Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 1999-05-08 do 2002-01-01
Wersja archiwalna od 1999-05-08 do 2002-01-01
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 27 kwietnia 1999 r.
w sprawie wysokości prowizji od pobieranych opłat w międzynarodowym transporcie drogowym oraz sposobu jej pobierania i rozliczania
Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 2 sierpnia 1997 r. o warunkach wykonywania międzynarodowego transportu drogowego (Dz. U. Nr 106, poz. 677 i z 1999 r. Nr 32, poz. 310) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Wysokość prowizji od pobranych opłat] Jednostki upoważnione na mocy odrębnych przepisów do pobierania opłat w międzynarodowym transporcie drogowym otrzymują prowizję od pobranych opłat w następującej wysokości:
1) za koncesję na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego, zmianę koncesji lub wtórnik koncesji – Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego w Warszawie – 10% pobranej opłaty,
2) za zezwolenie zagraniczne na jednorazowy przewóz rzeczy:
a) Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego w Warszawie – 10 zł,
b) polskie organizacje o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszające międzynarodowych przewoźników drogowych – 5 zł,
3) za zezwolenie zagraniczne na wielokrotny przewóz rzeczy – Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego w Warszawie – 6% pobranej opłaty,
4) za przejazd po drogach krajowych wykorzystywanych w międzynarodowym transporcie drogowym:
a) Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego w Warszawie – 6% pobranej opłaty,
b) graniczne urzędy celne i urzędy celne wewnątrz kraju – 4,5% pobranej opłaty,
c) stacje benzynowe – 2% pobranej opłaty,
d) polskie organizacje zrzeszające międzynarodowych przewoźników drogowych – 2% pobranej opłaty,
5) z tytułu opłaty wyrównawczej w stosunku do zagranicznych przedsiębiorców – graniczne urzędy celne – 6% pobranej opłaty.
§ 2.[Termin przekazania pozostałej części opłaty na rachunek Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych] Jednostki, o których mowa w § 1, odliczają należne im prowizje od pobranej opłaty, a pozostałą część opłaty przekazują na wyodrębniony rachunek Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych, w okresach nie dłuższych niż siedmiodniowe.
§ 3.[Termin przekazywania danych dotyczących zezwoleń zagranicznych, pobranych opłat i prowizji oraz pozostałych środków] Jednostki, o których mowa w § 1 pkt 4 lit. b)–d), obowiązane są przekazywać do Biura Obsługi Transportu Międzynarodowego w Warszawie, w terminie do dnia dziesiątego każdego miesiąca, odnoszące się do miesiąca poprzedniego dane dotyczące:
1) ilości wydanych zezwoleń zagranicznych i sprzedanych kart opłat,
2) wielkości pobranych opłat i prowizji,
3) przekazanych środków na wyodrębniony rachunek Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych.
§ 4.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 31 marca 1998 r. w sprawie wysokości prowizji od pobieranych opłat w międzynarodowym transporcie drogowym oraz sposobu jej pobierania i rozliczania (Dz. U. Nr 45, poz. 287).
§ 5.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej: T. Syryjczyk