Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2002-05-12 do 2002-07-22
Wersja archiwalna od 2002-05-12 do 2002-07-22
archiwalny
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 10 marca 1999 r.
w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach
(ostatnia zmiana: Dz.U. z 2002 r., Nr 45, poz. 424) Pokaż wszystkie zmiany
Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach (Dz. U. z 1991 r. Nr 2, poz. 5 i z 1997 r. Nr 114, poz. 739) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Wzory paszportów] Określa się wzór:
1) paszportu, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2) paszportu dyplomatycznego, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3) paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia,
4) paszportu blankietowego, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§ 2.[Dokumenty składane przez osobę ubiegającą się o wydanie paszportu] 1. Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu w kraju składa:
1) wypełnione podanie – kwestionariusz paszportowy, którego wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia,
2) dwie aktualne, wyraźne fotografie o wymiarach 5 cm x 4 cm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji z lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy; na odwrocie fotografii należy czytelnie wpisać imię i nazwisko,
3) odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia - w przypadku ubiegania się o wydanie paszportu po raz pierwszy, jeżeli nie jest możliwe ustalenie na podstawie innych dokumentów tożsamości osoby ubiegającej się o wydanie paszportu,
4) odpis skrócony aktu małżeństwa, jeżeli zawarła związek małżeński za granicą,
5) pisemny wniosek przedstawiciela ustawowego – jeżeli o paszport ubiega się osoba nie posiadająca zdolności do czynności prawnych,
6) pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych albo jednego z rodziców, gdy z orzeczenia sądu wynika, że prawo decydowania w sprawie wydania paszportu drugiemu z rodziców nie przysługuje, albo orzeczenie sądu opiekuńczego, o którym mowa w art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach (Dz. U. z 1991 r. Nr 2, poz. 5 i z 1997 r. Nr 114, poz. 739), w przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody,
7) dowód uiszczenia opłaty paszportowej.
2. Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu przedstawia do wglądu dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie.
3. Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu dyplomatycznego lub paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych składa wypełniony kwestionariusz paszportowy, którego wzór stanowi załącznik nr 6 do rozporządzenia, i dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 2–6, oraz przedstawia do wglądu dokument, o którym mowa w ust. 2.
§ 3.[Ubieganie się o wydanie paszportu za granicą] 1. Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu za granicą składa dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1–6, i dowód uiszczenia opłaty konsularnej oraz przedstawia do wglądu dokument, o którym mowa w § 2 ust.2.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może przyjąć odpisy innych niż polskich aktów stanu cywilnego, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3 i 4.
3. Osoba ubiegająca się o wydanie paszportu blankietowego składa dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, oświadczenie o okolicznościach, dacie i miejscu utraty paszportu, dowód uiszczenia opłaty konsularnej oraz przedstawia do wglądu dokument, o którym mowa w § 2 ust. 2.
4. W przypadku braku dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo polskie, można złożyć potwierdzające te fakty oświadczenie osoby trzeciej, posiadającej obywatelstwo polskie.
§ 4.[Składanie podania o wydanie paszportu] [1] Podanie o wydanie paszportu może być składane osobiście, za pośrednictwem poczty, osoby trzeciej, a także przez przedsiębiorcę świadczącego usługi turystyczne, z którym wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby ubiegającej się o paszport zawarł porozumienie w tej sprawie.
§ 5.[Odbiór paszportu] 1. [2] Paszport odbiera się osobiście w organie paszportowym lub w innym miejscu wskazanym przez ten organ.
2. Paszport wystawiony osobie nie posiadającej zdolności do czynności prawnych odbiera przedstawiciel ustawowy tej osoby.
3. Osoba odbierająca paszport potwierdza jego odbiór własnoręcznym podpisem składanym na podaniu - kwestionariuszu paszportowym. Osoba nie będąca przedstawicielem ustawowym strony może odebrać paszport po przedłożeniu pełnomocnictwa.
4. Paszport wydany za granicą osobie przebywającej za granicą może być wysłany listem poleconym pod adresem wskazanym przez osobę ubiegającą się o wydanie paszportu, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
§ 6.[Paszport zawierający wady] Funkcjonariusz Straży Granicznej nie dopuści do przekroczenia granicy przez osobę, która przy przekraczaniu granicy przedstawi paszport zawierający wady.
§ 7.[Zatrzymanie paszportu] 1. W razie ujawnienia wad w paszporcie, komendant granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej podejmuje czynności określone w odrębnych przepisach.
2. W przypadku gdy osoba przekraczająca granicę przedstawi paszport unieważniony albo gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że jest on podrobiony lub przerobiony, funkcjonariusz Straży Granicznej zatrzymuje ten paszport. Osobie, której zatrzymano paszport, wydaje się zaświadczenie potwierdzające ten fakt.
§ 8.[Zawiadomienie o niedopuszczeniu do przekroczenia granicy] Komendant granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej zawiadamia właściwy organ paszportowy o niedopuszczeniu do przekroczenia granicy przez osobę posiadającą paszport, o którym mowa w § 7 ust. 2, a w przypadku zatrzymania unieważnionego paszportu – przekazuje temu organowi zatrzymany dokument.
§ 9.[Przepisy uchylone] Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 marca 1991 r. w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów i dokumentów podróży, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach lub dokumentach podróży (Dz. U. Nr 28, poz. 122, z 1993 r. Nr 41, poz. 188 i z 1995 r. Nr 90, poz. 449).
§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
z dnia 10 marca 1999 r. (358)
Załącznik nr 1
WZÓR PASZPORTU [3]
Załącznik nr 2
WZÓR PASZPORTU DYPLOMATYCZNEGO
Skala 1:1
Skala 1:1
Skala 1:1
Skala 1:1
Skala 1:1
Skala 1:1
Skala 1:1
Załącznik nr 3
WZÓR PASZPORTU SŁUŻBOWEGO MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH
Skala 1:1
Skala 1:1
Skala 1:1
Skala 1:1
Skala 1:1
Skala 1:1
Skala 1:1
Załącznik nr 4
WZÓR PASZPORTU BLANKIETOWEGO
Skala 1:0,9
Skala 1:0,9
Załącznik nr 5
WZÓR PODANIA – KWESTIONARIUSZA PASZPORTOWEGO
Załącznik nr 6
KWESTIONARIUSZ PASZPORTOWY MSZ
[1] § 4 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach (Dz.U. Nr 45, poz. 424). Zmiana weszła w życie 12 maja 2002 r.
[2] § 5 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach (Dz.U. Nr 45, poz. 424). Zmiana weszła w życie 12 maja 2002 r.
[3] Załącznik nr 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 kwietnia 2002 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów oraz trybu wydawania paszportów, dokumentów wymaganych do ich otrzymania, a także trybu postępowania funkcjonariuszy Straży Granicznej w przypadku ujawnienia w czasie kontroli granicznej wad w paszportach (Dz.U. Nr 45, poz. 424). Zmiana weszła w życie 12 maja 2002 r.