Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1999-06-17 do 2001-11-30
Wersja archiwalna od 1999-06-17 do 2001-11-30
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 maja 1999 r.
w sprawie sposobu postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych.
Na podstawie art. 6 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161, z 1992 r. Nr 20, poz. 78, z 1993 r. Nr 28, poz. 127, z 1995 r. Nr 85, poz. 426, z 1996 r. Nr 43, poz. 189 i Nr 146, poz. 680, z 1997 r. Nr 137, poz. 926 i Nr 141, poz. 943 i 944 oraz z 1998 r. Nr 162, poz. 1126) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Obowiązki wierzyciela] [1] Wierzyciel jest obowiązany do systematycznej kontroli terminowości zapłaty zobowiązań pieniężnych.
§ 2.[Upomnienie oraz wszczęcie postępowania egzekucyjnego bez uprzedniego doręczenia upomnienia] 1. Jeżeli należność nie zostanie zapłacona w terminie określonym w decyzji albo wynikającym z przepisu prawa, wierzyciel, z zastrzeżeniem ust. 2, wysyła do zobowiązanego upomnienie, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia, z zagrożeniem wszczęcia egzekucji po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia upomnienia.
2. Wierzyciel może wszcząć postępowanie egzekucyjne bez uprzedniego doręczenia upomnienia w przypadkach określonych w odrębnych przepisach.
§ 3.[Upomnienie] 1. Upomnienie sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden przeznaczony jest dla zobowiązanego, a drugi pozostaje w aktach sprawy.
2. Upomnienie oznacza się kolejnym numerem ewidencji upomnień, prowadzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. Wierzyciel umieszcza na potwierdzeniu odbioru numer, o którym mowa w ust. 2, poprzedzony symbolem „Up”. Wzór formularza potwierdzenia odbioru stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. Upomnienie wysyła się za pośrednictwem Poczty Polskiej przesyłką poleconą, a dowód nadania dołącza się do akt sprawy. Upomnienie może być również doręczone bezpośrednio przez wierzyciela w sposób określony w Kodeksie postępowania administracyjnego.
5. W razie nieotrzymania potwierdzenia odbioru upomnienia w ciągu dziesięciu dni od daty nadania, wierzyciel składa reklamację w jednostce organizacyjnej Poczty Polskiej, w której nadano upomnienie. W przypadku zaginięcia upomnienia lub braku dowodu doręczenia zobowiązanemu upomnienia, wysyła się je ponownie.
§ 4.[Tytuł wykonawczy] Po bezskutecznym upływie terminu określonego w upomnieniu wierzyciel wystawia tytuł wykonawczy, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem § 11.
§ 5.[Egzekucja] 1. Jeżeli wierzyciel jest upoważniony do zastosowania środka egzekucyjnego we własnym zakresie i zastosowanie tego środka jest możliwe, bezzwłocznie dokonuje czynności egzekucyjnych.
2. Jeżeli wierzyciel nie posiada uprawnień do prowadzenia egzekucji we własnym zakresie albo posiada te uprawnienia w ograniczonym zakresie, ale prowadzona przez niego egzekucja okazała się bezskuteczna, niezwłocznie kieruje tytuł wykonawczy do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania (siedziby) zobowiązanego lub miejsca położenia mienia zobowiązanego.
3. Wierzyciel przekazuje organowi egzekucyjnemu posiadane informacje o majątku i źródłach dochodu zobowiązanego.
4. Jeżeli zobowiązany zalega z uiszczeniem należności, od których ustalenia lub określenia przysługuje mu powództwo do sądu lub środek zaskarżenia, i wniósł takie powództwo lub środek, wierzyciel stosuje środki egzekucyjne we własnym zakresie bądź przesyła tytuł wykonawczy do naczelnika urzędu skarbowego tylko wówczas, gdy wniesienie środka prawnego nie wstrzymuje obowiązku zapłaty. Jeżeli jednak wierzyciel uzna, że okoliczności sprawy uzasadniają zaniechanie wszczęcia egzekucji – zawiesza postępowanie.
5. Przed zastosowaniem środków egzekucyjnych we własnym zakresie bądź wysłaniem tytułu egzekucyjnego do naczelnika urzędu skarbowego wierzyciel sprawdza, czy należność nie wpłynęła na jego rachunek bankowy lub za pośrednictwem Poczty Polskiej albo nie została wpłacona bezpośrednio gotówką do kasy.
§ 6.[Wysłanie tytułu wykonawczego] 1. Do tytułów wykonawczych przesyłanych do organu egzekucyjnego wierzyciel załącza ewidencję, której wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia, w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy przeznaczony jest dla organu egzekucyjnego, a drugi, po potwierdzeniu przyjęcia tytułów do egzekucji, organ ten zwraca wierzycielowi.
2. Wierzyciel jest obowiązany przesyłać tytuły wykonawcze do organu egzekucyjnego systematycznie i bez zwłoki.
§ 7.[Informacja o sposobie załatwienia wniosku egzekucyjnego] Wierzyciel jest uprawniony do uzyskania w organie egzekucyjnym informacji o sposobie załatwienia wniosku egzekucyjnego, a organ egzekucyjny ma obowiązek udzielić wierzycielowi wyczerpującej odpowiedzi.
§ 8.[Obowiązki informacyjne wierzyciela w stosunku do organu egzekucyjnego] 1. Wierzyciel niezwłocznie zawiadamia organ egzekucyjny o każdej zmianie wysokości egzekwowanej należności, jej odroczeniu, rozłożeniu na raty, umorzeniu albo zapłaceniu.
2. Przepis ust.1 stosuje się odpowiednio do wierzycieli prowadzących egzekucję we własnym zakresie.
§ 9.[Sporządzanie wniosku o zabezpieczenie należności pieniężnej] Wniosek wierzyciela do organu egzekucyjnego o zabezpieczenie należności pieniężnej sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§ 10.[Obowiązek zaopatrzenia się w druki przez wierzycieli innych niż urzędy skarbowe] Wierzyciele, inni niż urzędy skarbowe, zaopatrują się we własnym zakresie w druki, których wzory stanowią załączniki do rozporządzenia.
§ 11.[Przepis tymczasowy] W okresie do 31 grudnia 1999 r. wierzyciel może wystawić tytuł wykonawczy, którego wzór stanowi załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§ 12.[Przepisy uchylone] Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 1997 r. w sprawie trybu postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych (Monitor Polski Nr 23, poz. 219).
§ 13.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Finansów: w z. J. Bauc
Załączniki do rozporządzenia Ministra Finansów
z dnia 21 maja 1999 r. (poz. 510)
Załącznik nr 1
UPOMNIENIE
Załącznik nr 2
EWIDENCJA WYSŁANYCH UPOMNIEŃ
Załącznik nr 3
Potwierdzenie odbioru
Uwaga! Formularz drukowany jest na białym kartonie o wymiarach: wysokość – 9cm, długość – 14 cm.
Załącznik nr 4
Załącznik nr 5
EWIDENCJA TYTUŁÓW WYKONAWCZYCH
Załącznik nr 6
Załącznik nr 7
[1] Rozporządzenie utraciło moc 4 sierpnia 2001 r., na podstawie § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2001 r. w sprawie sposobu postępowania wierzycieli należności pieniężnych przy podejmowaniu czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych (Dz. U. Nr 74, poz. 790), z wyjątkiem załączników nr 4 i 5, które mogą być stosowane do 31 grudnia 2001 r.