Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1999-05-06 do 2002-05-10
Wersja archiwalna od 1999-05-06 do 2002-05-10
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 22 kwietnia 1999 r.
w sprawie zasad wynagradzania i przyznawania innych świadczeń pracownikom Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (Dz. U. Nr 156, poz. 777) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie stosuje się do zatrudnionych w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, zwanym dalej „Instytutem”, pracowników:
1) naukowych, bibliotecznych i dokumentacji naukowej,
2) administracyjno-ekonomicznych, obsługi, zwanych dalej „pracownikami”.
§ 2.[Tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego] Ustala się:
1) tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2) tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowań pracowników oraz stawek dodatku funkcyjnego, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 3.[Definicja najniższego wynagrodzenia] Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o „najniższym wynagrodzeniu”, rozumie się przez to najniższe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania, określone w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 4.[Skrócenie pracownikowi okresu pracy zawodowej] Dyrektor Instytutu może w uzasadnionych wypadkach skrócić pracownikowi okres pracy zawodowej wymagany na danym stanowisku.
§ 5.[Godzinowa stawka wynagrodzenia zasadniczego] Godzinową stawkę wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką miesięczną, ustala się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
§ 6.[Wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy] Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz inne składniki wynagrodzenia w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.
§ 7.[Dodatek za wysługę lat] 1. Pracownikom przysługuje dodatek za wysługę lat:
1) pracownikom naukowym – w wysokości 3% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 3 latach pracy, wzrastający o 1% w każdym następnym roku do 20% po 20 latach pracy,
2) pozostałym pracownikom – w wysokości 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego po 5 latach pracy, wzrastający o 1% w każdym następnym roku do 20% po 20 latach pracy.
2. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, z zastrzeżeniem ust. 3, a także inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3. W przypadku gdy praca w Instytucie stanowi dodatkowe zatrudnienie, prawo do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.
4. Pracownikowi, który wykonuje pracę w Instytucie w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia podlegają zaliczeniu zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu – do dnia rozpoczęcia tego urlopu.
5. Dodatek za wysługę lat przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
6. Dodatek za wysługę lat jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,
2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
§ 8.[Dodatek na stanowiskach wymagających stałego posługiwania się językiem obcym] Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach wymagających stałego posługiwania się językiem obcym przysługuje dodatek w wysokości nie przekraczającej 30% najniższego wynagrodzenia.
§ 9.[Dodatek funkcyjny] Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem przysługuje dodatek funkcyjny.
§ 10.[Dodatek specjalny] 1. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności dyrektor Instytutu może przyznać pracownikowi, z zastrzeżeniem ust. 4, na czas określony dodatek specjalny.
2. Dodatek specjalny może być przyznawany również ze względu na charakter pracy i zakres wykonywanych zadań; dodatek przyznaje się na czas określony, a w indywidualnych wypadkach – także na czas nie określony.
3. Dodatek specjalny jest wypłacany w kwocie nie przekraczającej 40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.
4. Przepisy ust. 1–3 nie dotyczą pracowników zatrudnionych na stanowiskach obsługi, o których mowa w cz. II B załącznika nr 2 do rozporządzenia.
§ 11.[Dodatek za pracę w pomieszczeniach, w których konieczne jest stałe stosowanie sztucznego oświetlenia] Pracownikowi przysługuje dodatek, w wysokości do 5% najniższego wynagrodzenia, za pracę:
1) w pomieszczeniach, w których konieczne jest stałe stosowanie sztucznego oświetlenia,
2) w warunkach narażenia na promieniowanie ultrafioletowe lub podczerwone.
§ 12.[Nagrody jubileuszowe] 1. Za wieloletnią pracę przysługują pracownikom nagrody jubileuszowe w wysokości:
1) po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,
2) po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,
3) po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,
4) po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,
5) po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,
6) po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.
2. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3. W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.
4. Pracownikowi, który wykonuje pracę w Instytucie w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu uprawniającego do nagrody wlicza się okres zatrudnienia u tego pracodawcy do dnia rozpoczęcia tego urlopu.
5. Pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody.
6. Pracownik jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody jubileuszowej, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
7. Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do tej nagrody.
8. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
9. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
10. Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów nie podlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający pracownika do dwóch lub więcej nagród, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę – najwyższą.
11. Pracownikowi, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 10, ma okres dłuższy niż wymagany do nagrody danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej – różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
12. Przepisy ust. 10 i 11 mają odpowiednio zastosowanie, w razie gdy w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
§ 13.[Odprawa pieniężna] 1. Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje jednorazowo odprawa pieniężna w wysokości:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia – jeżeli był zatrudniony krócej niż 15 lat,
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia – po przepracowaniu co najmniej 15 lat,
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia – po przepracowaniu co najmniej 20 lat.
2. Przy ustalaniu okresów pracy i innych okresów uprawniających do odprawy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat.
3. Odprawę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
4. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.
§ 14.[Fundusz nagród] 1. Tworzy się fundusz nagród z przeznaczeniem na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej w wysokości 3% planowanych środków na wynagrodzenia osobowe, pozostający w dyspozycji dyrektora Instytutu.
2. Fundusz nagród, o którym mowa w ust. 1, może być podwyższany przez dyrektora Instytutu w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
§ 15.[Fundusz premiowy] 1. Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach obsługi może być utworzony fundusz premiowy.
2. Wysokość funduszu premiowego, o którym mowa w ust. 1, oraz zasady jego podziału i warunki przyznawania premii określa zakładowy regulamin premiowania.
§ 16.[Dodatek za pracę w porze nocnej] 1. Pracownikowi zatrudnionemu w zmianowym systemie pracy za każdą godzinę pracy na II zmianie przysługuje dodatek w wysokości 10% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
2. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 3, dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
3. Dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 2, nie może być niższe od wynagrodzenia ustalonego na podstawie art. 137 § 2 Kodeksu pracy.
§ 17.[Wynagrodzenie ryczałtowe] 1. Kierowcy samochodu osobowego może być przyznane, za jego zgodą, wynagrodzenie ryczałtowe obejmujące poszczególne składniki wynagrodzenia (w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej), uwzględniające liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie jednego miesiąca, w przypadku gdy faktyczny czas pracy kierowcy w poszczególnych miesiącach nie ulega wahaniom i odpowiada liczbie godzin przyjętej do obliczenia wynagrodzenia.
2. Kierowcy, z wyjątkiem kierowcy samochodu osobowego, za powierzone mu dodatkowe czynności nie wchodzące w zakres jego normalnych obowiązków przysługuje dodatek w wysokości nie przekraczającej 60% najniższego wynagrodzenia.
3. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 2, za wykonywanie poszczególnych czynności ustala dyrektor Instytutu, uwzględniając rodzaj czynności i ich uciążliwość.
§ 18.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1999 r.
Minister Spraw Zagranicznych: B. Geremek
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych
z dnia 22 kwietnia 1999 r. (poz. 410)
Załącznik nr 1
TABELA MIESIĘCZNYCH STAWEK WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO
Kategoria zaszeregowania | Kwota w złotych |
1 | 2 |
I | 600 – 800 |
II | 625 – 900 |
III | 650 – 1 000 |
IV | 700 – 1 100 |
V | 750 – 1 200 |
VI | 800 – 1 300 |
VII | 850 – 1 400 |
VIII | 900 – 1 500 |
IX | 1 000 – 1 600 |
X | 1 100 – 1 700 |
XI | 1 200 – 1 800 |
XII | 1 300 – 1 900 |
XIII | 1 400 – 2 000 |
XIV | 1 500 – 2 100 |
XV | 1 600 – 2 200 |
XVI | 1 700 – 2 400 |
XVII | 1 800 – 2 600 |
XVIII | 1 900 – 2 800 |
XIX | 2 000 – 3 000 |
XX | 2 200 – 3 200 |
XXI | 2 400 – 3 400 |
Powyższe stawki uwzględniają przeliczenie odpowiednio do przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 grudnia 1998 r. w sprawie sposobu przeliczenia przychodu w związku z wprowadzeniem obowiązku opłacania składki na ubezpieczenia społeczne przez ubezpieczonych (Dz. U. Nr 153, poz. 1006). |
Załącznik nr 2
TABELA STANOWISK, KWALIFIKACJI I ZASZEREGOWAŃ PRACOWNIKÓW ORAZ STAWEK DODATKU FUNKCYJNEGO
I. Pracownicy naukowi oraz biblioteczni i dokumentacji naukowej
Lp. | Stanowisko | Wymagane kwalifikacje | Kategoria zaszeregowania | Dodatek funkcyjny % najniższego wynagrodzenia |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Dyrektor | stopień naukowy, 10 lat stażu pracy, znajomość dwóch języków obcych | XX–XXI | 200–250 |
2 | Zastępca dyrektora | stopień naukowy, 5 lat stażu pracy, znajomość jednego języka zachodniego | XIX–XX | 150–190 |
3 | Kierownik działu | stopień naukowy, 5 lat stażu pracy, znajomość jednego języka zachodniego | XVIII–XIX | 130–170 |
4 | Kierownik sekcji szkolenia | wykształcenie wyższe, 5 lat stażu pracy, znajomość jednego języka zachodniego | XVII–XVIII | 130–170 |
5 | Koordynator programu | wykształcenie wyższe, 5 lat stażu pracy, znajomość jednego języka zachodniego | XVI–XVIII | 130–170 |
6 | Kierownik projektu | wykształcenie wyższe, 5 lat stażu pracy, znajomość jednego języka zachodniego | XV–XVII | 100–150 |
7 | Główny specjalista | wykształcenie wyższe | XV–XVII | 100–150 |
8 | Kierownik sekcji wydawnictw | wykształcenie wyższe, 5 lat stażu pracy | XIII–XVII | 130–170 |
9 | Kierownik biblioteki | według odrębnych przepisów | XIII–XVII | 130–170 |
10 | Starszy dokumentalista | według odrębnych przepisów | XII–XVI | 100–150 |
11 | Adiunkt biblioteczny | według odrębnych przepisów | XI–XVI | – |
12 | Adiunkt dokumentacji naukowej | według odrębnych przepisów | XI–XIV | – |
13 | Redaktor naukowy | wykształcenie wyższe | XI–XV | – |
II. Pracownicy administracyjno-ekonomiczni i obsługi
A. Pracownicy administracyjno-ekonomiczni
Lp. | Stanowisko | Wymagane kwalifikacje | Kategoria zaszeregowania | Dodatek funkcyjny % najniższego wynagrodzenia |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Główny księgowy | wykształcenie wyższe, 5 lat stażu pracy | XIX–XX | 150-190 |
2 | Księgowy | wykształcenie średnie | X–XIV | – |
3 | Administrator | wykształcenie średnie | X–XIII | – |
4 | Sekretarka | wykształcenie średnie, znajomość jednego języka zachodniego | IX–XIII | – |
5 | Maszynista składu komputerowego | wykształcenie średnie | IX–XIII | – |
6 | Kasjer | wykształcenie średnie, 5 lat stażu pracy | VIII–X | – |
B. Pracownicy obsługi
7 | Zaopatrzeniowiec | wykształcenie podstawowe | III–VI | – |
8 | Magazynier biblioteczny | według odrębnych przepisów | III–VI | – |
9 | Kierowca samochodu osobowego | według odrębnych przepisów | V–IX | – |
10 | Operator urządzeń powielających | wykształcenie podstawowe | II–VI | – |
11 | Sprzątaczka | wykształcenie podstawowe | I–V | – |