Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Ustaw rok 1999 nr 38 poz. 377
Wersja archiwalna od 1999-05-13 do 2010-06-27
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Ustaw rok 1999 nr 38 poz. 377
Wersja archiwalna od 1999-05-13 do 2010-06-27
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

Od redakcji: Rozporządzenie zostało uchylone na podstawie art. 3 ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o służbie medycyny pracy (Dz.U. Nr 220, poz. 1416) oraz zastąpione przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 maja 2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu, trybu tworzenia i organizacji służb wykonujących zadania odpowiednie do zadań służby medycyny pracy w więcej …

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ

z dnia 9 kwietnia 1999 r.

w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i organizacji służb wykonujących zadania odpowiednie do zadań służby medycyny pracy w przedsiębiorstwie państwowym „Polskie Koleje Państwowe”, kwalifikacji zawodowych pracowników realizujących te zadania oraz szczegółowych zasad kontroli tych służb.

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 1.[Służba medycyny pracy PKP] 1. W przedsiębiorstwie państwowym „Polskie Koleje Państwowe” zadania odpowiednie do zadań służby medycyny pracy wykonują publiczne zakłady opieki zdrowotnej tworzone i utrzymywane przez przedsiębiorstwo państwowe „Polskie Koleje Państwowe” na podstawie odrębnych przepisów, zwane dalej „służbą medycyny pracy PKP”.

2. Służba medycyny pracy PKP jest właściwa do realizacji zadań odpowiednich do zadań służby medycyny pracy określonych w ustawie z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668).

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 2.[Zakres zadań służby medycyny pracy PKP] Służba medycyny pracy PKP może realizować zadania ze swojego zakresu działania w odniesieniu do innych zarządów kolei i przewoźników kolejowych oraz innych podmiotów na zasadach określonych przez Zarząd PKP.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 3.[Wymogi dotyczące osób wykonujących zadania służby medycyny pracy PKP] 1. Do wykonywania zadań służby medycyny pracy PKP, w zakresie przeprowadzania badań wstępnych, okresowych i kontrolnych oraz sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy, uprawnieni są lekarze spełniający dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, określone przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w trybie przewidzianym przepisami Kodeksu pracy.

2. Dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, o których mowa w ust. 1, obowiązują również lekarzy dokonujących ocen możliwości wykonywania pracy, uwzględniających stan zdrowia pracowników i zagrożenia występujące w miejscu pracy.

3. Lekarzy okulistów i lekarzy laryngologów, wykonujących badania specjalistyczne u pracowników bezpośrednio związanych z prowadzeniem ruchu na liniach kolejowych, obowiązuje dodatkowe przeszkolenie w jednostkach służby medycyny pracy PKP, wskazanych przez Zarząd PKP, w zakresie czynników ryzyka zawodowego i szczególnych wymogów zdrowotnych w transporcie kolejowym oraz metodyki badań specjalistycznych.

4. Pielęgniarki, które ukończyły kurs kwalifikacyjny w dziedzinie ochrony zdrowia pracujących, na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach, uprawnione są do wykonywania zadań służby medycyny pracy PKP w zakresie ograniczenia szkodliwego wpływu pracy na zdrowie, w szczególności przez:

1) rozpoznawanie i ocenę czynników występujących w środowisku pracy, mogących mieć ujemny wpływ na zdrowie,

2) rozpoznawanie i ocenę ryzyka zawodowego w środowisku pracy oraz informowanie pracodawcy i pracowników o możliwości wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych będących jego następstwem,

3) udzielanie pracodawcy i pracującym porad w zakresie organizacji pracy, ergonomii, fizjologii i psychologii pracy.

5. Pielęgniarki, które uzyskały tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa w ochronie zdrowia pracujących na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach, uprawnione są do wykonywania zadań w zakresie inicjowania działań pracodawców na rzecz ochrony zdrowia pracowników i udzielania pomocy w ich realizacji, a w szczególności w zakresie:

1) informowania pracowników o zasadach zmniejszania ryzyka zawodowego,

2) wdrażania zasad profilaktyki zdrowotnej u pracowników należących do grup szczególnego ryzyka,

3) tworzenia warunków prowadzenia rehabilitacji zawodowej,

4) wdrażania programów promocji zdrowia.

6. Do wykonywania badań psychologicznych i orzekania o przydatności zawodowej uprawnieni są psycholodzy, którzy odbyli przeszkolenie w jednostce organizacyjnej wskazanej przez Zarząd PKP w zakresie czynników ryzyka zawodowego i szczególnych wymogów sprawności psychicznych w transporcie kolejowym oraz metodyki badań psychologicznych.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 4.[Zlecenie wykonania świadczeń zdrowotnych innym podmiotom] 1. Służba medycyny pracy PKP może zlecić wykonywanie niezbędnych świadczeń zdrowotnych, w szczególności badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych, innym podmiotom wykonującym te świadczenia.

2. Wykonanie świadczeń zdrowotnych, o których mowa w ust. 1, następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy jednostką organizacyjną służby medycyny pracy PKP a podmiotem wykonującym te świadczenia.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 5.[Organ kontrolujący działalność zakładów tworzących służbę medycyny pracy PKP] 1. Kontroli i oceny działalności zakładów tworzących służbę medycyny pracy PKP dokonuje Zarząd PKP na podstawie odrębnych przepisów.

2. Kontrolę zakresu i częstotliwości badań profilaktycznych pracowników oraz wykonywania i dokumentowania orzeczeń lekarskich do celów przewidzianych w Kodeksie pracy w stosunku do pracowników przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe” wykonuje Centrum Naukowe Medycyny Kolejowej w Warszawie.

3. Pracownicy wykonujący czynności kontrolne mają prawo żądać:

1) niezbędnych informacji i udostępniania dokumentacji, z zastrzeżeniem, że dokumentacja medyczna może być udostępniona tylko osobom wykonującym odpowiedni zawód medyczny,

2) dostępu do stanowisk pracy w celu zweryfikowania ich oceny dokonanej przez jednostkę podstawową lub podmiot kontrolowany.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 6.[Obowiązkowe przeszkolenie] 1. Lekarze okuliści i lekarze laryngolodzy oraz psycholodzy, zatrudnieni służbie medycyny pracy PKP w dniu wejścia w życie rozporządzenia, są obowiązani odbyć przeszkolenie, o którym mowa w § 3 ust. 3 i 6, w terminie do dnia 31 grudnia 2000 r.

2. W okresie do dnia 31 grudnia 2000 r. zadania, o których mowa w § 3 ust. 4, mogą wykonywać również pielęgniarki, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia są zatrudnione jako pielęgniarki sprawujące opiekę nad pracownikami w środowisku pracy, mające co najmniej pięcioletni staż pracy na tym stanowisku.

loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej: T. Syryjczyk

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00