ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 18 maja 1999 r.
w sprawie trybu przeprowadzania konkursu na członków samorządowego kolegium odwoławczego
Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. Nr 122, poz. 593, z 1995 r. Nr 74, poz. 368, z 1997 r. Nr 98, poz. 604 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 679 i Nr 162, poz. 1124) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Komisja konkursowa] 1. Kandydatów na członków samorządowego kolegium odwoławczego, zwanych dalej „kandydatami”, wyłania w drodze konkursu komisja konkursowa, o której mowa w art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. Nr 122, poz. 593, z 1995 r. Nr 74, poz. 368, z 1997 r. Nr 98, poz. 604 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 679 i Nr 162, poz. 1124), zwana dalej „komisją”.
2. Komisję powołuje się dla każdego postępowania konkursowego w celu wyłonienia nowych członków samorządowego kolegium odwoławczego, zwanego dalej „kolegium”.
3. Konkurs ogłasza prezes kolegium w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym. Wzór ogłoszenia o konkursie stanowi załącznik do rozporządzenia.
§ 2.[Status komisji] 1. Pracom komisji przewodniczy prezes kolegium.
2. Komisja rozpoczyna pracę nie później niż w ciągu 14 dni od dnia upływu terminu składania ofert, określonego w ogłoszeniu o konkursie.
3. Prace komisji są prowadzone w obecności wszystkich jej członków.
§ 3.[Przebieg prac komisji] 1. Komisja orzeka, po zapoznaniu się z dokumentami złożonymi przez kandydatów i po przeprowadzeniu z nimi rozmowy, czy spełniają oni kryteria określone w ogłoszeniu o konkursie.
2. Komisja odrzuca, bez ich rozpatrzenia, oferty nie spełniające wymagań określonych w ogłoszeniu o konkursie lub złożone po upływie terminu składania ofert.
3. Rozmowa z kandydatami może być poprzedzona przeprowadzeniem testu sprawdzającego znajomość procedury i prawa administracyjnego.
4. Głosowanie nad kandydatami jest jawne.
5. Wyboru kandydatów dokonuje się zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów o rozstrzygnięciu głosowania decyduje głos przewodniczącego.
6. Rozstrzygnięcie komisji o przedstawieniu bądź odmowie przedstawienia kandydata zgromadzeniu ogólnemu kolegium jest ostateczne.
7. O wynikach konkursu zawiadamia się kandydatów pisemnie.
§ 4.[Protokół z prac komisji] 1. Z prac komisji i głosowania sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
2. Kandydaci mają prawo wglądu do protokołu, o którym mowa w ust. 1.
3. Komisja zwraca dokumenty kandydatom, którym odmówiono przedstawienia zgromadzeniu ogólnemu kolegium, po zakończeniu postępowania konkursowego.
§ 5.[Przedstawienie listy kandydatów na członków kolegium do zaopiniowania] Przewodniczący komisji niezwłocznie przedstawia zgromadzeniu ogólnemu kolegium listę kandydatów na członków kolegium do zaopiniowania, nie później niż w ciągu 7 dni od rozstrzygnięcia, o którym mowa w § 3 ust. 5.
§ 6.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 1994 r. w sprawie trybu przeprowadzania konkursu na członków samorządowych kolegiów odwoławczych (Dz. U. Nr 140, poz. 781).
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: J. Buzek
Załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady
Ministrów z dnia 18 maja 1999 r. (poz. 462)
WZÓR OGŁOSZENIA O KONKURSIE
Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego
w ...............................
ogłasza konkurs na kandydatów na członków samorządowego kolegium odwoławczego
I. Kandydaci przystępujący do konkursu na członków kolegium powinni spełniać następujące kryteria:
1) etatowy członek kolegium:
a) posiadanie obywatelstwa polskiego i korzystanie z pełni praw publicznych,
b) ukończenie magisterskich studiów prawniczych lub administracyjnych,
c) wykazywanie się wysokim poziomem wiedzy prawniczej w zakresie administracji publicznej oraz doświadczeniem zawodowym,
d) brak skazania prawomocnym wyrokiem sądu, orzeczonym za przestępstwo popełnione z winy umyślnej,
2) pozaetatowy członek kolegium:
a) posiadanie wykształcenia wyższego,
b) pozostałe kryteria jak w pkt 1 lit. a), c) i d).
II. Oferty kandydatów powinny zawierać:
1) uzasadnienie przystąpienia do konkursu,
2) kwestionariusz osobowy,
3) życiorys z opisem przebiegu pracy zawodowej,
4) odpis dyplomu oraz inne dokumenty potwierdzające dorobek i kwalifikacje zawodowe.
Oferty wraz z dokumentami kandydaci powinni składać w siedzibie kolegium, w zamkniętych kopertach z dopiskiem: KONKURS NA CZŁONKÓW SAMORZĄDOWEGO KOLEGIUM ODWOŁAWCZEGO
pod adresem: Samorządowe Kolegium Odwoławcze
w ......................................
ul. ....................................
Termin składania ofert – 14 dni od daty ukazania się ogłoszenia.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00