczynie wydania nowej karty.
2. Dotychczasową kartę organ rejestrujący unieważnia przez odcięcie prawego górnego rogu wszystkich stron karty i zwraca ją właścicielowi.
§ 7.1. W przypadku utraty karty organ rejestrujący na pisemny wniosek właściciela pojazdu wydaje wtórnik karty po:
1) przedstawieniu dowodu rejestracyjnego pojazdu,
2) złożeniu przez właściciela stosownego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.
2. W przypadku zniszczenia karty w stopniu powodującym jej nieczytelność organ rejestrujący na pisemny wniosek właściciela pojazdu wydaje wtórnik kart pojazdu po:
1) przedstawieniu dowodu rejestracyjnego pojazdu,
2) oddaniu dotychczasowej karty.
3. W przypadku utraty karty przed zarejestrowaniem pojazdu, na pisemny wniosek właściciela pojazdu organ rejestrujący wydaje wtórnik karty po uzyskaniu potwierdzenia, że utracona karta była wydana. Do wniosku właściciel pojazdu dołącza:
1) pisemną informację wskazującą producenta, importera lub organ rejestrujący, który wydał utraconą kartę,
2) zaświadczenie Policji potwierdzające zgłoszenie utraty karty.
5. W przypadkach określonych w ust. 1-3 organ rejestrujący, wydając wtórnik karty, w rubryce „Adnotacje urzędowe” dokonuje zapisu o przyczynie wydania wtórnika karty.
§ 8.1. Kartę pojazdu wypełnia się pismem maszynowym, czcionką zapewniającą dobrą czytelność wpisów oraz stosując rozróżnienie cyfry 0 (zero) i litery O poprzez przekreślenie oznaczenia cyfry (Ø).
2. W przypadku gdy nie jest możliwe wypełnienie karty w sposób określony w ust. 1, kartę wypełnia się czarnym tuszem, czytelnie, drukowanym pismem w sposób gwarantujący trwałość zapisów.
3. Przed wydaniem karty wyznaczoną stronę tego dokumentu, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, pokrywa się folią stanowiącą komplet wraz z blankietem.
§ 9.Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1999 r.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej: T. Syryjczyk
Załącznik do rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia
21 czerwca 1999 r. (poz. 634)
WZÓR KARTY POJAZDU
OPIS WZORU KARTY POJAZDU
- Format - książka o wymiarach 125 x 88 mm.
- Okładka - kolor bordowy, litery i znak PL w obwódce koloru srebrnego.
- Strona karty pojazdu - papier ze znakiem wodnym oraz numeracja stron w rysunku giloszowym.
- Kartki książeczki - zszyte z okładką nicią.
Uwaga: Stronę wewnętrzną okładki przed wydaniem karty należy pokryć załączoną do karty folią.